Neevidovaná doba pojištění

Od: Datum: 18.05.16 14:37 odpovědí: 3 změna: 18.05.16 19:23

Nechala jsem si zaslat od ČSSZ informativní list důchodového pojištění, kde se mi objevily v přehledu neevidovaných dob 2 roky a 68 dnů. Je to doba kdy jsem zůstala s dcerami pro jejich stále se opakující nemocnost doma. Ke koci loňského roku číní můj počet evidovaných dnů 39 let a 64 dnů. Do důchodu mám odejít v roce 2019, kdy mám mít 35 let pojištění. Již teď přesahuji dobu pojištění. Zajímalo by mě, zda-li neevidovaná doba může nějak ovlivnit můj důchod. Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.05.16 14:48

Samozřejmě, že to jsou peníze dolů.

Každý rok se počítá, jak pojištění, tak předčasný důchod. U každého se pak objeví trošku rozdílná částka, podle výše vyměřovacího základu. Od dvou stovek do pětistovky za rok.

Ale také záleží, jak byly děti staré. Není na jedno dítě do 4 let počítáno jako vyloučená doba za 80procent? Tedy jste nemusela pracovat.

Takže roky budete mít splněné a ještě nějaké přibudou, pokud ještě chodíte do práce. Čím víc let, tím větší důchod.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 18.05.16 16:08

Doba pojištění ovlivní výši "procentní" části důchodu. (Výpočet důchodu se skládá ze dvou částí: základní část a procentní část. Základní část je pevně daná zákonem pro příslušný kalendářní rok a procentní část se vypočte z osobního vyměřovacího základu (nevím, zda jsem použil správný termín). Každý započtený rok (dokončený celý rok - doba pojištění se počítá na celé roky) znamená přírůstek 1.5 procenta z vyměřovacího základu. Pokud máte svůj informativní list, můžete si z netu stáhnout důchodovou kalkulačku ( soubor ve formátu *.xls - tedy kalkulační tabulku od Microsoftu ) a svůj budoucí důchod si předem vypočítat . Do tabulky doplníte jednoduše příjmy, dobu pojištění, vyloučené dny atd. - vše potřebné je v informačním listu. Výsledný výpočet důchodu je po zapsání platných údajů do výpočetní tabulky přesný v řádu několika málo stokorun ( řekněme s tolerancí plus mínus 150-200 Kč, neboli s přesností na 300 až 400 Kč. Je to jednoduchá, snadno dostupná a relativně přesná pomůcka pro orientační výpočet důchodu.Sám jsem ji použil při odchodu do předčas. důch před dvěma lety , skutečný výpočet sel lišil asi o necelých 300 Kč. ( soubor vám mohu poslat do e-mailu ).Kalkulačka je aktualizována pro každý rok, u některé verze souboru lze nastavit zvolený rok odchodu do důchodu.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.05.16 19:23

Musím doporučit kalkulačku přímo z webu ČSSZ. Připravovala jsem si minulý rok důchod a musím se pochlubit, že jsem si ho vypočítala na korunu přesně. Co na kalkulačce, to na výměru. Beru od března a je mi blaze!

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.