Jak požádat o ruku dcery její rodiče?

Od: Datum: 25.04.16 09:03 odpovědí: 19 změna: 26.04.16 13:52

Dobrý den, prosím vás o radu. Tuto sobotu bych měl rodiče přítelkyně požádat o její ruku. Nejsem si tak úplně jistý postupem. Pro budoucího tchána mám v úmyslu koupit víno a pro tchyni kytici. A nyní... přijedeme k nim domů a dál? Mám se napřed zeptat tchána a dát mu to víno a pak se zeptat tchýně a předat kytku? Ptá se vůbec i tchýně? Nebo mám tchýni předat kytku a pak se obrátit na tchána a zeptat se ho a pak ještě na tchýni? A jak tu svoji žádost mám formulovat? Děkuji za pomoc!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.04.16 09:23

Já jsem měl tu výhodu že jsem se ptát nemusel, protože víceméně nebylo koho se ptát, ani nebyl důvod proč se ptát.

Ale za normálních okolností bych věc asi řešil normálním způsobem. Přišel bych na návštěvu, kytici bych strčil tchyni do ruky, pak bych někde u stolu nějakou tu čtvrthodinu společensky konverzoval a pak bych vzal svoji vyvolenou za ruku a budoucí tchány bych požádal oba najednou.

Zachovejte klid, protože nemáte co pokazit. Jestli je nevěsta ve stavu očekávání, pak máte všechny výhody na své straně, protože tcháni vás nemůžou odmítnout.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.04.16 10:14
Udelal bych to prirozene a vse podle sebe.
Ja to neresil , my se domluvili a vsem jen oznamili. Takze pohoda.
Ohodnoceno: 1x

Od: axus®
Datum: 25.04.16 10:18

Rekl bych, ze ve spolecenskych kruzich, kde se takovato formalni zadost dnes stale vyzaduje, je napadnik znaly, vi co se slusi a patri a co se od nej ocekava a pokud tomu tak neni, pak jde zrejme o spolecenske kruhy, kde dnes jiz zadna takovato zadost stejnak neni potreba a at udelate cokoliv, bude to pusobit divne a nepatricne.

Doby, kdy otec daval ruku sve dcery a svoloval k snatku jsou (alespon v civilizaci zapadniho strihu) davno pryc. Proc tedy zadat?

Od: ludovv
Datum: 25.04.16 11:08

Potřebuji poradit ne odradit! Jestli sami nevíte, nebo žádost o ruku rodiče neuznáváte, tak raději nepište. Jediný kdo mi trochu pomohl byl figurek.

Datum: 25.04.16 11:16

Myslím, že to moc řešíš *smich* Já, když jsem si manželku před pěti lety bral, tak jsem o její ruku tchába ani tchýni nežádal a taky jsem ji dostal. Pouze jsme to všem oznámili jako hotovou věc.

Jinak, pokud chceš vyloženě žádat, tak tchánovi kup nějakou dražší Whisky a tchýni samozřejmě pořádnej puget a mohl bys jim to oznámit na večeři v lepší restauraci, kam bys je předtím pozval.

Od: ludov
Datum: 25.04.16 12:38

Přišel jsem se poradit, získat odpovědi na to co mě zajímá, a ne se dozvědět, že to moc řeším. Chci, aby to mělo úroveň. Přecejen žádám je o ruku jejich dcery! Copak jste všichni tak strašně omezení? Pokud to nechápete, tak se raději ani nevyjadřujte. Děkuji. Na oběd samozřejmě jdeme, ale chci je požádat před. A jestli koupit víno nebo Whisky, to nechte laskavě na mě, toho se otázka netýkala.

Datum: 25.04.16 12:59

No, nevím, zda je to o omezenosti... spíše bych řekl, že takto se o ruku dcery žádalo v dobách černobílých filmů, dnes je to prostě přežitek. I když každý má právo zvolit si svůj způsob, o tom žádná.

Jinak k věci, když tedy chcete. Dle jistých, společenských etiket dostává dárek (kytice apod.) vždy první dáma (tudíž u tebe tchýně) a poté teprve přichází na řadu tchán s tím vínem. Prostě dáma má vždy přednost. Otázkou zůstává, zda to oznámit ihned po tvém příchodu nebo nejprve přijít jakože na návštěvu a po nějaké době přátelské konverzace přijít s žádostí o ruku. Vzhledem k tomu, že potáhneš ssebou kytici a víno (to neschováš), budeš muset s pravdou asi ihned.

Slovní spojení s žádostí si musíš vymyslet sám, protože ty znáš tchýni a tchána nejlépe.

Jinak tady máš odkaz na článek o tomto tématu.

http://zasnubniprsteny.com/jak-pozadat-rodice/

PS: A nebuď tak napruženej, nejsi náhodou právník nebo doktor? Měj se a hodně štěstí.

Ohodnoceno: 0x

Od: marekvoracek
Datum: 25.04.16 13:10

Nechci se vás dotknout, ale tohle spojení mi evokuje něco v tom smyslu, že když přijdu na návštěvu s něčím (kytkou, vínem), že je chci něco důležitého. To, že přinesu kytku a víno, nemusí přece ještě nic znamenat, jen to, že je to slušnost, ne?

Datum: 25.04.16 14:06
Ty jsi nabrucenej teda.
Banda ti tu pise jak to mas udelat.
Jestli pred veceri (ci obed) nebo po veceri , ci v prubehu vecere , ci v restauraci to musis vedet ty a ne my.
Proste se postavis , reknes par vet (jakoze mily tatinku a maminko , chtel bych vas pozadat o ruku vasi dcery atd atd atd... To neni nic tezkeho prece) rozdas darecky a je to. Rodice kteri to neocekavaji tak budou stejne v soku. Ti co to ocekavaji tak budou v klidu. Pote se na odlehceni objedna naka ta pulecka ci vinko a je to. Nic co by se melo extra prozivat. Jak tady kazdy pise (i ja) tak tato formalnost jiz v dnesni dobe mizi...

Od: wik
Datum: 25.04.16 16:50

Víte, když chcete nějakou radu, tak napadat skoro každého, že Vám neporadil podle Vašich představ není nejlepší způsob, jak se něco dozvědět. Nikdo další už Vám asi po přečtení Vašich ofenzivních příspěvků žádné rady psát nebude. Podle toho, jak se tu prezentujete, se má Vaše nastávající a její rodiče na co těšit. Ten, kdo se při prvním problému vzteká a kope kolem sebe, to je vskutku charakter a úžasná partie. Hodně štěstí do budoucna, budete ho moc potřebovat.

Ohodnoceno: 3x

Od: mp
Datum: 25.04.16 20:07

Hele pane, Vy ste pěkně nabručenej. Inteligent se neptá a poradí si sám. tady se obecně ptají tí méně sebevědomí a my chytří jim pak odpovídáme. Jinak je to pěkný zvyk.

Od: jmlc®
Datum: 25.04.16 11:32

Moje matka má takovou blbou vlastnost - když dostaně něco hezkého (třeba i někdo z rodiny), hned přemýšlí, komu to dát. Dostala krásnou kytici k narozeninám a věděla, že mám už pár týdnů koupený zásnubní prstýnek. Tak řekla, že když jsem k nim pozvaný na oběd (manželka totiž má narozeniny ve stejném týdnu), tak to mám vzít jedním vrzem.

Přišel jsem, otevřelo moje děvče. Hned se sápala po kytce - "to není pro tebe!" - tchýni jsem dal kytku a jelikož byli oba rodiče v kuchyni, řekl jsem že chci požádat o ruku její dcery. Otec jen tak koukal, matka v šoku "a to jako musíte?" - "nene, jen jsem přišel požádat o ruku - nemáme termín, nemáme vlastně nic... a vlastně jsem se ještě nezeptal tebe - vezmeš si mne?" a dával jí prstýnek... Vzala si ho - možná jí bylo blbé si ho nevzít, když už rodiče odkývali *smich*

doplněno 25.04.16 13:07:

Musím napsat, že já žádal před cca 14ti lety, ale do dnešního dne jsem rád, že jsem to tak udělal. Tchán umřel na infarkt zhruba 3 měsíce po zmíněné oslavě (nemělo to s žádostí nic společného - pro rýpaly..).

Jsem rád, že jsem to provedl a dostal souhlas obou - i proto jsem neměl potíže svatbu zajistit po cca. 8mi měsících od pohřbu. Tchán mne přijal do rodiny, což by bez mé žádosti nestihl. Tchýně je také spokojená - i tímto aktem jsem se předvedl jako slušný kluk a přestala mne své dceři rozmlouvat.

Od: jjj
Datum: 25.04.16 16:55

Mámě dej kytku do ruky při příchodu, otci flašku a až se usadíte, řekni, milí rodičové my by jsme se s Ančou chtěli vzít, co vy na to?

Datum: 25.04.16 17:14

JAK SE ŽÁDÁ O RUKU DCERY?

Univerzální recept samozřejmě neexistuje. Jednoznačně ale nic nezkazíte ohlášenou návštěvou, kde budoucímu tchánovi a tchýni ženich vylíčí své úmysly. Pokud je to jen trochu možné, můžete mu jako budoucí nevěsta pomoci tím, že doma tzv. "připravíte půdu." Ideální je buďto nenápadně naznačit, že vás téma svatba začíná v poslední době víc a víc zajímat, nebo se rovnou svěřit se svými úmysly tomu z rodičů, který umí svůj protějšek zpracovat a na situaci nenásilně předpřipravit. Pokud ale například žijete ve dvou už roky, a vztahy mezi vámi a rodiči jsou dobré, můžete se rozhodnout i pro moment překvapení. Ovšem opatrně! Většina holčiček byly, jsou a do jeho smrti budou – tatínka! V roli otce dcery to jednou možná ženich pozná na vlastní kůži, proto se snažte být opravdu ohleduplný a prodejte sám sebe. Ať tchán vidí, že jeho dcera si vybrala, jak nejlíp mohla!

A jak by tedy měla proběhnout samotná žádost o ruku? Zkuste se vcítit do kůže rodičů a jednejte tak, abyste je nevyděsili a zároveň potěšili. Ženich by měl donést oběma rodičům malý dárek, nejčastěji to bývá láhev drahého alkoholu (velmi vhodné pro tuto příležitost je například archivní víno) a mamince kytku. Pamatujte, že přece jen je máte v plánu připravit o jeden z nejcennějších pokladů, které mají – jejich dceru. Takže se sluší pokusit se rodičům dokázat, že a jak moc si jí vážíte! Nezapomeňte ale ani na zdvořilostní otázku, zda Vám dceru vůbec přenechají a ujištění, že u vás bude v těch nejlepších rukou! Pokud "požehnání" dostanete, je vhodné se předem připravit i na příval otázek týkajících se přípravy svatby, zejména pak svatebního rozpočtu. V této chvíli byste měli vědět už alespoň následující: přibližné datum svatby, počet hostů, město konání, předpokládaný rozpočet a to nejdůležitější (informace, se kterou vyrukuje každá maminka) – kde si necháte napéct cukroví a kdo se postará o jeho objednávku a množství .

Zdroj.

Datum: 26.04.16 08:54

Moc děkuji! *palec*

Od: 43radim
Datum: 25.04.16 19:59

no ty budes asi maslo,nejlepsi bude ,kdyz reknes partnerce,at si najde nekoho lepsiho nez jsi ty a bude to dobre i pro ni i jeji rodice

Datum: 25.04.16 22:00

Nesouhlasím s tím, že žádost o ruku se už přežila. Je to výraz slušnosti a zdvořilosti. Můj syn žádal rodiče své vyvolené, protože mu to přišlo vhodné. Tatínek nevěsty souhlasil bez váhání, ale maminka měla podmínku. Musel jí slíbit, že se bude o její dceru dobře starat. Postup syna neznám, nebyla jsem u toho. Je třeba si uvědomit, že rodiče se starali o dceru mnoho let a zaslouží si žádost o ruku jako doklad, že i oni mají ke svatbě co říci.

Datum: 26.04.16 08:59

Děkuji za Vaši podporu! Přijde mi, že čím více vešla tato poradna ve známost (znám to tady už aspoň před 6 lety) tím více se najde tzv. samozvaných rádobyrádců, kteří nejenže neporadí ale ještě si z tazatele utahují, zesměšňují ho, a "radí" něco, na co se tazatel ani neptal.

Datum: 26.04.16 13:52
Souhlas ma to tak byt.
Jenze to , ze stim nesouhlasite neznamena , ze to tak neni.
Prezitek je zadat rodice o ruku dcery a jeste vetsi problem je samotna svatba. V dnesni dobe se zije tzv na psi knizku.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.