Založení firmy bez vyučení v oboru

Od: Datum: 31.03.16 16:02 odpovědí: 28 změna: 14.04.16 13:18

Dobrý den.

S kamarády máme pronajatou garáž (dílnu s jámou), kde provádíme opravy a úpravy na svých autech. Občas nás požádá o pomoc i někdo ze známých (výměna brzd, oleje, tlumičů, čepů, výfuku, rozvodů a další běžné servisní úkony).

Chtěli bychom to rozjet ve větším a začít to dělat oficiálně - otevřít autoservis. Nejdříve jako vedlejší činnost po práci, později - až bude dostatek klientely - jako činnost hlavní. Prostor, vědomosti, zkušenosti, potřebné vybavení, potencionální zájem o naše služby - všechno máme.

Problém je v tom, že se jedná o řemeslnou živnost a ani jeden z nás nemá potřebnou odbornou způsobilost - nejsme vyučeni v oboru, ani nemáme praxi v oboru. Já jsem ukončil SŠ v polovině čtvrtého ročníku, mám tedy oficiálně jen základku a nyní pracuji jako programátor (peníze v pohodě, ale práce mě absolutně nebaví). Druhý kamarád vystudoval elektrotechnickou školu, ale pracuje také úplně mimo obor. Třetí kamarád je jediný "z oboru", ale automechanika teprve studuje.

Představa je taková, že já budu majitel (pronájem garáže, energie, objednané díly, vše je psané na mě a ve všem mám už teď hlavní slovo), pracovat na autech budeme samozřejmě všichni tři. V ideálním případě bych si představoval firmu založit jako s.r.o., já bych byl jednatel, měl 90% obchodní podíl, oba kamarádi po 5% (příp. 80/10/10), druhá alternativa je že to bude psané pouze na mě.

Jediné "přímé" řešení mě napadá přihlásit se na školu, s trochou štěstí mi bude stačit absolvovat jen poslední ročník a poté bude problém vyřešen - jenže je březen 2016 a tímto způsobem by k založení živnosti došlo nejdříve za rok a půl, navíc obor automechanik nelze studovat dálkově (alespoň jsem nenašel kde) a nemohu být rok bez zaměstnání.

Druhá možnost mě napadla počkat až kamarád dostuduje toho automechanika a založit s.r.o. na něj. Tím bych ale přišel o své vedoucí postavení a celkově by šlo všechno pomalu "do háje" - kamarád nemá zrovna vůdčí osobnost.

Do třetice jsem našel něco o "provozování živnosti prostřednictvím odpovědného zástupce" - o tom se mi nedaří najít moc konkrétních informací. Byl bych rád, kdyby mi to někdo "naohýbal" na tento konkrétní případ, abych pochopil jak to v praxi funguje.

Budu rád a předem děkuji za každý návrh řešení, případně za každou radu, která povede k oficiálnímu otevření našeho autoservisu a tím zároveň k ukončení trápení v zaměstnání, které nás nebaví. :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.03.16 16:09
avatar

Stačí někdo kdo ti bude dělat ručitele. musí být vystudovaný v oboru. Pak si můžeš založit živnost. Pokud uděláte nějaký prů..r, tak bude zodpovědnost ale i na něm.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ctenar*
Datum: 12.04.16 11:33

Jen ze zvědavosti: co/v čem programuješ? Kolik to zhruba platí?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidc
Datum: 12.04.16 12:09

Vytvářím systém pro sledování výroby ve firmě vyrábějící autodíly. S platem jsem lehce nad průměrem. V minulosti jsem dělal kontrolu kvality v automotive, obchodního zástupce v energetice, operátora ohraňovacího lisu, dělníka se železem (roxory), programátora web. stránek,... Prostřídal jsem toho hodně. Teď si o víkendech ještě přivydělávám jako taxikář.

Od: ctenar*
Datum: 12.04.16 12:18

Díky za info. Koukám, že tě nedokončená škola vůbec nepřibržduje ;) Na průměrný plat 2/3 lidí nedosáhnou, takže si vedeš více než dobře obzvlášť na to, že máš oficiálně jen základku. *palec*

Měl jsem za to, že jsi spíše mladší, ale podle toho počtu protočených zaměstnání ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidc
Datum: 12.04.16 12:39

Nedokončená škola mě nikdy neomezovala. Od odchodu ze školy jsem nebyl nikdy bez práce déle než týden - většinou jsem jeden den v práci skončil a druhý den nastupoval jinde. V tomhle nechápu lemply brečící na pracáku že není práce. Minimálně do fabrik berou pořád a je lepší jít dělat za pár tisíc do fabriky a při tom hledat něco lepšího, než nemít nic.

Prostřídal jsem toho hodně, ale to je dáno tím, že jsem vždycky hledal něco lepšího. Teď mám první zaměstnání, kde jsem vydržel déle než rok, většinou jsem to střídal po 2-6 měsících.

K tomu věku, za měsíc mi bude 23.

Od: ctenar*
Datum: 12.04.16 13:30

Ještě bych se chtěl zeptat - jestli ti to nebude vadit - jak ty práce hledáš? Jasně, některé nevyžadují žádné vzdělání, ale dost dobře si neumím představit, že někdo přijme bez přímluvy třeba právě toho programátora bez formálních škol nebo alespoń předchozí doložitelné zkušenosti na něčem podobném. *nevi*

Pokoušel jsem se dříve o něco podobného (skok na místo, na které formálně nemám) a moc se mi nedařilo, tak se pokouším zjistit, jestli jsem náhodou nedělal něco blbě. Neměl jsem tlačenky a šel jsem proti té zdi sám, tak třeba v tom byl problém.

Předpokládám, že jsi v nějakém úspěšnějším kraji. Někde je to s prací a penězma vážně bída.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidc
Datum: 12.04.16 14:23

Práci jsem hledal různě. Na portálu úřadu práce, na pracovních serverech (jobs.cz, indeed, ...), na inzertních serverech, na letákách na zastávce, v personálních agenturách... Dneska bych hledal i na "pracovních" skupinách na facebooku, na linkedin.com a dalších sociálních sítích.

Současné zaměstnání jsem našel tak, že jsem procházel internetové stránky firem v okolí a koukal co mají na webu za volné pozice - v této konkrétní firmě jsem napsal na tři pozice a v mailu uvedl čím mě která zaujala. V životopisu jsem vždy školu ve vzdělání uváděl, jen jsem měl v závorce "(nedokončen 4. ročník)" - nikdy jsem s tím neměl problém. Někdy mi připadalo, že si životopis ani nečetli, protože se mě na vše co v něm bylo stejně ptali (odkud jsem, kde jsem předtím pracoval, co jsem studoval,...) a když jsem řekl že mám SŠ nedokončenou z důvodu odchodu do zaměstnání, tak sice vykulili oči, debatovali se mnou jakou jsem udělal blbost, ale na moje argumenty neměli odpověď a stejně jsem byl ve výsledku přijat.

Když jsem nastupoval do současného zaměstnání, ještě jsem pracoval v předchozím a už jsem byl prakticky přijat ve 3 firmách. Takže mi 31.1.2015 končila smlouva u jednoho zaměstnavatele a 2.2.2015 (pondělí) už jsem nastupoval do nové práce. A rozhodně to nebylo že bych měl někde tlačenku :)

Napsal jsem např. na inzerát ohledně kontroly kvality. Pozvali mě na pohovor, tam mi vyprávěli o tom co by bylo náplní práce atd, na to jsem jim odvětil že to pro mě není nic nového, protože jsem to dělal skoro rok. Následně jsme se začli bavit o tom kde jsem všude dělal a pak o platových podmínkách. Poté, co mi řekl částku jsem se jen pousmál, řekl "Aha, tak to tu jen oba ztrácíme čas" a začal jsem se zvedat ze židle. Najednou následovala konverzace typu: "Počkejte, po zapracování to bude o 10kč/hod více", "To je pořád málo", "Víc bych Vám mohl dát jen kdybyste byl Team Leader", "V tom případě mám zájem o Team Leadera, tam bych měl kolik?", "O 20kč/hod víc a po zkušební době výkonnostní prémie", "To se možná dohodnem", "Dobře, do kdy mi dáte vědět?".

To už jsem byl v podstatě přijat na kontrolu kvality jinde, jen se čekalo na podepsání smlouvy, proto jsem jednal tak sebevědomě. Další den na to jsem byl ale na pohovoru u současného zaměstnavatele (kam jsem odpovídal na 3 pozice), kam mě pozvali spíš jen ze zvědavosti (alespoň to na mě tak působilo) a pohovor probíhal stylem "tak se předveď hrdino"... Po chvíli vyprávění o mých předchozích zaměstnáních a důvodu ukončení školy přišla věta "tak ukaž nějakou svoji práci" - to jsem nadiktoval adresu internetových stránek, přihlašovací údaje do administračního systému a po chvíli proklikávání byla vidět změna postoje. Nakonec také přijat a dělám tu do dnes.

Pro zajímavost, v jednom zaměstnání, kde jsem pracoval 9 měsíců, jsem skončil z důvodu že mi nechtěli dát dovolenou v den kdy jsem chtěl. Přišel jsem za vedoucím s dotazem: "Jak dlouho dopředu se musí hlásit dovolená?". Začal se smát a říká "V tvém případě minimálně 2 měsíce", "Aha, tak nic", "Ne, na kdy ji potřebuješ?", "Za 2 týdny středa a čtvrtek", "Tak se stav za týden a nějak se dohodneme"... Za týden jsem se přišel domluvit a vedoucí řekl "přijď zítra, nějak se dohodneme", druhý den opět "přijď zítra, nějak se dohodneme". Poslední den před směnou než jsem chtěl dovolenou mi řekl že mi ji nedá, protože je certifikační audit a mě tam potřebuje. "Ale mě se to fakt nehodí.", "Mě se zas nehodí ti dát dovolenou", "Já tady dělám 3/4 roku bez jedinýho volna, chodím na každej možnej přesčas a teď mám dvacetiny, takže nebudu na noční dvanáctce a ještě s japoncema za prdelí. Já prostě ve středu nepřijdu", "Tak to už nemusíš chodit vůbec", "OK, tak čau"... ještě ten den jsem v agentuře podepsal výpověď a už jsem nepřišel... V pátek jsem nastupoval do nové práce :)

Od: ctenar*
Datum: 12.04.16 14:46

Hehe, koukám, že to děláme dost podobně :-D Taky nějak nečekám, že to v té které konkrétní firmě doklepu až do důchodu a šplhání firemního kariérního žebříku a loajálnost k firmě končí tam, kde ze mě začínají dělat vola. Pak následuje velice rychlé rozloučení. Na výpovědní dobu zatím nikdy nedošlo. *smich*

Jen se mi málokdy jako tobě podaří hned začít jinde. Vždycky tam mám díru, protože teprve po nečekaném rychlém odchodu začínám hledat novou práci a rozesílat životopisy. V této "hluché" nepracovní době se konejším tím, že si říkám, že si potřebuji odpočinout od blbců. :)

Hodně štěstí!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidc
Datum: 12.04.16 15:37

Co se týče loajálnosti k firmě, tak jsem teď asi poprvé někde, kde se cítím mezi pohodovými lidmi a mám pocit, že si někdo opravdu cení mojí práce. (Např. díky nečekanému zvýšení platu o nezanedbatelnou částku)

Nicméně práce jako taková mě nebaví, dost často spíš vyloženě se** a navíc pracovní doba po-pá od 8 do 16:30 je pro mě příšerná - veškeré úřady, banky, pojišťovny atd zavírají v podstatě v dobu kdy se tam můžu dostat. Navíc mám další aktivity, které bych chtěl dělat už cca od 2 hodin odpoledne a dostávám se domů v 5 - akorát v dobu, kdy už nemá smysl něco začínat dělat, protože bude brzy tma. To je jen další (a jeden z hlavních) z důvodů, proč chci rozjet podnikání - být pánem svého času.

Od: ctenar*
Datum: 12.04.16 16:08

Že tě uznávají a platí musí být příjemné. Já i když to někde táhl, tak jsem pořád byl podle šéfů jen někdo, na jehož místo "čeká u brány dalších 100 lidí" a podle jsem měl i příslušný "respekt". Až mě to jednoho dne vždycky vytočilo a třísknul jsem s tím na místě.

Není divu, že jsem ještě pořád na cestě zakotvit někde na delší dobu a dopracovat se solidnějšího stabilního platu bez nervů a s respektem.

Dík za informace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidc
Datum: 13.04.16 07:27

Ze začátku jsem taky stále poslouchal řeči jak je každej nahraditelnej, jak na každý místo čeká 100 zájemců... Po pár změnách zaměstnání a zjištění, že najít jinou práci není zas tak těžké, jsem dost změnil postoj a jednání se zaměstnavatelem. Od té doby se mi daří lépe.

Od: ctenar*
Datum: 13.04.16 08:39

V tvém původním výčtu zaměstnání mě už včera zaujal ten "dělník se železem (roxory)". Co to pro zajímavost bylo? Neumím si pod tím nic představit. Viděl jsem chlapy roxory ohýbat a dělat z nich "klece" (vyztužení sloupů a trámů), viděl jsem je vázat je k sobě do mřížky v podlaze a ve stěnách, ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidc
Datum: 13.04.16 09:26

V podstatě jsem s roxorama dělal všechno kromě sváření.

Primárně jsem obsluhoval automatickou třmínkovačku, což je stroj do kterého se přivede třeba 10km "drátu", do systému v mašině se podle technického výkresu nastaví program (délky stran, úhly ohybů ve správném pořadí atd) a poté se jen reguluje rychlost a korekce hnacích kol, aby drát lezl rovný. Když si s tím člověk vyhraje, tak na tom z těch roxorů začnou padat třeba houslové klíče :)

Mimo to jsem dělal na nůžkách (12m dlouhý stůl s materiálem, uprostřed hydraulické nůžky a 12m dlouhý stůl na hotové roxory), nebo na ruční ohýbačce (taky asi 20m dlouhý stůl a uprostřed mechanizmus, kde se nastavil úhel ohybu).

Od: ctenar*
Datum: 13.04.16 10:41

Aha, tak takhle se dělají ty balíky předohýbaných roxorů, které jsem pak viděl přivézt na stavbu. Já naivka si myslel, že to nějaký zkušený maník se skládacím metrem a křídou v ruce ohýbá podle stavebních plánů ruční ohýbačkou :-D

Když jsi takhle šikovný, tak nechápu, proč jsi třísknul těsně před koncem s tou školou. S učením jsi přece mít problém nemohl. Maturitu bys určitě v pohodě dal. Takhle se základkou vždycky budeš zbytečně narážet - spousta činností (i jako soukromník) požaduje maturitu. Vidíš to teď sám.

Fakt je to škoda. Zkus ten poslední rok dodělat (večerně, dálkově). Všechno ostatní dálkově trvá strašně dlouho (jediná škola pro večerní studium Autotronika s maturitou je soukromá placená v Karlových Varech a trvá 5(!) let). Učebních oborů mimo denní studium moc není (automechanika jsem tam nenašel). Ostatně naklikej si to sám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidc
Datum: 13.04.16 11:10

S oborovými předměty jsem rozhodně problémy neměl (1,2), ze zbytku jsem tak nějak prolézal aniž bych se na to kdykoliv podíval. Pár spolužákům jsem dokonce dělal maturitní projekt (pšššt). Co se týče maturity, tak ta by mi v tomhle případě stejně nijak nepomohla, nikdy jsem nelitoval že jsem tu školu ukončil, nikde jsem na to ještě nenarazil. :)

Jediné vzdělání, které bych si měl zájem "doplnit" je vyloženě automechanik, ale to evidentně nebude možné. Takže nezbývá než najít vhodnou odpovědnou osobu a rozjet podnikání bez papíru. Hlavu, myslím si, na to mám a vzhledem k šílenostem co jsem provedl za poslední 2 týdny na dílně si troufám tvrdit, že ruce taky. (např. včera v 6 večer mi přijel Golf 1.9 TDi na výměnu turba a vyčištění intercooleru - přes noc hotovo; minulý týden jsem v 9 večer měl napůl rozebraného escorta - celá palubní deska se všemi plasty, výztuhami a topením venku, řemeny a vodní pumpa venku,.. ráno jsem s tím jel do práce a stihl jsem se ještě pár hodin vyspat) :)

Od: ctenar*
Datum: 13.04.16 11:53

S tou školou na automechanika snad jedině dělat ji přes den s ostatníma mladýma a ve 2 odpoledne šup do své dílny a tam vydělávat peníze. Jenže to jsou 3 roky (možná by ti jeden rok uznali na základě těch 3 ukončených tříd na střední škole).

S hotovou maturitou si můžeš udělat učnák na automechanika v denním studiu už za pouhý 1(!) rok místo těch obvyklých 3! (seznam všech oborů)

Jednou třeba budeš chtít dělat nějaký kurz na VOŠ nebo bakaláře na VŠ.

Jinak to vypadá, že ti ty auta jdou, baví tě to a snad budeš mít i dost zákazníků na to se uživit (nezapomeň, že pro vydání povolení k podnikání musíš mít provozovnu (=garáž) podle předpisů a to také něco stojí. Před nějakou dobu si tady někdo stěžoval, že mu na jeho garáž nevydají povolení, protože tam něco neodpovídá (záchody pro zákazníky nebo to bylo blízko bytům nebo co já vím).


doplněno 13.04.16 11:56:

Zapomněl jsem napsat - googlil jsem třmínkovačky, abych si udělal představu. Zajímavé stroje. Roxor je svitcích? *sok* *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidc
Datum: 13.04.16 13:03

Teoreticky bych možná i s tím nedokončeným 4. ročníkem mohl odchodit jen třeťák. Jenže dokud nebudu mít papír, nemůžu vydělávat v dílně. A když nebudu vydělávat v dílně, nemůžu chodit do školy, protože nájem + jídlo + benzín + pojistky + další výdaje se samy nezaplatěj a denní studium se neslučuje s pracovní dobou 8:00-16:30.

A VŠ si rozhodně nikdy chtít dodělat nebudu, život mám jen jeden a nechci ho ztrácet na škole :)

Co se týče provozovny, tak ta dílna kterou si teď pronajímáme dříve fungovala jako autoservis. Je to asi 12x6m hala s jámou + je k tomu kuchyňka a wc se sprchovým koutem. Jen by se musela vylít podlaha nepropustným povrchem.

Roxory se většinou dodávají v balíkách po 12m "tyčích" (na ohýbačky a nůžky), nebo ve svitcích (pro automatické třmínkovačky).

Od: ctenar*
Datum: 13.04.16 14:07

Jestli ti dovolí dělat jen ten třeťák, tak bych si našel práci na odpoledne/večer/noc nebo na víkend a nebo třeba ještě dělal pár bokovek za hotové v té garáži. Je to jen na 8 měsíců (září - závěrečky v květnu), to bys dal.

Ten taxík by tě neuživil? (odpolední/večerní/noční, pátky, soboty)?

Ten programátor by nešel dohodnout dělat z domova nebo na DPP?

Jestli máš něco našetřeno, tak ani nemusíš vydělat celou svoji měsíční potřebu. Můžeš pokrýt zbytek nebo slabší měsíce z úspor.

Asi už máš tohle všechno promyšlené a víš, jestli to je průchodné. Jak jsem psal, je to jen 8 měsíců ...

Hodně štěstí!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidc
Datum: 13.04.16 15:10

Úspory nemám a s příjmem moc klesnout nemůžu. To taxikaření není na to, aby se člověk uživil pokuď nedělá denně dvanáctky. Teoreticky by se možná dala domluvit spolupráce se zaměstnavatelem na ŽL, ale dávám tomu minimální pravděpodobnost - navíc používám služební notebook, firemní SW, služební telefon atd, což bych musel při ukončení pracovního poměru odevzdat. Těch pár bokovek v garáži nám zatím pokrývá nájem garáže, máme to v současnosti hlavně kvůli práci na vlastních autech.

Datum: 13.04.16 11:58
avatar

Dobrý den, musím Vám trochu oponovat co se týká Vašeho názoru na to, že kdo chce pracovat, si tu práci najde kdekoliv a kdykoliv. Já seděla doma po propuštění téměř rok a práci si hledala všemožnými způsoby, jak jste zmiňoval pracovní servry, ÚP, letáky, tisk...na výběrových řízeních (tedy pokud se mi aspoň po zaslání CV ozvali) se nás kolikrát slezlo i 50! Mám SŠ vzdělání se zaměřením marketing, pracovala jsem více deseti let v administrativní činnosti, potom pár let na pozici laborantky v potravinářském průmyslu. Na výběrku na dělnickou práci k "pásu" si raději vybrali již zaběhlé dělnické kolegy žádající o stejné místo, při žádosti na pozici prodavačky se mi dostalo odpovědi, že nemám dostatečné zkušenosti pro prodej...ona několika letá praxe expedientky je přeci nedostačující :-Dasi malá praxe běhání mezi regálama s paleťákem? *bzum*A když jsem v zoufalosti odpovídala na inzerát uklízečky...tak se mi v telefonu ozvala nerudná paní s otázkou "jestli mám praxi s profesionálním úklidem?" *zed*Asi tak ve zkratce o pracovních příležitostech v méně pracovně lukrativních krajích. Držím Vám palce...k Vašemu dotazu, stačí si najít "garanta" podnikajícího ve stejém oboru, který se za Vás po dobu 5-ti let zaručí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidc
Datum: 13.04.16 13:24

Nechce se mi věřit, že Vás nevzali na dělnickou pozici "k pásu". Na 95% životopisů mi také nikdo neodpověděl, ale když jsem hledal práci, poslal jsem jich třeba 10 denně - i na pozice, na které jsem nesplňoval požadavky, za zkoušku nic nedám - a vyplatilo se. Musíte něčím vyčnívat z davu, stačí jen napsat do mailu kromě životopisu nějakou zprávu která zaujme. "Umět se prodat.", ne jen stroze vypsat svoje zkušenosti. Já např. každou žádost o zaměstnání napsal individuálně pro každou firmu a pozici, do které jsem se hlásil. Vždy jsem to nějak naohýbal podle toho, co jsem si myslel že by je mohlo nejvíce zaujmout. A když s někým jednáte po telefonu, nebo osobně a nemáte co odpovědět, není na škodu zavtípkovat. Např. na otázku jestli máte praxi s profesionálním úklidem bych se do telefonu zasmál a odpověděl něco jako "To už i na vysavač je potřeba mít řidičák?", nebo "Nikde nedostanu lepší praxi, než uklízet po mých dětech" :) Hlavně to brát s nadhledem, a udělat si třeba i ze sebe srandu (v určitých mezích), třeba se tomu ta nerudná paní zasměje taky a hned s Vámi bude mluvit jinak. Lepší, než jen stroze odpovědět "Nemám", protože tím konverzace nejspíš skončí a šance na pracovní místo stejně tak.

Datum: 14.04.16 07:57
avatar

Na mou duši...na psí uši *smich* když sedíte na výběrovém řízení na dělnici s asi 10ti "profi"dělnicemi, i z mého hlediska si logicky vyberou zapracovanou, než kancelářskou "myš". Snažila jsem se vyčnívat...když jsem se ucházela o místo do telekomunikační společnosti - studovala jsem optický kábel, když jsem šla na výběrko do společnosti zabývající se výrobou obalových materiálů, chtěla jsem zazářit vědomostmi o PE, PE-HD, PE-LD...odpovědi na inzeráty jsem se snažila konkretizovat na danou společnost...asi jsem se snažila a vyčnívala až moc? *nevi* po absolvování pohovoru na pěší poštovní doručovatelku mi bylo sdělěno veliké díky za zájem pracovat v jejich společnosti, ale že se rozhodli pro kandidáta, který lépe splňovala kritéria...asi jsem na pěší měla krátké nohy *nevi* Teď mám super místo, skvělého šéfa a nehla jsem ani brvou...zapracovala náhoda a známosti, bez výběrového řízení, životopisu a pocení se na "trapném" pohovoru. *ua*Tak takto to prostě někdy funguje, čím víc se snažíš...tím větší...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidc
Datum: 14.04.16 08:59

Je pravda, že na spoustu životopisů mi přišla také odpověď, že vybrali vhodnějšího kandidáta, ale nikdy jsem neslyšel o tom že by někoho nevzali jako operátora výroby. Je teda pravda, že v Pardubickém kraji máme fabrik opravdu hodně a všechny mají tak nějak problém s nedostatkem lidí (dělá tu ve výrobě snad víc slováků než čechů a teď už se stavy doplňují i rumuny). Jak to je v jiných krajích nevím.

 

Od: ctenar*
Datum: 14.04.16 09:11

My jsme dlouhodobě víceméně na konci a to se tady Slováci (natož jiní) moc nemnoží nebo o tom alespoň nevím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.16 11:53
avatar

Tak tady okolí Bruntálska...jak se říká na to jedno místo stojí opravdu 100 za branou *plac*byla jsem dokonce na výběrku, kde nás bylo 200! Né tedy v jeden den, ale paní se o tom zmínila a na takové lukrativnější místo třeba na FÚ přišlo na jeden jediný inzerát 1000 odpovědí. A o dojíždění i několik desítek km ani nemluvím a to mám na mysli i dělnické pozice. Tady z jednoho města jezdí autobus, co sváží dělníky do Hella Mohelnice, což je nějakých 40 km. Samozřejmě už jiný - Olomoucký kraj. Ooopravdu děs běs *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidc
Datum: 14.04.16 13:18

I zde stojí na jedno pracovní místo spousta zájemců, jen ty fabriky jsou výjimka - právě z důvodu, že tady v nich nikdo nechce dělat protože "je to pod jejich úroveň" - tak radši čekají na pracáku, nebo lezou ze školy na školu a stěžují si, že není práce. Ale na linku za cca 15k čistého tu muže jít snad každý, kdo chce.

Od: ctenar*
Datum: 13.04.16 14:24

Mě se zase na osobním při uzavírání smlouvy, když mě tam ředitel odboru informatiky po přijetí poslal, ptali, jestli mám vzdělání v oboru "podpora uživatelů počítačů". *sok* *ee* Neměl jsem (ani nevím, jestli něco takového existuje). Ve složce jsem tedy měl uvedeno "bez kvalifikace" a byl jsem podle toho později placen. Za 2-3 týdny po nástupu byl můj šéf - ředitel informatiky zavalen telefonáty od uživatelů (byl to velký podnik), že jsem vyřešil jejich dlouholeté problémy a že tak dobře se o ně nikdo ještě nikdy nestaral. Mnul si ruce, jak dobře vybral. Jenže jako "nekvalifikovaný" jsem měl podle tabulek osobního oddělení skoro minimální plat a zvedat ho chtěli jen pomalu. Skončil jsem tam ve zkušebce a našel si práci za dvojnásobek. ;) *palec*

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.