As. MUDr. - význam

Od: Datum: 20.04.16 14:41 odpovědí: 10 změna: 21.04.16 01:09

Dobrý den,

chtěla bych se Vás, prosím, zeptat, zda nevíte, co znamená, když má lékařka před titulem MUDr. ještě as.? Přeložila bych si to jako asistentka, ale to mi k té, u které jsem to našla, nesedí. Patří mezi hlavní lékařky na daném oddělení v nemocnici. A to as. MUDr. jsem našla dokonce u více lékařů. Mamku napadlo, že by to mohlo být, že nemá u sebe zdravotní sestru, a tak zastává i její funkci, ale nevím. Víte, co to znamená a proč to tam někdo má? Nepamatuji si, že bych to někdy dříve viděla.

Předem děkuji za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.04.16 14:47

Řekla bych, že to As. před MUDr. znamená, že dotyčný lékař učí jako odborný asistent na lékařské fakultě.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 20.04.16 19:52

ANO - toto je jediná správná odpověď

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.04.16 16:18

Hm. Nevím jak dnes, ale u nás zkratka As. znamenala asák, čili asistent. Tak se označovali takoví ti normální řadoví učitelé na VŠ. I vaše lékařka možná učí někde na fakultě.

nad asáky byli odborní asistenti Odb. as.

pak docenti Doc.

pak profesoři Prof.

a nejvýš akademici Ak. Akademika jsem zblízka viděl jen jednoho.

Od: kovanda
Datum: 20.04.16 16:28

Domnívám se, že to as znamená "aspirant", čili praktikant neboli medik.

Od: vernon
Datum: 20.04.16 19:16
Medikům nepřísluší titul MUDr.

Datum: 20.04.16 20:14

Ta zkratka znamená, dle mého, aspirant doktora medicíny. Zkratka As. není nikde kodifikovaná, takže to může znamenat, když to přeženu, téměř cokoli, například, "astrální doktor medicíny".

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.04.16 21:22

Aspirant je jen aspirant, není to doktor. Medik by mohl používat titul MUC., student práv JUC. atd. To C znamená candidatus - kandidát, ucahzeč. Dnes by se tento kandidátský titul mohl použít snad v legraci, ale dříve se občas při nějakých přehnaně společenských událostech a projevech úcty opravdu užíval. Třeba jako součást adresy na dopisní obálce.

Datum: 20.04.16 21:54

No fajn, je to možná alternativa, ale jak jsem napsal, ono As, není nikdo kodifikováno a může tak znamenat cokoli.

Od: balzerka
Datum: 21.04.16 01:09

To je MUC , ten co ještě není hotový MUDr. Snad to napíšu dobře: Medicin Universae Candidatus

Datum: 20.04.16 17:40

Je to jakési přilepšení doktora, jak se to získá nevím, ale chodí k jednomu do nemocnice a tomuvždy říkají pana asistente, takže je to vyšší než je MUDr.

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.