Zdravotní pojišťovana a evidence pohledávek

Od: Datum: 03.05.16 12:52 odpovědí: 2 změna: 03.05.16 14:05
avatar

Dobrý den věděl by někdo po jak dlouho zpětně může zdravotní pojišťovna vymáhat případný dluh na pojištění?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.05.16 13:19
avatar

"Právo předepsat dlužné pojistné se promlčuje za pět let ode dne splatnosti. Byl-li proveden úkon ke zjištění výše pojistného nebo jeho vyměření, plyne nová promlčecí lhůta ode dne, kdy se o tom plátce pojistného dozvěděl."
Tolik § 16/1 zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění.
Ovšem od VZP se můžete nadát čehokoliv, tedy i vymáhání dávno promlčeného pojistného včetně tučného penále. Pokud by vám poslali platební výměr, tak vzneste námitku promlčení. Zdroj: jak podnikat.cz - diskuze


doplněno 03.05.16 13:32:

Ustanovení § 16 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb. dalo zdravotním pojišťovnám právo

vymáhat dlužné pojistné, které se promlčuje ve lhůtě pěti let od nabytí právní moci

vykonatelného platebního výměru. Zdroj: http://www.nku.cz/kon-zavery/K05031.pdf

Já to chápu tak, že dokud to nenabyde právní moci, mohou vás oslovit i za 100 let. Ale vyčkejte, na názor někoho co tomu rozumí, já jen pohledala na nettu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rosa
Datum: 03.05.16 14:05

Dovolím si jen upřesnit, cituji:

Jestliže právo předepsat a vymáhat dlužné pojistné vzniklo před 1. 12. 2011, kdy nabyla účinnosti novela zákona č. 592/1992 Sb., postupuje se podle původního znění zákona. V praxi to znamená, že dlužné pohledávky jsou v tzv. dvojím promlčecím režimu: pohledávky splatné do 30. 11. 2011v 5letém a pohledávky splatné od 1. 12. 2011 v 10letém. Obdobně to platí i z pohledu vymáhání. Platební výměry a výkazy nedoplatků, u kterých nastala právní moc (vykonatelnost) nejpozději k datu 30. 11. 2011, jsou vymahatelné "postaru" v 5leté promlčecí lhůtě, novější pak v 10leté.

zdroj: https://www.vzp.cz/tiskove-ce…ve-sluzby-vzp-promlceni-dluhu

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.