Neschopenka 2016

Od: Datum: 22.04.16 12:59 odpovědí: 11 změna: 23.04.16 07:10

Ahoj, dnes po 15cti letech v práci bez marodění jsem dostal neschopenku. Mám utrhlý vaz v koleni, takže to mám prý na pár

týdnů.

"Vycházky" mám od 10 do 16. Chodí nějaké kontroly, když má člověk prokazatelně něco s pohybovým aparátem?

Mám na mysli, jestli chodí častěji třeba na ty co mají jen "rýmečku"?

Kdo vůbec kontroly posílá? Jak je placená neschopenka?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.04.16 20:22

Vaše otázka je hodně široká. Napíšu aspoň něco, když tak se ptejte konkrétněji.

Kontroly chodí kdykoli a na kohokoli, na diagnózu se nehledí. V prvních 14 kalendářních dnech nemoci Vás může zkontrolovat i zaměstnavatel, nebo může požádat OSSZ, aby poslali kontrolu, od 15. dne nemoci kontroluje už jen OSSZ. Vycházky nahlásil lékař na evidenci práce neschopných na OSSZ, takže ve vycházky k Vám nikdo nepůjde, ale můžete někoho očekávat před nebo po vycházce. Nelze říci, že by se na někoho chodilo častěji, jak píšu, diagnóza správu nezajímá.

Kontroly nikdo neposílá, je to normální náplň referenta z nemocenského oddělení OSSZ - kontrola práce neschopnýcjh.

Neschopenka je placená tak, že v průběhu prvních 14 kalendářních dní nemoci platí zaměstnavatel náhradu mzdy, a to kromě prvních tří pracovních směn (to se marodí zadarmo). Pak až do 14. dne se zaplatí redukovaným průměrem ty hodiny, které byste odpracoval, kdybyste nemarodil. Od 15. dne platí dávku OSSZ, a to za kalendářní dny. Nemocenská se platí z vyměřovacího základu, což je zjednodušeně řečeno hrubá mzda za předchozích 12 kalendářních měsíců (dokládá po 14. dnu trvání nemoci zaměstnavatel) dělená počtem dnů za totéž období, tedy zpravidla 365. Výsledný průměr prochází redukcí, opět zjednodušeně se dá říci, že se vynásobí 90%. výsledek se vynásobí 60 % a máme denní dávku. Ta se vyplácí měsíčně podle počtu kalendářních dnů strávených na neschopence. Nemocenská dávka se vyplatí vždy po skončení měsíce, když jsou na OSSZ od zaměstnavatele doručeny všechny potřebné doklady, opatřené všemi podpisy a razítky, takže si svoje díly neschopenky dobře prohlédněte a nezapomeňte se všude podepsat (kde má být podpis zaměstnance), uvést datum (kde má být), správně zaškrtnout informaci o pobíraných důchodech a vyplnit, jak Vám má být dávka poukazována (nezapomeňte uvést buď adresu, nebo číslo účtu). Dávky se počítají a vyplácejí průběžně, během celého měsíce, podle toho, kdy dorazí doklady a kdy referenti stihnou dávku spočítat a kontroloři aprobovat, pak teprve může jít k výplatě. Správa má na celý proces 30 dní ( počítáno od doručení posledního kompletního dokladu). Přece jenom - neschopenka je poukaz na státní peníze, takže to nemůže být nečitelné, nepodepsané apod.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 22.04.16 20:41

a jak je to kdyz si uplatnuji slevu na 3 děti? Uvidim ju nekde nebo az pristi rok pri rocnim zuctovani?

Datum: 22.04.16 20:58

Sleva na děti se týká daní, ne nemocenského. Záleží na tom, jak vysoký máte příjem. Jestli kolem 10.000, slevu na děti z něj neuplatníte - slevu lze dát na něco, co byste zaplatil, a z tak nízkého příjmu je tak nízká daň, že tu "pohltí" už sleva na poplatníka. Protože není víc daně, není z čeho slevu uplatnit. Děti jste si uvedl do daňového prohlášení (růžový dvojlist) a doložil, že nikdo jiný slevu na děti neuplatňuje? Máte dost vysoký příjem (= vysoká daň ze které lze slevu odečíst)?Pak byste měl uplatnění slevy zaznamenat ve výplatní pásce každý měsíc.

doplněno 23.04.16 07:08:

Aha, Vy se ptáte, jestli uvidíte slevu na děti, i když budete marodit. Tak to opravdu až při ročním zúčtování, ale opět - jestliže Vám v měsících, kdy pracujete, slevy pohltí vypočtenou daň (tedy žádnou neplatíte), není Vám ani při ročním zúčtování co vracet.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.04.16 20:56

A já bych Vám stejně nedoporučovala nějaké dlouhé vycházky, spíše se divím, že je doktor vůbec napsal a vůbec tak dlouhý časový úsek. Vždyť to musí bolet. Tak kde byste se chtěl courat přes vycházky? Seďte doma a nechte nohu v klidu.

Kontroly chodí více než dříve, dneska to je o penězích a to víte, že je nikdo nechce vydávat zbytečně.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.04.16 20:59

Taky jsem se vycházkám podivila.

Datum: 22.04.16 21:33

mam utrhly predni křízovy vaz a stím se dá "normalne" chodit, jen ted to mám v ortéze a chodim s berlemi. Jeste se zeptam. Od příštího tydne bych měl mit dopoledne rehabilitace. Potřebuji nějaké razítko,nebo je to bráno jako lékař kdyby přisla kontrola?

Datum: 22.04.16 22:14

Další případné vyšetření na jiném pracovišti, anebo rehabilitace je snadno doložitelné.

Na rehabilitaci dostáváte kartičku s datem příští návštěvy. A pokud přijde kontrola, tak doložíte dodatečně kartičkou, že jste tam byl, oni si to tam také ověří.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.04.16 22:21

OK, děkuji

Od: ruze®
Datum: 22.04.16 21:31

Kamarádka měla taky utrhlý vaz v koleně a byla ráda,že se s bolestmi dobelhala do kuchyně pro čaj,tak kam by jste chtěl chodit? Kontroly jsou,zrovna ona měla 3 za 2 měsíce.Jinak,při průměrném platu okolo 15 tis. měla nemoc. 10 tis. Známý s platem kolem 24 tis. měl nemocenskou 17 a trošku.Nevím jak to přesně počítají,ale ztráta tam je citelná jenže zdraví je přece přednější. Když to koleno nebudete zbytečně moc zatěžovat,rychleji se vám i zahojí.

Ohodnoceno: 1x

Od: max
Datum: 23.04.16 00:14
Každý bolest snáší jinak. To, že se kamarádka sotva dobelhala neznámená, že to tak mají všichni. Nemocenská se počítá z průměru posledního půl roku a z toho 60% ;)
Jinak já marodím už 4 měsíce a kontrolu jsem měla jednou a to ze začátku po 14 dnech. Potom už ne. Ale to je individuální.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 23.04.16 07:10

Nemocenská se nepočítá z posledního půl roku, lidová tvořivost mě nepřestává udivovat. Leda že by Vaše posladní zaměstnání před počátkem nemoci trvalo půl roku, pak ano.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.