Alimenty a svěření dítěte prarodičům

Od: Datum: 02.05.16 11:30 odpovědí: 10 změna: 03.05.16 13:10
avatar

Prosím o radu. Soused se před 6-ti léty rozvedl, rozvod byl šílený, prostě itálie. Bývalá manželka byla nesnesitelná bytost a už se s ní nedalo žít. Při rozvodu házela špínu na celou sousedovu rodinu. Tahala ho i jeho příbuzné po soudech a udávala je úplně všude, kde mohla. Její rodiče byli spolčeni s ní a vyhrožovali taky kde čím. Hlavně ho všichni vydírali přes dceru, které bylo v té době 8 let. Časem se to nějak ustálilo a soused mohl dceru vídat, měl to soudně dohodnuto. Dcera, ale začala mít problémy ve škole, neměla úkoly, nenosila svačinky, nebyla třeba učesaná atd... . Došlo to tak daleko, že si ji k sobě na výchovu vzali rodiče bývalé manželky (ale bez soudního rozhodnutí). Už 5-let u nich dcera žije.Soused platí každý měsíc alimenty na adresu matky, ta vždy peníze rodičům dávala, ale teď přišel za sousedem bývalý tchán a prosil ho, aby peníze posílal přímo jim, že matka jim už 3 měsíce na dceru neposlala ani korunu.

Prosím, o radu, co má soused udělat? Nechce dceru tahat znova po sociálce a vystavovat ji stresům. Zároveň však bývalá manželka je poručník dcery a že je na výchovu u prarodičů, to soud, ani sociálka neví. On má rozhodnutí od soudu, že peníze musí posílat bývalce. Nemůže je tedy posílat někomu jinému, má i obavu, že by mu to i třeba pak zamlčeli, už jim nevěří. Bývalka byla vyhozena z práce za absence a dluží kam se podívá a dceru by chtěla jen kvůli penězům, dceři je opravdu nejlépe u prarodičů.

Vím, že je to dlouhé, ale soused potřebuje poradit, co udělat? Co by se dělo, kdyby to všechno pověděl na sociálce? Co by se dělo pak? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: iv®
Datum: 02.05.16 13:36
avatar
Proč nepozada o svěření dcery do péče její otec, Váš soused? Pokud nemůže měli by zvážit tuto možnost její prarodiče pro nezpůsobilost matky. Pak by platil alimenty jim.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.16 14:41
avatar

Co má udělat je jasné, soud a nejlépe o svěření dětí do jeho péče. Prarodiče je mají protiprávně, pokud chce aby tam děti žily i toto musí upravit soud.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pp
Datum: 02.05.16 14:58

Nestaral bych se jak je to mezi matkou dcery, která ji dostala do péče a jejími rodiči. Doporučuji platit alimenty podle soudního rozhodnutí a spory mezi mezi nimi nechat na nich. Jakmile přestane matka dostávat alimenty, obrátí se na soud... a v této kauze vyhraje - má dostávat alimenty a nedostává je...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.05.16 16:30

Ahoj pp.

Tvou odpověď považuji za nesmysl. Přímo blbost. Už to nikomu neraď! Nech to někomu, co věci rozumí a nahoře už děvčata poradily dobře. Vždy to musí jít přes rozhodnutí soudu.


doplněno 02.05.16 17:07:

Doplňuji i děvčata dole.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pp
Datum: 03.05.16 13:10

... i Ty jeden chytrolíne, kandidáte věd...

v čempak jsem poradil špatně? Aby otec platil to, co má vyměřeno soudem a matce dítěte - to je špatně? Copak se asi stane, když nebude platit?

Aby se nemíchal do sporu mezi matkou a jejími rodiči, kteří se o dítě starají - to je taky špatně? Kdopak bude asi ten špatný podle matky dítěte? Komu matka dítě nebude chtít "půjčovat"?

no aspoň si nepletu dojmy a pojmy - zákonným zástupcem dítěte jsou oba rodiče, bez ohledu na to, komu bylo po jejich rozvodu svěřeno do péče

... no jaký je Tvůj názor na řešení tohoto případu?

pp

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.16 16:23
avatar

Prarodiče musí požádat soud o svěření péče nezletilé a určení výše výživného i od matky i od otce. Matka je stále za dítě zodpovědná a bude-li potřeba cokoliv rozhodnout, ikdyby to byla seběvětší blbost, musí to udělat matka. Je zákonný zástupce. Tohle by měl rozhodnout soud na dvě sezení. Mezi tím sociaálka zjistí, jak dítě žije a jak ve škole prospívá. A to nikdo ze sousedů přesně neví. Jen se domýšlí. ;) Pokud je zjevné, že dítěti nic nechybí, vy, Olo, se do toho vůbec neangažujte. To si musí obě rodiny vyřídit mezi sebou.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.05.16 16:45
avatar

Co udělat? Buď to nechat tak jak to je, nestresovat dítě a řídit se vydaným rozsudkem. Anebo tuto záležitost hnát přes úřady. Pokud by tuto věc řešil soused na sociálce, pak jsou povinni prověřit zda jsou informace pravdivé, zda matka není schopna o dítě pečovat, poskytnout mu zázemí, vychovávat ho atd. Měli by postupovat v zájmu dítěte a být nápomocni třeba i při podání návrhu na svěření dítěte do péče osobě blízké. Tady hodně záleží i na tom co sociální pracovnice doporučí. Ale dítě má především oba rodiče...Proč se starají prarodiče a ne otec dítěte, když matka nefunguje tak jak má? I otec může zažádat o svěření dítěte do své péče...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ola®
Datum: 02.05.16 17:07
avatar

Otec by se o dceru velice rád postaral, jenže má povolání, kdy jezdí hodně na služební cesty (servisák) a dcera nemůže být doma sama, má jisté onemocnění, které se musí sledovat a brát pravidelně léky. Navíc otec bydlí v jiném městě a dcera by musela měnit školu. Otec se jí pravidelně věnuje celé víkendy a prázdniny. U babičky je dcera zvyklá a nemá žádné problémy, ani ve škole, děda se s ní pravidelně učí a opravdu dobře se jí věnují. Vše by bylo v pořádku, jen kdyby se matka chovala jako matka. O dítě má zájem jen kvůli alimentům. Teď už ani nedává rodičům ty alimenty, co posílá otec. Oni ji nechtějí nikdo zbavit rodičovských práv, jen je nelogické, že otec musí posílat peníze matce a ta je prošustruje a prarodiče nedostanou nic.

Soused byl dnes na sociálce, kde jim celou situaci popsal, a paní mu říkala, že bohužel je to tak. On má soudně vyměřené alimenty, které musí platit a matka je poručník dítěte. Tedy MUSÍ peníze posílat jí. Jediná možnost je prý, aby si prarodiče požádali sami o svěření vnučky do své péče. Pak by platili oba rodiče alimenty jim. Je to všechno strašně těžké, nechtějí malou tahat po soudech a bojí se, že matka by dceru vzala zpět k sobě. Jde jí jen o peníze, holka u ní neměla někdy ani co jíst a špatně prospívala. Dalo hodně práce, vrátit holku do klidu. Bohužel je to všechno už jen na soudech. Doufám, že budou jednat v zájmu dítěte.

Datum: 02.05.16 21:26
avatar

Ve zkratce... buď vydrží onen soud, sice to nebude příjemné, ale přežijí to, anebo si budou do dívčiných 18let stěžovat, že se matka nestará, a pak sypat popel na hlavu, proč s tím něco neudělali.

Věřím, že holčině bude lépe u milujících prarodičů, než u matky hyeny. Svědectví učitelů ve škole, sousedů apod. hrají ve prospěch prarodičů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.16 20:06

Olo, jedině oficiálně...co by sociálka mohla dělat ,svobodně se všichni zúčastnění dohodli.Teď nastala jiná situace a je třeba řešit ,ale už přes soud.Peníze musí posílat komu má,jinak může být před soudem za neplacení výživného.V tomhle ,bych řekla,sociálka bude spíše partnerem a pomocníkem,než,že bude dělat problémy.Jinak občanská poradna je bezplatná...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.