Jak na okamžité zrušení prac. poměru?

Od: Datum: 27.04.16 11:07 odpovědí: 5 změna: 30.04.16 03:14

Může mi nkdo vysvětlit toto ustanovení ZP., které připomíná Kocourkov? :

(1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

a) podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce,

Takže předložím zaměstnavateli příslušný lékařský posudek a pak ještě 15 dní musím chodit do práce a čekat, zdali zaměstnavatel nesplní tu obezličkovou podmínku a nenabídne mi jinou, pro mě vhodnou práci? A kdo je oprávněn posoudit, že je nabídnutá práce pro mě vhodná? Co když s nabídnutou prací nesouhlasím? A když nenabídne, tak po 15 dnech "okamžitě" zruším pracovní poměr - je to jednostranný akt?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.04.16 11:36

Jen můj názor: Pokud nejste ze zdravotních důvodů schopen vykonávat práci (ať už dočasně nebo trvale), měl byste mít vystavenou neschopenku. Se zlomenou nohou nebo rukou taky nebudete skládat uhlí. Naproti tomu třeba programátorovi zlomená noha nevadí (pokud je schopen transportu).

Zrušení pracovního poměru je jednostranný akt.

Jsem si vědom, že neodpovídám na veškeré náležitosti dotazu a taky mám víc otázek po přečtení zákona než před ním...

Zkusil bych se obrátit s dotazem na Státní úřad inspekce práce

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.04.16 12:26

Díky za odpověď. Rozdíl mezi okamžitým zrušením PP ze zdravotních důvodů a třeba dohodou je ten, že v prvním případě dostanu ještě na cestu dvouměsíční plat.*ua*

Datum: 27.04.16 13:45

Nemůžete si přece vážně myslet, že zaměstnavateli dáte papír o zdravotní nezpůsobilosti a on vám jako kouzelník z klobouku okamžitě nabídne jinou práci. Často to znamená změnu organizace práce, přesun i jiných pracovníků na jiná místa, škatule hejbejte se, aby se ten flek pro toho nezpůsobilého vytvořil. Na to má zaměstnavatel tu patnáctidenní lhůtu.

Samozřejmě mu nic nebrání říct, že jiné pracovní místo pro vás není schopen vytvořit, tu lhůtu nevyužít a pustit vás hned.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 29.04.16 23:54

A co budu já těch 15 dní dělat?

Od: dam®
Datum: 30.04.16 03:14

Ano, daných 15 dní jste v pracovním procesu, byť nevykonáte žádnou práci a jste plně hodnocen, poté nastává situace, kdy vás osloví zaměstnavatel s možností vás propustit nebo s jinou smlouvou spolupracovat.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.