Nájemník poslal nižší nájemné –jak to řešit?

Od: Datum: 03.05.16 20:35 odpovědí: 7 změna: 04.05.16 14:31

Nájemnik me poslal poštou nájem v nižší částce. Mám to převzít nebo nechat vrátit at zaplatí plnou cenu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.05.16 20:45

A proč byste to vracel?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 03.05.16 20:49
avatar

Kdo chce víc, nemá nic - upozorněte jej neprodleně, že to není dostatečná částka. Ovšem vracet tomu, kdo nemá na celé nájemné, aby ani ten zbytek už nebyl... to není moudré


doplněno 04.05.16 13:16:

Můžeme se hádat podle §§§, ale nikdo netušíme přesné znění smlouvy, takže je to zbytečný :)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ben®
Datum: 03.05.16 20:51
avatar

Dobrý den, ponechat si a požadovat urychleně doplatek. Je to nebezpečné, protože se zdá, že už příště nepošle nic. Buďte ve střehu. Zdravím!

doplněno 03.05.16 21:00:

nikdo - na kauci (jistotu) by měl pronajímatel sahat jen se souhlasem nájemce. Tedy, pokud ji vůbec na začátku náj. vztahu požadoval.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jentak
Datum: 04.05.16 12:52

ben: Nemáte pravdu.

Institut peněžní jistoty je určitým druhem zajištění, neboť pokud vznikne nájemci dluh vůči pronajímateli dluh v souvislosti s nájmem, je pronajímatel oprávněn (zásadně v souladu se smlouvou) z této jistoty čerpat a poté požádat nájemce, aby výši jistoty opět doplnil na sjednanou úroveň (samozřejme záleží na dílčích modifikací v příslušných smlouvách), nicméně existuje obecné ustanovení v §2017 Občanského zákoníku, že je právem pronajímatele v okamžiku, kdy se zajištění (výše zbývající peněžní jistoty) stane nedostatečným má právo požádat od doplnění chybějící výše, pokud ji po výzvě nedoplní – je možné ji vymáhat v civilním řízení jako pohledávku (za předpokladu, že z jistoty bylo čerpáno řádně).

zdroj: http://www.vzory.cz/vzory/sde…z-jistoty-kauce/#.VynTNDGqm2c

§ 2017

(1) Ztratí-li jistota na ceně tak, že se zajištění stane nedostatečným, má věřitel právo žádat od dlužníka, aby zajištění bez zbytečného odkladu přiměřeně doplnil; pokud to dlužník neučiní, stane se splatnou ta část pohledávky, která není zajištěna.

(2) Ustanovení odstavce 1 se použije i v případě, když byla jistota oprávněně čerpána.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.16 20:57
avatar

Doplatek nájmu si vezmete z kauce a vyzvete ho písemně aby kauci doplnil. Tuším, že to musí udělat do 30 dnů. Tou lhůtou si ale nejsem jistý. NOZ v tom udělal "hokej".

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.05.16 13:08
avatar
Asi vic momentalne nema, ale to se snad inteligentni a slusny najemnik domluvi predem a neposila to postou..
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.05.16 14:31
avatar

Co sděli, nájemník, když jste ho informaval(a), že zaplatil(a) menší částku?

Nešlo jen o omyl?

Peníze si nechte a ihned požadujte vysvětlení a doplnění částky.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.