12 hodinové směny a dovolená

Od: Datum: 07.05.16 19:13 odpovědí: 2 změna: 09.05.16 13:33

Dobrý den, kolik dnů dovolené se odečítá z celkového nároku za rok, pokud pracuji 12 hodinové směny, krátký a dlouhý týden? Zaměstnavatel za každý vybraný den dovolené odečítá jeden a půl dne bez ohledu na to, zda by na ten den připadla směna, nebo ne. Je to tak správně?

Předem děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.05.16 19:50
avatar

Našla jsem toto:

V případě, že pracujete v systému krátký a dlouhý týden, jedná se o nerovnoměrné rozvržení pracovní doby a vztahuje se na Vás úprava zákoníku práce v § 213 odst. 4. Toto ustanovení říká, že čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny nebo na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.

Lépe to lze pochopit na příkladu. Jestliže máte na celý kalendářní rok plánováno např. 182 směn, tj. 182 pracovních dnů, postupuje se při výpočtu výměry dovolené takto: 182:52 = 3,5 dne připadajících na 1 týden. Při nároku na dovolenou 4 týdny bude právo zaměstnance na dovolenou za kalendářní rok činit 3,5 x 4 = 14 pracovních dnů dovolené. Podle tohoto vzorce pak můžete vypočíst konkrétní nárok na dovolenou ve Vašem případě.
V praxi to pak znamená, že chcete-li si vzít např. 1 týden dovolené, je nutno nejprve zjistit, kolik směn máte plánováno na tento konkrétní týden. Za každou takto neodpracovanou směnu se Vám odečte 1 den dovolené. Pokud zaměstnavatel odečítá více, není to postup v souladu se zákoníkem práce. V takovém případě je možné se obracet na Státní úřad inspekce práce (www.suip.cz), který může sankcionovat daného zaměstnavatele a zjednat nápravu.

Zdroj: http://www.amelie-zs.cz/cz/in…-zamestnancu/dovolene/2426308

Ohodnoceno: 0x
 
Od: papyrus
Datum: 09.05.16 13:33

OK, rozumím. Díky moc, opravdu to pomohlo

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.