Kontrola při OČR?

Od: odpovědí: 7 změna:

Dobrý den, má někdo zkušenost s kontrolou i v případě, že jste doma s dítětem, tzv.ošetřování člena rodiny? musím být doma 24h denně, protože mám paragraf, nebo v případě, že zabezpečím třeba na 2hod hlídání (např.po obědě, kdy dítě usne) můžu odejít - vyřídit něco na úřadě atd.? Ty kontroly se vztahují jen na moji nemocenskou nebo i ošetřování. Děkuji.

7 odpovědí na otázku

1x

Dobrý večer, nejsem sice právník ale můj názor je tento : když si někdo vezme tzv. paragraf - volno na ošetřování dítěte, tak by se mělo jednat o ošetřování dítěte. Znamená to, že s dítětem mám být doma (na adrese která je uvedena na žádance) nebo maximálně někde u lékaře. Pochybuji o tom, že by vám případná kontrola schroupla třeba návštěvu Matějské, nákupy atd.

Není to až tak docela pravda. Taky třeba musím jít dítěti pro lék do lékárny nebo koupit jídlo... U ošteřovačky nikdy nebyla povinnost ošetřujícího nehnout se z domu. Na neschopence se uvádí adresa pobytu při čerpání nemocenské, na ošetřovačce nic takového není (je tam adresa, ale ta je tam z jiného důvodu).

0x

Kontroly nechodí, není, co by kontrolovaly. Ošetřující osoba nemá nikde stanovenou povinnost zdržovat se jen a pouze doma.

Při OČR může OSSZ kontrolovat maximálně tak důvodnost vystavení OČR - tedy vyžádat si od lékaře podklady k ošetřovanému a zkontrolovat, zda bylo nutné, aby ho někdo ošetřoval.

Děkuju, můj zaměstnavatel mě totiž zkontrolovat nechal, dokonce si ověřoval kde jsem byla a proč, když mám paragraf s dítětem. Ač jsem hledala, kde jsme hledala - všude se řeší jen kontroly na neschopence. O kontrole při OČR jsem se nikde nedočetla. Byla jsem pryč sice jen 2 hodiny, ale i tak to vypadá, že čeká na vysvětlení. Jen nevím na základě čeho, jakým právem si ověřuje z pozice nadřízeného, kde jsem byla a proč jsem tam byla.

TeĎ tomu nerozumím - zkontroloval vás zaměstnavatel nebo OSSZ? Zaměstnavatel vás nemá co kontrolovat, toto právo má jenom v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti (tedy nikoli OČR). Je to v par. 192 odst. 6 zákoníku práce:

business.center.c/...

Takže jestli vás kontroloval zaměstnavatel, tak pokud čeká na vysvětlení, tak bych ho naopak po něm požadovala já, jakým právem mě nechává sledovat a upozonila ho, že překračuje své pravomoce.

Rozumíte tomu dobře, zkontroloval mě zaměstnavatel, a byla jsem s dítětem na paragrafu ani ne 24hod. Taky si myslím že překročil své pravomoce, ale nebyla jsem si jistá. Nikdy se mi to nestalo. U nás doma zazvonil akorát kolega z práce a ptal se po mě, když jsem tam nebyla, zavolal kde jsem že mě měl zkontrolovat. A můj nadřízený si za mými zády ověřoval telefonicky jestli jsem byla tam kde jsem mu řekla, jak dlouho jsem tam byla a proč. Ale mě o tom neřekl ani slovo. Sama tomu nerozumím.

0x

Při ošetřovačce nemá co kontrolovat,myslím si, že spíš hledá důvod,jak na vás,možná se vás chce zbavit. To je jen můj dojem.Tudy ale cesta nevede.*jasne*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]