Jak uznat ručení slovem u půjčky?

Od: Datum: 01.04.16 19:19 odpovědí: 12 změna: 03.04.16 19:31

Dobrý den,

kamarádka půjčila peníze a té se slovně zaručil můj bývalý manžel, byla jsem u toho a slyšela jsem to přímo od něj. Kamarádka o peníze přišla, půjčila a nazpět nedostala, manžel svůj příslib záruky popírá. Jak lze tento příslib slovem jinak dokázat nebo zprávo platnit, tak aby platil u soudu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 01.04.16 19:20

Holt blbá smůla. Peníze jsou fuč.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.04.16 22:19

Lze ho dokázat pouze svědectvím, otázka je zda ho soud uzná. Půjčky pouze slovně nikdy neuzavírejte.


doplněno 03.04.16 13:37:

Opravuji: ručení vzniká pouze písemným prohlášením, svědectví o ústním ručení je k ničemu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zdenacyhanok
Datum: 02.04.16 12:43

Finanční půjčka mezi dvěmi ženami, kde ručil slovně můj manžel, byla podložena smlouvou o půjčce, kde však manželovo jméno nepadlo. Mám strach že mé svědectví není důvěryhodné ikdyž jsem byla přítomna u příslibu. Ale jakožto bývalá žena, mohu být brána jako příbuzná a moje svědectví pro soud nic neznamená. I když celá žaloba je postavená na tom, že se manžel slovně zaručil a chlubil se po sousedech o tom, co provedl. Všichni ho hodnitili, že je hloupý a on se pak před ními bránil, že nic nepodepsal a nikde není jeho jméno. Sousedé však svědčit odmítají.

Datum: 02.04.16 14:51

Tak to se bude prokazovat velmi těžko, na 99% Vám to soud neuvěří, naopak se nejspíš přikloní k názoru, že jde o spiknutí mezi Vámi a dlužnicí proti bývalému manželovi.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zdenacyhanok
Datum: 02.04.16 20:23

jenže věc je složitější. Zlodějka která peníze nevrátila, byla naše (má i manžela) kamarádka z našeho vchodu. Manžel je cizinec a vlastníci bytů si ho zvolili na krátko jako předsedu společenství. Zlodějka "kamarádka" mu dělala zapisovatelku na schůzích a také mu vysvětlovala stanovy. Takže většinu volného času trávil s ní. Sousedé si mysleli, že můj manžel má s touto poměr. Všude ji vozil v našem autě. A ona nás s manželem vlastně rozeštvala a dovedla až k rozvodu. Takže sama mám spíše podezření že peníze nějak mohli využit spolu, k navrácení nedošlo. A Zlodějka v písemném vyjádření soudu uvedla sms zprávu z tel.čísla mého manžela, kde ji lákal do bytu v době kdy jsem byla v práci. No určitě nehráli karty. Vypadá to že peníze spronevěřili oba dva, proč jinak by se za splácení zaručoval.

Datum: 03.04.16 03:03
Než někoho začnete nazývat zlodejkou,tak začnete přemýšlet! Paní žádné peníze neodcizila,pouze nedodrzela smlouvu,takže vymahejte soudně, bývalému manželovi toho moc nedokazete
Ohodnoceno: 0x
 
Od: zdenacyhanok
Datum: 03.04.16 16:15

Pro snadnější pochopení:

Kdo je kdo:

přimluvila u manžela: Zdena Cyhanok, vzala jsem si ukrajince

kamarádka z práce: Ola, ukrajinka, znám ji od 2007

Kamarádka "zlodějka": Martina, češka, od 2008 jsme se začali kamarádit,"zlodějka" je a také podvodnice, protože po mém odjezdu, kdy věděla, že se vracím k mamince si na mně nakoupila na fakturu, kterou poslala záměrně na adresu mého trvalého bydliště. Policie mi oznámila, že byla v minulosti souzena a odsouzená za podvody.To bylo překvápko.

závěr: Muj manžel u soudu vše hodil na mne a uvedl mně jako viníka, Martina se k soudu nedostavila.

Ola je těhotná a čeká druhé dítě, Martinu osobně moc nezná, ale že se za ní můj manžel zaručil, peníze půjčila a doufala a věřila, že je dostane zpět. Měla přislíbenou odměnu, za to že půjčila. Dosud neviděla ani korunu.

Můj manžel i když celou věc uskutečnil tj. setkal se s Olou a převzal od ni hotovost beze svědků a předal ji Martině se cítí jako čistý i když hotovost měl v rukách.

Nikdo z nás nevěřil, že se tohle stane. Manžel rád pil a Martina ráda chodila za mým naželem s lahví v ruce. Důvěřoval ji, i jemu pomáhala když si hrál na předsedu společenství. Mě pomáhala se synem, pekla dorty, prostě byla kamarádka. Prostě j to podvodnice a umí v tom chodit.

Nemyslím si že je to 100% moje vina, nemyslím si, že bych dokázala ovládat chlapa, aby to co se stalo udělal kvůli mně. Vždyť se se mnou rozvedl kvůli úplně jiné ženské. Kterou si možná vezme. Tak to všechno působí jako pomsta, protože Martina chtěla mého manžela pro sebe, jako náš byt, naše auto.. Nevyšlo jí to,tak se mstí jak může.

Chtěla bych Ole pomoci, ale nevím jak, jsem sama na dně a zůstal mě jen syn v náručí.

Datum: 03.04.16 16:58

Tohle už přesahuje běžný scénář půjčky, ale začíná z toho být zamotaný kriminální případ. Pokud je půjčka po splatnosti, doporučil bych začít s vymáháním přes exekuci, případně přidat testní oznámení pro podvod - nutno prokázat, že úmysl nesplácet byl od počátku. Bývalému manželovi zkuste nějak otevřít oči, ale šance je téměř nulová, podívejte se, jak dopadl Nečas, když si ho Nagyová omotala kolem prstu, že zahodil svou kariéru.

Ole můžete pmoc jedině tak, že jí pomůžete s právními kroky a s češtinou. Pomůžete jí napsat předžalobní upomínku, žalobu, případně trestní oznámení, případně sehnat právníka.


doplněno 03.04.16 20:11:

Končim s poradnou, dokud nezruší ten debilní pětipříspěvkový limit. Když tazatel stále rozšiřuje otázky, tak se nedá pokračovat.

Žalobu na manžela stáhněte, slovní příslib ručení je neplatný, ždímat musíte jedině Martinu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.16 18:28
Pletiplot: moc sledujete kriminálky!
Ohodnoceno: 0x
 
Od: zdenacyhanok
Datum: 03.04.16 19:31

Půjčka měla být splacena 28 srpna 2013, měla být splacena do dvou měsíců od půjčení a ještě měla být vyplacena odměna. Napsala jsem za Olu upomínku jak Martině podvodnici, tak manželovi. S tím, že již vypršela lhůta splatnosti a protože nedostala žádnou částku od Martiny, požaduje tedy úhradu dluhu po mém manželovi. Stanovila tam náhradní termín splatnosti s tím že pokud nebude částka uhrazena bude věc řešena soudní cestou. Na to však Martina nereagovala. A manžel se k tomu vyjádřil telefonicky tak, že se nezaručil ať částku vymáhá soudně. K soudu se to podalo, ještě ji manžel slíbil, že sežene právníka. Nakonec si myslel, že ho budu hradit já sama. Měla jsem pouhý 3000 Kč, když mě opustil a odjel s 6000 Kč ke své milence. Myslel, že dám poslední peníze za právníka. Našla jsem tedy Ole právníka přes charitu Brno. Přesto musela uhradit 2800 Kč za kolek, návrh na vydání platebního rozkazu a žalobu jí tam napsali zdarma.

Ale soudkyně ta taky nebyla nic moc, řešila hovadiny. Nic konkrétního.

Byl to hrozný rok 2013 nastoupila jsem po MD do práce, usilovala jsem o svou funkci, vypadalo to slibně. Doma hádky, manžel u sousedů, u Martiny, ale ne doma. Věřila jsem si že to v práci zvládnu jenomže mě v práci začali vydírat a já to nahlásila na policii i na sos linku do centrály společnosti. Byl z toho 4 hodinový výslech s tlůmočníkem. Manžel se mne nezastal, pak už to jelo v den výslechu jsem zapoměla na manželovi narozeniny. Pak to krachlo s tou Martinou a všechno bylo v háji. Svou funkci jsem nedostala.Manžel na mně i na syna začal srát a našel si milenku. Měla jsem podezření že je to Martina ale nakonec z toho vyšla 150 kg máňa. Vyhazoval mě z bytu a to jsme spolu měli hypotéku na byt 2+1.Doslova čekal až doplatím půjčky co na mně navalil a pak mě vykopl. V čem jsem teda vinná já? snad jen v tom že jsem si ho vzala...po 7 letech manželství konec, rozvod, odchod z práce, přišla jsem o vše. O své mládí, práci a svůj život. Začal mě vydírat, musela jsem se všeho vzdát, jinak by mně nevyvázal z hypotéky a když neudělám co chce, podá na mně trestní oznámení, že mu nepřispívám na splátku hypotéky chtěl v té době 15 000 Kč po mně. Kvůli němu přišla jsem o práci...


doplněno 03.04.16 19:42:

Teď mám spíše strach, aby se věc neotočila proti mně. Ano přimluvila jsem se, ale z hlediska soudu, může na mne být pohlíženo jako na kuplířku. I když tedy zprostředkovatel je můj manžel. Mělo to dopadnout jinak, mělo být pomoženo Martině a Ola měla dostat zpět své peníze i s odměnou, ale vše je jinak...*zed* to jsem nechtěla*stop*

Datum: 03.04.16 13:36

Pak ale nechápu, k čemu by Vám bylo jeho ručení, když je spolčený s ní. Předpokládám, že ona je nemajetná, zatímco on ne.

Kromě toho (a to jsem si měl všimnout už při mé první odpovědi), podle zákona ručení vzniká pouze písemným prohlášením, takže moje předchozí rada se svědectvím je nesmysl, svědectví by nepomohlo. Ústní prohlášení je bezcenné. Musíte vymáhat peníze standardně přímo na ní.

Jestli máte nějaké indicie, že se hodlají vzít, tak počkejte s vymáháním až se vezmou (pozor na promlčení), pak se stane de facto ručitelem z titulu manželství.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.04.16 19:03
avatar

Ten, kdo peníze půjčil,

je musí vymáhat po tom,

komu půjčil.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.