Paušální výdaje na vozidlo

Od: odpovědí: 2 změna:

Dobrý den, kamarád je OSVČ (přibližování dřeva). Jakou spousta jiných je "podnikatelem" z donucení, protože je to spíš námezdní síla na ŽL. (firma pro, kterou stahuje dřevo s koňmi mu jinak práci nedá - resp.o zaměstnance nestojí).V regionu, kde žije, mu nic jiného nezbývá. Účetnictví a papírování nerozumí vůbec (podle toho to taky vypadá) a aby si platil daňové poradce, na to mu nezbývá taky. Snažím se mu nějak pomoc, a proto prosím o radu. Vlastní soukromě vozidlo Avia, kterým převáží koně do lesa. V TP je majitelem a je zde uvedeno jeho RČ - nebylo zakoupeno do firmy, nikdy nebylo ani není evidováno v jeho majetku jako OSVČ. Uplatňování skutečných nákladu formou "cestovného" je pro něj absolutně nevýhodné (základní částka Kč 3,80 na km a spotřeba dle Pokynu GFŘ č. 22 - 6,4 l nafty - v TP není u nákladních vozidel uvedena spotřeba). Může uplatnit do výdajů paušál ve výši 5.000 Kč dle §24 odst. 2 písm. zt) ZDP? a zároveň paušál na soukromé osobní vozidlo ve výši 4.000 Kč (částečně užívané i pro soukr.účely)? (pokud ano, pak by samozřejmě musel zaplatit silniční daň).

Paragraf jsem si přečetla, prolustrovala internetové stránky, ale pořád se nejsem jistá, jestli je to opravdu myšleno tak, že svoje soukromé vozidlo může OSVČ takto výdajově uplatnit .

Předem děkuji za radu.

2 odpovědi na otázku

 

 


0x

Živnostník může uplatnit paušál i automobilů, které nezahrnul do podnikání. V daňovém přiznání však musí vyloučit veškeré výdaje spojené s PHM a parkovným vozidel, ke kterým se vztahuje paušál. Dále nesmí uplatňovat výdaje jako % z příjmů. Za vozidla musí odvést silniční daň.

Maximálně je možné uplatnit paušál u 3 vozidel.

Pokud se použije u jednoho vozidla krácený paušál (4 tis.), bere se, že ostatní vozy jsou používány výhradně pro podnikatelskou činnost. U nich se pak už částka 5 tis. už nekrátí.

Protože se paušál se vztahuje jen k pokrytí výdajů za PHM a parkovné, může si Váš kamarád uplatnit i částku náhrady za opotřebení vozidel (Sazba pro nákladní vozidlo je ve výši dvojnásobku základní sazby. Základní sazba pro rok 2016 činí 3,80 za 1 km), ale je potřeba evidovat počet ujetých kilometrů pro služební účely. V případě užití vozidla i pro soukromé účely je třeba sazbu krátit.

Dobrý den, mám za to, že dvojnásobek základní sazby pro nákladní automobil může použít pouze zaměstnanec, nikoliv podnikatel OSVČ.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]