1xPofiderní zaměstnavatel - co dělat?

Od: Datum: 18.03.16 21:03 odpovědí: 6 změna: 20.03.16 11:03

Dobrý deň... Chcel by som sa touto cestou opýtať, ako mám riešiť problémy so zamestnávateľom... Som Slovák, momentálne žijem v ČR asi tak rok a pol... Pred nedávnom som zmenil zamestnávateľa z dôvodu - zdravotné problémy... Teda som cudzinec, ktorý žije v ČR, a poberá invalidný dôchodok 3. stupňa - ČSSZ... Do prvého zamestnania som nastúpil 01.08.2014 a ukončil som ho zo zdravotných dôvodov ku dňu 31.01.2016. Od 01.02.2016 som nastúpil do iného zamestnania - skrátený úväzok - t. j. 6 hodín denne... V deň vzniku pracovného pomeru som riadne podpísal pracovnú zmluvu, ktorú som riadne neprečítal - kompetentná osoba, ktorá mi predala pracovnú zmluvu ju zároveň žiadala späť, z dôvodu - že vraj má byť podpísaná v Brne riaditeľom (majiteľom) pracovnej agentúry... Pracovnú zmluvu som dostal po viacerých žiadostí a urgencií 16.03.2016 poštou... Keďže som cudzinec, chcel som sa ešte zdravotne pripoistiť vo svojej krajine - tak som zašiel s už vyššie spomínanou pracovnou zmluvou do VZP a žiadal som formulár E-106... Pracovník zdravotnej poisťovne mi ho odmietol vydať z dôvodu - zamestnávateľ ma neprihlásil do zdravotnej poisťovne... Po tejto skúsenosti som hneď zašiel na ČSSZ, kde mi bolo povedané to samé - Zamestnávateľ ma neprihlásil... Koncom februára tohto roku bol vykonaný chirurgický zákrok u stomatológa, kde som riadne predložil preukaz VZP... Informoval som o tom formou SMS správy manažéra agentúry - ten problém riešil so mzdovou účtovníčkou - a následne ma telefonicky kontaktoval s odôvodnením - prihlásený budem od začiatku pracovného pomeru, t. j. 01.02.2016 ale urobia to, až budú vyhotovené mzdy za február... Teda moja osoba už viac krát "obťažovala" manažéra agentúry z dôvodu - asi tak mesiac a pol som nemal pracovnú zmluvu a následne po jej obdržaní znovu, že som nebol prihlásený na zdravotnej a sociálnej poisťovni... Znovu som volal na informačné centrum VZP - kde mi bolo povedané - zamestnávateľ je povinný prihlásiť ma do zdravotnej poisťovne najneskôr do 8 pracovných dní... Ako má teda moja osoba riešiť tento problém - urgoval som už viackrát, že nemám pracovnú zmluvu v ruke - teda žiadne potvrdenie, že som zamestnaný a po jej obdržaní som volal na mzdovku a manažérovi agentúry, kde ma odbili s už vyššie uvedeným odôvodnením... Teda už cez mesiac a pol chodím do zamestnania a behám po svete bez zdravotného poistenia... Za každú dobrú radu Vám vopred ďakujem...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.03.16 21:08
avatar

Mám jednu dobrou radu: " Vrátit se domů a pobírat invalidní důchod tam a popřípadě se tam i nechat zaměstnat, když tady máte problémy!"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.16 08:28
avatar

Tazatel se neptal, zda se má vrátit domů. Ale co má dělat, když ho podvedl český zaměstnavatel.

ID mohl získat i tady, ale v každém případě mu ho vyplácí na základě toho, že pracoval a tam kde pracoval, třeba i na Slovensku, měl tyto nároky - na ID. Říkám to proto, že cizinec může žít u nás, pobírat důchod a přesto mu ho nevyplácí český stát, protože potřebná léta odpracoval doma. V tomto směru máte dost mezery ve vzdělání. Nechápu tedy vůbec Vaši agresivitu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.03.16 21:37
avatar

Podle mého názoru jste pojištěn, pokud opravdu máte řádnou pracovní smlouvu, protože jste nic nezanedbal Vy, ale Váš zaměstnavatel. A vůbec nerozhoduje, že jste v ruce tak dlouho neměl pracovní smlouvu. Spousta lidí se nepřesvědčí zda jsou pojištěni, protože při řádné pracovní smlouvě vědí, že je to povinnost zaměstnavatele. Určitě Vám tu poradí někdo, kdo o tom něco ví.


doplněno 18.03.16 21:55:

podobné případy...

http://www.finance.cz/zpravy/…mestnavatel-neplati-pojistne/

http://nanicmama.sme.sk/pravn…vatel-neplatil-odvody-do-vszp

http://www.porada.sk/archive/index.php/t-122732.html

http://www.porada.sk/archive/index.php/t-152885.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.16 23:34
avatar

Máte už výplatní pásku za únor? Zajděte na zdravotní pojišťovnu i na OSSZ s pracovní smlouvou a výplatní

páskou. Z výplatní pásky by mělo být zřejmé, jestli Vám zaměstnavatel strhnul sociální a zdravotní pojištění.

Za poživate ID u nás hradí zdravotní pojištění stát, nevím ale, jestli se to vztahuje i na občany SR.

____

Sice se na to neptáte, ale možná se Vám bude hodit informace, že je lepší si zaměstnání hledat u přímých zaměstnavatelů (přímo ve firmách). Jste-li ještě ve zkušební době, poradila bych poohlédnout se po jiném zaměstnavateli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 20.03.16 02:19

Tak hlavně jako Slovák nejste tady cizinec, to už není snad ani v ramci EU takto jmenováno. Je fakt, že nepřečíst si pracovní smlouvu není dobré. Právní předpisy jsou dnes složité (třeba nechápu, jak třeba nějaký čech může pobírat sociální dávky třeba v Anglii (tam je nějaká chyba).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.16 11:03
avatar

A to po revoluci bylo prý u nás zvykem, že romové houfně tu prodali byty i ty obecní, které jim nepatřily a houfně lítali do Kanady, Anglie...tam pobírali dávky, ale u nás prý také. Když jim tam už nic nechtěli zadarmo dávat, tak se vraceli a dostávali znovu byty a dávky, které tu měli v době, kdy tu nebyli. Jestli je to pravda, tak tedy nevím, kdo nám tu tehdy vládl a s jakou vládou. Já bych na to neměla peníze, lítat si do Kanady pro dávky..nejsem ale romka no, tak jaképak dávky, pracovala jsem asi už, aby měli oni na letenky..nevím přesně v jaké době to bylo tedy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.