Fin. podpora pro budoucí matku- studentku

Od: odpovědí: 1 změna:

Dobrý den,
Mám několik otázek, které mají jeden společný základ. Jsem v 8.tt a studuji 4. rokem VŠ. A odtud plyne několik mých otázek: Rodiče jsou rozvedení, od otce pobírám alimenty, budu je dostávat i v okamžiku, kdy porodím? Budu nadále studovat a s přítelem oficiálně bydlet nebudeme. Dále by mne zajímala výše rodičovského příspěvku: 21 měsíců 7600 Kč a poté 3800 Kč bez nároku nějakého dorovnání z jiného úřadu? Je to okamžikem porodu či nějakou dobu po porodu? A co odečet dítěte z daní? Může si jej přítel odečíst, i když nebudeme svoji? Chystá se nějaká změna legislativy pro rok 2010? Předem děkuji za osvětlení situace, momentálně kombinuji různé scénáře tak, abych mohla dítěti nabídnout co nejvyšší možný komfort. Doufám, že poradíte.
Míla

1 odpověď na otázku

 

 


2x

1. alimenty od otce - nevím, sice budetet stále studentka, ale jednak budete mít vlastní příjem ve formě rodičovského příspěvku a jednak otec dítěte bude mít povinnost živit jak dítě, tak vás jako neprovdanou matku. Z toho soudím, že váš otec by vám alimenty už platit neměl (vyživuje vás přítel a jestli bydlíte spolu nebo každý zvlášť není podstatné), ale fakt netuším, jak v těchto případech rozhoduje soud.

2. rodičovský příspěvek - ano, do 21 měsíců dítěte 7.600 Kč a dále 3.800 Kč do 4 let věku. "Dorovnání" - nerozumím, co tím myslíte? Můžete si požádat o přídavek na dítě - ten se pozuje podle příjmů obou rodičů a to tak, že do září z předpředchozího kalendářního roku (tedy teď momentálně z příjmů za rok 2007) a od října z předchozího kalendářního roku (od příštího měsíce z roku 2008). Pokud s vámi otec dítěte nežije, tak můžete sociálku požádat o vyloučení ze společně posuzovaných osob a sociálka rozhodne, jestli žádosti vyhoví. Pokud vím, tak v takovém případě chtějí většinou soudně stanovené alimenty na dítě i na vás a ty vám samozřejmě přičítají do vašeho příjmu. Po porodu si můžete požádat o porodné, to je jednorázová dávka, je to tuším 13.000 na dítě a náleží všem bez ohledu na příjem. Jinak můžete žádat třeba o sociální příplatek nebo příspěvek na bydlení - tam se posuzují příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Jinak přídavek na dítě náleží do 2,4 násobku životního minima rodina, sociální příplatek do 2 násobku životního minima, příspěvek na bydlení sepřepočítává podle příjmů, nákladů na bydlení a koeficientu, který je rozdílný podle místa bydliště. Pro ilustraci - životní minimum matka + dítě do 6 let = 4.480 Kč, matka + otec + dítě do 6 let = 7.080 Kč.

Rodičovský příspěvek i příspěvek na dítě a tuším i sociální příspěvek můžete nárokovat hned po porodu, chodí o měsíc později (tedy v únoru za leden). O příspěvek na bydlení mohou žádat i bezdětní.

3. Dítě si otec z daní může odečíst, i když nejste sezdáni. Podmínkou ovšem je, že bude s vámi žít ve společné domácnosti. Vaší poznámce, že spolu "oficiálně" bydlet nebudete nerozumím - buď spolu fakticky budete bydlet, a pak je vaší povinností to na úřadech při pobírání dávek hlásit, nebo spolu bydlet nebudete, ale pak nemůže uplatnit slevu na dani na dítě. Důležitý je faktický stav, nikoli údaj o trvalém bydlišti v občance. Jinak pokud byste se vzali, tak jako manžel by mohl případně uplatnit i na slevu na vyživovanou manželku (pokud zůstanete nesezdaní, tak tu uplatnit nemůže).

4. Změny v oblasti sociálních dávek pro rok 2010 - to má být pokus o vtip? :o)) V současné politické situaci vám to teď v tuto chvíli těžko někdo řekne, ptž v tom nemá jasno ještě ani vláda *nevi*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]