Neoznámení VŠ zaměstnavateli

Od: Datum: 09.04.16 12:22 odpovědí: 21 změna: 24.04.16 13:23

Jeden člověk u nás práci, si při zaměstnání potajmu vystudoval VŠ. Nikomu však nic z počátku neřekl a když jsme se to všichni dozvěděly, tak mu zaměstnanvatel sdělil, že to bude pravděpodobně kázeňsky řešeno, jelikož má prý zaměstnanec povinost sdělovat vše o své kvalifikaci, aby mu zaměstanavatel mohl přidělovat adekvátní práci. Je to podle vás v pořádku?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.04.16 12:31
avatar

Dobrý den,nechci být sprostý,ale co to je za hloupost? Co dělám se svém volném čase, může být zaměstnavateli u zádele. Oznámil bych to až po ukončení studia.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 09.04.16 12:32
avatar

O povinnosti sdělovat zaměstnavateli vše o své kvalifikaci jsem tedy ještě neslyšel. Problém by byl, kdyby zaměstnanec tvrdil, že má kvalifikaci, kterou by ve skutečnosti neměl. Ale když zatají kvalifikaci, kterou má, je do toho každému prd.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 09.04.16 12:33
avatar

Dle mého názoru je to nesmysl, mám kamaráda co nemohl sehnat práci a tak jednoduše přestal uvádět, že je VŠ a do svých 55 let pracoval ve funkci ředitele jednoho podniku, dělnickou práci sehnal bez problémů a už ji dělá 3 roky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.04.16 12:45

Zaměstnanec musí zaměstnavateli sdělit jaké má vzdělání, to se ale týká jen případu před uzavřením pracovního poměru a jen a pouze, je-li budoucí zaměstnanec tázán. Ani zde to automaticky nehrozí.

Takového vola, jako je uvedený zaměstnavatel, aby v pravé poledne na náměstí hledal s baterkou. Zaměstnanec si zvýší vzdělání a zaměstnavateli je to proti srsti. Copak za tím asi je?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.04.16 12:45
avatar

Ve svém volnu si může člověk chodit do hospody, na fotbal, nebo studovat do školy, to záleží jenom na něm. Pokud tedy od zaměstnavatele nevyžadoval nějaké úlevy, studijní volna apod. Pokud ne, byl to opravdu borec, vystudoval a nikoho k tomu nepotřeboval. Jako Vlasta Burian /Kryštof Rozruch/ ve filmu U pokladny stál.:-D

Pokud k tomu zaměstnavatel zaujal skutečně toto stanovisko, vidím to spíš jako závist z jeho strany. Že člověk vystudoval, zvládl to, nikoho /ani jeho/ se nedoprošoval.

Teď, když to tedy zaměstnavatel ví, může pána udělat třeba svým náměstkem. Byl pilný, houževnatý, lepšího by si zaměstnavatel nemohl přát. A ne ho ještě kázeňsky trestat.

Ačkoliv - v našem Kocourkově je možné všechno. Koukala jsem jako *sok*, když jsem se dozvěděla, že pan Rath dostal za dobu své vazby zhruba 280 000 Kč coby stravné, jízdné a na reprezentaci. Jedl v base, nevím, kde služebně mohl jezdit a reprezentace? To se snad líp reprezentuje stará Blažková u Jednoty. Jestli ten Váš zaměstnavatel není nějaký Rathův strejček, že má tak pokroucené myšlení. Pak by to možné bylo. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 09.04.16 12:48
Adekvátní práce je mu přidělována na základě pracovní smlouvy, kde je sjednána. V případě práce, která ze smlouvy nevyplývá, bych žádal změnu této smlouvy včetně změny platu. Takže pokud zaměstnavatel má pocit, že mu přidělí kvalifikovanější činnost, tak ať mu připlatí. Nebo může zvážit odchod, kdyby mu zaměstnavatel dělal problémy, stejně by to časem udělal.
Kázeňsky si můžou řešit, co chtějí. Pokud vystudoval za svoje ve volném čase, pracovní smlouvu neporušil. Něco jiného by bylo, kdyby kvalifikaci pro vykonávanou práci pozbyl, například odebráním řidičského oprávnění. Nebo kdyby se připravoval pro potřebu zaměstnavatele.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: coco
Datum: 09.04.16 13:16

Zamestnavatel je mozna mentalne ješte tzv. "stara struktura", za komoušu se muselo hlasit vsechno, ja jsem se tehdy taky tajne/neohlášene ucila cizi jazyky a byla jsem v praci diskriminovana za to, ze jsem si nevyzadala povoleni *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jh®
Datum: 09.04.16 13:28
avatar

Možná zaměstnavateli vadí, že má teď zaměstanec vyšší kvalifikaci, než on sám. :-D

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 09.04.16 14:15
avatar

Tak to je presny...*smich* I me tohle napadlo jako prvni... Treba mu to opravdu lezi v zaludku.. Nicmene co delam ve svem volnu je jen moje vec a kazdemu po tom pr..d jak se rika... Samozrejme je nesmysl, ze zamestnavatel vyhrozuje timto zpusobem.. Nevim, ale co poslat na nej urad prace...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.16 10:31
avatar

Zaměstnavateli spíš vadí, že zaměstnanec má výrazně vyšší kvalifikaci, než přísluší na jeho místo. Protože to znamená pravděpodobný odchod.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.04.16 20:06

"kázeňsky řešeno" - nesmysl, nejste na vojně!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fhala
Datum: 10.04.16 19:05

Ono to zase není tak jednoduché jak se může na první pohled zdát. Zaměstnavatel může mít se zaměstnancem např. určité plány a investovat do něj své prostředky, které by do něj býval neinvestoval kdyby věděl že studuje VŠ v úplně jiném oboru a následné hodlá odejít...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 10.04.16 19:28
avatar

To si myslím, že ne. Každý zaměstnanec může mít své plány pro svou budoucnost a že má zaměstnavatel špatný odhad, to je jen jeho chyba (zaměstnavatele); opačně to, samozřejmě, platí taky. Přece nemůže být každý zaměstnanec kázeňsky postižen jen proto, že by třeba někdy v budoucnu mohl chtít odejít.

Jestli má zaměstnavatel se zaměstnancem nějaké plány, má mu je sdělit. A chce-li do něj investovat (třeba školení apod.), určitě by šlo nějak smluvně ošetřit, že kdyby pak zaměstnanec třeba do dvou let odešel, bude muset odpovídající část nákladů uhradit. Ale ne ho preventivně potrestat za to, že se sám vzdělal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 10.04.16 20:37

Pokud by to tak bylo a zaměstnavatel měl nějaké plány, měl by to zaměstnanec vědět a souhlasit s nimi. Jinak je to nesmysl na druhou.

Jestli někdo studuje nebo ne je jen jeho problém a nikoho jiného. Zaměstnavateli se na takovou blbost jen může usmát a jít si po svém. Nic jiného není možné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.16 15:38
avatar

Nesmysl. Můžu být traktorista a dělat dálkově výšku a získat titul a můžu dále jezdit traktorem i s bc nebo mgr. A zaměstanec může odejít,kdykoliv to uzná za vhodné a podá tzv.výpověď.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.04.16 18:48
avatar

No já teda nevím, ale zdá se mi to přímo na hlavu postavené a velmi nepravděpodobné. Není to spíše tak, že dotyčný uváděl, že studuje vysokou školu, podle toho dostal nějaké místo které zastával a pak se ukázalo, že žádnou vejšku nestuduje. Asi mu byla přidělena práce neadekvátní k jeho kvalifikaci v domění, že dotyčný na ni bude stačit a nakonec zaměstnavatel asi odhalil, že to je jinak a proto ten postih. To by přesně odpovídalo Vašemu výrazu, "kázeňský postih". A to je podle mne v pořádku. Už jsem na tom světě dost dlouho a ještě jsem neviděla, aby někdo tajil že studuje, spíše se s tím každý ohání a jsou i tací, kteří lžou a vykládají že mají vysokou školu. A mnohokrát je to právě proto, že chtějí získat lepší místo.

Jestli tomu tak není, sdělte nám jeden jediný důvod který dotyčný měl k utajování toho, že studuje a tím pádem si zvyšuje kvalifikaci, což je přínosem jak pro něho, tak pro zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 19.04.16 00:12
Chcete říct nějaký důvod?
Úspěšnost studentů dálkového studia není vysoká. Hodně jich předčasně ukončí. Takže nechtějí ostudu.
Půlka známých se do nich naveze, kdykoliv je potká. Třeba tomu chce předejít.
Hodně lidí nechce studium řešit se zaměstnavatelem. Ten totiž může mít domněnku, že si má už preventivně hledat náhradu. Z toho důvodu nebude ochoten do něj investovat třeba nějaká školení. V případě studia jiného oboru je to téměř jisté. Nebo může mít problém s ochotou zaměstnance uvolňovat, může mít pocit, že zaměstnanec není podle potřeby k dispozici. Nebo že bude chytřejší než on a milion dalších důvodů.
Někdo chce předejít i tomu, že když studium oznámí a bude čerpat úlevy, protože s ním zaměstnavatel bude počítat na jiný post, bude muset peníze v případě neúspěchu nahradit a ještě v práci bude mít zle. Pokud ji bude mít, protože není neobvyklé takového zaměstnance přeřadit dřív a na jeho místo vzít náhradu, aby se stihli oba zapracovat. Tedy volí možnost dostudovat a teprve poté žádá vhodnější místo. Nebo když školu dělá proto, aby splnil možné budoucí nové požadavky vzdělání, kde dřív nebylo vyžadováno.
Nejsem sice tazatel, ale v mém okolí si také několik známých a příbuzných dělalo maturitu, případně vysokou. A právě tyto důvody je vedly k tomu, že studium oznamovali okolí téměř před jeho dokončením. Takže podezírání není úplně na místě.
doplněno 19.04.16 01:21: Ještě uvedu příklad ze života. Známý s vědomím, ne souhlasem, zaměstnavatele začal studovat školu z oboru. Ve druhém ročníku skončil. Jeho vedoucí mu neumožnil dovolenou v termínu povinné praktické výuky. Oficiálně neměl lidi, práci určuje zaměstnavatel. Neoficiálně proto, že sám tuto školu neměl a bál se o místo. Výsledek, známý ztratil 2 roky studiem a vedoucího po čase stejně nahradil nový pracovník s požadovaným vzděláním, z jiné firmy.
Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 22.04.16 20:16
avatar

Viliku, to všechno bych pochopila, i když je to dost divné. Ale budiž. Jenomže tady to není ani jeden z příkladů, který jste uvedl. Dotyčný nic neohlásil, klidně si školu vystudoval bez toho, aby zaměstnavatel měl ty nejmenší újmy. Tedy tajně si zvýšil kvalifikaci. Takže o co jde? Přece mohl klidně zaměstnavateli oznámit že vysudoval tu a tu vysokou školu a že by mohl možná apelovat na lepší umístění. Nebo mu mohl oznámt, že odchází jinam, kde budou jeho znalosti uznány. Prostě to tak jak byla otázka položena, není logické. A je velmi zajímavé, že místo toho,aby to vysvětlil tazatel, to děláte Vy. To Vám divné není? Mně teda ano.


doplněno 22.04.16 20:21:

A ten příklad ze života Vašeho známého který uvádíte, se mi logický zdá. To chápu. Neříkám že to je správné, ale je to pochopitelné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 22.04.16 23:31
Divné mi to není. Je mi to jedno. Tato poradna není jediná, kde někdo položí dotaz a když nikdo do hodiny neodpoví, tazatel ztrácí zájem. Na druhou stranu se ale vyrojí spousta lidí, kteří začnou konspiračně po týdnu problém řešit.
Jako v této otázce.
Jak jsem psal, třeba nechtěl v případě neúspěchu vypadat jak tupec, nechtěl, aby se o něm povídalo. Nebo tušil, že by zaměstnavatel problémy dělal, jako je dělá dodatečně, i když mu po tom může být víte co.
Beru to takhle, na jasný dotaz má právo ...odpovím ano, má podle tohoto.. A nebo nemá, protože...
Vše ostatní, dohady co je a není divné, se snažím nechat pro sebe. A odpověděl jsem vám právě proto, že jste tazatele zpochybnila s tím, že není jediný důvod studium tajit. Tak jich ode mne pár máte.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 24.04.16 13:23
Tez neco ze zivota. Bratr zacal dalkove VS. Nastoupil do nove prace, kde si domluvil sice kazdy patek konec smeny v poledne, ale po 3 mesicich musel skoncit. Ne kazdy na hale rozumel jeho nadseni a hlavne mistr mel s tim otravu, pac musel ratra nekym vykryvat, coz se nelibilo. V dalsi praci to mel v pohode az do doby statnit, kdy jej zamestnavatel chtel poslat na montaz (obava ze zmeny kvalifikace a odchodu). Nakonec se bratr hodil tyden marod, aby se mohl na statnice ucit (doktorce narovinu rekl o svem problemu a neschopenku napsala hned, rano pred statnicemi se nechal myslimze vypsat). Toz tak jde zivot.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 20.04.16 07:58

A nejlepší je gynekolog amatér !

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.