Biometrický pas a otisky pstů

Od: Datum: 29.04.16 10:54 odpovědí: 6 změna: 29.04.16 12:04

Ahoj, je tady někdo, kdo pracuje na nějakém relevantním úřadě, kdo by mně dokázal říct, jakým způsobem jsou využívány pořízené otisky prstů - z bometric. pasů? Představuju si to tak, že se otisky ocitnou v nějaké národní nebo nadnárodní databázi otisků, kde je přejíždí počítač a pokud se najde shoda, například s nějakým utečencem, tak ptáčka mají? Prosím nechci spekulace, jenom pokud by se stal zázrak a našel by se někdo, kdo vážně ví, jak se s takto pořízenými otisky nakládá..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.04.16 11:28
avatar

Základní myšlenku jste vystihl přesně a tohle využití by bylo v pořádku. Ovšem to, že nikdo nikdy databázi otisků nezneužije k něčemu jinému patří spíš do oplasti "science fiktion".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.04.16 11:30

Dle Zákona o cestovních dokladech č. 329/1999 Sb., §29, odst. 4 jsou pořízené biometrické údaje odstraněny z databáze do 60 dnů.

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-329#f1992874

V praxi jsou pak uloženy jen na čipu v pasu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.04.16 11:42

Vy jste to asi špatně pochopil. Źádná databáze biometrických údajů žadatelů o pas neexistuje. Ty údaje jsou uschovávany jen pro účely vytvoření pasu jako takového. Následně jsou smazány.

Když pak někam s pasem cestujete a ověřují otisky, tak tam se to pak srovnává:

a) s čipem na pase (prokazujete, že je Váš)
b) jednotlivé státy mohou tyto otisky porovnat s nějakou svou databází (nežádoucí osoby, trestanci, teroristé atd).

Ale to takové databáze byste se musel dostat jinou cestou, než žádostí o pas. Například by Vás museli odsoudit za nějaký trestný čin.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: korek
Datum: 29.04.16 11:39

Díky za reakce ale nevíte někdo trochu přesněji, co se s nimi děje? S jakou databází se co porovnává, jestli automaticky nebo na vyžádání orgánů..nebo může jakýkoliv policajt přistupovat nebo MZ = tohle mě zajímá nejvíce. Jestli může kdokoli, jakýkoli policista...Prostě přeci jenom poskytujeme nějaké informace o sobě, tak by bylo fajn, kdybychom také věděli, co s osobními údaji přesně kdo a jak nakládá...Je to o nás, tak ať to není bez nás.

Datum: 29.04.16 11:51
avatar

Když vám na úřadě oskenují prsty, záznam jde do databáze, do které má přístup výrobce pasu (Státní tiskárna cenin?). Tam ten záznam zapíšou při výrobě do pasu a pak ho z db smažou. Tak by to mělo probíhat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: korek
Datum: 29.04.16 12:04

Takže ty otisky, jsou jenom v tom pase a v žádné jiné databáze? V jaký okamžik k těm otiskům, kdo má právo přistupovat? Policie, při předkládání pasu?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.