Nahrazování pracovní doby - vypnutý proud

Od: Datum: 08.05.16 17:58 odpovědí: 16 změna: 13.05.16 20:02

Dobrý den, prosím o radu někoho, kdo má zkušenosti s pracovním právem. Může zaměstnavatel nutit pracovníka "nadělávat" směnu z důvodu 1denního odpojení elektřiny Čezem? Jedná se o provoz se směnným 12 hodinovým provozem fyzickou prací ve výrobě den / noc, s rozpisem směn na rok dopředu. Může zaměstnavatel vůbec nutit zaměstnance,aby si směnu napracoval, když to není jím zapřičiněné? Jde o to že např, dojde k tomu, že místo abyste měli po zasloužené volno, tak jdete o víkendu na extra noční směnu a dochází k situaci, kdy jedete další týden v kuse . Jak je toto definované v zákoníku? A jak je na tom zaměstnavatel? Může určitě zažádat o náhradu ušlého zisku nebo ne - není toto z jeho strany zneužití zaměstnance?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.05.16 18:14
Ohodnoceno: 2x
 
Od: pracant
Datum: 10.05.16 13:02

Já to všechno chápu, ale zpátky ke konkrétní situaci. Mám plán směn na rok dopředu. Nemohu si tedy na tyto směny nic naplánovat. Pak je plánovaná odstávka mnou nezapřičiněná. Zaměstnavatel mi řekně ať si směnu nadělám jindy. Tak já jdu v době kdy jsme měl mít původně volno a nadělám si ji. Není to evidováno jako přesčasová směna, ale jako směna jako kdyby žádný nden nevypadnul. neměl bych mít právo na nějaký prostoj za ten původní den a nějaký příplatek za mimořádnou směnu? Uvědomte si, že se jedná o nonstop provoz a máte rozpis směn rok dopředu kdy si nesmíte nic plánovat a dovolenou také hlášenou dopředu. To byste pak mohli stát v pozoru celý rok a nikam se nehnout, jestli si náhodou zaměstnavatel nevzpomene.

Datum: 08.05.16 18:33
avatar

Předpokládám, že prostoj jste měli zaplacený podle ZP. Ale máte výpadek ve výrobě a zákazník nepočká, případně hrozí penále. Jak jinak byste to chtěl řešit než nařízením přesčasů (na což má samozřejmě zaměstnavatel právo, pokud se vejde do §93.2 ZP, a to by se nejspíš vejít mohl)?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pracant
Datum: 08.05.16 18:41

Prostoj právě zaměstnanci zaplacený není, zaměstnanec musí napracovat v jiném termínu, jinak je krácen na výplatě (musí jít o víkendu, samozřejmě bez víkendového příplatku). Jde o to, že při tomto přístupu Vám pak nevychází moc odpočinek mezi směnami a tato situace se opakuje poslední dobou vícekrát (předělávají se obecní rozvody).

Datum: 13.05.16 20:02
avatar

Pracovní dobu určuje zaměstnavatel

a v případě ročního rozpisu pracovních směn je podle mne potřeba

počítat i s případnými změnami (přesunem naplánovaných směn).

Není ale v pořádku určit pracovní směnu na víkend, to zaměstnavatel

může jenom v odůvodněných případech, a nezaplatit za něj příplatek.

I v uvedené situaci musí zaměstnavatel dodržovat přestávky

mezi pracovními směnami a dobu souvislého odpočinku v týdnu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 08.05.16 18:39
avatar

myslím že by to chtělo trochu vstřícnosti vůči vašemu zaměstnavateli.

U nás to chodí tak, že jak se objeví nějaký problém a ohrožená zakázka, tak se dělá i přes víkend a třeba do noci. Jako například teď. Nevím jak vy, ale já jsem v práci. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pracant
Datum: 08.05.16 18:55

V práci nejsem, to bych neměl prostor psát do poradny Teď mi jde o princip. Jsou určité hranice a pravidla (jak časová, tak finanční). Samozřejmě vstřícnost vůči zaměstnavalteli, ale je nějaká pracovní smlouva, nějaké dohoda o pracovní náplni a musíte se taky věnovat rodině (platí to tedy i obráceně - vstřícnost k zaměstnanci). Tedy nyní mě zajímá co můžu a nemůžu a poté mohu konzultovat se zaměstnavatelem. Není mým úmyslem rozhodně nějak poškozovat zaměstnavatele ale celou situaci s ním probrat. Když děláte fyzickou práci o ještě v režimu 12 hod noční, tak je tu také třeba i riziko zranění atd a nemůžete pracovat do úmoru. Tedy konkrétně v tomto případě když Vám zaměstnavatel přidá 2 směny tak jste pak v kuse 14 dní v práci.

Od: jenda2
Datum: 09.05.16 21:03

A to je zásadní chyba a postoj pracovníků v ČR. Neexistuje podle ZP v sobotu dohánět nějaký skluz atd. Zdraví má každý jen jedno a člověk potřebuje odpočinek. Až zaměstnanec nebude moci, zaměstnavatel jej vykopne. Pak se nesmíme divit, že si z nás na západě dělají legraci pro typickou čecháčkovost.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pracant
Datum: 10.05.16 07:55

Lépe bych to neřekl. Právě o to jde, zdraví je jen jedno. A přesně jak píšete, až se to obrátí (jakože se to časem určitě projeví na zdraví), tak nikdo nemá slitování a neberou se ohledy. Jsem solidární se zaměstnavatelem, ale jen do určité míry, která nepřekračuje zdravou hranici. Něco jiného je, když bych chodil do práce přes den Po-Pá a jednou občas půjdu o víkendu vypomoci. Tady se ale jedná o provoz den / noc 12 h. směny a když byste si měl každou takovou situaci (když se opakuje) "nadělávat", tak se občas dostáváte do situace, kdy už nemusíte chodit ani spát a můžete v té práci zůstat. Jde také o to, že žádný prostoj není evidován ani žádná mimořádná směna není zaplacena i když to vyjde na víkend kdy jste měl mít po dlouhíém týdnu zasloužené volno. Zaměstnanec si prostě odpracuje den, kdy nemohl pracovat v náhradním termínu a papírově se to tváří jakože žádná překážka a nebyla a pracovník byl v práci.

Datum: 10.05.16 09:29
avatar

Nevím v jakém oboru pracujete, ale vaše zákazníky nějaký výpadek nezajímá. Vaše firma jim měla dodat v určitém termínu určitý počet výrobků. Pokud je nedodá, nebo je dodá pozdě, odrazí se to na tržbách. A tržby za zboží, to je to, co v konečném důsledku tvoří vaše výplaty. Nebo si fakt myslíte, že peníze, které pravidelně dostáváte každý měsíc, rostou na stromě nebo si je firma tiskne?

Jasně, výpadky ve výrobě klidně nenahrazujte, ale pak se nedivte výpadkům ve mzdách.

doplněno 10.05.16 11:34:

majsterjoe: To jistě ano. Nicméně požadavek zaměstnavatele dohnat mimořádnou prací to, co se nevyrobilo, považuju za naprosto oprávněný.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.05.16 11:17
avatar

Ale potom je starostí zaměstnavatele, veškeré přesčasy zaměstnanci proplatit. Zaměstnanec nemůže za to, že firma dohodla termín, který například z takového důvodu nejde stihnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.16 10:38
avatar

Vidím že tu mohutně agituje nějaký spravedlivě rozhněvaný ochránce práv pracujícího lidu. Představte si, že jsou i takoví zaměstnanci, které práce baví a kteří si vypracovali takové postavení, že do práce můžou jít víceméně kdykoliv. Dokonce můžou pracovat i doma a dostanou zaplaceno vždycky všechno o co si řeknou, protože je firma potřebuje. Podle toho taky vypadá jejich životní standart.

Kdo má tak negativní přístup jako vy, ten ať se nediví. Socka jste a budete.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jenda2
Datum: 10.05.16 19:06

Negativní přístup k práci v jisté firmě v Ol jsem získal po nezaplacení přes 1000 - slovy tisíc hodin přesčasů. Co jsem zavedl do výroby různých přípravků, které jsem vymyslel a nakonec jsem si ještě vyslechl, jestli mi za to nemá ještě poděkovat...

Pane fig..., jste absolutně vedle a odsuzujete, i když o tom vůbec nic nevíte. Zase jedna vlastnost lidí v ČR !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.05.16 18:41
avatar

Jestli se jednalo o plánované - oznámené odpojení nemůže být o nahrazování ušlého zisku odavatelem řeč. V dnešní době "štíhlé výroby", kdy jsou i zásoby brané za plýtvání holt nezbyde nic jiného než při (i plánované) odstávce zavést mimořádnou směnu nebo přesčas. Je to logické vyústění situace, je to sice nepříjemné ale je to jedna z "daní" zaměstnaneckého poměru.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jenda2
Datum: 09.05.16 20:59

To že nejde proud vůbec zaměstnance nemusí zajímat.

§ 207 Prostoje a přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy

Nemůže-li zaměstnanec konat práci
a) pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, kterou nezavinil, v dodávce surovin nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými provozními příčinami, jde o prostoj, a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku,
b) v důsledku přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.

doplněno 10.05.16 09:33:

Tady jde o to, že vedení firmy má info o opravách ČEz v předstihu a kdyby jen malinko brali soudruzi majitelé v úvahu, že jim racují ve firmě lidi a ne dobytek, tak by managerskými zásahy takový výpadek s přehledem zvládli a nic by nechybělo. Jenže většině feudálních pánů vyhovuje, že rozkáží a každý přicupitá, i kdyby měl své dítě třeba zamknout v pokoji. Můj šéf je ještě větší hovado a jen přikáže, že budete poslouchat a v sobotu se dělá do 17 hodin. Existence ZP a 35 po sobě jdoucích hodin volna pro zaměstnance ho nezajímají. kdo nechce jít, ten dostane základ za např. 230 odpracovaných hodin v měsíci. Přesčasové hodiny nikde nejsou evidovány a ty někdy proplácí dle své nálady. Jeho systém 65 Kč na hodinu a 35 Kč jako odměny dělají 100 na hodinu, jenže právě tento nástroj nucení k přesčasům je ten nejhorší. Kolegovi takto dluží přes 3000 hodin přesčasů za 8 let. Bohužel se doba nad 3 roky promlčuje. Asi se blíská na lepší časy, ze 7 zaměstnanců v děl. profesích 3 odcházejí. Což při nutnosti zapracování nových lidí, kteří se ale nehlásí bude pro něj kritické. A chová se jako tuplované prase. Zřejmě moc ovládat lidi je pro hodně zaměstnavatelů jako droga...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fex
Datum: 10.05.16 10:56

Kolega se na takovou práci měl vykašlat už dávno. Dneska je málo lidí a zaměstnanec půjde tam, kde bude mít lepší pomínky pro práci a lepší odměnu. Na druhou stranu, pokud to zaměstnavatel nařídí a celá fabrika půjde, tak si nepomůžete.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.