Bolest kolene - rady na úlevu

Od: Datum: 17.05.16 09:58 odpovědí: 17 změna: 22.06.16 18:07

Dobrý den, už asi měsíc mě bolí koleno, zpočátku trochu nyní se to zhoršuje. Koleno šetřím jak se dá, ale chodit musím. Nahmatám si i bolestivé místo na vnitřní straně kolene, manžel má přesně v tom místě operovaný meniskus, ale může to být i něco jiného. K ortopedovi jdu příští pondělí, prosím proto o nějakou radu čím si od bolesti pomoci do té doby, děkuji, L.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.05.16 10:13

Co manžel, měl také podobné bolesti, neporadí?

Ohodnoceno: 0x

Od: liduli
Datum: 17.05.16 10:36

...je to už cca 35 let, přivodil si to při sportu a on je tvrďák, myslím, že chodil s tím bolestivým kolenem, byl tenkrát mladý a šel brzy na operaci.

Datum: 17.05.16 11:08

Koleno, to je dlouhodobá a bolestivá záležitost. Než to vaše uvidí ortoped, ledujte spolu s prášky proti bolesti. Ve zdravotnických potřebách dostanete koupit sáčky s nějakým gelem. V mražáku nechat zmrznout a pak položit na koleno. Zabalit do textilu, aby se nespálila pokožka. Dá se i mražený hrášek, protože se dá změnit tvar sáčku.

Ty ledovací pytlíky si kupte, budete je potřebovat ještě i po operaci.

doplněno 17.05.16 11:30:

Dafin, záleží, které máte. Bývají i do lednice i na mražák. :-D Dá se tohle vyřešit i termoforem s ledovou vodou.

Datum: 17.05.16 11:25

Mám je doma ale vždy jsem myslela, že je smím dávat jen do lednice. Vaše informace, že lze i do mrazáku mě překvapila...Díky.

Datum: 17.05.16 19:59

Babi, děkuji za radu, vyzkouším dnes u telky , L.

Datum: 17.05.16 20:07

Asi to bude menisku, já už se trápím několik měsíců a zkoušela jsem všechny možné obklady, nepomohl žádná. A bohužel ortoped to na rtg. nepozná, na magnetickou rezonanci vás nepošle, protože je drahé a rovnou vám nabídne artoskopii a té já se bojím protože jsem sama a nevím, jak bych se o sebe postarala s berlemi a psem, ale už jsem rozhodnutá to postoupit, protože bolest se stupňuje a nezabírají ani prášky.

A jednu radu, pokud koleno není otekl nebo červené, tak rozhodně ne studené.

Datum: 17.05.16 23:52

Kolenu může být ledacos, dcera s ním byla u lékaře a v brzké době se to spravilo. Myslím, že brala nějaké prášky. Jinak hodně lidi radí, že je dobrý obklad z naklepaného zelného listu, přes noc. Ovázat přes koleno. Léčitel páter Ferda radil obklad buď z horkých brambor, ale to asi nesmíte mít zánět, nebo křenové placky, nastrouhat křen, položitr na několik vrstev gázy, aby nespálila kůži a zavázat. Sama jsem nezkoušela. Mně kolena jen "přeskakovala", strašná bolest, že njsem nevěděla , jak jsem se ocitla vždy v leže na zádech. Byly to vytažené vazy z častého sezení na bobku, při pletí. Vstávat jsem mohla bez i jen mírně pootočeného kolena, jinak bylo zle. Nic jsem na to nedávala, začala jsem kolena šetřit, sedět u pletí na stoličce a po dost dlouhé době se to samo usadilo. Ale můžete mít jiný důvod, jiný problém.

Datum: 18.05.16 06:38

Dobré ráno, kéž by to tak bylo, jak píšete, blešíku, mám skoro stejné pocity jak píšete. Také hodně pracuji na zahradě a myslím si, že je to už starší záležitost (myslím i z minulých let), ale až teď se to projevilo. Nevím, jestli to má souvislost, ale před 4 měsíci jsem chodila k ortopedovi se "zmrzlým ramenem" , dostala jsem 4 injekce a beru ProfiChondro. Ještě to občas cítím, ale je to už o hodně lepší. Zkrátka, věk se hlásí. Přeji všem hezký den,L.

Od: host
Datum: 18.05.16 09:13

Nejlépe vám poradí lékař, nemusíte hned zkoušet horké zábaly nebo studené zábaly, nebo zábaly do otrub nebo ... atd... těch rad je spousta. Někdo radí infralampu a prohřívat, jiný zase (pokud je v koleni zánět) ledovat. Nesprávnou léčbou si vždy můžete ublížit.

Není třeba se bát lékařů, oni vědí nejlépe, co je pro vás dobré. Orthoped nebo i obvodní lékař koleno prohmatá, zjistí jestli není teplejší než by mělo být (známka zánětu), vyptá se vás na všechny možné způsoby používání kolen, jak pracujete, kde (někdo třeba pracuje v kuchyni v horku a od země je studený průvan, někdo pracuje ve studené tovární hale, někdo je jako rybář celé hodiny v listpoadu po pás ve studené vodě, někdo hrál fotbal a těžkým kopačákem si zničil klouby, atd.).

Lékař vás podle svého zjiště asi pošle na retgen, kde ze snímku zjistí hodně diagnostických informací, pošle vás na "laboratoře", kde má z krve a moči opět další důležité informace a pak stanoví odbornou diagnozu a navrhne medikamntozní léčbu případně i další podpůrnou léčbu, buď rehabilitaci, nebo pohyb, například plavání, nebo naopak nechat koleno v klidu, a další doporučení, například změnu stravování, pitného režimu, atd.. Je to komplexní záležitost, jedna rada to nespraví.

I když jsou obecně platné rady, nosit dobrou, kvalitní obuv (někdo nosí oblíbené pohodlné rozšlápnuté, ale rozšmajdané boty, kde kolena tiše trpí), neklekat si na holou zem při úklidu nebo práci, ale na nějakou měkčí pružnou a teplou podložku, nenastydnout od nohou, atd.

Prášky proti bolesti pouze utlumí bolest, ale nevyléčí příčinu. Někomu na kolena pomáhá různé mazání, promasírovávání nejen kolene, ale i masáž celé dolní končetiny od prstů, přes lýtko až ke koleni. Josef Švejk na své reuma používal jako mazání Opodeldok a v garnizonu reumatismus léčili klystýrem. Všechno je možné. Tím nechci žádné rady zpochybňovat, všichná rádcové je dávají v nejlepším úmyslu.

babkazov: dala jste důležitou radu - mrazicí pytlík se nesmí dát na kůži přímo, ale přes nějaký ručník, nebo textil, jinak se kůže spálí, normálně omrzne. Asi máte zkušenost, vaše rada je nad zlato. Za tu byste zasloužila bod, ale nevím, jak vám ho dát, tak alespoň virtuálně

Datum: 18.05.16 18:47

S tím nemohu plně souhlasit, jak jsem již psala, oba ortopedi se u mně vyjádřili , že jde zřejmě o poškozený meniskus nebo křížový vaz, že se to na rtg. nepozná, magnetická rezonance je drahá, takže rovnou doporučí artroskopii a pro člověka žijího sám je doslova katastrofa - už teď během mých potíží mě na rhb. v místě bydliště pro dlouhý termín nevzali, když jsem se zeptala, zda mě vezmou po operaci, paní doktorka mi řekla, jsme přeplněni, najděte si soukromou rhb. (důchodci na to ale nemají), stejně tak je pllně obsazena pečovatelská služba, takže se nelze divit, že mě to stresuje.

Od: host
Datum: 18.05.16 19:34

aja1946: současné rtg zobrazovací metody jsou natolik dokonalé, že zkušený diagnostik, orthoped, vidí hodně. Arthroskopie je cílené detailní vyšetření skrz malý otvor, včetně naplnění a zvětšení vyšetřovaného prostoru vhodnou kapalinou, navíc kombinované i s malým operačním výkonem šikovným malým nástrojem, kterým se může odstranit část tkáně, která má negativní vliv na funkci kolene. Je to mnohem šetrnější operační výkon, než klasické otevření kloubu. Pokud vám ho orthoped na základě předchozích vyšetření doporučí, jistě má své rozhodnutí důkladně zvážené na základě všech předchozích vyšetření a na základě svého vzdělání, zkušeností a praxe.

Pokud by vám pomohlo nějaké mazání, nebo vhodná rehabilitace nebo jiná léčba, bylo by to dobré znamení, že poškození nebylo třeba operovat.

Datum: 21.06.16 20:39

Vidí sice hodně, ale stoprocentně meniskus neodhadne, konečněmě poslali na rezonanci.

Datum: 19.05.16 18:33

Navazujina tento dotaz i na svou odpověď, dn es mě objednali na operaci menisku a vazu, ale až za 14 dní a to proti, žejsem tam doslova brčečea le strašně trpím, budím se v noci bolestí, en mohu skoro chodit, ,nezabírá lmi Ibubrofen ani obklady, jsem zoufalá, má někdo radu?

Datum: 20.05.16 07:12

Ajo, rada není. Neexistuje. *plac*Lituji vás, ale musíte vydrřet! Co bude s pejskem? Našla jste, kam ho na ten čas odložíte? (To je blbé slovo! Ustájíte, dáte?)

doplněno 22.05.16 09:49:

Balzerko, kolik je vám let, že vůbec něco takového můžete pustit z pusy, vlastně z klávesnice?! *sok*

Ohodnoceno: 1x

Od: balzerka
Datum: 21.05.16 21:26

Koleno má vztah k ledvině. Právě vnitřní koleno bolestí signalizuje špatnou kondici ledvin. Změňte životosprávu. Omezte sůl. uzeniny, sladkosti, alkohol, kouření, maso obecně méně. Víc pijte čistou vodu třeba jen s citronem bez cukru . Kupte si urologický čaj a propláchněte si popíjením močové cesty. Odvar z petržele jako čaj. Dobré je E vitamin 200mg 1 kuličku nalačno, kupte si Hořčík , nejlépe v kombinací Mg a B6 / vitamin/. Neuvádíte věk. U starších osob tento problém doprovázejí "pytliky" pod očima, jindy bolest nebo kazy předních zubů- řezáků.

Datum: 21.06.16 19:34

Dobrý večer, píšu ohledně bolesti kolene, jak pokračuje léčba. Při návštěvě ortoped konstatoval, že mám artrozu, poslal na rtg a řekl po shlédnutí snímku, že tam nemám téměř žádné změny a koleno je skoro zdravé a že jsem přišla včas. Píchl mi injekci Monovisc, budu na ni chodit každého půl roku. Koleno bolelo dál, ale bylo mi řečeno, že musím počkat 3-4 týdny. Dnes jsou to 4 týdny a je to mnohonásobně lepší, i když ještě bolí při námaze a delší chůzi, věřím však, že to bude lepší a lepší. Nojono, věk se hlásí, L.

Od: balzerka
Datum: 22.06.16 18:07

Bolí artroza / opotřebování/ i artritida/ zánět/. Máte to koleno teplejší a oteklé? Je to sice v místě vnitř. menisku, ale ten to nemusí být. To byste možná cítila, že se vám koleno blokuje. Kolena souvisí s ledvinami. Obojímu vadí kyselé vnitřní prostředí způsobené nevyváženou stravou, kde je příliš masa, uzenin,masových vývarů ,cukru, soli..Ledviny nás zbavují nežádoucích kyselin, co se mohou ukládat i v kloubech. Ledviny proplachujte opakovaně urologickým čajem. Vůbec víc pijte, ale jen citron vodu. Místo dlouhého chození je lepší kolo a plavání. Snižte případnou nadváhu. Váš věk? Změňte obuv na měkký došlap, bez podpatků, pevnou. Asi nejvíc by vám pomohla elektroléčba nebo magnety.Toto mi předepsal rehabilitační lékař. Případně zábaly a uvedená změna ve stravě.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.