Jak bolí vrtání nebo trhání zubu?

Od: Datum: 21.04.16 11:13 odpovědí: 30 změna: 13.05.16 06:54
avatar

Ahoj,

kvůli strachu ze zubaře jsem nebyl na prohlídce dost dlouho. Je mi přes třicet a poslední prohlídka, kdy byla bez kazu byla někdy v 18 tuším ... no já vím, jsem lempl a srab .) Ale, stalo se, že se mi rozpadla osmička v pravo dole. Nějakou dobu jsem to nechal být, ale už to začalo bolet. Jelikož se snažím žít bez prášků, tak brufen zabral do pár minut na x hodin. Jsem objednaný na vstupní prohlídku s rentgenem, pak doktor řekne verdikt a naplánuje mi návštěvu. Jsem rád, že jsem udělal ten první krok. Teď mě bolí zub půl dne a prášek jsem si zatím nevzal. Asi zkouším, jestli to třeba zase na chvíli neodezní samo a hlavně, jestli to lze vydržet. A napadlo mne ... jak velký rozdíl je mezi bolestí zubu a vrtáním, případně trháním zubu? Říkám si, že když dokážu vydržet pár hodin bolesti, tak pak "pár minut" bolesti už bude spíš jen úleva. Co myslíte? Jen zcela vážně, ze zkušenosti. Nepotřebuji nahnat strach, abych tam nakonec nešel. Vím, že to jednou přijít muselo a cítím se být skoro připraven tu bolest podstoupit.

Pak je tu samozřejmě varianta, že si nechám lokálně umrtvit dáseň, píchnout injekci a teoreticky by nemusel zákrok skoro vůbec bolet (jako mi to říkalo už několik lidí). Já bych si to ale chtěl zkusit bez injekce, abych sám sebe vytrestal ... jsem lump a zasloužím si to :) Ale zajímá mě, jestli je ta bolest při zákroku srovnatelná s bolestí zubu (minulý víkend první bolest byla taková, že jsem se málem po***).

Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.04.16 11:28

Je nesmysl zkoušet jak trhání bolí. Nechte si dát injekci a NIC, opakuji NIC neucítíte. A lékař ví, kdy dát injekci při vrtání zubu. Aspoň se nebudete bát jít k zubaři a budete tam chodit beze strachum jak jsem se naučil i já !

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.04.16 11:35
avatar

Díky. Uvídím tedy, co mi řekne po první prohlídce.

Datum: 21.04.16 19:30

No teda mě trhání zubu bolí i po dvou injekcích a až účinky injekce poleví, tak to taky dost bolí. Vrtání je proti trhání sranda.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: asd1
Datum: 21.04.16 11:45

Vrtám bez umrtvení - injekce je mi nepříjemná a ještě víc potom půl dne "dřevěná huba" Radši vydržim tu minutu vrtání, pomůže tlačit hlavu dozadu do křesla a rukama něco drtit - opěradlo nebo jednou rukou mačkat druhou. Vydržet se to dá celkem v pohodě...

Trhání je lepší s umrtvením.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.04.16 11:47
avatar

Díky.

Datum: 21.04.16 11:52

V případě trhání zubu se vždy aplikuje lokální anestezie - umrtvení. Takže pokud tam vyloženě není zánět, bolest byste určitě cítit neměl. Spíše tlak různé intenzity.

Co se týče vrtání, tak tam to již tak jasné není. Každý člověk má práh bolestivosti někde jinde, takže co někomu nevadí, jiný by bez umrtvení nevydržel. Různě k tomu přistupují i zubaři. U menších kazů umrtvení nepoužívají (protože to zdržuje) a většinou jej aplikují až v případě, že je např. nutné čistit kanálky apd. Jiní jej dávají automaticky v každém případě.

Každopádně co je pro Vás důležité je to, že když o umrtvení požádate, tak Vám zubař vyhoví, pakliže není nějaký zdravotní důvod, proč by to nešlo (například pokud jste podnapilý, umrtvení Vám nikdo nedá).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: balzerka
Datum: 21.04.16 12:03

Vrtání je nepříjemné, ale nebolí. Snad kdyby narazil na zánět. Ale to se dá taky umrtvit . Když jdu na trhání, tak mi dá injekci. Ta zprvu zabolí, ale pak všechno znecitliví, že ani nevíte, že zub je venku. Ani pak to není žádné drama. Příčina trápení je pryč. Někdy je bolest od odhaleného krčku, jindy víc zlobí dáseň. Když ale bolí zub, i když na něm zjevně nic není, jakoby odspoda. To může souviset se stavem vnitřních orgánů. Pak je dobré srovnat si životosprávu. Přední řezáky -ledviny, močák. Špičáky- játra, žlučník,4. a 5. nahoře plíce, dole slinivka , stoličky -střeva, 8.nahoře srdce. Najdou se tací, co tohle označí za blud, ale já to mám ověřené, a nejen na sobě. Zatím si tlačte prstem do té prohlubně zespodu na spodní čelisti asi v její třetině od ucha.Vyhledejte si zde ten nejbolestivější bod a tlačte na něj.Mírní to bolest.


doplněno 21.04.16 12:11:

Nestihla jsem v opravé doplnit ty souvislosti s orgány. Když bude třeba budu přesnější.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.04.16 12:10
avatar

Zajímavé, ale dá se tomu věřit :) Díky.

Od: asd1
Datum: 21.04.16 12:36

No že by vrtání nebolelo :D

Orgány se zubama souvisí i opačně - od zkaženého zubu můžou být problémy i jinde. Logicky je to zátěž a navíc v těle je všechno propojené trubkama...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.04.16 12:40
avatar

V pondělí jsem byl řešit vypadlou plombu, bylo tam i nějaké vrtání, ale bez bolesti. Co se týká trhání, tak to bylo tak před 10-15 lety osmička vzadu, zubař ji vyndal jen tak mezi řečí, ani jsem nevěděl jak. Takže záleží na tom, jak to kdo umí a dělá. V každém případě ale programově se bránit lokální anestezi při trhání je blbost na úrovni masochismu nebo veganství.

*palec*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.04.16 12:41
avatar

Díky :)

Datum: 21.04.16 19:51
avatar

vrtani minimalne, hlubsi kaz semtam pichne, vytrzeni neboli vubec, boli injekce... u stolicky jsem zadny problem nemel akorat jsem jedl chvili na druhe strane, ale spodni jednicka ulomena u dasne byla prisna a 10 dni jsem byl nepouzitelny, druhy den jeste nic, ale za 2 dny jsem zacal umirat bolesti, beztak pri tom paceni i brala za ty okolni zuby a proto to tak bolelo, nez se to uklidnilo...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pisalka
Datum: 22.04.16 08:23

Pokud se jedná o osmičku, která se rozpadla a teď Vás bolí, tak možná ani nebude nějaké vrtání potřeba, jestli rovnou třeba nepůjde ven, ale nejsem zubař, je to jen moje dedukce. Pokud se ale bude zachraňovat, tak většinou se bolestivému zubu čistí kanálky, a věřte to není nic příjemného (mluvím ze své zkušenosti kdy mi byly čištěny bez umrtvení), ale po píchnutí injekce necítíte nic. Každá bolest je jiná a každý má jiný práh bolesti, takže Vás může třeba pouze bolet jen dáseň a ani žádné vrtání potřeba nebude, jen zbroušení a dostavba zubu. Samotná bolest zubu se nedá srovnávat s vrtáním, to je oproti nesnesitelné bolesti už jen slabý čajíček. A trhání? Pokud myslíte samotné trhání, tak to necítíte, protože se provádí pod umrtvením, až injekce odezní, tak někdo má opět bolesti, ale mě trhali už 3 osmičky a pokaždé jsem po zákroku hned šla do práce a jediné co mě po odeznění bolelo, tak ty vpichy po injekci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.04.16 17:07

Tak ja mam take hruzu ze zubare,ale s duvodu toho,ze me nekolikrat neucinkovala injekce,myslela jsem,ze vylitnu s kresla.Doktor me spravoval spicak.O vanocich,me ale provizorni zub upadl a ja jsem bez zubu a mam strach tam jit na korunku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.04.16 09:31
avatar

Tak mám za sebou vstupní prohlídku u nového zubaře. Pro ty, koho to zajímá...

Nebyl jsem u zubaře cca 15 let a šel jsem tam i proto, že se mi rozpadla osmička v pravo dole a začala bolet. Ta prý musí ven. Už i proto, že za pár týdnů odjedu do zahraničí na x měsíců a chtěl bych mít klid. No a pak 5 kazů, o kterých jsem v podstatě věděl. Pak ještě přeblombování starých plomb. Něco bílou plombou, něco amalgánem. Podle toho, jak se rozhodnu. Jestli bude muset čistit někde kanálek, to mi teď neřekne, ale doufá, že to nebude muset dělat. Takže nejhorší zákrok bude příští středu, trhání stoličky. Ujistil mě, že bude trochu bolet injekce a pak to bude pár minut jen nepříjemné. Tedy snad mi zabere injekce, ale to se prostě uvidí. Snažím se žít bez prášků, dost mi zabírají, tak snad zabere i ta injekce. A k tomu rovnou udělá pár plomb a to nejhorší bych snad měl mít hotovo.

Měl jsem strach. Opravdu měl. Ale dnes se skutečně používají jiné metody, než před patnácti lety. Takže jsem se mu svěřil (to dělám vždy u doktora) a on mě ujistil, že udělá vše proto, aby to téměř vůbec nebolelo. Ještě mi řekl, že je dobře, že jsem přišel, že to něco znamená a že jsem přišel ještě včas. A taky, že na to, jak dlouho jsem nebyl u zubaře, tak je to relativně dobré.

No co vám budu povídat, odcházel jsem s úsměvem a s dobrým pocitem a hned to šel zapít :D

Takže pokud mohu radt, běžte tam, dokud můžete a nic vás nebolí.

M.

Datum: 05.05.16 13:49
avatar

Tak pro ty, co to čtou ...

První co dělal, byla oprava sedmičky nahoře. Píchnuj injekci, trochu déle vrtal, pak dal plombu a dobrý. Pak se vrhnul na tu osmičku. Píchnuj jehlu, počkalo se, dloubnul do ní a nebolelo. Tak že to předvrtá a bolelo to. Tak píchnul znovu injekci. Ověřil dloubnutím a nebolelo to, vrtnul a bolelo to. Divil se. Tak píchnul znovu a po 4. injekci to tedy zkusil vytrhnout. Ale bolelo to. Zavolal si kolegyni a ta mu potvrdila, že nejlepší bude, použít umrtvovací vložky, nechat zub (kořeny) umrtvit a mám přijít znovu za týden. Pak by to snad mělo být bezbolestné, ale bude to formou řezání, postupného vyndavání a šití. Ale mělo by to být OK. Tak jen abyste případně někdo tušil, co vás může čekat.

Domů jsem jel jak zpitomělej a šel to raději hned zaspat. Po probuzení to už bylo na půl při smyslech a malinko to bolelo, tak jsem si vzal brufen a znovu usnul. Pak jsem se probudil asi po třčech hodinách a skoro to nebolelo. Jen to divně tlačí.

A dnes to trochu bolí a hlavně je to nepříjemné. Ty vložky tlačí, nemohu pořádně zkousnout a tlačí se mi mezi ně při zkousnutí "tvář", takže jí mám pokousanou. Sedmička nebolí, jen si zvykám na tu plombu, ale ta osma mě bude trápit celý týden a to se asi bez brufenu neobejdu. Už aby byla pryč, mrcha!

Lidi choďtě k zubaři, nebojete se. Pak to bude jen horší! Jó, tyhle slova jsem sám slyšel už tolikrát a nedával jsem na ně .. teď už vím, že byla pravdivá :)

Od: pisalka
Datum: 05.05.16 15:54

Tak to jste měl tedy vážně smůlu. To je moje nejhorší noční můra, že mi nezabere injekce.

Jestli můžu ještě poradit, až Vám tu osmičku vytrhnou, ve Vašem případě spíš vypáčí, tak si nechoďte lehat. Po vytrhnutí by měla díra být nejlépe pořád v poloze "ve stoje", když si lehnete, tak se často stane, že pak oteče tvář, pokud lehnout, tak do pololehu/polosedu - hodně si podložit hlavu. Možná semnou bude hodně lidí nesouhlasit, ale kdysi jsem někde četla pravidla co nedělat po vytrhnutí zubu a vždy jsem se dodržovala (3 vytrhnuté moudráky) a byla jsem bez jakýchkoliv otoků, komplikací nebo bolestí ihned po odeznění injekce, takže na mne to rozhodně funguje ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.05.16 06:50
avatar

Mě tak něak stačilo celý den v práci ledovat. Ale malou bouli tam stejně mám. Dnes už to bolí daleko méně a doufám, že během víkendu už to bude OK :)

Datum: 05.05.16 16:11

Bohužel ne vždy člověk nejde k zubaři ze strachu, ale protože mu někdy nic jiného nezbývá.

Já byl u zubařky (skvělá doktorka, chodím k ní už 25 let) asi před měsícem, na běžnou kontrolu+opravu co je potřeba (chodím 2x ročně,mám bohužel mizerné zuby,i přes pravidelné čištění se vždycky nějaký kaz objeví), říkal jsem jí o jednom předním zubu, co občas pobolívá, rentgenovala mě ho a že prý je trošku uvolněný a že ho zkusí zatím nechat, že mám přijít, kdyby začal bolet. Zrovna začal pobolívat minulý týden ve čtvrtek, bohužel v pátek už neordinuje. Takže beru Ibalgin pravidelně po 6-8 hodinách už od pátku, šel jsem k ní v pondělí, jenže má celý tento týden dovolenou. Šel jsem k její kolegyni co má dveře vedle, jenže to už je stará skoro důchodkyně, řekla že tam mám vypadlou plombu, že mě to zatím zaplácne cementem, že mě to pak moje zubařka opraví, až se vrátí z dovolené. Dal jsem za to 160,-Kč,ale zub bolí dál, naštěstí Ibalgin zatím zabírá, tak snad vydržím až do pondělí, než bude moje zubařka zase zpátky z dovolené...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.05.16 06:54
avatar

Tak držím palec. Jinak zkuste Aulin nebo Nimesil .. rozpustný prášek na bolest. Taky zabírá.

 

Od: zubarofobie
Datum: 12.05.16 02:46

Jako bych to od nekud znal. Zubare se desne bojim, nebyl jsem tam uz 14 let. Tenkrat to bylo bez kazu, ale dnes?

Pred par mesici se kazy rozrostly a zacal bolet nejdriv zub jeden - byl tam videt obrovsky kaz. Pozdeji se zub rozsypal, nebot uvnitr byla obrovska dutina. Kaz jsem si tedy odvrtal tvrdym chlebem a zub bolet prestal .(velka cast se oddrolila, je to jak vyrazeny zub).

Jenze pak dalsi zub na druhe strane (dvojka horni). Zacal bolet docela dost v zime. Hrebicek pomahal. Ted se cast zubu oddrolila - zkazena cast. Poboliva zub i dasen pod zubem. Kaz tam je, ale neni videt, je na boku v zubni mezere svine schovanej.

Po prohlidce v zrcadle nalezen jeste jeden kaz na dolni sedmicce, docela velky, zatim neboli. A taky nejake cerne tecky v zahybech, snad ne vsechno kazy, Obcas nakej zub je citit.

Jinak to neni moc sranda. Jeden zub (co se rozpadnul) me zacal bolet v zahranici, pomohl hrebicek. Jinak se to ale muze pekne prodrazit v zahranici. Ty kazy co se rozrostou, to se pak zub musi vytrhnout. Cisteni kanalku - riziko, ze mrtvy zub bude zpusobovat dalsi nemoci.

Bolest zubu je docela sranda, asi bych se mel nechat vyvrtat, nebo me to zase chytne nekde v zahranici. Dokonce kaz i muze nekoho zabit. Kdyz se necham vyvrtat po tolika letech, to bude asi neco. Ale co plomby? Amalgan je sloucenina rtuti, ktera je toxicka. A uvolnuje se, ne ze ne. Takze amalganove plomby fakt ne. Nejlepsi by to bylo bez plomb, nechci zadne cizi teleso do zubu. Jde odvrtat kazy a nezaplombovat? Jinak male kazy se daji odstranit ozonem, ale velke uz ne. Je to bez vrtani a plomb. Asi je to i drahe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.16 03:55
avatar
No.. co na to rict... rychle jezte jidla, co mate rad.. do 10 let jste na polevkach a kasich :)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: zubarofobie
Datum: 13.05.16 00:30

Ze by az tak strasny to bylo? Jsi-Ste zubar nebo ajtak? Co bude za 10 let kdo vi, aby vubec nejake jidlo (a nejaci zubari) bylo. Nejak sve a EU jde ze vsech stran do ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.16 11:07
avatar

Tak koukám, že jsem na tom ještě relativně dobře. Jestli mohu poradit, běžte k tomu zubaři. Pokusí se zachránit co se dá. Injekce je trochu nepříjemná a bolí jen chvíli. Pak už nic nebolí. Teda co se týká vrtání kazů a plombování. Bílá plomba je sice drahá, ale není skoro vidět. A trhání je peklo jak kdy a jak u koho ..

Od: zubarofobie
Datum: 13.05.16 00:27

To bych asi mel, ale desne se bojim no. Nebyl jsem tam podobne dlouho. Taky ti nasli 5 kazu, takze se vrtalo o sto sest. Trhani zubu nezavidim. Myslis ze jsem na tom jeste hur? Bila plomba opravdu neni videt, ale to je posledni, co bych resil. Ona bila plomba i dost vypadava. Spis me desi cizi teleso v zubu. Amalgan je sloucenina rturi, ktera se z plomby uvolnuje a ne ze ne (jeste ze nekoho nenapadlo delat plombu kyanidovou, amalgan je k tomu blizko). Bez prasku se taky snazim zit, naposled antibiotika pri zanetu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.16 11:21
avatar

Tak pro ty, kdo to dočetl až sem...

Včera jsem byl na extraxi osmičky vpravo dole. Jak jsem psal, dal mi tam umrtvovací vložku. To, co vypadlo podvou dnech nebyla ta vložka, ale cementová "čepička" která tu samotnou vložku chránila jen první dny. Takže jedna injekce, píchnul do zubu a nic jsem necítil. Pak zkusil vrtat a taky jsem nic necítil. Bohužel jsem ale měl kořeny zubu v dásni směrem k sobě, takže nešel normálně vytáhnout. Musel ho tedy nejprve rozvrat, to se dalo vydržet, jen mi tlačil do lebky a to se mi nelíbilo. Ale žádná bolest, jen nezvyklý pohyb a tlak. Bolest opravdu žádná. Makal na tom přes hodinu a postupně dodával injekce. Když jsem měl už asi pořádnou díru v zubu, tak zabral a zub prasknul. A to je asi to nejhoší, co bylo. Jak ten zub povolil, přirozeně mu to cuklo s rukou a opřel se o dáseň. Opět, nebolelo to, ale bylo to hodně nepříjemné. A nehorší byl ten zvuk, praskajícího zubu! Mám silné "kostní slyšení", takže mi to zvučí v hlavě ještě dnes. No pak tam šáhnul, otočil se a "super, půlka venku". Pak tam šáshnul znovu, znovu se ode me otočil a neříkal nic. A já na něj "jak to vypadaá" a on "jj v pohodě, už je to venku všechno, jen to vyčistím a jdeme na šití". Neskutečně jsem si oddechl, že to mám za sebou. Zašil, napsal ATB, prášky na bolest a jel jsem domů.

Přes celé město (posledně jsem po umrtvení neudržel v puse sliny, tak jsem jí měl zavřenou až domů a tam jsem vyplivl asi deci slin). Ale teď jsem jel ještě do lékárny. Tam si myslela, že jsem němý, stejně tak v bille :) Doma jsem přišel k umyvadlu, pustil vodu a hádejte .. černá krev, asi deci a půl, plná huba! Celý den jsem si chodil odplivávat až do večera. Celé jsem to raději prospal, vzal si jen jeden brufen, až to umrtvení odezní a dobrý, docela dobrý.

Dnes jsem v práci, huba bolí (ale jen z toho, jak dostala zabrat .. on to taky byl masakr docela). Takže leduji, nejím, nekouřím a zkouším to bez brufenu. dá se to vydržet, není to hrozné .. jen to je cítit pořád a pořád. Doktor říkal, že to budu cítit i tři dny. Uvidím, asi zhubnu. nechci moc jíst, aby se mi to tam nezaneslo. Za dva týdny mám přijít na kontrolu a vytažení stehů. Tak uvidím.

Lidi, snad tenhle text někomu pomůže. Nechci strašit. Já tam taky nebyl 15 let. Takže to berte jako opravdovou čerstvou zkušenost a zařiďte se podle toho :)

Přeji hodně štěstí všem a úsměv na rtech. M.T.

Datum: 12.05.16 12:27
avatar
Poutavé počteníčko, až jsem se "orosila" :)
Mě letos čeká odstranění osmičky vlevo nahoře. Dle rentgenu jsou kořeny velmi hluboko, takže moje lékařka mi doporučila specializované pracoviště. Vzhledem k tomu, že extrakci jsem již dříve podstoupila, vím, že psychika je to, co trpí nejvíc...
Mám velmi velký blok, přesto k zubaři chodím pravidelně ( odcházím v povznesené náladě a dlaněmi s otlačky vlastních nehtů ) *uf* M
doplněno 12.05.16 12:48: Krásný úsměv bohužel ne, genetika se na mně vyřádila ;)
Ale upřímný rozhodně :)
Držte mi palce...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.16 12:38
avatar

Tak jste dobrá, krásný úsměv Vás nemine :)

Od: jmlc®
Datum: 12.05.16 12:53
avatar

Mám venku 3x osmičku a u zubaře jsem cca 2x ročně. Nikdy jsem neměl potíže s vrtačkou nebo trháním - ale osmička prostě šla ven bez velkých potíží. Manželka měla smůlu - osmička jí rostla pod dalšími 2 zuby - z boku rozřezat, rozsekat a po kouskách vytahat... Taky jí nebylo do zpěvu.

Před cca měsícem jsem přišel an klasické vyvrtání zubu, jenže pod starou plombou byl zánět a musel vyčistit kanálky. Nevím proč, ale po injekci jsem najedno ležel ... "sestři rychle hadr" - celkem to se mnou zamávalo. Takže ani 50 předchozích injekcí při všech možných zákrocích nejsou zárukou, že se najednou nesesypete ...

Fuj, za měsíc tam mám jít znovu dořešit ten jeden zoubek...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.16 15:00
avatar

Ony ty injekce asi nejsou zrovna košer. Ale lepší je to bez bolesti, než trpět. Já minulý týden vlastně měl injekci poprvé, vlastně jsem ani nevěděl, kam se to píchá. Po třetí injekci, když jsem se na cvíli posadil, že si dáme pauzu a mám si vypláchnout, se mi zamotala trošku hlava. Tak otevřeli okno, položili mě a bylo to lepší. Jinak jsem po otm usnul včera, jak špalek. Asi trochu kvůli těm injekcím, kvůli únavě a vůbec po tom zákroku. Ale jen na dvě hoďky a pak už jsem byl jakš takš ok.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.