Volba prvního zaměstnání po VŠ

Od: Datum: 16.05.16 11:51 odpovědí: 14 změna: 17.05.16 12:19

Dobrý den, rád bych se poradil, jaké nejvhodnější první zaměstnání zvolit po VŠ. Situace se má takto:

Absolvoval jsem 4-letý maturitní obor (auta) a poté jsem šel na obecný strojní bakalářský program na VŠ. Dále jsem pokračoval v magisterském studiu opět ve strojařině, ale z osobních důvodů (celková únava a dále finanční důvody) jsem musel předčasně ukončit. Mám tedy titul Bc. v obecném strojírenství, tuším, že to moc váhu nemá, ale i to dalo dost práce.

Bohužel, jsem na tom teď tak, že si na nějaké náročnější pracovní pozice (např. pomocník do konstrukce apod.), odpovídající získané kvalifikaci, nevěřím. Příjde mi, že všechno postupně zapomínám a k ničemu nemám chuť. Nejraději bych se uklidil všem z očí někam do skladu a měl klid. Líný nejsem, ale celou SŠ i VŠ jsem táhnul úplně sám a to včetně projektu pro 3 studenty, do kolektivu se začleňuji hůře (introvert). Moje osobnost je typu pomalý, ale precizní, ale dnešní doba si žádá rychlost (tu já ale nabídnout nemůžu-pak to dopadne, jak když tlačíte na pilu).

Mám obavu, že už se horko těžko opět vyškrábu tam, kde jsem byl, ale alespoń něco udělat musím, nemůžu přece žít v obavách o zítřek. Děkuji za rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 16.05.16 12:03
Vezmi co se neskytne a hledej treba dale. Pokud chces delat skladnika, neuvadej v CV svuj titul. Budes prekvalifikovany
doplněno 16.05.16 16:40: Posli mi do soukrome zpravy odkud jsi.
Ohodnoceno: 3x

Od: edfef
Datum: 16.05.16 12:04

Vy jste ale katastrofista! Prostě si projděte nabídky zaměstnání na serverech k tomu určených a rozešlete životopisy. Takovéto pitvoření-se jako předvádíte ve Vašem příspěvku je právě Váš největší nepřítel. Prostě udělajte co je třeba a najděte práci. Nejlépe takovou, kde nebudete muset pracovat moc s lidmi. Máte chuť uklidit se někam do skaldu? Proč ne? Alespoň tím získáte čas abyste si našel zaměstnání, které Vám bude více vyhovovat. Nejhorší je sedět doma, litovat se a panikařit, že Vám ujíždí vlak. Dopřejte si na co máte chuť, nic si neodpírejte a v klídku si promyslete, jakým směrem byste se rád vydal.

Ohodnoceno: 2x

Od: radon
Datum: 16.05.16 12:24

Dobrý den, jaký katastrofista? No možná ano, ale pár nabídek už jsem odeslal a byl jsem se podívat i do podniků a úplně mě polil pot z té zodpovědnosti a hlavně předpokládaného tempa. není problém udělat či vymyslet něco kvalitního, ale problém je, že ve spoustě podniků je to stylem: už?, už to máte?, máme skluz dva dny a zítra to jde to výroby, tak šup šup a až to bude hotové, tak zde jsou ještě další věci. No, prostě nic pro mě. Něco se nepovede, či ještě hůře a máte při nejlepším jen vyhazov. Už kolikrát jsem si kolikrát říkal, že jsem se narodil do špatné doby. Chci dělat kvalitu (případně poskytovat kvalitní služby či servis) a ne masové zmetky o životnosti 2 roky (jen na záruku).

Od: edfef
Datum: 16.05.16 12:47

Omlouvám se za ostřejší styl psaní. Mým cílem bylo aby rada vyzněla motivačně.

Buď musíte hledat a hledat a nebo si založit vlastní firmu. Spousta lidí dnes upřednostní kvalitu před nejnižší cenou. Samozřejmě že začátky podnikání nejsou lehké a dnes nejsou devadesátky, takže trh je nasycen. Pokud budete mít dobrý nápad, dá se uchytit. Ale neznám Vaše schopnosti ani finanční situaci a tak nemohu poradit více.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.05.16 14:42

Neúspěšní jsou neúspěšní proto, že stále na něco čekají. Vezmi první vyhovující práci a dělej. Za rok dva už budeš mít jakou-takous praxi, budeš vědět jak to chodí a snadno si najdeš třeba něco lepšího. A za další tři roky svoje zkušenosti zúročíš líp. A sny se začnou plnit.

Nebo se můžeš bát, že něco nevyjde a utěšovat se sny o tom, co bys chtěl dělat, kdyby...

Ohodnoceno: 4x

Od: jenda2
Datum: 16.05.16 13:38

Důležitější je, jaké máte schopnosti improvizovat, pak zručnost, nápaditost. Titul neznamená vůbec nic, když nic nedokážete vymyslet, zorganizovat.

Můj šéj je ing. ale jeho nákresy jsou velice těžko srozumitelné, protože on sám nemá strojní představivost. Vyrábět pak nevyrobitelné je problém. Přkreslím jeho nápad do podoby, abych to byl schopen vyrobit a to vždy zuří, jenže to vyrobit neumí. Asi tak.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.05.16 15:07

Dobrý den, děkuji za odpovědi. To vím, že titul nic neznamená a že je třeba se otrkat a získat praxi, ale málo která firma má dnes trpělivost. Dnes už by chtěli minimálně rok až tři praxe při nástupu, prokazatelné úspěchy či projekty, prostě nejlépe když příjde někdo, komu řeknou tam a to a to a už to valí jako by tam byl roky. Alespoň mě to tak příjde.

Na VŠ strojní je to rychlokurz všeho, všechno trvá jeden, max dva semestry a jak se do toho člověk dostane, tak už to zas nepotřebuje nebo to nikdo tak nechce a chce to jinak. No prostě někdy to byl horor. Nikoho nic nezajímalo, nikdo nic nechtěl slyšet a skoro všichni chtěli věci nejlépe hned.

Ideální profil strojírenského pracovníka dle inzerátů: minimálně 3 roky praxe, schopnost vést lidi, být komunikativní, znalost AJ na komunikatvní úrovni (NJ a další jazyk výhodou), aktivní řidič B (C výhodou), znalost řízení VZV, vyhláška 50, svařování, znalost 2D a 3D programů (CAD, Inventor, Solidworks), znalost tvorby programů pro CNC stroje, případně je ovládat a používat software CAM. No zkrátka nejlepší je umět vše.

Datum: 16.05.16 15:34

Co se píše do inzerátů je jedna věc, co skutečně potřebují je druhá věc a koho nakonec vezmou je třetí věc.

Pracuju v jedné strojírenské firmě na Moravě, doufám, že nikdo z kolegů to tu nečte :) ale kdybys věděl, jací lidé občas zastávají leckteré funkce, tak bys veškeré obavy hodil za hlavu *palec*

Ne, vážně, nic neřeš a pusť se do toho. Ano, ze začátku dost věcí třeba fakt posaraš. No a? Byl na tom někdo líp? A nejsou vlastní chyby nejlepší škola? (i když někdy s dost drahým školným :) :) )

Ohodnoceno: 1x

Od: host
Datum: 16.05.16 15:33

Udělejte si průzkum firem ve vašem městě nebo okolí. Z nich vyberte ty, kde tušíte, že byste mohl najít uplatnění. Může to být malá strojírenská výroba, servis, montážní firma, konstrukční kancelář, apod. Potřebujete se nejdřív naučit začlenit do pracovní skupiny, do firmy, naučit se komunikovat s ostatními nadřízenými i kolegy. Rozkoukat se, získat sebevědomí, umět pochopit pracovní úkol, s kým, kde a jak ho budete provádět, Zhodnotit, jestli zadání rozumíte, spolupracovat, práci kvalitně a hospodárně provést a předat buď zákazníkovi, nebo ve firmě k dalšímu zpracování.

Nezáleží na tom, jestli začnete u firmy, která montuje elektricky ovládaná vrata, nebo výrobě rotačních šprdlíků, montáži pojízdných schodů nebo výtahů, u výrobní linky na cokoliv, nebo instaluje nějaké stožáry, nebo staví kolotoče. Možná najdete uplatnění u firem vyrábějící různé konstrukce, mříže, obří reklamní poutače, jako konstruktér, technolog. Nebo u nějaké dodavatelské firmy jako technolog, atd. Hlavně se dostaňte mezi lidi, naučte se komunikovat, spolupracovat, rozkoukejte se a najděte si pak další firmu s úplně jiným zaměřením. Za dva tři roky získáte víc zkušeností, než když se zapíchnete u nějaké firmy, kde byste se nevyvíjel. Výhodou jsou firmy, kde se můžete vyvíjet, naučíte se používat cizí jazyky. U zahraničních firem na montáž a servis výtahů ze začátku jako výtahář, pak jako vedoucí skupiny, vedoucí rozvoje, vedoucí kontroly jakosti, vedoucí vedoucích, a pak ašup, třeba někam k turbínám, nebo defektoskopii, atd.. je to váš obor, hlavně někde začněte a užívejte si každý den, který vás obohatí.

Od: jmlc®
Datum: 16.05.16 15:43

Mám jednoho známého, který platil svému zaměstnavateli jeden rok za umožnění HPP - pracoval tam rok a získával praxi, druhým rokem už neplatil on jim, ale podepsali s ním HPP a platí jemu ... Je to možná neuvěřitelné, ale prostě si takto platil praxi, aby ho vůbec v daném oboru vzali. Samozřejmě měl potřebné zajištění v rodině.

Já si prošel několika zaměstnáními - začal jsem jako skladník po vojně a naučil se hodně i tam, hlavně o charakteru lidí... Mí aktuální spolupracovníci jsou z jedné třetiny VŠ - bohužel to nezaručilo kvalitu jejich práce, spíše naopak. Často nevydrží dlouho, protože jsou podle nějakých tabulek na dně kvality i kvantity, což je psychicky deptalo... jejich ING je přece lepší než skutečný výkon ...

Jsem zastáncem postupu "od spoda" - tj. pokud seženete zaměstnání ve svém oboru, začněte klidně jako podržtaška a učte se praxi... jistě se v podniku najde nějaká nabídka lepší pozice, na kterou si pak troufnete díky svým novým znalostem.

Datum: 16.05.16 16:54

Dobrý den, děkuji za odpovědi, jsou docela poučné a motivující. Mám známého a ten toho moc neuměl, chytrý jak rádio, ale nakonec řídí skoro celý podnik, takže na tom něco bude.

Jen mám obavu, kdybych se nakonec dostal někam, kde nebudu tolik v zápřahu, abych z té techniky úplně nevypadl až to budu potřebovat na to nekoukal jako tele. Doba jde opravdu rychle kupředu a kdo zaspí, tak je v háji.

Od: drhseut
Datum: 16.05.16 18:39

Nežijte v iluzi, že ostatní jsou rychlí a dokonalí. Až se dostanete do nějakého pracovního kolektivu, tak zjistíte, že ostatní jsou z 90% tupí a pomalí. A taky to místo mají a pracujou tam.

Od: jenda2
Datum: 16.05.16 20:10

Podle dostupných informací má právě ÚP pro takové nové pracovníky systém dotací na pracovní místo. To je slušná motivace pro firmy.

Datum: 17.05.16 12:19

Dobrý den, na tohle už jsem také narazil, ale nevím, jak to s těmi dotacemi funguje. No někde začít musím, ale problém je kde. Holt jsem měl v mládí smůlu a jaksi jsem byl neustále vytlačován z kolektivu a navíc jsem byl trochu živější a pořád někdo měl něco proti. Pak se to otočilo, a to co nebyl dřív vůbec problém, teď je problém neskutečný. Čím to, že ze živého "ranaře" se člověk tichým a ušlápnutým stane a to prakticky přes den?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.