Dobrovolné důchodové pojištění - ano či ne?

Od: Datum: 24.04.16 13:51 odpovědí: 10 změna: 25.04.16 19:50

Dobrý den,

beru invalidní důchod 1. stupně (již 20 let, chronická nevyléčitelná nemoc), k tomu si přivydělávám na ŽL (menší výdělek, vychází to tak 2000-2500 měs.), občas seženu nějakou brigádu (na DPP či DPČ, u tohoto pracovního vztahu není placeno sociální pojištění). Stálou práci na klasickou pracovní smlouvu se mi už dlouho bohužel nepodařilo sehnat. Teď mi jde o to, zda si platit či neplatit dobrovolné důchodové pojištění (jednou kvůli nároku na důchod, jinak mi samozřejmě budou chybět roky, musí jich být 35). Vychází to aktuálně necelé 2 tis. měsíčně. Má to momentálně smysl (do důchodu bych měla jít někdy za 30 let) nebo raději tyto dva tisíce investovat jinak? Spořit si je soukromě? A případně dobrovolné pojištění si případně platit později? Děkuji za názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 24.04.16 14:08

Pamatujte, že peníze, které dáte státu, již nikdy neuvidíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.16 14:21

hk - to jsem teda pěkná hlupačka..spořím..nasadil/la jste mi brouka do hlavy...teď se budu pídit,jak to zrušit...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 24.04.16 14:32

Ano, brouka byste mýt měla a zamyslet se nad hodnotou peněz nyní a za hodně let, až by přišlo na to spoření v nějakém důchodovém pilíři, či jiném nesmyslu. Dále zvažte, jaké máte postižení a co vlastně od života (a jak dlouhého) očekáváte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.16 17:14

No právě, otázkou je, zda se při mé dg. starobního důchodu vůbec dožiju (i když to nevíme nikdo), je totiž předpoklad, že se věk pro odchod bude i v budoucnu zvyšovat. A platit teď dobrovolné pojištění do státní kasy, abych někdy za xx let brala státní důchod (nebo taky nebrala, důchody možná ani nebudou)... zřejmě ještě vyčkám, jak se bude situace vyvíjet a případně si ho začnu platit tak, abych měla při odchodu do důchodu 20 let pojištění (a dosáhla, byť později, alespoň na nějaký státní důchod, pokud to tedy bude takto platit, jako nyní). Dřív to opravdu zřejmě nemá smysl, když se za tu dobu zákony ještě několikrát změní... každopádně děkuji za příspěvek.

P.S. Samozřejmě doufám, že se mi podaří sehnat nějakou stálou práci a můj problém bude vyřešen.

Datum: 24.04.16 16:24
avatar

Pro Paspulku: Nevím co máte za produkt, ale zjistěte si, co Vás čeká za sankce při předčasném zrušení spoření. Někdy se tratí příspěvky od státu.

Pokud spoříte velkou částku, tak je někdy lepší snížit sumu na minimální čístku, jenom udržovací a spořit dál. O nic nepřijdete a přece jenom nějakou malou pojistku budete mít. Já jsem to takhle udělala u 2 produktů od pošty. Jak to je již známé, že jsme si pošťáci raději nechali udělat pojistky na sebe, abychom měli nějaké mzdové ohodnocení navíc. Platím teď jenom dvakrát po 300 Kč. A celkem to nebolí. Snížení proběhlo bez problémů, odešla jsem od pošty, tak v rámci nezaměstnanosti. V 60ti vypovím jedno a druhé trochu později.


doplněno 24.04.16 19:53:

Ano, jak jste správně doplnila, snad se podaří sehnat nějakou trvalou práci. Protože při pobírání 1. a 2. stupně ID, se předpokládá, že invalidní důchodce bude pracovat. To by bylo nejlepší řešení, protože jakákoliv výše uvedená varianta je pro Vás nevýhodná a do budoucna zakládá na stres, finanční problémy a prostě celkově psychickou nepohodu a obavy ze stáří. A já se vždycky ptám: kde je radost ze života, víra v dobrou budoucnost, kultura, u Vás rehabilitace, rekreace, lázně, léky, bez problémů zaplatit bydlení a věci každodenní potřeby?

Přeji Vám, ať se nějaká vhodná práce pro Vás najde.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.04.16 15:55

Děkuji, no stále se snažím být optimista (i když ne vždy se mi to daří), který věří, že se jednou zadaří vhodnou práci najít.

Datum: 25.04.16 09:58
avatar

Petro, a není tady možné důchodové připojištění zřídit v některé bance? Já jsem to tak měla v cizině. Sice jsem to měla tak, že jsem na tento účet nemohla během mého produktivního stavu sáhnout a to mne v jednu dobu hodně rozladilo, protože jsem se přestěhovala sem a potřebovala jsem každou korunu. Prostě jsem musela čekat až když mi byl důchod přiznán v tom státě, kde jsem předtím žila a pracovala. Ale zase mi na ten účet po celé ty roky naskakovaly procenta z naspořené částky i když už jsem spoření ukončila, protože jsem tam ukončila pracovní činnost. A nakonec jsem byla opravdu hodně ráda, že jsem je tenkrát nepřemluvila a že mi odmítli peníze vyplatit, protože se částka hezky zakulatila. ;) Možná to tady existuje také. A možná byste našla nějaký bankou nabízený produkt, kde byste nebyla tak vázána tou podmínkou odchodu do důchodu. Třeba to uzavřít s tím, že za deset let si můžete naspořenou částku vybrat bez ohledu na to, jestli už Vám byl důchod přiznán, nebo ne. Ono jde totiž o to, že když si budete spořit v bance normálně, tak se může stát, že najednou člověk potřebuje peníze a tak vybere všechno co má, spoření nedokončí a pak už to nemá smysl, když si vlastně spoříme na důchod. Nevím jestli jsem to napsala dost srozumitelně...


doplněno 25.04.16 13:50:

Omlouvám se, já to přehlédla. Neuvědomila jsem si, že invalidní důchod je už je vlastně důchod.


doplněno 25.04.16 13:51:

Děkuji Pohance za upozornění.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.16 11:44
avatar

Suzy, v nadpisu je dobrovolné důchodové pojištění. Toto pojištění se musí vždy projednat na příslušné správě OSSZ, PSSZ, ČSSZ, /prostě podle místa bydliště/, protože pobírá důchod, tak je potřeba vše domluvit na té správě a nevím podrobnosti, zda-li to u ID vůbec jde. Též případně i částku, protože se minimální suma každý rok mění, navýšení nad minimální odvod je možné. Pro info - roce 2013 byla minimální platba 1812Kč, a v letošním 1891Kč.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.04.16 15:52

Ano,u ČID to jde. Je to omezeno na 15 let, po tu dobu si člověk může platit dobrovolné pojištění, ale aby měl jednou nárok na starobní důchod, do kterého by mohl odejít v řádné době, tak potřebuje 35 let, event. 20 let pojištění, to by ale měl nárok až za dalších 5 let /což je u mé generace 67, event. 72 let - uf/.

Datum: 25.04.16 19:50
avatar

Petro a nebylo by teda lepší opravdu si zřídit soukromé spoření? Pokud máte možnost nějaký obnos měsíčně vyčlenit a dát na účet, na který nebudete sahat, tak by to snad šlo. To je asi to jediné, co Vám nikdo nesebere, můžete to udělat jenom Vy sama. Já si doma házela padesátikoruny do vázy. ;) Už jsem ji teda vybrala, ale sama jsem byla překvapená kolik peněz tam za rok bylo. A jak o tom mluvím, zítra začnu znova a vyberu si tu největší vázu. Ta "padesátikoruna" v peněžence nechybí a najednou máte doma "poklad".

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.