Co vše vyřídit při vyřízení ŽL?

Od: Datum: 02.04.16 10:42 odpovědí: 2 změna: 02.04.16 11:38

Dobrý den,

skončil jsem v zaměstnání 31.3 a nyní 4.4 bych si chtěl otevřít opět živnost jako na hlavní činnost, kterou mám pozastavenou asi před rokem, kdy jsem ji měl jako vedlejší činnost.

Chtěl bych se poradit, kam všude si mám zajít a do jaké doby vše vyřídit?

Úřady, úpojišťovny atd.

Neporadil by mi někdo jak to vše vyřídit?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.04.16 11:20

Pokud máte ŽL pozastaven, pak musíte na živnostenský úřad, kde jej obnovíte. Měli by to automaticky nahlásit i na finanční úřad a správu sociálního zabezpečení. Respektive by se Vás na to měl úředník zeptat, zda to mají hlásit oni nebo si to oběháte sám.

Pak to stejné musíte nahlásit své pojišťovně - tam musíte zajít sám.

Jinak dokud činnost neobnovíte, tak jste z pohledu zákona nezaměstnaný. Sociální tedy neplatíte vůbec a zdravotní jen v minimální výši cca 1340Kč/měs. Nejdříve si zařiďte vše okolo a administrativu nechte až na konec. Jakmile totiž vše administrativně obnovíte, okamžitě Vám tam naskočí minimální zálohy za zdravotní a sociální, což pokud nemáte práci nejsou úplně zanedbatelné peníze.


doplněno 02.04.16 11:53:

Neplést si FÚ - finanční úřad se živnostenským úřadem, je rozdíl.

1. Musíte na živnostenský úřad, ti to automaticky nahlásí i na finančním úřadu a správě sociálního zabezpečení.

2. Pokud neznáte variabilní symbol u správy sociálního zabezpečení, tak si tam budete muset tak jako tak zajít. Popřípadě si najděte přehled, který jste jim odevzdával v době, kdy jste měl ŽL aktivní a tam máte tento VS uvedený. Číslo účtu budou mít na webu.

3. Variabilní symbol pro zálohy u zdravotní pojišťovny je stejný jako Vaše rodné čislo. Číslo účtu bude opět uvedeno na webu.

Pojišťovna, ani správa sociálního zabezpečení většinou dopisy neposílají - respektive posílají až přehled zaplacených a nezaplacených záloh. Musíte si tedy informace k platbě záloh zjistit sám buď na webu nebo si tam zajít osobně. Pokud máte takto více nejasností, je vždy lepší si tam zajít a oni Vám vše potřebné řeknou.

Na všechno máte cca týden od obnovení činnosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: selen
Datum: 02.04.16 11:38

Děkuji vám,

zajdu si na ten FÚ a poté mám tedy zajít na zdrav. poj. do nějakého data?

Jinak s tou sociálkou to mám prosím jak vyřešit? Pošlou mi sami dopis nebo si tam mám zavolat či napsat zda to dostali od FÚ? Zálohy platit pod jakým var. symbolem atd?

Děkuji

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.