Deti bez pocitace tabletu apod?

Od: odpovědí: 19 změna:
Jak zabavit deti kdyz stejne nejvic je to tahne a bavi na pocitaci- hry a pohadky...furt by jen cumeli do nektere obrazovky a kdyz jim to zakazu tak se nudi a ja celej den se muzu strhat abych jim vymyslela cinnosti a oni si ve chvilce nepozornosti stejne vezmou mobil, Chteji hned po ranu zapinat pc a ja se jen furt rozciluju a omezuju na hodinu denne hru a hodinu pohadku ale stejne je furt rev ze pretahuji a zacinam byt na vsechny pocitace vztekla. Umocnuje to manzel co hraje skoro non stop. Chci aby deti byli vychovani postaru a chodili ven ale oni jsou tak ovlivneni dobou a spolecnosti ze je vychovat k obrazu svemu je snad nemozne. Normalne se nudi a pc je pro ne nej zabava. Lituji vubec jejich porizeni (pocitace mobilu..) myslela jsem ze to bude obcasne ale jak snadno se z toho stane zavislost kdy deti vyzaduji u kazdeho jidla na neco cumet a maj v hlave jen hru. Hracky je bavi jen chvili..je jim 7 a 4. Znam rodinu kde deti nesmi sahnou na pc rodicum ani na mobil to mi prijde jako extrem ale jak to udelat aby se s detmi domluvil cas ktery se dodrzoval bez kriku a otravenych ksichtu? Pocitac je stale u nas tercem hadky a kdyz se vypne tak chlap jim aby byl klid zapne televizi a ja uz silim. Nenavidim tuhle dobu zalezlejch lidi za pocitacem odrazi se to pak ve vztazich a vychove deti a nevim jak proti tomu bojovat
19 odpovědí na otázku

 

 


2x
avatar blesik

Rozumím Vám. Mám stejně stará vnoučata a můžu Vám říct, že za celý jejich život, jsem jim dosud nepustila televizi, i když je hlídám dost často. Chce to, je zabavit. Doma se na Tv smí dívat jen v určitou dobu a hodně času s nimi rodiče tráví v přírodě. Ono je to dneska i pro některé rodiče pohodlné, posadit děti k nějaké obrazovce a mít klid. Za nás, starších, to bývala TV. Taky jsme to řešili, podle svých představ - já dovolila večerníček a u staršího hodinu denně. Samozřejmě u ještě staršího dítěte, které už sledovalo film, tak jen jeden, a to pouze o volném dni. Děti u obrazovky přijímají naservírované informace a nerozvíjejí vl. fantazii, jako třeba u čtení knížek. Dlouhým vysedáváním si kazí páteř a ochabují jim svaly. Zároveň se připravují o pobyt venku, na denním světle a čerstvém vzduchu, i o přirozený rozvoj svalů, což má opět vliv i na páteř. Co poradit? Stopro důslednost, vytyčit mantinely. Co smí tatínek, prostě nesmí dítě, protože jste to tak nastavila a hotovo. Ale bez vyjímek! Děti žádné rozumné argumenty, většinou, stejně nepřijmou, jen chtějí dosáhnout svého. Pokud občas povolíte, budete mít to peklíčko stále dokola. Buďte nekompromisní a děti si brzy zvyknou. Co se týká jídla, to by měly být všechny obrazovky vypnuté a děti by se měly soustředit na jídlo. Dále mohu poradit, čím jsem já své dítě "držela v šachu", že se nenudilo. Udělejte dopředu přípravu, něco jako dělají učitelky před vyuč. hodinou. Promyslete, třeba před usnutím, činnosti na další den a když je přestane bavit třeba kreslit, vražte jim modelínu. Pak knížku, hračku, vystřihování, lepení, pak Vám pomůžou s nějakou důl. prací, pak jim dejte něco přerovnat a hlavně jim jasně řekněte, kdy si na ně uděláte čas Vy, třeba půlhodinku, kdy Vás budou mít pro sebe. Naše děti zatím do ruky mobil, tablet, ani počítač nedostaly, a jde to taky. Můžete spolu tvořit něco z papíru, udělat i větší množství domácí plastelíny z mouky, návod je na internetu. Zdůrazňujte jim, jak jsou šikovné a potřebné, že se bez jejich pomoci neobejdete. Naše děti by se přetrhly jen aby mi mohly pomáhat při vaření, pečení, donést novou krabici mléka, zamést atd. Trošku to zdržuje, hlavně když se obě cpou v malém prostoru u vaření kolem mně, ale ta radost a zápal! Předem se už ptají, co budeme zase spolu dělat. Jak si je naučíte, takové budou. Budou -li mít pevné mantinely, zvyknou si, že "přes to vlak nejede", a přestanou se domáhat věcí, které nedovolujete. Ve výchově ale musíte býrt s manželem jednotní, v opačném případě abyste nejprve vychovala manžela, to by jinak bez skučení dětí nefungovalo.

 


1x
takze u vas doma se na necem nedohodnou dva dospeli lide a chcete neco po malych detech?

 


1x
avatar iz

Podle mne je lepší děti od mala zapojit do (téměř)

všech činností v rodině a domácnosti, pak není nutné hledat,

"jak děti zabavit", nebo jim něco zakazovat...

Ibzez,toto, co jste napsala, to je obrovská pravda, kterou jsem si vůbec neuvědomila. Když byly mé děti malé, dělaly jsme všecičko spolu. Přemýšlím, z jaké činnosti byly vyloučeny. Z ničeho. Když jsem žehlila, ony se motaly kolem mě a dělaly něco u čeho jsme si povídaly. Vařily, uklízely, pomývaly, utíraly nádobí, zametaly, utíraly prach spolu se mnou nebo samy, když já jsem dělala něco jiného. Pak ony kreslily a já pletla. Neustále jsme si povídaly. :-D Nedávno moje mladá vzpomínala, jak jsem ji trestala tím, že s námi nesměla uklízet. Jednou, když byla hodně oprsklá, jakože jí to nevadí, tak jsem lamentovala: Všichni uklízíme a Alenka, chudáček, s námi není. Ten práh, pojďte se podívat, ten nikdo neumí vyčistit tak, jako ona. Má takové tenké prstíčky, ty vyčistí i ty prohlubně. (Vpodsatě mi byl práh lhostejný. Ale jí byly 3-5 let, tak jsem pro ni práci vymyslela.) :-D Opravdu, péči o domácnost bereme jako činnost, práci, ze které jsou děti vyloučeny. Vynést koš, je považováno za velikou dřinu. Prachovka, vysavač? To se stalo trestem. Když jsem vařila, ony loupaly, neklepávaly, "pomáhaly". :-D Zase, jejich vzpomínka. Já už zapomněla. V míse byly knedlíky v prášku a sotva jsem se otočila, malá, která stála u mě na židli, napustila a nalila sklenici vody. Byly brambory, které pomáhala škrábat. *smich*

Brečím! Fakt brečím jako želva! Kde to je?! Kam se to tak rychle ztratilo?! A už nikdy to nebude. NIkdy!

Také na to ráda vzpomínám – i dcery. U nás se vedle povídání i hodně zpívalo, člověku ani nepřišlo,

že zároveň pracuje. Vymýšleli/y jsme si vlastní texty k písním, pohádky, ...

Dcery jsme nepustili akorát k některým opravám – např. vypínače apod.

 

 


0x
avatar ben

Dobrý den, nyní už to bude obtížné, zvláště, když mají děti oporu u tatínka. Jste tam dost v menšině. Snad to zmírnit nějakým pěkným čtením (předčítáním) z papírové knížky před spaním - naučit děti poslouchat příběhy a ukázat jim knížky. Zdravím! P.S. Možná i vypnout elektřinu .

 


0x

My jsme o výkendu skočili do auta,vlak a hurá někam na výlet.Na hrad,zámek muzeum. No dnes jsou dospělí a třeba víkend taky trávili na výletě,procházce. Kolo do báglu buřty a někde opéci. Chlap si u toho dá pivečko a nebude jim pouštět telku.Každý rok jsme jezdili s dětma do ZOO. Těch výletů je hodně. Musíte vymyslet jak je zabavit. Já vím doba je jiná.

 


0x

Jak se začne něco někomu zakazovat, je to vždy cesta k problémům. Ten zakazovaný (pokud je teda bystrý) najednou zbystří, a začne se o věc ještě více zajímat. Já bych ty nové technologie neviděl tak černě ani u dětí. Vždyť nedávno (cca 15 let zpět) se řešilo, jestli má dítě mít mobil jako telefoní spojení (né jako dneska centrum zábavy a spojení na sociálních sítích a přístup ke stovkám různých vychytávek, dnes se tomu říká aplikace). To už dneska nikdo nezpochybňuje. Stejně každý rodič je příkladem (dobrým nebo slabším, v nejhorším případě špatným). A dítě stejně víceméně nemá možnost z toho vyklouznout. A nejhorší možnou variantou je podle mě zadávat nějaké časové údaje, co kdy kdo může dělat. To mě připomíná Pelíšky a slavnou hlášku toho lampasáka o zaměstnání. A jěště nevím, jak myslíte tu dobu lidí zalezlejch u počítačů. Doba je dneska hlavně zatím svobodná, a každý může dělat to nejlepší, co myslí. Znám spoustu lidí, kteří jsou v přírodě až moc a počítač používají jen jako pomocníka. To máte jako s auty, někdo je bere jako dopravní prostředek, někdo jako vyjádření ega. To máte jako s oblékáním. Mám pokračovat? Takže moje rada zní - počítač, tablet, telefon velice berte samozřejmě, a pokud budete chít děti zabavit, tak je třeba vytáhněte na výlet, do ZOO, na hrad, do přírody, a uvidíte, že příjdou na jiné myšlenky, a ať mají přitom i mobil. Alespoň se mohou pochlubit kamarádům, že zrovna teď zažívají něco zajímavého. Mobily, tablety a různá spojení se světem pro osobní potřebu bych hlavně zakázal ve školách při hodinách, státních úřadech a soukromých firmách dle uvážení zaměstnavatele. Tam to dle mého soudu nejvíce škodí. Doma určitě ne.

 


0x
avatar babkazov

Já si myslím, že tenhle problém je v něčem jiném. Myslím si, možná úplně špatně, že mozek se chová, při sledování televize nebo přítače, nějak jinak, podivně. Nějak, co se mnohým velice líbí, co je uspokojuje. Myslím si, že rozluštění je na odbornících z neurologie. *sok* Moji mladí televizi nemají. V rodině jsou nějaké počítače, na kterých se dají sledovat vybrané filmy, tablety a mobily. Moji mladí jsou akční. Není pro ně problém, klidně třeba navečer, naházet něco do auta a zajet někam, něco vyložit a jít na kopce, na lyže, na kola, na bazen, na brusle s kolečky, nafouknout loď atd. Před jejich domem je bezpečno na kola, na brusle. Kluci mají judo, plavání, nějakou hudebku a já nevím co. Nemám pocit, že jsou přetěžovaní. To vůbec. A přesto, jeden nebo druhý, příjde ke mně a ještě v bundě se jde podívat, jestli mám stále televizi a počítač. Ikdyž ví, že budu ječet! Ikdyž oba vědí, že na televizi je vymezený čas. Když vařím a po obědě. Raději budou volit křik, jen aby zjistili, že nepovolím. Staršímu mladí zabavili mobil a dostal tlačítkový, jen na volání. *sok* Mám pocit, že televize před některými lidmi se chová jako droga. Měli by to neurologové prozkoumat!


doplněno 29.03.16 08:03:

jmlc, děkuji. Je fajn moci být, na své mladé, pyšná. ;)

Kdysi, to už je hodně dávno, na svahu před chatou lítala děcka. Z vedlejší chaty zakřičelo jiné: Pojďte se dívat na televizi! - Co tam je? - Přestávka.- A všichni letěli koukat na koťátka u krbu. Ikdyž kolem sebe měli tolik živočichů a dva psy.

*hej**palec*

Babko, obdivuji Vaše děti! Já se o podobné snažil, jenže jednoho škaredého dne mi přivezla tchýně TV, prý by to bylo divné, kdybychom TV neměli... Rok na to se složili na TV placatou, větší... s USB, DVD atd. To už začalo být horší - každý večer pláč a křik, jen abychom se najedli bez TV.

Je prokázáno, že např. blikající světýlka na automatech jsou vysoce návyková. Nejen pro výhru, ale i pro toto blikání je tolik gamblerů. To samé by se dalo říct i o přenosných PC, tabletech atd. Děti blbnou a rodiče pro úsporu "svého času" jim sami strkají mobily a tablety... Pak jednou za čas chtějí dítě bez telefonu a je křik.

Časem nás tento trend semele všechny a výjimeční lidé budou považováni za sektu... Jenže právě ti nás nakonec (snad) zachrání a místo tupého zírání na kouske desky budou vynalézaví a AKČNÍ...

Jak se pozná těžký stupeň závislosti? Dítě vám do očí lže, že nehrálo, nehraje, nemá... Mobil si schová pod peřinu a s budíčkem na půlnoc si začne hrát - protože to má přes den zakázáno. Chodí na návštěvy za kamarádem výrazně častěji (kamarád je kamarád, protože má možnost PC, TV, tabletu apod. bez omezení).

Postup Vašich dětí při výchově se mi velmi líbí - a mimochodem, i já jsem musel nedávno vyměnit mobil za tlačítkový...


doplněno 29.03.16 13:42:

U staršího taky praktikujeme - ano, PC nejdříve testy.nanic.cz/... a po pár testech hodinku hraní. Samozřejmě před zapnutím PC musí trochu zahrát na housle nebo nachystat učení na druhý den...

Zakazovat PC napořád je hloupost - ale je velmi těžké najít tu správnou časovou hodnotu pro každé dítě. A když máte více dětí - jedno může hodinu, druhé může dvě hodiny... to je pak peklo :(

 


0x
avatar h0nz490
Vse je kompromisu.
Jsou to nove a dulezite technologie , PC je dnes vsude , vse ridi , ovlada a je dulezite , aby ho clovek umel ridit.
Nesmi se nic prehanet , znam rodiny , kde pc i tv nemaji. Bohuzel dite je ve skole pak tercem posmechu , proto vubec nevi co to je. A casem k tomu prijde treba u kamarada nebo ve skole.
PC muze slouzit i k prehravani peknych ceskych pohadek a k uceni ditete.
Pokud vezmou tablet ci mobil a budou tam hrat krvelacne hry , tak ano to je spatne.
Jinak pokud jeden z rodicu to kroti a druhy to povoluje a dite vidi , ze rodic hraje od rada do vecera. Tak jak to pak chcete poradne vychovat?

Neprehanejte to s tim zakazovanim, ve školach uz jsou pocitace beznou pomuckou a deti, ktere nebudou znale, tak budou znevyhodnene. Prece nechcete, aby vase deti byly ve znalostech pouzivani novych technologii zaostale. Kazda doba ma sve priority a nutit deti, aby zili jako prarodice v dobe minule je dost neprozirave, jejich dychtivou zajmovou aktivitu staci doplnit pravidelnym pohybem na cerstvem vzduchu, ale jinak je v pokrokovem rozvoji zbytecne nebrzdit :)

 


0x

Jo, to je tak, když rodiče děcka ve 3 letech posadí k počítači (k tabletu), když jdou do 1. třídy dostanou mobil a pak, když jim je 10 - 13 a jsou už závislý a obtloustlý, tak po nich chtějí, aby taky něco dělaly, třeba sportovaly.

vlastně jsem nedávno slyšela rozhovor s pschologem, který říkal, že se běžně setkává se závislostí na tabletu už u předškolních dětí. Ne až v 10 letech..

 


0x

Nejdriv se dohodnete rodice.

Pocitac/ mobil ano, ale ne furt. Malým detem bych dal limit max. hodinu denne, velkym dve hodiny. Krik a dohadovani nejsou nutne - proste limit skoncil tak se to vypne a bude se delat neco jineho - hracky, hry, sport, vylety, prace, vareni, uklizeni atd. atd. U jidla nic takoveho, ji se v klidu (to by jste meli dodrzovat i vy rodice - decko vas kopiruje)

Hodně lidí tady píše o nějakých časových limitech práce na počítači. Zajímalo by mě, jak to zajišťujete technicky? Nějaké stopky, jako v šachu? Nebo odhadem? To může být důvod sporu ( ještě mám 5 minut). A může to být rozdělené na části, nebo jenom v celku? Jak můžete vědět, co tam Váš potomek dělá? Někdo může třeba studovat mapy, encyklopedii, i hry rozvíjí určité schopnosti. Prostě podle mě je to blbost, toto sledovat. A nemít televizi je podle mě jen současná móda (stejně se dá všechno pustit na počítači), která pomine. Inteligent ví, na co se dívat a na na co ne. Podobné je to s vlastnictvím auta. Někdo ho demonstrativně odmítá. Pro hodně věcí v majetku člověka platí staré známé - dobrý sluha, ale zlý pán.

 


0x
avatar lidus

Považuji počítač, tablet a telefon pro šestileté dítě za důležité. Hry na počítači rozvíjí motoriku, angličtinu, matematiku, estetiku...telefon je spojení třeba s babičkou. Jde jen o to, zvolit dobré hry a určit čas strávený na pc (hodina je nic, sama vím, jak čas na pc letí). Starší vnučka měla počítač od 3 let, naučila se barvy, velká písmena, sčítat a odečítat do 10-vše při hrách, mladší už to umí ve dvou letech a u barev říká žlutá-jelou, modrá -blů, prase-pig...) Starší jezdí na kole, lyžuje, leze po lezecké stěně, bruslí na inlajnech (snad to mám dobře) a plave, mladší jezdí na odrážedle (kolo bez šlapátek), holky chodí na tůry-5km ujde i ta malá, večer hrajeme černého Petra, člověče, opice a pak si jedna sedne k pc a druhá k tabletu.Ta starší si najde kam na výlet, kam do zoo, kde je nějaká rozhledna a podobně, tam mladší skládá barvy a hraje nějakého skákajícího panáčka nebo obléká panenku a koupe kočku. Na yutube si holky pouští pohádky a písničky.Myslím, že jsou na pc tak 2-2,5h denně.V zimě i víc a v létě zase méně. Na chalupě holky zbírají vajíčka a krmí kočky a morče.

 


0x

1. Zásadní problém vidím v tom, že děti na PC zajímají hry a rodič zakazuje PC. Naopak, budeš sedět u PC, ale pozor, nebudeš hrát jen hry a koukat na pohádky. Budeš se také učit používat PC, jednotlivé programy, které jsou nutné pro život. Samozřejmě Vašemu 7mi letému dítěti musíte sestavit účební plán na PC, aby to mělo hlavu a patu.

2. Proč byste vymýšlela pro děti nějakou činnost. Dítě snad může jít ven s kamarády nebo s otcem, ne? Copak má být stále zavřené doma?

3. Tatínek by potřeboval trochu vyprášit kožich a měl se dětem věnovat ne doma, ale v přírodě, zvláště v nadcházejícím hezkém letním období.

 


0x
avatar martinaa

Zdravím, jsem smutná z toho, že děti míto lítání po venku a vyvádění lumpáren sedí u počítačů, civí do televize a celkový užitek nula. Motorika? Ale kdeže, hloupé navlékání korálek nebo hraní člověče, nezlob se! je pro motoriku, paměť a uvažování stokrát prospěšnější, než nějaká hra na tabletu. Jestlipak uhodnete nejžádanější vánoční dárek pro prcky 4-6 let u nás ve školce? Jasně, tablet. Co na tom, že ještě neumí číst... hlavně, že hrají hry a rodiče mají pokoj.

V první řadě se domuvte s manželem, jinak to nepůjde. Ve výchově MUSÍTE být zajedno, jinak budou mít děti v hlavě neskutečný zmatek a samozřejmě začnou ve své dětské nevědomosti protěžovat toho rodiče, co jim víc dovolí. Žádný křik, když uplyne smluvená lhůta, s úsměvem přijít a trvat na vypnutí přístroje. Neřvat, ale být důsledný - tudíž ne zopakovat to dvacetkrát, aby nad tím člověk pak mávl rukou "tak si dělej, co chceš", ale opravdu si to pohlídat. Pokud bude křik, vztekání se - škola mých rodičů - vypnout vlastnoručně a na den zákaz. Je důsledností se dají dodržet pravidla. Jakmile povolíte, skončila jste.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]