Pojmy ze zdravotní dokumentace

Od: Datum: 08.04.16 13:08 odpovědí: 4 změna: 08.04.16 20:32

Dobrý den,

s maminkou jsem byla u psychiatra, některé pojmy z dokumentace si nejsme schopni správně vysvětlit, možná také z důvodu překlepu..? Pomůže někdo osvětlit?

1) Maminka má prý "Tininus". Když to dám do google, tak toto slovo v podstatě neexistuje. Google zná pouze "tinnitus", takže, jak to je.., jedná se o tinnitus nebo tininus a tedy o překlep?

2)Dr. napsala: "Bez sui aktivity. Náhled parc. není plně soběstačná".

A) Co znamená "sui"?

B) Co znamená "parc"?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.04.16 13:36

Zdravím, lékaři dělají často překlepy. Nejspíš to skutečně bude tinnitus (šelest a pískání v uchu - byla na to maminka vyšetřovaná?). Zkratka parc. by měla označovat slovo parciálně, tedy částečně. Zkratka sui, vzhledem k oboru psychiatrie, může být buď odvozena z lat. suicidium, tedy sebezvražda, v případě pacienta tedy bez sebevražedných sklonů, anebo může označovat Stress Urinary Incontinence, stresovou inkontinenci. Jsem však laik, takže netvrdím, že mám bezvýhradně pravdu.

Ohodnoceno: 6x

Datum: 08.04.16 14:52

Souhlasím, tinitus nemůže být nic jiného než tinnitus, ostatně našel jsem to i na různých medicinských webech, a to i tak, že bylo jasné, že autoři znají správný latinský fýraz tinnitus, třba na webu adaptogeny.cz se píše "Tinitus (lat. tinnitus, pískání či "zvonění" v uších) je symptom který se někdy projevuje prakticky u všech lidí." Patrně se to užívá i počeštěně. Má maminka pískání v uších? To by stejně asi psychiatr nevyěetřovalm na to by se maminky asi ptal v rámci anamnézy nebo tak.

Ke slovu sui – ano, může to být zkratka suicidum, suicidální nebo tak, ale proč je to tam zniňováno? Přijde mi, že upozornění hodné by bylo, kduby tomu bylo naopak, ale to jsou jen laické spekulace. Jinak sui je taky latinské zájmeno (jeho, mu, svého... sui generis = svého druhu), Ale nevím, co by to mělo znamenat zde (bez vkastní aktivity?)

A zkratka parc.? Ti taky nevím, ale evokuje mi to slovo parciální, případně parciálně (čístešný, dílčí,; častečně). Ovem k porozumnění by to chtělo orientovat v medicínských konotacích.

Takže mnoho jsem neporadil, ne víc, než @martinaa,.

Ohodnoceno: 0x

Od: xy
Datum: 08.04.16 16:11

tinnitus má moje mamka, a zpočátku z toho byla někdy úplně zoufalá. Nejde to vypnout

http://www.itinnitus.cz/tinnitus/

poslechněte si tu zvukovou ukázku , tohle slyšet pořád...

stačí, když mi nepřetržitě lupe v uchu, v noci je to občas krize.

Od: balzerka
Datum: 08.04.16 20:32

Sui znamená některý tvar svůj, sobě, sebe. Ale suicidní , tj sebeničící, to tam snad není. Parciální je částečný. Celkem asi dohromady, že se částečně o sebe postará. Je bez vlastní aktivity. Tinnitus je zvonění v uších. Takže, asi tak nějak.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.