Četba Jarkovského

Od: Datum: 15.04.16 23:47 odpovědí: 12 změna: 16.04.16 15:25

Dobrý večer, zajímalo by mě, jestli jste někdo četl jeho publikace o etiketě. A berete tyhle knížky, jako součást vzdělání nebo nemají pro "běžného smrtelníka" opodstatnění?
Děkuji za názory.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.04.16 01:04

Domnívám se, že běžné slušné vychování lidem postačí. Spíš by si knihu měli nastudovat lidi, kteří se zúčastňují oficiálních společenských událostí, nebo je organizují a dále snobi, kteří díky těmto znalostem pak ohromují společnost tím, že se bouří nad neznalostí okolí nad tak "obyčejnými a základními společenskými pravidly, které přeci každý kulturní člověk musí znát"! Nemusí taky obyčejný, průměrně inteligentní člověk, znát z paměti kde na slavnostní tabuli má stát jaká sklenička na aperitiv, víno, pivo, nealko, každá vidlička, když nechystá podobné hostiny. V případě, že se podobné události zúčastníme, tak bychom si tyto informace ale měli předem zjistit. Základ slušného chování je asi znát kdo se komu poředstavuje, kdo jde dříve do dveří, muži nesvlékat sako, jeden knoflík zapnutý, ženy kam a v jakou dobu, jaké šaty, po které straně jde vedle muže žena, svléknout jí kabát, usadit ji na židli, vstát, když se žena zvedá, nesedat dokud neusedne žena atd. Asi to nevyužijete na vesnické tancovačce, záleží na tom, v jakém prostředí se budete pohybovat, a nebo to můžete vnímat, jako sociální inteligenci, kdykoliv vědět a kdykoliv být připraveni. Myslím, že většina lidí se dostane společensky na vrchol maximálně na plese, nebo na svatbě, kde je všechno připravené a stačí všeobecně známé slušné vychování. Jinak se znalostí Guta Jarkovského můžou maximálně "perlit" mezi většinou, která ho nečetla. Na druhou stranu, každá znalost o čemkoliv má svou cenu. Záleží jen na Vás, jak si to vyhodnotíte z hlediska využití.

Ohodnoceno: 4x

Od: vilik
Datum: 16.04.16 07:09
Dost se toho dá načíst i v knížkách o etiketě od pana Špačka. Jen pořád nevím, kam na slavnostní tabuli položit mobil.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.04.16 08:06

Já si myslím, že všechny knihy o etiketě jsou opodstatněné. Některé, třeba konkrétně Jarkovský, kapku zavání stářím a úplně všechno v nich, není až tak aktuální. Ale je mnoho publikací, které, každá z nich, je velkým přínosem pro člověka, který se má potřebu chovat se způsobně. Kdysi jsme měli doma knihu od Žitného, ze které jsme se hodně učili. Dnes mám od M.Vášáryové "Diskrétního průvodce . . co možná nevíte o společenském chování". Nějakou publikaci pana Špačka jsem také měla v ruce. Těch knih je několik, ale strejda Gůgl ví úplně všechno. :) Myslím si, že když člověk má potřebu upravit se, obléci, podle nějakých zákonitostí, měl by se umět i chovat. Dost mě zaráží třeba stolování, když na obrazovce vidím skvěle oblečenou mladou ženu, která drží příbor a jí, jakoby jediným cílem bylo nasytit se, nacpat se, ať to stojí co to stojí. Vždycky mě zamrazí. Nebo, když mladý mužský mi pustí dveře do obličeje. *sok* Asi chřest mnoho z nás nebude umět předpisově jíst, ale základy by člověk měl respekrovat a dodržovat. Znalost společenských předpisů, dodá každému jistotu a sebevědomí. A to za to stojí.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.04.16 14:50

V podstatě souhlasím, i když v životě jsem chřest nejedla a asi ani mít tu příležitost už nebudu. (Jedině, že bych si ho ucmuchtila sama a jedla ho doma podle Jarkovského. A o to jde. Buď se naučíme spoustu společenských zvyklostíí, které buď nevyužijeme, nebo časem zapomeneme, nebo se naučíme ten běžně používaný základ, který stačí většině lidí npo celý život a pokud nás bude vyjímečně čekat nějaká momořádná společ. situace, tak si zjistíme, co bychom měli znát, abychom se společensky neznemožnili. Taky se neučíme protokoly královského rodu, protože je asi nevyužijeme. Nejdůležitější je, vědět, kde to v případě potřeby vyhledat.

Od: patronkaa
Datum: 16.04.16 09:30

Guth - Jarkovského tedy ne, ale za mého mládí vyšla knížka Mileny Majorové, "Člověk mezi lidmi". Tam byla etiketa přizpůsobena současnosti a podána s lehkým humorem, takže se to i dobře četlo :)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.04.16 11:18

Ano, Patronko, četla jsem od Mileny Majorové jako dítě pěknou knížku, ilustroval ji pan Neprakta. Jmenovalo se to: O SLUŠNÉM CHOVÁNÍ FAKTA - MAJOROVÁ + NEPRAKTA. Nedávno byla na stojánku mezi knihami zdarma v knihovně, vzala jsem si ji domů, že si zase paměť osvěžím, přečtu a vrátím zpátky. Bylo to humorné, však znáte jistě dílka pana Wintera /Neprakty/.

Jinak - ten Jarkovský. Všechno, co si člověk přečte, co vstřebá, mu k něčemu může být. Takže za mě: proč si knížku nepřečíst? Může se sice stát, že se třeba za život k žádnému extra slavnostnímu banketu nedostanete, ale i v soukromí rodiny se můžete chovat a stravovat slušně. Každá knížka dá člověku něco dobrého. Tak si to klidně přečtěte, horším Vás to zaručeně neudělá. Jaga.

Datum: 16.04.16 14:54

Jasně, vědomosti ještě nikomu neublížily. Měla jsem na mysli jen zbytečné našprtání celého společenského bontonu. To si ani člověk nemůže, bez procvičování, trvale pamatovat. A pokud to nevyužije, tak to není ani nutnost, ne?

Od: pt®
Datum: 16.04.16 11:24

"aranelko", na střední škole byl Jarkovský povinná četba, takže jsme museli, člověk se tam něco dozví i naučí. V životě se pak stejně lidé povětšinou chovají podle své nátury.

doplněno 16.04.16 12:39:

musím upřesnit "VOŠ"

Od: patronkaa
Datum: 16.04.16 12:04

Možná to byla povinná četba na střední škole v době I.republiky, žádnou reedici po II. světové válce jsem nenašla, nebo jsem studovala na špatné střední škole ( 1962 - 1966 )... Jiří Stanislav Guth Jarkovský žil v letech 1861 - 1943 a knihy o etiketě psal a vydal v letech 1914 - 1929, obsah tedy odpovídal tehdejší době. Pro současnost je to četba spíš úsměvná :)

doplněno 16.04.16 14:01:

@pt - prosím o upřesnění, kdy byla vydána ta povinná četba a o kterou z knih o etiketě se konkrétně jednalo, bylo jich víc. Děkuji

Datum: 16.04.16 14:57

V TV svého času běžel krásný seriál o spolkečenském chování, který moderoval Ladislav Špaček a vycházel právě z Jarkovského. Knihu jarkovského jsem také kdysi ve výloze zaznamenala.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.04.16 15:25

Máte pravdu "blešík". Našla jsem něco o tom tématu:

http://www.radio.cz/cz/rubrik…ila-take-velkou-knihu-etikety

L. Špaček: "To rozhodně, nemohl jsem si všechno vymyslet nebo vysledovat sám. Pročetl jsem všechny knihy o společenském chování, které existují. Od Guta-Jarkovského až po současné autory,..."

Datum: 16.04.16 15:01

Dálkové studium, samostudium probíhalo 1 den v týdnu, kdy jsme si dělali zápisy z výkladu, z konzultací a jednou za půl roku bylo přezkoušení a následně písemky. Dostávali jsme z různých předmětů za úkol číst i odborné knihy, z kterých jsme poznatky začlenili při zkoušce. Předměty byly pro využití v dnešní době, jako Menamegent, Marketink, Ekonomika Bankovnictví, Psychologie, Právo, Matematika, výpočetní technika a cizí jazyk, zpočátku asi 11 předmětů.

Jarkovského jsme probírali v ČJ a literatuře. Jelikož se jednalo o soukromou školu, měla každá svůj individuální plán. Knihy jsme si mezi sebou půjčovali, společně konzultovali a psali jsme si poznámky, naučili se z nich a využili při zkoušce. Také jsme k maturitě museli vypracovat závěrečnou práci z Marketingu a Menamegentu, bylo to na daný počet stránek, nechat "svázat" a u maturity tuto práci obhajovat. Bylo toho dost a ráda na tu dobu vzpomínám. Začínaly tři třídy, ale odmaturovalo nás jen 20.

doplněno 16.04.16 15:05:

pardon, nejdříve písemky a pak ústní zkouška...:)

doplněno 16.04.16 15:18:

Všichni víme, že etiketa je soubor zvyků ve společenském styku. Dobré mravy se podílejí na kultivovaných a slušných vztazích mezi lidmi a slušnost lidi sbližuje.

"Zdvořilost dělá s lidmi totéž, co teplo s voskem" - (Arthur Schopenhauer)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.