Doba důch. pojišt. a úřad práce

Od: Datum: 20.04.16 17:47 odpovědí: 2 změna: 20.04.16 18:14

Dobrý den,

jsem ročník 1960 a jsem v evidenci úřadu práce od 04/2010 - tři měsíce jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti .

Od 10/2010 jsem pobírala částečný invalidní důchod, a od 12/2012 zase v evidenci úřadu práce.

Jsem tedy přes tři roky v evidenci úřadu práce.

Dotaz: kolik let důchodového pojištění se mi započte při odchodu do starobního důchodu - 01/2021 nebo do předčasného důchodu v 01/2018? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.04.16 18:06

Započítávají se celkem tři roky, ÚP je do evidence započítává zpětně od podání žádosti, takže to není vidět předem např. v přehledu dodaném OSSZ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.16 18:14
avatar

Pobyt na ÚP se započítává jako pojištěná doba po dobu, po kterou náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, a v rozsahu nejvýše 3 let též po dobu, po kterou tato podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáleží, s tím, že tato doba 3 let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod, doba, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením věku 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše 1 roku, a nezapočítává se do ní jiná náhradní doba pojištění nebo doba pojištění, které se kryjí s dobou, po kterou je osoba vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání; za dobu, po kterou náleží podpora v nezaměstnanosti, se přitom považuje též doba, po kterou se podpora v nezaměstnanosti neposkytuje z důvodu, že osobě vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání přísluší odstupné, odbytné nebo odchodné.

Vypadá to složitě, ale když si nakreslíte čáru, na jejím pravém konci si vyznačíte datum odchodu do důchodu a v průběhu čáry si nanesete věk 55 let a doby strávené bez podpory na ÚP, bude se Vám jako náhradní doba pojištění (tedy 80%) počítat max. 2 roky mezi 55. narozeninami a odchodem do důchodu, a max. 1 rok před 55. rokem věku.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.