Práce v knihovně

Od: Datum: 23.04.16 12:27 odpovědí: 6 změna: 21.06.16 15:48
avatar

Dobrý den, je prosím možné, aby zaměstnanec Městské knihovny Praha neměl VŠO v oboru knihovnictví nebo informatiky, ale ekonomickou školu? Musí se uchazeč o práci vždycky účastnit konkurzu, jde tu práci získat i "přes dalšího zaměstnance"? Jaký je asi tak plat? 15 000 hrubého? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.04.16 12:33

Může mít i jiné vzdělání. Plat 15 000 Kč by mohl být.

Výběrové řízení se dělá zejména na vedoucí zaměstnance, u řadových zaměstnanců neznám praxi MKP.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.04.16 12:41

Ahoj eliso, vždy záleží na požadavcích dané knihovny. Zda je v menším městě, ve větším, kdo ji provozuje, zda město a podobně. Třeba naše bývalá knihovnice měla taky "jen" střední školu s maturitou, ne vyšší odborné. V naší akademické knihovně na vš zaměstnávají mimo jiné i nějaké důchodkyně. Myslím, že tam záleží přesně na tom, co bys v té knihovně měla dělat, minimálně maturitu bys mít nejspíš měla, ale zbytek je individuální. Plat by mohl souhlasit. Určitě lze práci sehnat i přes stávající zaměstnance. Také jde o to, zda jde o řadového pracovníka, nebo o vedoucího knihovny, u vedoucího už bude asi příslušné vzdělání požadováno spolu s dalšími věcmi, u řadového nejspíš nikoli.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.04.16 12:45
avatar

V Praze je možná na odbornost kladen velký důraz. V nedalekém městečku dělala spoustu let knihovnici paní, která byla zahradnicí. Nevím, zda jen vyučená nebo měla maturitu, ale absolvovala zahradnické učiliště. Byla tam sama, stačila to.

Když měla jít do důchodu, odmítala odejít, i když se hlásilo na její místo několik mladých žen. Přesluhovala možná o 10 let. Nyní je už v důchodu, dělalo se výběrové řízení. Nedostala se tam ale paní s knihovnickou školou, nýbrž jiná se zemědělkou, mezi lidmi se šušká, že výběr byl zmanipulován.

Nevím, je mi to vcelku jedno, knihu umí podat každý. I když zamlada by se mi podobná práce asi líbila. Pořád lepší v teple balit knížky, než hrbit záda nad záhony a plít. Toho si paní zahradnice jistě byla dobře vědoma. Jaga.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 21.06.16 15:48

Ano... věřím tomu, že ve vesnických knihovnách skutečně může dělat každý, kdo dokáže podat knihu. Vidím to i ve svém okolí. Nicméně pro práci ve větších knihovnách je zcela jistě potřeba mít vzdělání. Ono totiž dělat knihovníka není jen o tom podávání knih (byť si to většina lidí myslí). Knihovník by měl být odborný informační pracovník, měl by zvládat akvizici, katalogizaci, rešerše a další, měl by umět vyhledávat informace v informačních zdrojích a elektronických informačních zdrojích a tím nemyslím Google, ale informační databáze s placeným přístupem atd.

Být dobrým a schopným knihovníkem není tak jednoduché, jak by se mnohým mohlo na první pohled zdát. Studenti bakalářských a magisterských programů zaměřených na knihovnictví by mohli vyprávět... :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.16 12:56
avatar

Děkuji za odpovědi, mamka by chtěla změnit práci a pracovat v Městské knihovně Praha. Na internetu je u všech míst požadované vzdělání, které neslpňuje. Mělo by cenu volat do jednotlivých poboček? Ještě by potřebovala to místo sehnat a pak teprve dát výpověď s výpovědní lhůtou asi 3 měsíce, takže by nemohla nastoupit hned.

Od: aliceernestova
Datum: 21.06.16 15:05

ne je to 10 000 hrubeho nashledanou :D

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.