Výpověď a Pracovní neschopnost

Od: Datum: 20.04.16 11:18 odpovědí: 5 změna: 20.04.16 22:07

Ahoj.

Chci se zeptat na takovouhle věc. Pracovnice dostala 19.4.16 odeslánu Výpověď s doručenkou. Dle podacího lístku dopoledne. Dnes ji zřejmě dostane a na Poště převezme. Jak to bude fungovat, když včera odpoledne byla u své lékařky a dnes donesla Hlášení o pracovní neschopnosti zaměstnavateli. Zásadně neoznamuje počátky svých Pracovních neschopností. Dá se to brát jako Absence? Zřejmě to způsobuje potíže se zaměstnáním jiného pracovníka.

Budu vděčný za nějakou informaci. Ahoj.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 20.04.16 11:54

Myslím, že zaměstnanec na řádné nemocenské. Výpověď se nyní nekoná...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.16 16:29

Ahoj HK.

Chabě si pamatuji, že bývala nějaká ochranná lhůta asi 14ti denní, která i po už rozvázání-výpovědi z práce nějak chránila zaměstnance. Dále, při Rozvázání dohodou má být vyšší příspěvek z Pracáku. Až 60%.

Datum: 20.04.16 22:07
avatar

Ta ochranná doba je míněna z hlediska nemocenského pojištění.

Onemocní-li zaměstnanec do 7 kalendářních dnů po skončení zaměstnání, nemá prvních

14 dnů nemoci nárok na nic, ale od 15. dne nemoci vyplácí OSSZ nemocenské.

Rozváže-li zaměstnanec zaměstnání dohodou bez uvedení důvodu,

považuje se to za dobrovolné ukončení zaměstnání bez vážného důvodu,

což má vliv na výši podpory v nezaměstnanosti (po celou dobu jen 45 % čistého průměrného výdělku).

Nebo mi utekla nějaká novinka?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.16 20:02

"dnes donesla Hlášení o pracovní neschopnosti zaměstnavateli. Zásadně neoznamuje počátky svých Pracovních neschopností" - a jak jinak by to měla oznamovat?

Z jakého důvodu byla dána výpověď? § 52 písm. ...?

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,
(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

§ 54

Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci

a) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána,
b) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. b); to neplatí v případě těhotné zaměstnankyně, zaměstnankyně, která čerpá mateřskou dovolenou, nebo zaměstnance v době, kdy čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou,
c) z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud nejde o zaměstnankyni na mateřské dovolené nebo o zaměstnance v době čerpání rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou; byla-li dána zaměstnankyni nebo zaměstnanci z tohoto důvodu výpověď před nástupem mateřské dovolené (rodičovské dovolené) tak, že by výpovědní doba uplynula v době této mateřské dovolené (rodičovské dovolené), skončí výpovědní doba současně s mateřskou dovolenou (rodičovskou dovolenou),
d) pro jiné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci [§ 52 písm. g)] nebo porušení jiné povinnosti zaměstnance stanovené v § 301a zvlášť hrubým způsobem [§ 52 písm. h)]; to neplatí, jde-li o těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni čerpající mateřskou dovolenou, nebo o zaměstnance anebo zaměstnankyni, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.16 22:00
avatar

Co míníte větou "Zásadně neoznamuje počátky svých pracovních neschopností."?

Pracovní neschopnost málokdo "plánuje". Není-li člověku a jde k lékaři,

ještě neví, jestli lékař vystaví neschopenku. Těžko tedy může něco oznámit předem.

Co byste chtěl posuzovat jako absenci?

A za jakou absenci?

V době nemoci je zaměstnavatel povinen zaměstnaci absenci omluvit, nejde o neomluvenou absenci.

___

Zaměstnanec je povinen zaměstnavatele o vzniku pracovní neschopnosti informovat

co nejdříve, neschopenku stačí zaslat poštou (hodit do schránky cestou od lékaře).

V době nemoci je nutné dodržovat léčebný režim, zaměstnanec těžko zaměstnavateli

začátek neschopenky doručí osobně. Podle mne ani nelze ani předpokládat, že bude

zaměstnanec v době nemoci bude chodit na poštu vyzvedávat uložené zásilky.

___

Výpověď byla zaslána poštou, výpovědní doba začne v případě zdravého zaměstnance běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. Pokud by zaměstnankyně výpověď vyzvedla v dubnu, žačala by výpovědní doba běžet 1. května a zaměstnání by skončilo 30. června. Vyzvedne-li ji až v květnu, vše se o měsíc posune.

A samozřejmě to posune i nemoc zaměstnankyně...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.