Výměna občanky

Od: Datum: 23.03.16 17:17 odpovědí: 6 změna: 24.03.16 09:09

V poslední době jsem mnohokrát poskytoval různým institucím číslo občanského průkazu. Mám teď docela strach z jeho možného zneužití a chtěl bych se zeptat, zda je možné si nechat vyměnit občanský průkaz (a tím pádem i získat nové číslo OP) na požádání, popř. kolik by to stálo.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.03.16 18:36

za vystavení nového při ztrátě se platí 100kč

můžete uvézt ztrátu, nemusíte vysvětlovat vaše důvody

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.03.16 18:53
Mě by spíš zajímalo, jak a k čemu se dá číslo op zneužít (115358424)
doplněno 24.03.16 08:25:

On vám někdo půjčí peníze jen na číslo občanky?

Ohodnoceno: 1x

Od: pepekkk
Datum: 23.03.16 20:24
Např. na půjčky po telefonu...
Číslo občanky po mě chtěli i v Alze, když jsem tam něco reklamoval.
Datum: 24.03.16 09:09

Ale to je přece logické, že když si půjčujete peníze, že po Vás chtějí jméno a číslo O.P. a adresu. To by potom bylo jednoduché, já zavolám na nějakou peněžní instituci a nahlásím tam falešné jméno, vymyšlené číslo O.P. a oni mi v klidu půjčí třeba 20 tisíc a já to pak nebudu splácet, protože vím, že mne stejně nenajdou, když nemají v ruce pravdivé informace. To by tyto instituce musely být padlé na hlavu a mohly by jít rovnou na náměstí a rozdávat peníze kolemjdoucím. A odmítnout jim říci číslo vašeho průkazu nemůžete, protože to je jejich jediný způsob jak si ověřit, že skutečně existujete a oni vědí jak Vás v případě neplacení najít. A jestli si myslíte, že se placení půjček vyhnete tím, že si pořídíte nový průkaz s jiným číslem a oni Vás nenajdou, tak to je omyl. Vaše staré číslo je v evidenci, souvisí s Vaším jménem a je v případě nutnosti dohledatelné. Jinak s ním nikdo nemůže manipulovat a zneužívat ho třeba k tomu, že by si na Vaše číslo občanky vzal půjčku. To by musel mít občanku celou, a vydávat se za Vás a to je sakra trestné.

Co se týče reklamace zboží, tak to se teda divím, to po mně nikdy nikdo číslo O.P. nechtěl. Jedině mé číslo konta, kam mi mají poslat peníze, pokud reklamace proběhla v můj prospěch.

Ohodnoceno: 0x

Od: ben®
Datum: 23.03.16 18:58

Dobrý den, já bych zase doplnil, že když jste poskytoval číslo OP různým institucím, tak řada z nich by si mohla činit nárok na poskytnutí nového čísla OP při jeho změně.

Tedy, mnoho si nepomůžete. A to nové číslo OP budete nyní tajit? Zdravím!

Datum: 23.03.16 19:31

Tím, že si požádáte o nový O.P. se Vám nezmění identita. Budete to pořád Vy, jenom s novou občankou. Nevím o jakých institucích mluvíte a co Vás na tom děsí. Určitě nezneužijí Váš O.P. jenom proto, že znají jeho identifikační číslo. Možná, kdyby to byla platební karta a vy jste jim dal svůj Pin, tak tam už by to bylo mnohem horší. Jinak jsou to vyhozené peníze za novou občanku, budete to pořád Vy.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.