Ručitel v exekuci

Od: Datum: 15.04.16 09:25 odpovědí: 5 změna: 15.04.16 15:14

Dobrý den,

prosím o radu. Vlastním byt na tzv. překlenovací úvěr, ale aby mi ho tenkrát dali, musela mi 3. osoba ručit svou nemovitostí. Překlenovací úvěr ještě nedoběhl, takže jsme toto ručení nemohli rozvázat. Došlo k situaci, kdy můj ručitel exekucí přišel o nemovitost. Poradil by mi někdo, co to pro mě znamená?

Velice děkuji za jakoukoliv radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.04.16 11:44
avatar

Když budete poctivě splácet, tak vůbec nic.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.04.16 12:03

Pokud skutečně ručil nemovitostí, o kterou přišel v exekuci, měla by to banka vědět. Předpokládám, že jste tuto informační povinnost podepsal ve smlouvě. V reálu je ovšem pravda to, že pokud budete splácet, nikdo to nebude řešit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: eva256
Datum: 15.04.16 12:37

Děkuji za odpovědi.

Splácím pravidelně a za 6 let bez jakéhokolik problému či prodlení. Banka o tom ví, a řekla, že se do dražby hlásit nebude. Předpokládám tedy, že pro mě se tedy jen změní ručitel (a bude to ten, kdo byt v exekuci koupí v dražbě). Je to tak?

Od: cicko*
Datum: 15.04.16 13:38

NE, není to tak! Nastudujte si dražební vyhlášku k této dražbě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pp
Datum: 15.04.16 15:14

Nelze směšovat či zaměňovat 2 různé věci - ručení a zástavní právo. Ručení je ručitelský závazek osoby, zástavní právo vázne na nemovitosti. Ručení nemovitostí neexistuje. Pokud se jednalo o ručení osoby, která přišla o svoji nemovitost, pro Vás ani Vaši banku (Vašeho věřitele) to neznamená nic. Pokud se jednalo o zástavní právo k nemovitosti 3. osoby, tak o dražbě této zástavy se Váš věřitel musel dozvědět od exekutora nebo dražebníka. Pokud toto zástavní právo Vašeho věřitele dražbou zaniklo, není Váš úvěr zajištěn zástavním právem a Váš věřitel po Vás může chtít, abyste mu dal do zástavy jinou nemovitost - Vaši nebo někoho jiného. Obstarejte si (třeba na Czech-pointu) placený výpis z katastru nemovitosti-zástavy a na něm uvidíte, jestli na té nemovitosti ještě zástavní právo Vašeho věřitele vázne.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.