Co je trestný čin u nehody?

Od: Datum: 19.03.16 18:03 odpovědí: 25 změna: 20.03.16 10:22

Zdravím,

poprvé během 10 let řízení se mi stalo že jsem způsobila nehodu, poškozený z druhého auta je na nemocenské se zlomeným prstem.Ještě v den nehody jsem volala zda je v pořádku, říkal že ano a vše budou řešit přes pojišťovnu.Nyní po třech týdnech se ozval a dožaduje se finančního odškodnění s tím, že mu nemocenskou vzniká újma, a že z pojišťovny dostal mnohem méně než čekal.Omluvila jsem se s tím že peníze bohužel nemám a je mi líto vzniklé situace.Naznačil mi že na výslechu u policie poskytne zdravotní dokumentaci a mé jednání bude posuzováno jako trestný čin. Ptám se tedy, zda se jedná o trestný čin,když má dotyčný zlomený prst? Děkuji

strejc uzavřel tuto otázku
Dobrý den, z osobních důvodů/věc není dořešena/výjimečně prosím o zrušení příspěvku.Děkuji, patrikus
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 19.03.16 18:04

Kecá a chce vyždímat peníze z nevědomosti druhého. Pojištěna jste - vše odkazujte na pojištění. Proto máte povinné ručení.

doplněno 19.03.16 18:39:

Pokud není recidíva a nebylo ublíženo násilím ... veškeré finanční nároky musí chtít po pojišťovně. Pokud bylo ublíženo na zdraví viz. níže, počítejte s podmínkou, max. zadržení ŘP na 1 rok.

Datum: 19.03.16 19:22

Děkuji

Datum: 19.03.16 18:22

Byla jste "pod vlivem"?

Datum: 19.03.16 18:25

Ne žádný alkohol

Od: hk
Datum: 19.03.16 18:50

Jak jste na to přišel, že žádný alkohol? Nehodu tedy šetřila policie?

Datum: 19.03.16 18:53

Samozřejmě, nehodu šetřila na místě policie, čekám až se ozvou s dalším postupem./Jsou to cca 3 týdny od nehody/

Datum: 19.03.16 18:56

Pokud to šetřila PČR, pak nechápu, co vás otravuje někdo s prstem a co tedy vůbec řešíte?

Datum: 19.03.16 19:25

:) Řešila to policie, od pojišťovny peníze dostal, chtěl se dnes sejít, tak jsem vyhověla, nazval to informační schůzkou, v podstatě jsem tušila o co půjde, ale ze slušnosti jsem šla.

Datum: 19.03.16 19:27

Neměla jste nikam chodit! Pokud něco chce, nechť vám to napíše písemně... Tohle se stát mně, jdu na policii.

Od: k2
Datum: 19.03.16 19:44

Co porad mate s tou policii? Co byste jim tam chtel rikat? Ze jste vinik DN se zranenim a poskozeny se s Vami sesel a nastinil, ze cela kauza muze mit trestni dohru (coz opravdu vylouceno neni). Co by na tom mela dle Vas PCR resit?
A nejit na schuzku s poskozenym tez neni dobry napad, pokud to k nejake "trestni kauze" dojde, tak naopak tato schuzka muze byt pro provineneho velke plus...

Datum: 19.03.16 20:54

Poškozený má inkasovat odškodnění od pojišťovnyJe na PČR, aby nehodu vyšetřila, našla viníka a dle okolností dále konala či předala věc na správní orgán. Je nepřípustné, aby si poškozený dodatečně vymýšlel. Satčí to, že dodatečně zjistil, že má zlomený prst, což nutně musel vědět těsně po nehodě, že ho prst bolí. Zřejmě odmítl přivolání lékaře s tím, že nemá újmu na zdraví. Pokud už tedy nevěděl, že má něco zlomeného a dodatečně omarodil, pak se má obrátit na PČR a doložit to. V žádném případě není možné kontaktovat viníka a po něm se dožadovat odškodnění bez toho, aby obešel PČR a prokázal souvislost mezi nehodou a zlomeným prstem a to navíc, pokud není ještě ukončena léčba. Navíc poškozený, který by dostal odškodnění od viníka nemá žádnou možnost zastavit případné tr. stíhání viníka nehody. Tedy paní bude cálovat nějakému vykukovi, který jí bude držet pod krkem, že když nedostane peníze půjde to oznámit. Takhle tedy ne...

Datum: 19.03.16 20:57

Otravuje jí vykutálený hajzlík, který z ní chce vyždímat další peníze.

Pro talatelku: Řekněte mu, že náhradu škody musí uplatňovat na pojišťovně a jestli na vás bude hrát nějakou boudu a zkoušet využívat vaši neznalost, tak podáte trestní oznámení pro pokus o podvod vy.

Datum: 19.03.16 21:51

A co pohled z druhe strany? Nevinna obet, ktere vinou dusledkem zraneni utrpenem pri DN, vznikla skoda (nemuze pracovat), se domaha od vinika DN financniho vyrovnani, z duvodu nizkeho plneni pojistovny.
Rozhodne tazatelka NENI v pozici, kdy muze "delat ramena" s nejakym pokusem o podvod a podobnyma silnyma recma bez pritomnosti pravniku...

Datum: 19.03.16 22:22

V žádném případě nedělám ramena, opravdu mi je líto jeho újmy, jen mě návrh zaskočil.Myslela jsem že pojistka všechno vyřeší. Ptala jsem se hlavně na to co je trestný čin.

Datum: 19.03.16 23:03

Ta ramena nebyla na Vas, jen osobne nepovazuji za dobrou radu ruzna trestni oznameni a jine "silacke reci" na ucet poskozeneho.
Obecne nehody se zranenim jsou dobra "zivna puda" pro pravniky, kolikrat i na velmi dlouho. I takto "banalni" zraneni se muze dost tvrde otocit proti Vam a vitezstvi pripadneho soudniho sporu nemusi byt zarucene pro zadnou stranu. Nechci Vas strasit, ale ten trestny cin z toho nakonec muze byt, vcetne nahrady toho, co mu neda pojistovna.
Opakuji, nechci strasit, ale radobyodborne rady typu: nic mi nemuze, poslat ho do haje, mam pojistku atp. bych nebral jako reseni, jde o slozitou problematiku a pokud citite, ze se pripad vyviji "divne", neni od veci zvazit konzultaci s pravnikem...

Datum: 19.03.16 18:28

1. Máte povinnost nahlásit pojistnou událost své pojišťovně - to bezodkladně udělejte! Poskytněte písemně dopisem na dodejku tomu poškozenému číslo pojistné události s uvedením sídla vaší pojišťovny. Napiště místo, den a přesný čas pojistné události (havárie) s tím, že uvedete, aby se dále ve věci odškodnění obracel na přímo na pojišťovnu.

2. Pamatute si pro příště, že k dopravní nehodě se volá Policie ČR.

3. Ad trestný čin - to neřešte, nestresujte se, pokud se pán znovu ozve a bude "vyhrožovat" jděte na Policii v místě svého bydlište a ohlašte celou událost tam. Pokud s vámi někdo cestoval v autě požádejte ho o svědectví.

Od: hennessy
Datum: 19.03.16 18:37

Citace ze stránek dopravni-pravo.cz:

Ublížení na zdraví z nedbalosti

Ublížení na zdraví je definováno jako porucha zdraví nebo jiné onemocnění, které znesnadňuje obvyklý způsob života poškozeného alespoň po dobu 7 dnů, a které vyžaduje lékařského ošetření. Je-li při dopravní nehodě jinému ublíženo na zdraví, hrozí viníkovi trest odnětí svobody až jeden rok. Pokud však byla dopravní nehoda způsobena hrubým porušením silničního pravidel a zároveň došlo k ublížení na zdraví u dvou a více osob, hrozí viníkovi dopravní nehody trest až na dobu 3 let.

Datum: 19.03.16 18:51

Děkuji za odpověď. Policie byla přivolána přímo k nehodě. Vše s pojišťovnou je již vyřešené.

Datum: 19.03.16 19:44

Policie si nechá předložit od poškozeného veškeré lékařské zprávy a na tomto základě rozhodne,zda jde o tr.čin! Pokud ma pan zlomeny prst, obával bych se,ze se o tr.cin bude jednat! V hraničních případech nechá PČR vypracovat znalecký posudek. Pokud poškozeny odmítne dat PČR lék.zprávy na což ma nárok,pak se o tr.cin nejedna i kdyby mel zlamane např.všechny končetiny ;)
doplněno 19.03.16 20:22: Pokud bude chtít nějaké peníze, když nedá souhlas s nahlédnutím do lek.dokumentace,mohlo by se z jeho strany jednat i o vydírání.. Záleží na formě. Na druhou stranu vy jste způsobila újmu, od pojišťovny dostane par kacek, já bych se snažil s poškozeným nějak domluvit
doplněno 19.03.16 20:24: Radu nize p.Michalpo neberte vážně, je těžce mimo!
Ohodnoceno: 2x

Od: jmlc®
Datum: 19.03.16 19:49

@k2 - souhlas - každý ten "hovor" ze strany poškozeného bych si nahrával - a je dost možný, že najednou dojde na vyhrožování - až toto bych předal PČR. A najednou je tu jasné všem, že borec má jiné nekalé úmysly.

doplněno 19.03.16 20:29:

On měl můj tatík před léty nehodu - vjel do zatáčky, kdy mu v protisměru "uprostřed silnice" valil dědoušek v malém autě. Tatík se lekl a strhl volant - bohužel na druhou stranu - dostal smyk. Tím pádem byl 100% viníkem nehody. Obě auta na odpis, otec pár týdnů v nemocnici... Paní na místě spolujezdce poškozeného měla popálené tělo od pásu- neměla ho zapnutý, jen ho držela v ruce ... ublíženín na zdraví.. 1 rok zákaz řízení.

Na začátku je nutné být zdvořilý a starostlivý - to jste vy byla. V dalším šetření chce každý poškozený víc, než na co má právo dle §§.

Poškozený bude stále více agresívní - nejde nic jiného dělat než prokázat neúmyslné ublížení (věcí PČR a posouzení nehody) a soud pouze určí konkrétní potrestání viníka - již jsem zmínil předpoklad podmínky.

Musíte se obrnit ...

Datum: 19.03.16 20:13

Opravdu bych to nikomu nepřála, jsme slušná rodina s malým dítětem a nikdy v minulosti jsem problémy s řízením neměla, byla to hloupá chyba.:( Trestnímu řízení se určo nevyhnu, pán se očividně proto chtěl sejít před policejním jednáním aby věděl jak naložit se zdrav. dokumentací.

Datum: 19.03.16 20:21

Pokud jste zastavila, poskytla první pomoc - nebo obecně od nehody neujela, nebyla jste pod vlivem alkoholu nebo drog, chvala se slušně tak jste spáchala při nejhorším přestupek - za ten vám sice hrozí pokuta ovšem to řeší PČR. Jakékoliv odškodnění apod. s tím, že učastník dostal méně než čekal je naprosta hloupost - jen vyhrožuje.. ale jak se říká pes co štěká, nekouše ,platíte povinné ručení z toho se uhradí škody, policii může poskytnout co chce a stěžovat si může třeba na lampárně, to kolik dostane od pojištovny za zranění je jen na něm, podle jeho pojistky - to je čistě jeho věc.

S takovým blbcem - NEJEDNAT ! - spolupracovat s Policií - která to má spravně řešit sama, pán nemá vůbec komu co vyvolávat.

Policii bych při výslechu oznámil, že mi účastnik nehody vyhrožuje a dožaduje se po mě peněz.

doplněno 19.03.16 20:27:

Zavinění nehody s ublízením na zdraví je přestupek, když od ní ale ujedete, je to již trestný čin. Ale třeba takové "škrábnutí" auta na parkovišti je také přestupek, pokud od takové "nehody" ujedete je to sice vážný přestupek ale pořád jen přestupek.

Datum: 19.03.16 20:36

Jste mimo, nematte tazatelku!

Datum: 19.03.16 21:03

Nemáte prvadu, dopravní nehody mohou být kvalifikovány jako nedbalostní trestné činy. Za zlomený prst to asi nebude. Každopádně odškodnění nebude platit viník nehody, od toho si platí povinné ručení.

Datum: 20.03.16 10:22

Jak dopadně ukončení případu na magistrátu města, to nevím. Polici vše vyšetří, předá spis na magistrát, tam se pak bude jednat. Aby sankce pro Vás byla co nejmenší, je dobré si vzít právníka, páč si ho klidně může najmou i poškozený. Pak nemusí nezvítězit pravda, ale lepší právník.

Když bude nehoda se zraněním, bude zadrženo řidičské oprávnění. Velikost zranění a trest je v rukou odborníků, lékařů a právníků.

Podle mého, zlomený prst nebude trestný čin.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.