Darování vs dědictví

Od: Datum: 27.03.16 13:16 odpovědí: 14 změna: 28.03.16 13:27

S manželkou bydlíme s rodiči manželky v rodinném domku.

Manželka je bezdětná a má sestru která bydlí s manželem jinde a mají jediného potomka nezletilou dceru.

Matka manželky se rozhodla darovat manželce půl domu,a druhou půli by chtěla přepsat na nezletilou dceru manželčiny sestry s tím,že na ni plnně přejde půl nemovitosti jakmile dosáhne nezletilá věku 18 let.

Otázka zní,zda se to dá takto vykonat,a pokud ano,pak co je pro to potřeba udělat a jaké to ponese výdaje.

Dodatečná otázka je,jak by tento proces probíhal v případě dědictví?

Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 27.03.16 14:06

1. Ano dá se to takto udělat. Darovací smlouva. Vlastníkem nemovitosti může být i před 18 rokem. Náklady jsou jen správní poplatky a sepsání smlouvy.

2. Je nehodné dělit dům na id. poloviny! Přinese to do budoucna neskutečné potíže. Mít něm. napůl je tragédie, kdy oba vlastníci budou strádat. Dohoda o nakládání s nemovitostí je v těchto případech téměř nemožná.

3. V případě úmrtí dědí obě sestry, ne vnučka.

Chápu, že babička chce podělit obě rovným dílem, ale zadělá velmi velké rodinné trauma, možná doživotní, když se obě rodiny totálně rozhádají. Řeší se to tu hodně často.


doplněno 27.03.16 14:16:

3. Pokud manžel babičky žije, pak samozřejmě dědí i on a dcery.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hennessy
Datum: 27.03.16 14:11
Souhlasím - na půl je dobrá jen zadní část těla. V případě dědictví by se nemělo zapomenout na manžela babičky.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 27.03.16 15:34

Správné odpovědi jste dostal, jen poznámka. Darovat polovinu domu nezletilé je pomsta od babičky. Babička ví, že nezletilá bude chtít (nebo její rodiče) měsíčně přispívat na chod domu, na poplatky, na údržbu atd. Ví babička, že nezletilá by chtěla v domku bydlet? To asi těžko, takže darem vnučku je zatíží finančně a povinnostmi. Kam půjde bydlet babička a kdo se o ní bude v budoucnu starat? Také péče půjde na půl?

Být na místě vaší manželky, tak dar v hodnotě poloviny domku odmítnu a najdu si jiné bydlení. Jistě by babička změnila názor.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.03.16 18:51
avatar

Doplním ,,usku,,. Když bude potřeba opravy anebo rekonstrukce, tak všechny náklady půjdou napůl. Bude chtít druhá strana přispívat. Vy tam budete bydlet a zvážíte nový plot, nebo střechu, budete to chtít trochu zvelebit. Druhý majitel, protože tam bydlet nebude, řekne, že je to zbytečné. A bude konec dobrým vztahům. Kdo se bude starat o babičku a dědu, až nebude schopná se o sebe obsloužit? Budete to vy, protože tam bydlíte a nemáte děti, tudíž více času a mně povinností.

Ještě by to chtělo spolu pohovořit a nastínit tyto a další věci, babička si je neuvědomuje.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.03.16 19:42

Manželka se o svou matku stará i v jejím pokročilém stáří.

Myšleno by to mělo být tak,že nyní nezletilá dcera,by mohla disponovat se svojí půlí po skonu obou manželčiných rodičů.

Asi měla tchýně na mysli,že nyní přepíše svou půli na manželku,a druhou půli vnučka zdědí.

Ještě to s manželkou proberu.

Pokud máte nějaké návrhy,jak by se to dalo udělat jinak,rád je uvítám.

Děkuji.

Datum: 28.03.16 06:39
avatar

Nelíbí se mi jedna věc. Pořád uvádíte tchyni, svou ženu a rodinu její sestry. Ale nikde nebyla řeč o dosud žijícím dědovi, manželu babičky. Připadá mi v té rodině jako páté kolo u vozu.

Pokud paní snad sama nevyhrála chalupu v tombole na chovatelském plese, ale společně s dědou si ji koupili či postavili, je především on neopomenutelným dědicem. A tchyně si může dělit, co uzná za vhodné. Bude jí to houby platné.

Takže, pokud by paní umřela, 1/2 by dostal děda, obě dcery každá čtvrtinu. Po smrti dědy opět každá čtvrtinu z jeho půlky, takže by obě sestry měly po polovině. A teď:

Vaše švagrová by to mohla dát přepsat na svou jedinou dceru.

Vy byste mohli tu rodinu švagrové vyplatit, dát jí polovinu ceny nemovitosti. A žít tam dál.

Jinak se mi tohle dělení nelíbí, ve většině případů to nedělá vůbec dobrotu.Ten to nechce, prodal by, druhý by koupil, ale nemá na to. A tak se problémy kupí. Opravdu by asi bylo lepší začít žít někde jinde, kde by nebyly problémy s dělením. Majetek rozhádal hodně lidí. A věřte, že ani u Vás by to nešlo hladce.

A ten děda je tam chudák. Podle babky si asi nezaslouží nic. Kdyby ona zemřela, kam by šel, když by babka dala dům napůl dceři a napůl vnučce? Takovéhle "co by, kdyby" se mi nelíbí. Zatím oba žijí nic zlého jim jistě nepřejete. A až nastane ten smutný čas, však on to notář vyřeší. *placni* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.16 09:35

Vyložila jste to velice správně.

Nechtěl sem to tady psát,ale tchýně trpí silnou epilepsií a jakousi formou demence(poz.její lékařky),a jinou představou o všem co se kolem ní děje.

Stále žije v domění,že ona a jen ona má ve všem pravdu,když si není jistá,poradí ji báby před jednotou po nákupu.

Omlouvám se,ale skutečně je její manžel tedy můj tchán chudák,který je z její strany psychycky deptán,i když má povahu "kam ho postavíš,tam ho najdeš".

Tchýně žije stále v domění,že má ten domek na sebe napsaný celý.

Mám stejný názor,který byl již uveden výše,že pokud jeden z manželčiných rodičů zemře,část toho zemřelého přechází na žijícího partnera.

Od: rosa
Datum: 28.03.16 10:09

Dobrý den, nyní jste dopsal velmi důležitou věc a sice, že Vaše tchyně trpí jakousi formou demence a žije stále v domnění, že má ten domek na sebe napsaný celý. V tomto případě se obávám, že nebude moci Vaše tchýně darovat nikomu nic, neboť to vypadá, že již není ze zdrav. důvodů způsobilá k takovým právním úkonům, když žije v domnění, že dům má na sebe napsaný celý = neuvědomuje si v této věci reálný stav věci. Alespoň tak jsem to pochopila, že pouze v tom domnění žije, ale ve skutečnosti není dům napsaný pouze na ní?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 28.03.16 11:36

Neřešte představy tchýně, ale skutečný problém, kterým je dělení podílu. Tam je problém. Donuťte bábrdly, aby to přepsala celé na jednoho člověka. Pokud to neprojde, tak převod id. polovin realizujte co nejdříve, dokud ještě vnímá u může se ověřit její podpis na úřadě/u notáře. Až jí hrábne, pak to už nepůjde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.16 11:58

Myslíte její část kompletně přepsat na manželku,a poté řešit část,která je na jejího manžela(tchána)?

Od: hk
Datum: 28.03.16 12:06

Víte, z mého pohledu je jedno, kdo ten dům dostane. Pokud si chcete ušetřit do budoucna rodinné tahanice co s majetkem (to je pak v 90% případů), je třeba, aby dům vlastnil jeden člověk. Je neštěstí, když každý id podíl půlky, nedej bože třetiny. Pokud nedáte dohromady nadpoloviční většinu názorů o nakládání s domem, nic se dít nebude a vznikne peklo v rodině, které končí totálním nepřátelstvím zúčastněných. Mějte tohle na paměti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 28.03.16 12:08
avatar

Ano, část babičky, což je zřejmě polovina RD přepsat na manželku, její dceru, děda se buď k nějakému kroku zhodne také, nebo se po jeho smrti bude dělit mezi dědice (dědit bude i Vaše žena). Pak už snad nebude takový problém ostatní dědice vyplatit a dům bude celý váš.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cunabe
Datum: 28.03.16 13:27

Dovolím si opravit následující:

1. ... společně s dědou si ji koupili či postavili, je především on neopomenutelným dědicem.
Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb., par. 1643, odst. 1: "Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci."
Děda tedy z žádném případě není neopominutelným dědicem !

2. ... pokud by paní umřela, 1/2 by dostal děda, obě dcery každá čtvrtinu.
Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb., par. 1635, odst. 1: "V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem."
Pokud by tedy paní umřela, pak by se vypořádalo SJM a z dědictví by děda dostal 1/3, a obě sestry pak každá 1/3. Nikoliv tedy 1/2 a obě dcery každá čtvrtinu.

Myslím, že paní to myslela dobře, ale vyjádřila se nepřesně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 28.03.16 09:38

Je to ta nejhorší možnost ze všech.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.