1x

Podivné dědictví

Od: Datum: 07.04.16 22:37 odpovědí: 11 změna: 24.04.16 22:27

Dobrý večer,

dnes jsem dostala dopis od notáře, že jsem po strýci dědičkou pozemků dle přiložených výpisů z KN. Podivné na tom je, že strýc zemřel v roce 1989. Dědické řízení je vedeno jako dodatečné. Nechápu, po tolika letech? Co se s pozemky dělo těch 27 let? Prvně bych si chtěla pozemky prohlédnout, ale nevím jak podle č. parcely najít pozemek v reálu. Existují ještě dnes mezníky? Obrátit se na obecní úřad o pomoc? Notář požaduje ocenění pozemků cenou z roku 1989.

Nevím si rady, věechno je tak složité.

Má někdo zkušenost?

doplněno 24.04.16 20:20:

Pro dodatečné dědické řízení platí zákon platný v době úmrti zůstavitele. Tehdy platil zákon z r. 1964 , synovci a neteře podle zdroje Wikipedie nedědili. Zesnulý neměl manželku, v domácnosti s ním nikdo nežil, neměl děti, rodiče i sourozenci zemřeli před jeho smrtí. Je možné, aby se notář sek, nebo jsou na Wik. chybné údaje?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.04.16 22:39

Koukněte se na internet. Zadejte do vyhledávače nahlížení do katastru nemovistostí a tam si zadejte číslo pozemku/obec a uvidíte všechny podrobnosti (kde to je, kdo je vlastník, výměra, o jaký druh pozemku se jedná apod. A s vyměřením by vám měl pomoci někdo od geodézie.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.04.16 22:54

Musíte to zjistit odhadem. Mrknete do katastru a pak se můžete jet podívat na místo. Nicméně počítejte s tím, že to uvidíte jen orientačně, přesnou hranici pozemku nezjistíte. Geodeti Vám sice dokáží pozemek zaměřit, ale je to placená služba (podle velikosti cca 5tis Kč a více), takže rozhodně nic, co by chtěl člověk platit jen aby věděl..

Jinak co se za tu dobu dělo s pozemkem, to těžko říct. Mohl zarůst plevelem, popřípadě jej využíval (neoprávněně) někdo jiný nebo je spravoval stát.

Datum: 08.04.16 00:24
Dodatečné dědické řízení je možno uskutečnit,pokud v době vypořádání po úmrtí nebyly známy všechny majetky zemřelého a tyto vyplavaly na povrch až dodatečně.
Na internetu zvolte stránku www.cuzk.cz a pak se proklikejte na možnost nahlížení do katastru,zvolte jméno obce,zadejte číslo parcely,uvidíte majitele a někde to tam lze rozkliknout na možnost zobrazení v mapě.
Ničeho se nebojte,já tím prošel nedávno,rozhodnutí notářky stálo tuším 1500,- Kč
Ohodnoceno: 3x

Datum: 08.04.16 03:56

Proč podivné? V prvé řadě vám gratuluji k nabytí vlastnictví,ať už je jeho minulost jakákoliv.V dnešní době vlastnit pozemky je docela terno,obzvlášť pokud se jedná o pozemky rozsáhlejší a lukrativní..Po shlédnutí pozemků v reálu( výpis z katastru není problém si nechat za 100Kč vyhotovit), bych si určitě zaměření nechala udělat i na toho právníka bych se obrátila,pokud se tedy jedná o něco většího, nedivím se, že si s tím nevíte sama rady.

Datum: 08.04.16 10:27

Při digitalizaci se zjistilo, že praděda měl pozemky, nevím ani kdy zemřel, je mi 55 a jeho jsem nepoznala. Bylo nás povoláno 68 dědiců, dala se plná moc jednomu a mě pak přišlo 2700,-složenkou. Některé pozemky byly pod dálnicí, jiné pod panelákem...

Datum: 08.04.16 11:47

Digitalizací map se zjistily neskutečné zhovadilosti v rozměrech a ve vlastnictví pozrmků. Úřady se to teď snaží postupně uvést na pravou míru. Podrobnosti a poměrně přesnou polohu pozemků zjistíte tady. Pokud znáte čísla pozemků, není na tom nic složitého.

Od: ctenar
Datum: 24.04.16 21:04

Je možné, aby se notář sek, nebo jsou na Wik. chybné údaje?
Můžete se ujistit sama. Občanský zákoník z roku 64 byl bohužel v roce 82 zrovna v oblasti dědění novelizován a ty stránky to neumí sloučit :(

Datum: 24.04.16 21:27

V roce 82 byl strýc mrtvý, takže novelizace mi není k ničemu.

Od: ctenar
Datum: 24.04.16 22:11

No tak to můžete studovat rovnou to vydání z 64. To platilo v 82 beze změn.

Já tu novelizaci uváděl proto, že píšete: "... strýc zemřel v roce 1989. ... Notář požaduje ocenění pozemků cenou z roku 1989."

Datum: 24.04.16 22:27

Ocenění pozemků je jasné, ale má doplňující otázka byla na okruh dědiců.

Datum: 24.04.16 21:31

Já jsem taky dědila pozemky asi po 10 letech, ale tohle je dost.Údaje nemusí být chybné, ale protože se o pozemky nikdo nestaral, třeba mohly být spojeny - nevím, zda to jde a existují pod jiným č., zkuste se poradit přímo na KÚ.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.