Nestejné datum Dne Matek

Od: Datum: 23.04.16 19:34 odpovědí: 25 změna: 25.04.16 20:17
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.04.16 20:04

Ahoj, protože vždy musí připadat na neděli? A jak se dny posouvají, tak to pokaždé vyjde na jiný den. A možná je tam ještě pravidlo, že svátek musí být druhou květnovou neděli, ale to teď nevím jistě.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 23.04.16 21:18
avatar

No, právě. Proč by v neděli a proč druhou květnovou, když MDŽ bylo vždycky 8.3.? Nemá to spíš souvislot s Matkou Boží?

Ale fakt netuším.

Od: chatarka
Datum: 23.04.16 20:20

Velikonoce se řídí třeba podle úplňku. A taky nejsou trvale ve stejném dni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.16 21:14
avatar

A co mají Velikonoce společného s Dnem Matek? To asi nebude úplně ono.

Od: xaver
Datum: 23.04.16 21:29

To, že nemají také pevné datum.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.16 23:48
avatar

Dobrý večer blesík, Den matek je u nás po americkém vzoru pevně stanoven na druhou neděli v květnu.Pravdou je,že konkrétní datum na tento den je měnlivé(díky kalendáři,máme 7denní týden, v únoru jen 28dní na přestupný 29dní, ostatní měsíce se střídají 31 dní a 30dní) ale to vy samozřejmě víte.Jen tím objasňuji, proč každý rok na tuto neděli připadne vždy jiné datum.Ještě vám chci napsat, že tento svátek má své historické opodstatnění.. Nejprve americká sociální aktivistka Julia Ward Howeová, která v roce 1870 vyzvala ženy ke sjednocení proti válkám ve svém Provolání ke dni matek. V následujících letech se pak pokusila ustanovit konkrétní datum pro Den matek, ale neuspěla.Opravdovou zakladatelkou se stala až Anna Marie Jarvisová, která zavedení svátku matek prosazovala k památce své vlastní, která se zasloužila o pracovní kroužky, kde byla nabízena sanitární a zdravotní pomoc.A v americkém kongresu to v r.1914 stvrdil prezident Woodrow Wilson.Od roku 1923 se zásluhou Alice Masarykové dostal i na české území. Za vlády komunistů však dostal přednost 8.březen - MDŽ,mimochodem mezinárodně uznávaný svátek ,jehož počátek vznikl také v Americe. A pro zajímavost, každý stát má stanoven svátek Den matek jinak.např.Polsko má stanoven konkrétní den 26.května. Uff,*uf* to jsem se rozepsala:-D

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 24.04.16 01:37
avatar

A já Vám moc děkuju. Stačilo jen, že má Svátek být vždy 2. neděli v květnu a moji otázku byste plně zodpověděla. Takhle to mám s bonusem, který mně potěšil dvojnásob. Zamýšlím se nad tímn každý rok, kdy úzkostně hlídám, abych to neprošvihla, protože v některých kalendářích údaj chybí. Druhý Svátek matek jsem tehdy očekávala ve stejný den, jako ten první a byl průšvih, máma mi to dlouho připomínala.Už jsem z toho byla tak zoufalá, že jsem přemýšlela, že se snad znovu vrátím k tomuzprofanovanému MDŽ, abych měla konečně klid. Vy jste mně svou odpovědí zachránila! Díky.


doplněno 24.04.16 01:38:

Díky i všem ostatním, za snahu.

Od: bmbx®
Datum: 24.04.16 07:21

Já uznávám jak MDŽ tak Den matek. Naše maminky a maminky našich dětí si to snad plně zaslouží, a co ženy co matkami nejsou?

Ať si klidně vypláchnuté mozky kecají o zprofanovaném MDŽ za socíku*haha*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.04.16 11:36
avatar

bmbx - V tom případě jsem i já vypláchnutý mozek. Dosud mám v neblahé paměti, jak probíhaly oslavy MDŽ v podnicích a jak ho naopak trávily ženy na mateřské. Nejvíc si ho užívaly ženy a muži, o kterých se pak ještě 1/4 roku bavil celý podnik. Ostatní to považovali za trapárnu a koukali, co nejdříve zmizet. Muži byli často nuceni v práci na oslavě zůstat, místo aby šli domů, za svými ženami, aby se měly oslavenkyně s kým bavit a tanovat. Někteří se na to naopak klepali, jak utržení ze řetězu, že se namažou a ještě mají šanci si užít. Domů přišla spousta z nich v podroušeném stavu a pozdě, doma je čekala urvaná a naštvaná manželka, která nechápala, že tento den strávila sama, aby se (s chlebíčky na stole) dočkala takového "dárečku", který často zbytek večera prospal, nebo prozvracel. Můj 1. muž byl zástupce ředitele, takže u nás to bylo rok co rok stále stejné. Jednou letěla kytka do koše, další jsem mu v amoku rozšlapala LP gramofonovou desku, kterou mi v podroušeném stavu, se zlomenou kytkou, přinesl jako dárek. Pracovala jsem ve stejném podniku, tak vím, že se prostě zúčastnit musel, ba dokonce zodpovídal za zdárný průběh těchto šílených oslav. Ne, podle mně, by to měla být soukromá intimní oslava v rodině. Jednou za rok můžou dát manže a děti svátečně najevo, co pro ně máma a žena znamená, ale jaký sváteční význam má, že jste žena pro jiné, cizí chlapy? Každý jsme "něco", oni jsou v ten den např. "muži". Že by to třeba slavili společně? Význam by to mělo v práci, pokud by to byla oslava žen, bez mužů, dostali by nějaké ocenění za to, co pro podnik dělají, ale to by šly asi za hodinu domů, protože by se nudily a nebylo by koho pozorovat, kdo se opil, co kdo říkal a s kým a kam zmizel. Fuj, to už bych zpátky nechtěla! Je škoda, že Svátek matek se netýká žen, které děti nemají, ale stačilo by ho přejmenovat na Svátek žen. Chybí snad v dnešní době někomu ta komunistická hrůza? Ozvěte se.


doplněno 24.04.16 11:41:

A ještě, Ti, co spěchali domů za manželkou a nerespektovali, že mají dělat společnost spolupracovnicím, byli zdrbáni a nesli nálepku podpantofláků, chlapů, co se neumí pobavit a jejich ženy nesnesitelných žárlivých stíhaček, co jim manžela odmítají dát k dispozici.

Od: bmbx®
Datum: 24.04.16 15:07

Tak takové oslavy jsem nezažil, asi jsem dělal i za socíku ve slušné firmě, ani v okruhu známých neznám nikoho, kdo by takovým způsobem slavil MDŽ. V práci popřát koleginím, věnovat kytku a tím to haslo, žádné ožíračky, žádné naštvané manželky sedící samy doma. Ono je to hlavně o lidech jak se ke svým drahým polovičkám chovají ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.16 21:05
avatar

bmbx - Zažila jsem je všude, kde byl větší kolektiv a dost žen. Nelišilo se to ani na Slovensku, tam to bylo ještě brutálnější. Samozřejmě je to o lidech. Ale když tam nějakou dobu musí být a nalévat se alkoholem, tak zábrany a dobrá předsevzetí vezmou za své. Okolí bránilo odejít (dej si ještě panáka, poslední taneček, pak přišel další narušitel dobrého úmyslu...), Bývalo to i s reprodukovanou hudbou a tanečky. Divím se, že by to někde nebylo. Tohle se dělo na podnikových oslavách všeho druhu, kde následovala volná zábava. Někteří na to doslova čekali a vždycky se staly nějaké průšvihy, prozrazené nevěry, o kterých se podnik bavil hodně dlouho a zejména ženské je pak přetřásaly roky. Pro tohle všechno většina žen tento Svátek nesnáší do dnes.

Datum: 24.04.16 06:36
avatar

protože se staví 2.květnovou neděli - datum se pochopitelně každý rok liší...


doplněno 24.04.16 06:37:

jé, vidím, že jsem si neobnovila obrazovku - už je tu spousta odpovědí, tak to se omlouvám... jdu s křížkem po funuse...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.04.16 21:58

Jak zde již psáno, pochází z USA, tak jak Svátek práce a MDŽ. Proč tomuto svátku nepřiřadili pevné datum? Těžko říct. Dopadlo to tak, že MDŽ muži dnes neuznávají a neví, kdy je svátek matek. Ne každá žena je matka, takže. Chcete-li vzdát úctu, stačí malá pozornost 8.3., tím nic nezkazíte a nemusíte si lámat hlavu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 24.04.16 22:59

Já bych v těch svátcích viděl mírné nuance. Být matkou je přeci jen nějaká zásluha, na rozdíl od toho být ženou, či mužem. O tom nerozhodujem, tak to je. Ještě by mohl být svátek člověka. Tak to by asi slavili všichni. to nemá smysl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.16 02:03
avatar

mpo - Samozřejmě máte pravdu. Dovedete si ale představit, jak trpí žena, která by ráda děti měla, jenže nemůže? Jak se cítí méně hodnotná a pak vidí, jak muži a děti nosí matkám kytky, ale ona si ji nezaslouží, aniž by se něčím provinila? Třeba by byla lepší matkou, než je spousta ostatních, jen kdyby jí děti osud dopřál. Mně se to zdá k těm ženám hrozně bezcitné, až kruté. Proč by nemohly být uctěny všechny ženy za to, jak se při své práci starají o domácnost, manžela a i dítrě, je -li jim dopřáno?l

Od: xy
Datum: 25.04.16 07:44

možná i ženy, co nemají děti, odvádějí v domácnostech nějakou práci

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.16 13:16
avatar

Ne možná, ale určitě!

Datum: 25.04.16 17:24
avatar

Dobrý den blesik, myslím si, že se zde zbytečně rozvinula diskuze kvůli dvou typům svátku, které spolu nemají nic společného. MDŽ je mezinárodně uznávaný svátek schválený OSN ( v roce 2010 proběhly velké oslavy 100let od jeho ustanovení , především v Německu, Rakousku a Dánsku)*jasne*. MDŽ - je oslavou boje všech žen bojujících za rovnoprávnost. Ale pokud v ten den donesete kytičku své dívce, mamince, kterékoliv ženě, může vám být naprosto ukradené, kdo co v tomto svátku vidí. Protože dávat květiny je krásné!;) A že byl tento svátek zneužit komunisty, to je na jinou diskuzi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 25.04.16 17:31

no , a přitom ten svátek, který by mohly oslavit ony, MDŽ, docela odsuzujete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.16 18:31
avatar

xy -protože je u nás zprofanovaný a váže se k němu smutná historie. Většina žen ho bere jako socialistický a chtělo by to ho nahradit Svátkem žen, s jiným názvem a pro všechny ženy, který by se slavil jen v rodině, bez té soc. šaškárny.

Od: xy
Datum: 25.04.16 18:35

já začla pracovat před revolucí těsně, a tak jsem jednu tu soc.oslavu v práci zažila, žádná hrůza, pro mě teda spíš trochu formální. Od tý doby jsem žádnou ožralou oslavu MDŽ nezažila, v práci ani jinde, za těch 25 nebo kolik let , tak nevím, proč by dnes ještě to mělo automaticky mít tento " socialistický obal "

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 25.04.16 20:17
avatar

Asi jste neměla zrovna štěstí. To máte jako se socialismem, proč byste ho dneska nemohla znovu chtít, když jste ho nezažila? Nebo se pohybuji v nějakém virtuálním světě, protože všechny mé známé vrstevnice, mají naprosto shodný názor a zde se divím, že se žádná nepřidala. Celý život jsme na to nadávaly a občas si na ty Svátky vzpomeneme s hrůzou i dneska.

Od: mp*
Datum: 25.04.16 13:28

Život je krutý. Ale mám dojem, že už se tady z toho začíná dělat taková karikatura života. Jako, že každý má na všechno nárok. Nárok má každý jen na to, co si vybuduje. Každá žena může vychovávat dítě. Mám pocit, že adopci nejvíce brání úřední mašinérie. Oni jsou dobří v silových oborech - vnitro, finance, obrana. Ale dát dítě do adopce to úředník obyčejně nedá, bojí aby neudělal chybu a nepřišel o dobře placené místo (nedivím se). Pak se řeší jestli se za děti neplatí. Co takhle navrhnout den za zrušení sociálního státu? Navrhuji 1 dubna - to je apríl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.16 08:00

Den matek má být druhý týden v květnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.16 18:47
avatar

MDŽ je mezinárodně uznávaný svátek stanovený OSN k výročí stávky newyorských švadlenek v roce 1908. Datum 8.3. je neměnné.

Den matek je den, kdy se vzdává pocta matkáma mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic, např. jinak ve Velké Británii (čtvrtou postní neděli), jinak v arabských zemích (21. březen) a mnoho dalších. V tento den dávají děti svým matkám dárky, většinou vlastnoručně vyrobené. Obdobné svátky po celém světě existovaly už dávno v historii, např. ve starém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey Kybele matky bohů.

Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. O pět let později vyhlásil tehdejší prezident USA Wilson první oficiální oslavu Dne matek, konající se druhou květnovou neděli.

V Českuse slaví podle amerického vzoru rovněž druhou květnovou neděli. V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.