Kdo je v právu?

Od: Datum: 06.06.16 10:42 odpovědí: 17 změna: 16.07.16 10:38

Dobrý den, uzavřela jsem darovací smlouvu na nemovitost. Ocitla jsem se v situaci, kdy jsem musela využít podmínky v darovací smlouvě a to, že když nebudu mít kde bydlet, mohu se do nemovitosti na nězbytně nutnou dobu nastěhovat, než si zajistím nové bydlení. Ráda bych se vás zeptala, jak dlouho mohu u své sestry bydlet, když jsem jí nemovitost darovala s touto podmínkou. U právního zástupce jsem již byla několikrát, řekl mi, že tato doba již uplynula, tedy alespoň podle jeho slov, jelikož jsem zde už 10 měsíců. Mohlo by mi to u soudu uškodit, pokud mám majetek? Myslím to tak, že vlastním nemovitosti, kde se nedá bydlet, ale mám je. Když využívám této podmínky a přesto majetek mám. Díky za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.06.16 11:04
avatar

Dobrý den. Nezaujatým pohledem to vidím tak, že byste měla prodat neobyvatelné nemovitosti a za získané peníze si pořídit vlastní bydlení. Stejně jako vaše sestra bych nezbytně nutnou dobu chápala jako dobu, po kterou se třeba maluje nebo rekonstruuje byt. Otázku ohledně práva nezodpovím, ale deset měsíců nemůže být nezbytně nutná doba. Za deset měsíců se určitě dá jedno prodat a druhé koupit, případně najít bydlení v nájmu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 06.06.16 13:02
avatar

Přidám svůj nezaujatý pohled. Rozumím vašemu dotazu. Vy nám tady na poradně popisujete darovací smlouvu, která je určená pro výpomoc v rodině v případě nouze, ne? Například kdyby vám potopa vyplavila domek, kdyby vám vybouchl plyn, kdybyste vyhořeli nebo došlo k nějaké jiné katastrofě, pak můžete smlouvu použít a nějakou dobu bydlet v nemovitosti u své sestry.

Ale nějak nerozumím vašemu přístupu. Proč tam vlastně ještě bydlíte, proč chodíte za advokátem a proč píšete cosi o soudu, když máte vlastní nemovitost na bydlení?

Být vámi, jsem dávno pryč a k sestře chodím pouze na návštěvy.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.06.16 13:32
avatar

Jednou jsem měla známost, co přišel na kafe a chtěl zůstat celý život. Když jsem ho vyhodila, přitekl vodovodním kohoutkem zpátky. Vy si počínáte podobně. Dočasný neznamená doživotní. Zadarmo bydlet je příjemné, ale je to příjemné i sponzorovi? Opravdu Vás nenapadlo, že po tak dlouhé době už nejste vítaný host? A že je na čase se postarat o vlastní bydlení?

doplněno 06.06.16 13:38:

Proč dochází k soudu, nechcete odejít dobrovolně? Nebo se domaháte vrácení daru?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: maple2
Datum: 06.06.16 15:56

Naprosto zásadní chyba byla, že jste své sestře darovala nemovitost. Když jste jí chtěla pomoci k bydlení, klidně jste jí tam mohla nechat zdarma bydlet (třeba jen za náklady co spotřebuje plyn, elektřina, voda atd.), ale nemovitost by byla pořád vaše a nikdy by vás nemohla sestra z nemovitosti vystrnadit. Vy byste v případě potřeby se do nemovitosti mohla vrátit a problém, kde bydlet by měla vaše setra a né Vy. Buďte si jista, že kdyby Vaše sestra nebyla nyní majitelkou nemovitosti, ale jen by u vás zdarma bydlela, chovala by se úplně jinak, než nyní. Takhle jste sestře dala zdarma svojí nemovitost a nyní, když nemáte kde být, tak Vás, jak jsem to pochopil, chce pomalu tahat po soudech, abyste ze své původní vlastní nemovitosti vypadla. Nyní jste v dost prekérní situaci a možná nakonec budete muset prodat ty svoje nemovitosti, kde se nedá bydlet (asi chata předpokládám) abyste měla na své bydlení. Výsledek bude, že Vaše sestra si bude zdarma bydlet ve vaší (nyní už její) nemovisti, vy budete horko těžko shánět bůhví co, a ještě přijdete o chatu. Povedená sestřička. Poučení - nikdy žádnému příbuznému jen tak nedarovat nemovitost. Navíc pokud hrozí, že jí v budoucnu budu potřebovat. Jelikož jak nějakému příbuznému něco darujete, on vás, jak se říká už nepotřebuje, když už má kontrolu nad nemovitostí, tak se mnohdy pěkně vybarví, že byste mu nedarovala ani lízatko, natož nějakou nemovitost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.16 16:43
avatar

K takové věci musí být nějaký závažný důvod. Málokdo se ráno probudí a řekne si, chci bejt chudej, daruju sestře barák, at nemám nic, ani kde bydlet. Proto když nevíme, co bylo důvodem daru, je těžké soudit tu sestru. Pokud to byl dar z náhlého záchvatu nepříčetnosti nebo pohnutí mysli, tak se musí soudit o vrácení daru. Je tu řečeno A není tu ale řečeno B...

doplněno 06.06.16 16:47:

Normální člověk to samozřejmě neudělá. Darujete příbuzné barák, protože jste milionář co neví co s majetkem, ta se vybourá, zemře a barák zdědí manžel, pro Vás cizí člověk a už majetek nezůstane v rodině. Proto předpokládám, že k něčemu takovému musel být DŮVOD, třeba ta sestra protiučtem dala něco jiného - víme to? Ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.16 16:59

dafina. A také nám do toho NIC není :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.16 17:10
avatar

To je sice pravda, ale odpovídala jsem maplemu, že těžko soudit jak to bylo s tím darem. Že sestra nemusí být tak špatná a nemorální, že to prostě ale nevíme. No opravdu to nevíme že...Tazatelka podle dotazu se patrně soudí o právo tam bydlet, já měla za to, pokud je v právu, at žádá vrácení daru. Nemyslím, že by to byl špatný nápad...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: oli*
Datum: 09.06.16 20:47

Darovala jsem jí ho, protože jsem byla dobře zajištěná, nyní nemám nic, jen parcely a děti. Darovala jsem to z důvodu, že jsem si byla tenkrát jistá, že dům využívat nebudu, nyní je po kompletní rekonstrukci, takže si ho jen tak vyžádat zpátky nemohu ( půlku, na kterou mám nárok ), protože bych musela zaplatit půlku z rekontrukce a to v mé situaci nelze. proto mě zajímá, kdyby mě sestra dala k soudu, protože už obývám nemovitost dlouho, jestli by vyhrála ona, která mě u sebe podle smlouvy nechala - nebo já matka samoživitelka, která nemá kam jít, jestli mi rozumíte, proto se ptám, jestli když teda mám parcely, ale nemám peníze na to si na nich postavit dům ( prodej parcel se mi nezamlouvá, jelikož je to památka, ale to se těžko vysvětluje ), jestli může soud říci, ano obýváte nemovitost dlouho, ale máte pozemky, za které si můžete koupit vlastní, takže se vystěhujte, zjednodušeně řečeno.

Datum: 09.06.16 21:44
avatar

Problém je v tom, že se ptáte, kdo je v právu. Řekla bych tedy, že Vaše sestra.

Protože jako věcné břemeno nemáte u ní trvalý pobyt do konce života a dokonce i s dětmi. Není nic takového na katastru že. Ted to berte po právní stránce. Co si od soudu slibujete, když i kdybyste žádala vrácení daru, musela byste prodat pozemky a zaplatit zhodnocení domu rekonstrukcí, pokud by Vám soud vyhověl, ale myslím, že by Vám v tomto případě rozhodně nevyhověl. V zákonu je závažný důvod k vrácení daru a ten nenastal. Sestra Vám umožnila přechodné bydlení, tedy asi věcné břemeno, které Vy ale nesmíte zneužívat. To, že Vy nemáte kde bydlet, není pro soud závažný důvod, můžete si byt najmout, dnes to není problém. U sestry také správně byste měla platit nájem a energie, sestra není charita.

A po letech sestra se má s Vámi a Vašimi dětmi dělit o svůj barák na neurčito. To nemůžete myslet vážně. Nevím co Vás vedlo k tomu, že jste darovala sestře půl domu, ale domnívám se, že uplně zdarma to nebylo, třeba jste pro změnu z dědictví dostala peníze, které zase nedostala Vaše sestra podle dohody...Protože když sestra měla na rekonstrukci, určitě by dala nejdříve přednost tomu, se s Vámi vyrovnat a mít právní klid bez břemena. Nevím tedy co chcete získat, ale mám za to, že nezískáte nic víc, než rozhodnutí soudu o Vašem vystěhování a je docela možné, že sestra požádá i o zrušení věcného břemene, aby se situace neopakovala.

Čtěte můj příspěvek bez emocí a představte si, že jste na opačné straně, nechala byste svoji sestru s rodinou u sebe pořád bydlet? Vypadá to, že se nestaráte o to , kde budete bydlet a máte za to, že je to povinnost sestry se o Vás postarat. A to je špatná domněnka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maple2
Datum: 09.06.16 23:09

Jinými slovy je to úplně přesně, jak jsem tu psal, jen s tím rozdílem, že ty nemovitosti, kde se nedá bydlet, není chata, ale parcely. Což je jen drobná nuance. Když jste na tom byla dobře a sestře jste pomohla k bydlení, tím že jste jí darovala Vaší nemovitost, byla jste sestře dobrá. Když nemáte kam jít a ten barák by se vám nyní hodil, tak Vás sestra chce vykopnout z vašeho původního vlastního baráku. Vidíte, že jste si velmi špatně vybrala, když jste sestře barák darovala. Kdyby jste jí u sebe nechala bydlet za nějaký, třeba malý nájem, tak tu rekonstrukci, kterou udělala, už si mezitím "odbydlela", a vy byste měla zrekonstruovaný vlastní barák. Takhle nemáte nic. Vám už asi máloco pomůže, ale poučení pro všechny ostatní, za žádných okolností nikomu žádné nemovistosti jen tak nedarovat a to ani vlastní setře, nevyplácí se to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.16 10:30
avatar

Myslela jste to zpočátku dobře. Byla jste dobře zajištěná, sestra asi mnoho neměla, tak jste jí chtěla pomoci a nemovitost jí darovala. Za to jste hodná.

Jenže pak se najednou karty obrátily. Sestra darovaný dům ze svých prostředků kompletně zrekonstruovala. A Vy jste nějakým nám neznámým důvodem o své bydlení přišla. A teď, jak píšete, by se Vám ten její zamlouval. Tedy aspoň ta půlka. Když je vše hotovo, opraveno. Nestyděla byste se chovat každou chvíli jinak? Jednou dát, pak zas chtít? Dala jste jí asi nějakou kúču a teď po rekonstrukci vidíte, jaké je z toho pěkné bydlení. A měla byste choutky.

Jednou jste ho dala, co naděláte. Pobývat u ní můžete v době, kdy se u Vás maluje, dělá voda, plyn, topení a jiné úpravy. Když nedejbože, přijde povodeň nebo oheň. Ale 10 měsíců, to už je nad limit. I s dětmi. Měla byste sebrat rozum, prodat zbytečné pozemky či neobyvatelné prostory a pořídit si bydlení. I když píšete, že pozemky jsou zřejmě Vaší srdeční záležitostí, k čemu Vám to bude? Budete se koukat, jak na nich roste pýr a bodláčí, obdělávat to těžko začnete a bydlet nemáte kde. Ledaže byste si na tom postavila stan. Pryč s tím vším, k ničemu Vám to není a kupte si za to bydlení.

Připadá mi, že sestru dost bezostyšně zneužíváte. Dar byl jednou dar, ona si to upravila k obrazu svému. A Vy jste se jí tam teď nakýblovala i s dětmi a to už na 10 měsíců. To chudáka sestru nenapadlo, když přijala Váš dar, že bude mít doma takové břemeno.

Proto jednejte, prodejte to, co pro Vás vážně nemá cenu /když ano, tak jen vzpomínky/ a pořiďte si pěkné bydlení pro sebe i pro děti. Jaga.

Dost mě zarazila i věta: nemám nic, jen PARCELY A DĚTI. Věřte mi, napsala bych to v obráceném pořadí: děti a parcely. Nebo čeho si ceníte víc? *bzum*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 09.06.16 22:08

Vám se nezamlouvá prodat svůj majetek (pozemky) a sestře se nezamlouvá bydlet s vámi v jejím domě. Za 10 měsíců pobytu jste situaci mohla vyřešit, ale to byste musela chtít. Nemáte důvod na vrácení daru a u soudu se dočkáte, že budete vystěhovaná bez náhrady i s dětmi. Navíc zaplatíte soudní poplatky. Nechceteli prodat pozemky, běžte do azylového domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: oli*
Datum: 16.07.16 09:03

A mám nějakou možnost, že soud určí, jak dlouho budu moci ještě nemovitost obývat? Když mám ve smluvě podmínku, než si zajístím bydlení? Mohl by mi soud vyhovět a říci, že si mám hledat dál a bydlet tam tak dlouho, dokud si bydlení nenajdu?

 

Datum: 16.07.16 10:38
avatar

Hledat už jste mohla a můžete pořád. Času bylo dost. Za uplynulých 10 měsíců se mohlo už něco uskutečnit. /prodej pozemků, nákup bydlení/. Jenže mi připadá, že se Vám tam líbí, dobře bydlí, nemáte starosti a že tím pádem ani nehledáte. Soud Vám neřekne, že tam máte bydlet tak dlouho, dokud si jiné bydlení nenajdete. To byste tam taky mohla bydlet a jakoby "hledat" až do smrti. Nechci Vás urazit, ale vážně svou sestru zneužíváte. A soud Vám jistě na ruku nepůjde. Času bylo habaděj. A co se vyřešilo? Nic! Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.16 23:31
avatar

njn darovat nekomu takto neco je vzdycky chyba, ale to uz ted vite... daroval bych maximalne rodicum, resp. jen tem svym (vztahy mohou byt vselijake), kteri by byli nejradeji, abych tam bydlel rovnou s nima hned a ne az v nouzi *smich* nastesti jsem stovky kilometru daleko a ani to nestaci. Ale nemovitost bych asi nedaroval nikdy a nikomu. Je znamo, ze pokud je clovek momentalne zazobany, prilis nemysli na nejakou budoucnost, chytry clovek vi, ze to tak nemusi byt vzdy.. staci 2-3 roky bez prijmu nebo nejaka nenadala situace a zazobanost je razem ta tam.
Nicmene rok je docela dost... za tu dobu uz jste leccos mohla mit..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fjvjv
Datum: 16.07.16 09:19
Já nechápu, proč je vám milejsi nějaký pozemek než vztah se sestrou. To se budete soudit s vlastní sestrou? Radši než abyste prodala pozemky a koupila vlastní byt? Promiňte, ale tohle fakt nepochopim.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kakamila
Datum: 16.07.16 09:25

Parcely prodejte a kupte si byt...

Soud Vás vystěhuje od sestry a stejně si budete muset něco najít...nebo koupit...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.