Ukončení nemocenske a uřad práce

Od: Datum: 16.04.16 09:48 odpovědí: 3 změna: 17.04.16 15:40

Dobrý den. V roce 2015 jsem byl nemocen. Potom jsem vybral z uřadu práce z 11měsícu 8. Našel jsem práci na smlouvu na dobu určitou a to na 6měsícu. Smlouva mi skončila v unoru 2016 zaměstnavatel mi to ukončil protože jsem opět od unora na nemocenské. V dubnu mám 61 let. Mám zdravotní problémy většího rázu a taky mi přiznali 1.stupen invalidního duchodu. Chci se zeptat zbyly mi 3měsíce z uřadu práce z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Když se rozhodnu o předčasný duchod kdy si požádat než mi jej stát začne vyplácet? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 16.04.16 11:14
avatar

Podporu budete dobírat ty tři měsíce a bude vypočtena z posledního zaměstnání. O důchod (i předčasný) si žádejte tak 2-3 měsíce dopředu, protože to vyřízení trvaá pravděbodobně takovou dobu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.04.16 11:43
avatar

Pokud Vám ještě nepřišel od ČSSZ tzv. IOLDP - informační osobní list důchodového pojištění, tak si o něj napište. Doma sedněte, a všechny uvedené doby si pokontrolujte, sežeňte případně doklady a potvrzení, co bude chybět. Hlavně si dejte práci, aby Vám doby navazovaly.

Poté si nechte na ČSSZ vše zkontrolovat a nechat vypočítat přeběžně výši důchodu i vhodnou dobu odchodu do důchodu. Případně Vám zaměstnanec správy doporučí, co máte ještě doložit, případně doplatit, nebo posečkat o pár dní s odchodem, aby se Vám počítal celý rok pojištění. Toto je dobré udělat tak 1 rok před plánovaným odchodem do důchodu. Nebo ve Vašem případě i později, každopádně bych toto nevynechala. Je to takové nanečisto, kdy se můžete na vše zeptat a máte možnost bojovat o každou stokorunu.

Teprve potom si na Vaší OSSZ zažádejte o sepsání žádosti o důchod. Jakmile si i o důchod požádáte, tak možnost doplacení není, a posouvání odchodu je komplikované.

Žádost o důchod si můžete podat tři měsíce před předpokládaným datem odchodu.

Hodně informací získáte na www.cssz.cz v záložce nahoře ,,žadatelé o důchod,,.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.04.16 15:40
avatar

Váš důchodový věk je 63 let + 4 měsíce. Jestliže jste se narodil např. 20.4., tak od 20.8.2018 můžete pobírat řádný starobní důchod. Na předčasný starobní důchod Vám vznikl nárok 20.12.2014, pokud doba Vašeho pojištění dosáhla alespoň 33 let. Takže o předčasný důchod můžete požádat kdykoli, jen si předtím nechte spočítat na důchodovém oddělení Vaší OSSZ nejvhodnější datum počátku pobírání (kvůli krácení), abyste se zbytečně nepřipravil o další "devadesátku".

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.