Zkrácený úvazek

Od: Datum: 05.05.16 14:13 odpovědí: 5 změna: 14.05.16 00:38

Dobrý den,

po mateřské dovolené mi zaměstnavatel dal smlouvu na zkrácený úvazek na 6 hod. na dobu neurčitou.

Původně sem měla smlouvu na 8 hod. a také na dobu neurčitou.

Zprvu sem chodila na 6 hod./denně, přes zimu sem měla dodatek na 8 hod., protože bylo víc práce a teď mám zase smlouvu na 6 hod./denně.

Problém je, ale ten, že některý dny tam musím být bohužel i na těch 8 hod., zhruba 2x - 3xy týdně.

Chtěla sem se zeptat, jestli má s tímto někdo zkušenost.

Jde mi o to, že dovolená se mi automaticky počítá na těch 6 hod. a jestli se to dá ňák ošetřit, abych nebrala plat jen za 6 hod., když mám vždycky tak o 20 hod. víc za ten měsíc.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 05.05.16 14:21

Infomovala jste zaměstnavatele, že práce máte více jak na 6 hodin? Choďte po 6 hodinách domů. Nechápu, co tam pohledáváte delší dobu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mixel
Datum: 05.05.16 14:48

To já bych po 6 hod. domů šla, ale není to bohužel tak jednoduché :(

Od: uska®
Datum: 05.05.16 20:11

Nad úvazek vám musí poplácet přesčasy a nebo poskytnou náhradní volno.


doplněno 06.05.16 16:21:

Aha - omlouvám se (unikl mi zkrácený úvazek).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.16 23:03
avatar

U zkráceného úvazku se nejedná o přesčas - až teprve při hodinách nad plný úvazek by přesčas přicházel v úvahu. Zaměstnavatel musí zaplatit odpracované hodiny.

Pro zaměstnance pracující u zaměstnavatele na základě zkráceného úvazku, tj. zaměstnance, kteří mají sjednánu kratší pracovní dobu, dle ustanovení § 78 odst. 1 písm. i) zákoníku práce platí, že u zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas až práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu; přičemž těmto zaměstnancům není možné práci přesčas nařídit.

Z uvedeného vyplývá, že v případě zaměstnance s kratší pracovní dobou, který koná práci nad rámec rozsahu svého zkráceného úvazku, může vykonávat takovou práci nad rámec sjednaného úvazku pouze po dohodě se zaměstnavatelem. Přičemž platí, že práce vykonávaná takovýmto zaměstnancem až do rozsahu stanovené týdenní pracovní doby, tj. v případě rovnoměrného rozvržení pracovní doby až do rozsahu 40 hodin, není přesčasem, a tudíž zaměstnanci náleží za tuto práci pouze příslušná mzda za tuto další odpracovanou dobu, nikoliv však příplatek či náhradní volno za práci přesčas.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 14.05.16 00:38
avatar

Zaměstnavatel Vám nic nedal, ale Vy jste s ním dobrovolně

uzavřela buď novou smlouvu se zkráceným úvazkem, nebo

jste si zkrácený úvazek sjednala dodatkem k pracovní smlouvě.

Jestli šlo o návrh zaměstnavatele, nebyla jste povinna na něj přistoupit. Po dobu mateřské

dovolené (28 týdnů) byl zaměstnavatel povinen Vám držet původní "pozici".

Jiná situace by byla v případě návratu po skončení rodičovské dovolené.

___

Zaměstnavatel je povinen zaplatit za odvedenou práci.

Doložte výkaz odpracované doby a vyzvěte zaměstnavatele k doplacení rozdílu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.