1xNepoctivý zaměstnavatel.bezradnost

Od: Datum: 07.04.16 11:04 odpovědí: 23 změna: 12.04.16 02:11

Dobrý den.Po několika letech jsem dostala od fa k 31.1.2016.výpověď z org. důvodů.Od poloviny prosince mi byla nabídnuta brigáda.Nastoupila jsem na zkoušku s tím,že majitel sjedná smlouvu o DPP.Od února jsem vedena na ÚP,když ani v únoru se mnou nic nesepsal a já se nijak nemohla prokázat na ÚP,raději jsem skončila.Bohužel zaměstnavatel mi dluží peníze a nemá se k tomu ,aby se vyrovnal.Prosím mám nějakou šanci získat moje vydělané peníze.Hrozí mi nějaká sankce.Dozvěděla jsem se nakonec,že zaměstnavatel zaměstnával raději lidi na černo.Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.04.16 11:09
avatar

Za práci "na černo" hrozí pokuta nejen zaměstnavateli, ale i Vám. Takže budete z něho obtížně peníze dostávat, lépe řečeno - někde se dovolávat.své výplaty.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.04.16 17:04
avatar

Já souhlasím s Kapkou, že moc šancí nemáš. Ovšem někteří zaměstnavatelé si jen velmi neradi připouští, že zde existují instituce jako Úřad práce a Státní úřad inspekce práce. Proto bych jejich existenci zaměstnavateli připomněl s tím, že jsou tu vlastně pro mě, abych se v podobných situacích měl kde poradit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: asd1
Datum: 07.04.16 11:28

Buď použijete páky typu když nezaplatí za práci tak na něj budete posílat inspektorát práce, finančák, hygienu, policii a pdobné zábavné organizace nebo to oželte. Ne kvůli vaší práci bez smlouvy ale z jiných důvodů! Prostě pro něj musí být výhodnější zaplatit vám.

Zkušenost pro příště - bez smlouvy nezačínejte pracovat. Už jen proto že za práci načerno hrozí pokuta nejen jemu ale i vám. Oznámit úřadu že jste nedostala zaplaceno (za práci bez smlouvy) nedoporučuju.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 07.04.16 11:42
avatar

Šanci bych nehledala a byla bych ráda, že nedošlo k úrazu a podobně, jinak budete na vině oba, jak zěstnavatel, tak Vy. Je to prostě poučení pro příště.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coco
Datum: 07.04.16 12:00

Za vypoved z organizacnich duvodu by se melo vyplatit i dvoumesicni odstupne, takze pokud vite, ze na zaplaceni urcite zamestnavatel/otrokar ma finance, tak trvejte na vyrovnani treba i z jeho vlastni kapsy, klidne pod pohruzkou anonymniho udani, protoze se urcite napakoval na vice zamestnancich/naivnich otrocich, se kterymi vypocitave neuzavrel smlouvy.


doplněno 07.04.16 12:07:

Pt - kdyz pohrozi anonymne? Taky je dobre hlidat soc. a zdravotni pojišteni, otrokar zrejme neplatil ani to... *jasne*


doplněno 07.04.16 12:38:

Pt - radam "cobykdyby" aktualne uz ujel vlak, bud chce neco jeste zkusit (proto se pta), nebo muze na prašule zapomenout :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 07.04.16 12:01
avatar

Jo, a bude v průšvihu i paní...*sok*


doplněno 07.04.16 12:12:

myslím si, že anonymně zaměstnavateli už vyhrožoval kde kdo, a dělá si z toho "prdinec".

Paní měla hned hlásit pracovní poměr na ÚP a když nedostala pr. smlouvu, vrátit se hned zpět do evidence, nahlásit důvod a ÚP by poslal kontolu z ins. práce. Jiné řešení nevidím.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pt®
Datum: 07.04.16 13:21
avatar

"coco", to "coby, kdyby", je pro příště. A hned zpočátku všechny tři rady říkají: nic nezkoušet, je prostě pozdě a v průšvihu by byla ze zákona i paní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.16 14:16

Přesně tak. Taky jsem kdysi udělal takovou hloupost - stálo mě to pár desítek tisíc, které jsem už neviděl. Nemá smysl to řešit - jedině sehnat někoho, kdo to z toho zaměstnavatele někde za "bukem" vymlátí. A v budoucnu tuto chybu neopakovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ehm
Datum: 07.04.16 14:54

Simono, ta brigáda byla ještě souběžně s předchozim zaměstnanim, ukončeným k 31.1.16, od poloviny prosince u jineho zamestnavatele? A s jakým důvodem dlužnik odmita mzdu vyplatit? Předpokládám, že jste o výplatu opakovane žádala.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: simona
Datum: 07.04.16 16:37

Ano je to tak ,jak tu píšete.Celý život jsem nepotřebovala být na PÚ a poctivě pracovala.Za tu brigádu zaměstnavatel odmítl mi zaplatit,protože jsem už dále nechtěla u něj pracovat.Bála jsem se pracovat bez smlouvy a být na ÚP.Opakovaně jsem se upomínala na dlužnou částku.Dával jen 50Kč na hodinu,ale sedřel by z člověka kůži :( .

Od: ehm
Datum: 07.04.16 16:54

Pokud to bylo za hodinovou mzdu, kolik hodin jste odpracovala? Dává to dohromady minimálni mzdu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.16 18:56
avatar

Potřebovala bych více informací:

Co přesně znamená

"dostala výpověď k 31. 1. 2016"?

Obdržela jste výpověď v listopadu, takže 1. prosince 2015 začala běžet

výpovědní doba a zaměstnání mělo skončit 31. ledna 2016?

A co znamená věta: "Od poloviny prosince mi byla nabídnuta brigáda"?

_____

Jestli stále trval pracovní poměr a práce na dohodu měla být navíc, mohla byste zaměstnavateli odpracované hodiny vyčíslit jako práci přesčas a domáhat se mzdy + příplatku za práci přesčas. [Napřed písemná výzva, potom žaloba.]

Jestli pracovní poměr skončil dříve, bude bez písemného podkladu (bez písemné DPP) pravděpodobné obtížné prokázat, že k uzavření DPP došlo. (Ledaže by Vám vznik/uzavření DPP dosvědčili např. kolegové.)

___

Za práci na černo hrozí pokuta Vám (10.000 Kč) i zaměstnavateli (od 250.000 Kč).

____

Víte, že jste měla DPP nahlásit ÚP hned při registraci?

Jestli zaměstnání skončilo už v prosinci,

měla jste si za leden 2016 uhradit zdravotní pojištění (1.337 Kč).

__________

Poznámky (brát prosím jako informaci, nač si příště dát pozor, nikoliv jako kritiku):

(1)

I k práci na černo jsou potřeba dva: zaměstnavatel, který neuzavře pracovní smlouvu nebo dohodu

("smlouva o DPP" neexistuje) a zaměstnanec, který dobrovolně pracuje bez písemné smlouvy či dohody.

[Kdyby si to zaměstnanci nenechali líbit a bez smlouvy/dohody nepracovali, neměli by zaměstnavatelé

koho "zaměstnat na černo".]

(2)

U zaměstnavatele, který neuzavře pracovní smlouvu či dohodu nejpozději

v den nástupu do práce, nelze počítat s tím, že za vykonanou práci zaplatí.

_______

Doplníte-li informace, můžeme pokračovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.04.16 19:31
avatar

Já být Vámi, tak věřím Ivzes. Asi jste byla v tísni a chtěla jste pracovat a vydělat si nějaké peníze za každou cenu. Tohle si někteří lidé neuvědomí, že se člověk v nouzi chytne i toho, co je jaksi nezákonné a doufá, že se to pak srovná. A toho využívají zase ti zaměstnavatelé, kteří dobře vědí, že budete mít nakonec strach Vy a že Vás může takzvaně "vyšplouchnout". Poraďte se s Ivzes třeba vnitřně, ale to se musíte napřed přihlásit. Dokážu se vžít do Vaší situace a proto si dovedu představit, jak Vám asi je. Příště tohle už určitě neuděláte, ale proč byste měla pro někoho pracovat zadarmo, to nevím a je to skandální. Já bych osobně brala v úvahu takovéto případy, kdy je člověk dohnán okolnostmi k rozhodnutí, které by jinak neudělal a nakonec to odnese zase on. Tedy ten nejpotřebnější. A netrestala bych šmahem lidi, kteří chtějí pracovat a neseženou kloudnou práci a tak nakonec přistoupí na nelegální podmínky. Výsledek je to, že chudák člověk pracuje jako vůl a doufá, že bude nějak zaplacen anebo bude jeho pracovní vztah regulován a ono to nakonec dopadne tak, že dělá jako blbec, peníze nedostane a ještě se zaplete se zákonem. Je to celé strašně fuj.


doplněno 08.04.16 12:21:

Simono, 5 tisíc je 5 tisíc. Zkuste se domluvit s Ivzes. Ona sice zázraky dělat nemůže, ale vyzná se v tom. Třeba Vám nějak poradí jak na toho člověka, jak ho přitlačit ke zdi. Vzdát to můžete vždycky. Ale napřed zkuste všechno, co se zkusit může. Neházejte flintu do žita hned. *placni*

Ohodnoceno: 3x
 
Od: simona
Datum: 08.04.16 10:13

Děkuji za pochopení a pomoc.Člověka potěší a zahřeje u srdce,když ho někdo pochopí a nehází vinu jen na něj.Každý není jen podvodník.Když jsem dostala víc jak po 10 letech výpověď,byla jsem na dně :( .Asi nikdo nepochopí,když to sám nezažil,když celý život pracuje a po 50letech je člověk nepotřebný.Pracovala jsem u státního podniku jako admin. pracovník.Takže jak s výpovědí a s odstupným bylo vše v pořádku.Co se týče brigády a slíbení smlovy na dohodu,tak pán šéf nasliboval a pak zkutek utek.Nejsou to až tak závratné peníze,ale pro mě třeba i těch 5 000,-Kč je hodně.Přišla jsem v životě o víc,ale proč těm šmejdům má vše projít.Co mě bylo poručeno udělala jsem,i lezla pokolenou a drbala podlahy.Práce se nebojím,ale aby člověka takto ponižoval a nakonec mu nezaplatil,tak to je smutné.Bohužel,nezmohu asi nic,protože nemám na to,abych zaplatila pokutu a byla vyhozena z ÚP .

Datum: 08.04.16 17:42
avatar

Dobrý den, Simono, já přece neházím vinu na Vás. Je mi jasné, proč jste na DPP přistoupila i bez písemné podoby. Poznámky jsem napsala proto, že je podle mne potřeba si uvědomit, že zaměstnanec, který na takový (či podobný) návrh zaměstnavatele přistoupí, bude vždycky jednat sám proti sobě.

______

Nemáte-li písemnou DPP, vyčíslete zaměstnavateli kodiny odpracované za prosinec a za leden jako práci přesčas. Jejich odpracování si nechte potvrdit nejbližším nařízeným nebo alespoň dvěma (radši třemi) kolegy a nárokujte mzdu + zároveň příplatek za práci přesčas (+ 25 % průměrného výdělku). Výkaz odpracované doby si vyhotovte alespoň pětkrát (abyste měla podklad pro případné soudní vymáhání) a všechna vyhotovení si nechte potvrdit.

Ve výzvě (nežádat! neprosit!) uveďte adresu, kam Vám má zaměstnavatel peníze poslat, nebo číslo účtu, na který má peníze převést (aby se zaměstnavatel nemohl vymlouvat, že nevěděl, kam peníze zaslat/převést). Stanovte mu rozumný termín (počítejte 3 až 5 dnů pro poštu + 10 až 15 dnů zaměstnavateli) pro výplatu.

Písemnou výzvu zaměstnavateli k doplacení dlužné mzdy + příplatku za přesčas spolu s jedním vyhotovením výkazu zašlete doporučeným dopisem s dodejkou. Až Vám pošta dodejku vrátí s potvrzeným datem převzetí, dobře ji uchovejte pro případný soud.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 08.04.16 18:06
avatar

"ivzez", ale co únor? Paní pracovala bez dohody i v únoru a na ÚP brala od 1. února brala podporu. Tu bude muset vracet a bude vyřazena z evidence na 6 měsíců pro maření. Ono to není zas tak jednoduché. Je dobré poradit, ale opatrně, aby se paní nedostala do větších finančních těžkostí, co si tady potom tady na kom vezme? To by jí zbyly jen oči pro pláč. To bych si na triko nevzala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.16 02:03
avatar

Na únor už nemá smlouvu

a navíc už byla na ÚP,

kam asi DPP nenahlásila.

Odměnu z DPP by musela vymáhat na základě svědectví kolegů/nadřízeného apod.

Podle mne bude obtížné písemná svědectví získat.

A bez nich moc šancí nevidím...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 08.04.16 17:46

Ta brigáda byla u původního zaměstnavatele?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 09.04.16 09:20
avatar

Simono, snad jste zde napsala vše potřebné a pokud jste pracovala i v ůnoru, kdy už jste byla v evidenci na ÚP a byla Vám vypočítaná podpora, nedopadlo by to pro Vás vesele. Byla byste vyřazena z evidence, musela byste si sama plati zdr. pojištění a vyplacenou podporu byste musela vrátit.

Víte, je dobré si nechat poradit, ale ne od teoretika, ale od člověka, který má praxi a já na ÚP pracovala, takže radím z praxe.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: coco
Datum: 09.04.16 10:03

Neni to nahodou tak, ze podle novych pravidel se podpora na UP bere az po vycerpani odstupneho? Simona neposkytla vsechny potrebne udaje, aby ji mohl nekdo spravne poradit. Mozna uz v unoru nepracovala a mozna ne/mela odstupne...?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 09.04.16 12:26
avatar

"coco", no, právě, vycházím z toho, co Simona napsala a podle toho odpovídám. "ivzez", se také orientuje v zákonech, ale ostatní spíše radí pocitově a na to nelze spoléhat.


doplněno 09.04.16 21:05:

Aby nedošlo k nedorozumění, tak mám na mysli rádce, kteří všeobecně radí pocitově v různých otázkách, týkajících se rad ohledně evidencí ÚP a podobně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 10.04.16 11:06
avatar

Možná je zde Simona již registrovaná a s "ivzez" si už radí přes vnitřní poštu, protože se zde již neozvaly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.16 02:11
avatar

Já jsem tu asi dva dny nebyla a Simona se mi neozvala (chtělo by to více informací).

Simona se bude muset rozhodnout, jestli bude odměnu z DPP za únor vymáhat, nebo

jestli radši zůstane v evidenci ÚP, obojí podle mne nepůjde (ÚP by ji snakčně vyřadil).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.