Dědictví - nárok

Od: Datum: 17.04.16 17:27 odpovědí: 11 změna: 18.04.16 08:43

Dobrý den,

umřel mi táta a podle toho co jsem se dočetl bych měl být jeho v podstatě jediný dědic.
Táta byl rozvedený, má moje matka, jako jeho bývalá manželka nárok na dědictví?
Další věc co mě trápí je, že nárok na dědictví mají děti pozůstalého nebo děti dětí pozůstalého. Cca před 10 lety umřel můj bratr a zůstala po něm dcera (se svojí tehdejší manželkou měl cca týden do rozvodu, ale bohužel zemřel dřív než se rozvedli). Má dcera po zemřelém bratrovi nějaký nárok na dědictví po mém otci?
Kdyby jej brala jako dědu nic bych nenamítal, ale těch cca 10 let se k němu vůbec nehlásila :(

Děkuji všem


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 17.04.16 18:09
Nejsem odbornik na dedictvi dle NOZ, ale podle me vse bude vase. Rozvedena manzelka narok nema. A ty deti deti je az nejaka dalsi skupina. V podstate kdyz byste byl mrtvy, tak by dedily vase a bratrovy deti. Ale pac zijete, dedite vy.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.16 19:07
avatar

Předpokládám, že váš zemřelý otec nezanechal závěť. Je-li tomu tak, pak bývalá manželka vašeho otce dědit nebude. K další části dotazu lze odkázat na § 1635 obč.zák., kde se praví: V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka. Z toho vyplývá, že po svém otci budete dědit vy a dcera zemřelého bratra, každý stejným dílem. To, že vnučka se se svým dědou nestýkala, na věci nic nemění.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: lkjaflksajfdask
Datum: 17.04.16 19:42

Díky za názor. Bohužel tohohle jsem se obával. Ještě než se narodily moje děti jsem celý dům opravil (který bude předmětem dědictví) a o vše se staral a teď půlka bude někoho, koho už nelze ani nazývat rodinou.
Bohužel otec zemřel velmi nečekaně, že by se to řešilo např. přepisem domu na mě.
Já se snažil a staral a za odměnu mi bude povinnost platit někomu kdo jen naší rodině přinesl spoustu neštěstí (myšleno na manželku mého zesnulého bratra).

Máme to v tomto státě, ale krásné!

Datum: 17.04.16 20:17

tazatel a co se Vám zdá "ale krásné"- Měl jste možnost za života otce s ním promluvit a vše urovnat. Například od něho dům koupit. Jestliže otec nic neřešil, tak buď počítal s tím, že vnučka bude dědit nebo mu to bylo šumafuk. Ano, co se týče NOZ a dědění, tak máme zákony dobře postavené

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.16 21:29
avatar

Bohužel takové jsou tu zákony,dcera mého manžela se s ním nestýkala 25 let, nepřijela za ním i když ji o to prosil ze smrtelné postele, ale zájem o dědictví projevila hned. Když zjistila, že ji vydědil, velice se divila. Proto je dnes třeba na vše myslet dřív.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.16 22:51

Ano, dědit budete vy a dcera vašeho bratra stejným dílem. Pokud jste žil s otcem společně v domě a podílel se finančně na úpravách (opravách domu), nahlašte to notáři. Předpokladem je doložit faktury za materiál.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hennessy
Datum: 17.04.16 23:38
A co má stát společného s podivnými vztahy ve vaší rodině?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.16 19:49
avatar

Podle nového občanského zákoníku s účinností od 1.1.2014 -dědické právo je upraveno v části třetí – absolutní majetková práva, hlava III v §§ 1475 – 1720.

Pokud neměl tatínek sepsanou závěť, tak ze zákona platí toto.Dědické právo vzniká smrtí zůstavitele. Zemře-li někdo před zůstavitelem, nebo současně s ním, nedědí po něm - § 1479
Jakmile dojde k úmrtí člověka, soud zahájí řízení o pozůstalosti. Z matriky soud dostane úmrtní list zůstavitele a pověří notáře podle rozvrhu práce k projednání pozůstalosti. Notář jako soudní komisař z úmrtního listu zpravidla vyčte pouze toho, kdo se postaral o pohřeb. Toho si předvolá k předběžnému šetření, kde se ho ptá na příbuzné a majetek zůstavitele.Pokud tedy uvedete, že bratr před 10 lety zemřel,budete dědicem pouze vy, bývalá manželka nemá žádný právní nárok.Bratrova dcera by dědila při zákonné dědické posloupnosti až v případě, že byste nežil ani vy.


doplněno 17.04.16 20:11:

To je můj názor, možná to je jak napsal bruno.Až skončí notářské řízení, bude v rozhodnutí určeno, kdo nabyl jaký majetek - tento majetek nabude ke dni úmrtí zůstavitele.Nabytí dědictví potvrzuje soud (tj. notář jako soudní komisař).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko
Datum: 18.04.16 00:46

Názor to sice je, bohužel špatný! Jak notář zjistí podle úmrtního listu, kdo byl zadavatelem pohřbu? Že by telepatie?


doplněno 18.04.16 13:38:

Pro "mp" a "sebod": oba reagujete na něco, co nebylo nikde řečeno. Pokud je v odpovědi uvedeno, že z úmrtního listu notář vyčte, kdo byl obstaravatelem pohřbu, pak se jedná o hloupost, na kterou jsem upozornil, nebo má každá matrika jiný obsah těchto dokumentů a potom se po ukázce takového UL dotyčné omluvím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp
Datum: 18.04.16 00:54

Cicko, zadavatel pohřbu se zjistí podle faktury, na koho je vystavena a kdo to platil (docela se nedivím, že je dnes tolik rozloučení v kruhu rodinném). A je fakt, že notář první předvolává toho zadavatele pohřbu. Což je zase v 99 % případů někdo blízký, neřkuji nejbližší. Nebo si snad myslíte, že pohřeb vystrojuje někdo jiný, než někdo nebližší? (I když dneska, když třeba sleduju takovou poštu pro tebe, tak je asi možné všechno).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.04.16 08:43

cicko. Nefunguje zde telepatie. Představ si, že pohřební služba je spojena automaticky s notářem. To samé jako se nemusíš starat o to, aby jsi rušila OP zemřelého, chodila na matriku apod.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.