Jak správně jíst?

Od: Datum: 08.04.16 20:36 odpovědí: 13 změna: 11.04.16 15:58
Dobrý den, je mi sice teprve patnáct, ale i přes to mi dělá starosti moje váha. Mám 45 kg a 170 cm. Jsem kvůli tomu pořád unavená, mám nízký tlak a jsem ve stresu. Chtěla bych aby moje tělo dostávalo dostatek živin, ale problém je v tom, že jsem vegetariánka a nehodlám to změnit. Co byste mi poradili ke stravování?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 08.04.16 21:21

Co čekáte za zázračnou odpověď když nehodláte nic měnit? Jak vidno dosavadní strava vám neprospívá. Něco je špatně. Člověk je od přírody je všežravec a tak proč bojujete proti přírodě? Omlouvám se, nemám pro vás jinou radu (než si to srovnáte v hlavě).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.04.16 21:25
avatar

Děvenko, jestli si nechceš trvale poškodit zdraví, tak buď urychleně přestaň být vegetariánkou, nebo to dělej pořádně! To znamená, sežeń si odbornou literaturu, nastuduj co má taková strava obsahovat za živiny, minerály vitamíny atd., protože to musíš do sebe dostat buď výživou, nebo uměle. Každý prvek, který Ti bude chybět je nuž špatně. A není to legrace, ani po finanční stránce, dopřát tělu všechno co potřebuje a zároveň být vegetarián. Spec. výrobky i ingredience jsou dost drahé. Vím, o čem mluvím. Můj muž se kdysi taky zbláznil do vegetariánství a já, zkušená kuchařka, jsem se musela učit znovu vařit - veg. jídla. Klíčil doma čočku, pšenici, tvrdil, že na maso nemá vůbec chuť, jak se cítí skvělě od doby, kdy je vegetarián a další sebeoblbování. Trpěla jsem 3 roky, ale když už začal být nervní, popudlivý, tak mně to začalo fakt štvát. Pak jsme jeli na vodu a já mu jasně oznámila, ať nepočítá s tím, že ještě na vodě budu ty jeho blafy vyvařovat, že jestli chce jet, tak bude jíst to, co všichni, většinou oběd pro všechny. Chtěl jet, tak souhlasil. Když jsem ho zahlédla , jak vyhladovělě do sebe rval luncheon meat, pomalu i s plechem, jak byl zaujatý tou pixličkou, že ani nevnímal, jak se bavím při pohledu na něj, tak jsem pochopila, že to byla jen jeho silná vůle, žádné, že mu to nechybělo. Po té osudné "vodě", konečně dostal rozum a začal pomalu s běžnou stravou. Dlouho popíral, že ty nervy měl z neúplné stravy, ale čas ukázal, že se s všestrannou stravou srovnal. Navíc, můj muž je sportovec s atletickou postavou, ale při vegetariánství, jak ho on praktikoval, se mu začaly dělat na bocích bochánky špeku! Abys mně nepochopiula špatně, nemám nic proti veg. stravě (hlavně, když ji nemusím vařit já), ale opravdu nestačí jen vynechat maso! Musíš doplnit spoustu jiných věcí, chceš -li zůstat zdravá. a možná se i správně dovyvynout, jsi -li ve vývinu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 08.04.16 21:55
avatar
Problém je v tom, ze se stravujes blbě a nehodlas na tom nic měnit. Každý doktor a průměrné inteligentní člověk ví, ze v době detstvi a dospívání tělo potřebuje o dost víc živin, než normálně, tudíž i větší podíl živočišné složky potravy. Vegetariánkou si buď, až budeš dospěla. Takhle svému tělu jen ublizujes. Začni jíst normálně a za měsíc uvidíš změnu.
Jinak vegetariánství stejně jako každá alternativa stravy, není pro každého. Někomu to nesedí a ubližuje mu to.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.04.16 22:05
avatar

Napsala jste málo. Abychom mohli každý alespoň něco málo poradit, měli bychom vědět, co jíte, jak často, pravidelně, co si vaříte, co kupujete.

Já poradím zatím jedno - i když člověk vynechá maso, tak jsem četla, že jednou asi za půl roku si má veg. dát pořádný, kvalitní hovězí biftek. Zřejmě ze stravy, kterou máme tady v Čechách, všechny látky prostě do sebe nedostaneme.

Jinak podívejte se na indickou kuchyni, ta je převážně vegetariánská a za mě si myslím, že i chutná.

Ale zase, co oni tam mají snad 60 druhů luštěnin a každá obsahuje trošku něco jiného, tak u nás tolik druhů neseženete. Ve speciálních obchodech naleznete hodně druhů indického koření, doplňků a jak je již psáno, není to úplně levná záležitost.

Nyní na jaře jezte plevele. Zrovna včera jsem měla na chlebu bršlici s pažitkou a lístky fialky.

Dnes jsem si zobla šťovík, ňam.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: balzerka
Datum: 08.04.16 23:56

V patnácti je to brzo přejít na vegetariánství. Jak se stravujete ve škole? Jak řešíte obědy? Jíte pravidelně? Máte dost pohybu? Jakou máte krevní skupinu? Nulám třeba vegetariánství nesedí, áčkům ano. Nemůžete mít povědomí, co vám chybí, co s čím se vstřebává. Ta únava často souvisí s nedostatkem železa a hořčíku. Mléko a mléčné výrobky omezují vstřebávání železa, které je v mase a listové zelenině. Pro soustavnou obnovu krve je třeba k železu C vitamin a měď. Kupte si melasu. Hořčík rychle dodáte kakaem v sojovém nápoji, banánem, ořechy, klíčky. Jak řešíte bílkoviny, stavební materiál svalů. Máte dost správných tuků? Nevhodné tuky výrazně zvyšují potřebu hořčíku. Vynechte bílé pečivo a sladkosti. Pokud nemáte dostatek kvalitní zeleniny, bude vám chybět kyselina listová, bez které železo a B vitamin na krvetvorbu funguje omezeně.

Tohle jsem úmyslně psala tak, abyste pochopila aspoň nějaké souvislosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.04.16 00:50
avatar

Na vegetariánskou stravu se dá přejít i dříve než v 15 letech, ale člověk si o ní musí něco (hodně!) zjistit.

Vegetariánství neznamená jenom vynechat maso a/nebo potraviny živočišného původu.

Musíš vědět, co jsi změnou stravy vynechala, a zjistit si, čím/jak potřebné živiny nahradit.

K vegetariánství existuje dostatek knih a publikací. Pro začátek ti doporučím knihovnu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.04.16 09:55
avatar

Za celý život ve školkách, jsem zažila pouze 2 děti, které maso naprosto odmítaly. Měly to tak. Jestli se někdo rozhodne pro to, že nebude jíst produkdy živočišného původu, musí mít k tomu opravdu dobrý důvod, než jen "chudáci zvířátka". Uvědom si, že nejen tělo, ale i mozek ke své práci potřebuje bílkoviny. Vědí to třeba i šimpanzové, kteří si jednou za čas, uloví a sežerou opici jiného druhu, než jsou ony samy. *hej* Ale přesvědčovat tě rozhodně nebudu. Je to tvoje tělo, tvůj život, tvá volba. Poklikej si a zeptej se strejdy Gůgla na vegetariánskou kuchařku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fyfa
Datum: 09.04.16 19:27

A kdo tě na vegetarianství v 15 letech přemluvil?Jestli Tvý rodiče tak jsou dost hloupý.Děti a dospívající potřebují k vývinu maso,jinak jim hrozí nebezpečí zdr.komplikací a špatný rozvoj mozku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.04.16 21:47
Rozhodla jsem se pro to sama a právě kvůli možným komplikacím jsem se s nadějí obrátila na poradnu, kdyby náhodou někdo znal nějakou alternativu jak se stravovat bez masité potravy.
Od: fyfa
Datum: 10.04.16 22:27

Alternativa je jediná.Přestat s takovými blbostmi a začít jíst a myslet normálně, i maso.Nejlépe bílé,např.drůbež,ryby.Lidi jsou různí-normální a ti druzí.Komu není rady tomu není pomoci

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.16 10:12

Drůbež nahoněná steroidy? Tu bych právě vůbec nedoporučoval. Raději občas kvalitní steak. S rybami souhlasím, pokud to není zrovna pangasius.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.04.16 09:53
avatar

Ve svém věku již máte možnost si vybrat svůj styl života i můj syn v patnácti i s tímto experimentoval. Myslím tak dva roky. Koupil si pár knížek a podle nich vařil, i já jsem mu pomáhala a učila se poznávat jiné potraviny a vaření.

Tehdy se začal starat sám o sebe a myslím, že mu to hodně dalo. Umí se v životě /40 let/ ke všemu v kuchyni i domácnosti postavit.

Je to záležitost složitá, proto doporučuji, a aby to nestálo moc peněz, dojít do knihovny a půjčit si tam různé knihy na toto téma. Na webu je plno stránek, které s nějakým nápadem pomohou. Například se podívat na www.soucitně.cz www.vegetarian.cz kde je plno rad veganům a vegetariánům.

Také je dobré navštívit obchůdek se zdravou výživou, kde se najde plno netradičních potravin a surovin.

Já si si dnes kupuji Robi /www.eurobi.cz/ a Tempeh - smažený, který mě velmi chutná. Běžně se koupí i v Bille a stačí tenké plátky mezi chleby, pečivo, plus zelenina, nebo nyní česnek medvědí a jiné bylinky a plevele, které jsem již zmiňovala výše. Podívat se můžeš i na jedlé plevele, jedlé květy, jedlá zahrady, jedlé a léčivé rostliny, jedlý les, potravinové zahrady atd.

Časem je dobré se naučit klíčit semínka a luštěniny, případně si vyrábět kysanou zeleninu /mléčné kvašení/, která je jinak strašně drahá.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.04.16 15:58
Děkuji za užitečnou odpověď :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.