19 letý syn přerušil školu

Od: odpovědí: 5 změna:

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Můj syn,kterému je devatenást let, přerušil školu a začal pracovat.Požádal jsem ho o kopii pracovní smlouvy,abych zjistil zda pracuje brigádně nebo na hlavní prac. poměr,odmítl mi to dát. Prý chce od září nastoupit znovu od druhého ročníku.Možná na denní nebo dálkově to ještě neví. Je to už jeho čtvrtá škola,kterou nedokončil. Tvrdí,že mu nemusím posílat alimenty po dobu,než začne opět studovat, mám obavy,že by mohl,až začne studovat požadovat doplacení alimentů zpětně. Jak mám postupovat,požádat soud o perušení placení výživného.Soudit se ze synem se mi moc nechce,ale on mi odmítá podepsat i čestné prohlašení,tak vám nevím... Děkuji za Vaši radu.

5 odpovědí na otázku

 

 


5x

Dobrý den, rada je v tomto případě jednoduchá = podejte si k soudu žádost o zrušení vyž. povinnosti = Váš syn nemá momentálně a zatím nárok na žádné výživné a to z důvodu toho, že se jedná o věčného studenta, cituji:

"Za situace, kdy studium nezletilého nenese znaky soustavnosti a cílevědomosti, nelze na rodiči spravedlivě požadovat, aby vynakládal peněžní prostředky, které by ve svém výsledku nepřispívaly k osobnímu rozvoji dítěte."

V případě, že potomek změnil v podstatě již po xté studijní obor, je otázkou, zda lze bez dalšího akceptovat vznik vyživovací povinnosti rodiče při každém jeho "vzdělávacím pokusu". Dovedeno k závěrům ad absurdum, by nezletilý mohl zahajovat a ukončovat své studium ještě řadu let, bez toho, aniž by některé své studium řádně dokončil.

Výživné je nezletilému poskytováno rodičem především z toho důvodu, že se připravuje na své budoucí povolání, přičemž se předpokládá úspěšné dokončení studia. Pokud tento prvek není naplněn s vyšší mírou pravděpodobnosti, nelze hovořit o vzniku povinnosti platit potomkovi výživné.

Pokud dítě/student prokáže po uplynutí určité doby studia svůj opravdový úmysl studium řádně dokončit, právo na výživné by mu být přiznáno muselo."

Ale, pokud by se Váš syn začal od září 2016 soustavně připravovat na své povolání, neznamená to, že si může hned v říjnu 2016 požádat o výživné, neboť ÚS také říká, že: "Dobu jednoho měsíce nepovažuje Ústavní soud za dobu, která by svědčila o opravdovosti zájmu dítěte/studenta řádně studium dokončit."

Zdroj = Nález ÚS ze dne 25.3.2014

stridavka.cz/...

 


2x

Dobrý den, ano, pokud bude od září zase studovat, bude jistě chtít po vás alimenty, na ty nárok jako student mít bude.

Nezmínil jste se, zda jde o sš nebo vš, ale to na věci až tak nic moc nemění.

Pokud syn pracuje - měl by vám nějaké podklady dodat, nebo vám dodat alespoň potvrzení o ukončení studia.

Pokud není student a je sám schopen se uspokojivě sám uživit, asi byste mu ty alimenty posílat ani zpětně skutečně nemusel, otázka je, kde je ta míra, kde je sám schopen už se uživit a kdy ještě ne, to byste až viděl u toho soudu.

 


2x
avatar kapkanadeje

Dobrý den. Pokud syn začal pracovat, obraťte se na soud s návrhem o ukončení vyživovací povinnosti. Pokud syn nespolupracuje, abyste se dozvěděl pravdu, nezbývá nic jiného než nechat rozhodnout soud. Kdoví jestli syn studovat dále bude... Podle toho co píšete jak mění školy tak se soustavně na své budoucí povolání moc pečlivě nepřipravuje. A jestli je schopen se samostatně živit, platil byste zbytečně. Nechte to posoudit soudem..

 


0x
avatar iz

Souhlasím s odpovědí KapkyNaděje: Řešte záležitost soudně. Začne-li syn od září znovu studovat,

bude muset podat návrh na výživné a prokázat, že se soustavně připravuje na budoucí

povolání, což podle mne vzhledem k tomu, že do 19 let stihnul nedokončit 4 školy, těžko prokáže.

 


0x
avatar babkazov

Není soud jako soud. Všechny záležitosti ohledně výživného musí řešit soud a jeho rozsudek je rozhodující. Ikdyž se to někomu nelíbí. Kapička má pravdu. *hej*Navíc, pro vás bude přínosné, když mladý do školy nastoupí, bude muset on, protože je dospělý, požádat soud o určení výživného. A vy buď na jeho požadavek přistoupíte nebo je odmítnete a soud rozhodne. Nikdy nepřistupujte na ústní nebo i písemné dohody. Rozhodující je rozsudek, kulaté razítko. Tento soud se neplatí, není třeba advokáty.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]