Je to schizofrenie nebo něco jiného?

Od: Datum: 18.03.16 09:06 odpovědí: 13 změna: 19.03.16 01:58

Mám manžela už 15 let, který není v pořádku, ale on by nikdy nešel k lékaři i když jsem ho o to několikrát prosila.Podrobně popíši co má a podle mě je to nesnesitelný. Manžel je velmi úspěšný člověk a v životě toho hodně vydělal a dokázal, bohužel na úkor svých bludů. Má prý v hlavě dva hlasy, kteří mu radí, pomáhají ale i ho terorizují a neustále ho ženou dopředu až někdy padá večer úplně vyčerpán. Manžel je neuvěřitelně pracovitý, obětavý a nikdy neodpočívá, nemůže. Nikdy není agresivní. Postavil už vlastníma rukama 5 domů i když neni zedník. Máme obrovskou zahradu, kde pořád maká a vždy přijde až za tmy, dřív nemůže. Hlasy mu to nedovolí. Nikdy nepije kafe nikdy nerelaxuje, prostě nic, jen dře. Je mu 35 let, ale je zedřený tak na 55 let Démoni mu říkají mu vstávej, nelež, neulejvej, jsi líný, makej. Říká, že mu to tak vyhovuje, že když sedí nebo stojí, že ho všechno bolí. Bojím se, že když nepůjde k lékaři, že se nedožije ani 40 let. Říkám mu, dostaneš léky a budeš mít klid. A on, že se jich ani nechce zbavit, že díky nim toho moc dokázal. Nevěřím tomu, spíš se bojí, aby se to někdo nedozvěděl. Nejhorší je, že ani v noci nemá klid, nemůže spát, pořád ho někdo honí, chce zabít anebo musí chránit mě a děti. Pořád se budí. Žádné peníze nestojí za takový život, bojím se o něj. Co mám dělat? K doktorovi ho určitě nedostanu, má svou hlavu, zkoušela jsem to po dobrém i po zlém. Podle něj to žádná schizofrenie není, ale jen jeho přílišné svědomí a jeho pracovitost a ctižádostivost. Blbost, díky za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: elina
Datum: 18.03.16 09:25

Ještě jsem chtěla doplnit, že ty hlasy slyší zřetelně nonstop, proto často nosí sluchátka s hudbou, aby je neslyšel. Anebo mluví pořád, aby byli chvilku ticho. Několikrát se také stalo, že mi řekl například" Řekni ji, at se do toho neplete" anebo řekni ji, ať ...

Od: ben®
Datum: 18.03.16 09:36
avatar

Dobrý den, ano, Váš manžel je psychicky nemocný, ale i když mu to vadí, tak mu to také vyhovuje. Normální to určitě není a sebevědomí se hlasem neprojevuje.

Bez odborné pomoci se toho nezbaví. Otázkou je, kdyby se těch démonů v hlavě zbavil, jestli by měl jeho život pro něho smysl, resp. jak by žil dál - asi by byl ještě více nešťastný, než je možná nyní. Ovšem, jak to řešit (bez lékaře) nevím. Zdravím!

P.S. Manžel je také workoholik, ale jestli všichni workoholici slyší démony =? Asi ne.

doplněno 18.03.16 09:57:

elina - bohužel to tak je, že i mladé lidi může postihnout infarkt nebo mrtvice, když tělo nevydrží velkou zátěž a přepracování. A pokud to přežijí, tak řada z nich život přehodnotí a hlavně zvolní. Zdá se, že Váš manžel (i přes nespornou inteligenci) si toto vůbec neuvědomuje a nemá pud sebezáchovy. Jste v obtížné situaci a nějaké hrozby zřejmě nepomohou. Pokud by se měl manžel léčit, tak by musel být přitlačen ke zdi nebo až se objeví nějaký signál fyzický (bolest, tlukot srdce apod.). Jinak se patrně nic nezmění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elina
Datum: 18.03.16 09:44

Ano, děkuji za odpoved, je to přesně tak jak píšete. Na jednu stranu mu to vyhovuje i v práci vůči svým zaměstnancům, protože má bleskurychlé a hbité odpovedi, protože jsou vlastně tři. Ale na druhou stranu, ho to hrozně trápí, protože pořád ty neustálé vyčítání, šikanovaní vlastně sám sebe. Kdyby aspon uměl někdy relaxovat. Všichni ho obdivují, jen já vím, že je vážně nemocný. Ještě to jednou řekl své mamince, ale ta mu vůbec něvěřila, že by snad její synáček mohl mít schízu. Ne on je jen pracovitý po ní.

Od: elina
Datum: 18.03.16 09:46

Ano, děkuji za odpoved, je to přesně tak jak píšete. Na jednu stranu mu to vyhovuje i v práci vůči svým zaměstnancům, protože má bleskurychlé a hbité odpovedi, protože jsou vlastně tři. Ale na druhou stranu, ho to hrozně trápí, protože pořád ty neustálé vyčítání, šikanovaní vlastně sám sebe. Kdyby aspon uměl někdy relaxovat. Všichni ho obdivují, jen já vím, že je vážně nemocný. Ještě to jednou řekl své mamince, ale ta mu vůbec něvěřila, že by snad její synáček mohl mít schízu. Ne on je jen pracovitý po ní.Jenže ona doma taky uklízí, ale pak celé odpoledne klidně sedí, což ona nechce slyšet. Bojím se, že dostane infarkt nebo tak něco.

Od: mlsal
Datum: 18.03.16 09:59

Podle udaju jsem si spočital, ze se zenil ve dvaceti letech - to byl uz tehdy na tom takhle? A docela by me zajimalo, jestli mate zdrave deti a jaky mate jinak sexualni zivot? Znal jsem jednoho s podobnou uchylkou, kdyz s necim zacal, nemohl prestat, zbohatl, spal jen dve hodiny denne a byl strasne hubeny. Doktori mu pomohli, dnes ma metrak, nic se mu nechce delat a je to klidas, spokojenej pohodar :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elina
Datum: 18.03.16 10:09

Ano prý ty kluky, jak jim říká má už od 15, kdy už tehdy měl výčitky a prostě nenechal otce samotného dřít. Otec v patře doma zedničil a on po žebříku v každé ruce kybl malty a nosil do patra, nechápu proč ho tak nechali. Samozřejmě několikrát skončil na kapačkám, vyčítám jim to v duchu, tam byl základ, ale na druhou stranu ani já s ním nehnu. To jste mě pobavil, s tím sexuálním životem. tak jak dělá všechno na 100% tak i ten sex na 100%, nejlépe každý den, když mu to čas dovolí. Ty hlasy se zhoršily , když začal podnikat ve 20 a byl ve velkém a nepřetržitém stresu 8 let

Od: elina
Datum: 18.03.16 10:20

Ano jedno dítě ze 4 má sociální fobii. Akorát jsem se ještě nedozvěděla a nemůžu to nikde dočíst, zda ke schizofrenii stačí pouze tyto dva terorizující hlasy, v žádném případě manžel není agresivní?

Od: hh
Datum: 18.03.16 11:21

Dobrý den ,

co nejrychleji ho objednejte a dostaňte do psychiatrické ordinace, po dobrém nebo po zlém ! Schizofrenie je nebezpečná a nechci strašit, ale nikdy nevíte, co se takovému člověku jednou stane v hlavě...víte, kolik medializovaných vrahů mělo tuto nemoc, nakonec je ani neodsoudí protože je uznají nepříčetnými, je třeba jít k lékaři. Takový člověk slyší hlasy zabij ho tak to udělá a nepřemýšlí.

Kromě toho je vysoké riziko sebevraždy. Jestli ho máte ráda, musíte něco vymyslet, i když chápu že to bude těžké ale musí k lékaři.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elina
Datum: 18.03.16 11:27

určitě není nebezpečný, ale časem by mohl být sám sobě. Hlasy ho nenabádají proti druhým ale jen proti samotnému, ti dva v hlavě ho týrají, aby se neflákal. Takže ani nevím, jestli to schizofrenie vůbec je. A nedonutím ho k doktorovi, to by se nedej bože muselo něco stát.

Datum: 18.03.16 12:50

V to doufejte... I když sama píšete, že musí chránit Vás a děti... těžko říct co ho může v rámci "ochrany" napadnout.

Přečtěte si zpověď člověka, který si tím prošel - viz v diskusi: http://www.poradte.cz/spolecn…el-schizofrenik.html#posledni

Myslím si totéž co ostatní rádci... pokud mu chcete pomoci (a sobě a dětem také), musí být vyšetřen odborníkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.03.16 12:39
avatar

já nejsem psychiatr ani doktor, takže nevím. Jen jsem slyšel, že schizofrenie se projevuje hlavně nezvladatelnými emocemi. Zvraty chování mohou prý být tak rychlé, že máte pocit jakoby někdo někomu v hlavě cvakl vypínačem. Ale jak jsem napsal, pořádně nevím co schizofrenie vlastně je.

Zato ale dobře vím vlastní zkušenosti, co je posedlost. Můj otec se snad nikdy v životě nesmál, na výlety nejezdil, do balonu snad nikdy nekopnul, na stadion nikdy nešel, jen seděl a studoval a sbíral tituly. Váš manžel se chová podobně. Svoji pracovitost a ctižádostivost vyhnal do extrému a jaksi mu nedochází, co mu vlastně uniká.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elina
Datum: 18.03.16 13:44

Díky za rady, na video se podívám, jak budu mít větší chvilku. Zkusím příští týden zavolat psychiatrovi, ale jestli se to dozví manžel, tak bude hodně naštvaný, myslím že je schopný se i rozvést, říká, že by mu to zkazilo celý pracovní život. U něj prostě práce, práce a práce.\\mě se to jen pořád nezdá ta schizofrenie, i když jsou tam ty dva staré známé hlasy nikde jsem nečetla, že by to mohl mít někdo takhle. Spíš taky si myslím že nějaká posedlost s úzkostí Jak když velmi hubená anorektička si myslí, že je strašně tlustá. Tak on posedlý pracant, si myslí, že je lenoch a že když přestane, tak zítra umřeme hlady. I když už zabezpečil i budoucí vnuky. Jenže tímto tempem se nedožije 40 let,a to mu řekl i praktický doktor, který o tom nemá ani potuchy, stačí se jen podívat pořádně.díky

Datum: 19.03.16 01:58

Jak tady někdo napsal výše, že schizofrenici jsou nebezpeční okolí. Je to blbost. Jsou to jen procenta, mezi takto nemocnými lidmi. Nejvíce nebezpeční jsou sami sobě. Pokud má váš manžel schizofrenii, tak byste s ním bez léku nevydržela, to mi věřte. Dokáží být velmi, ale velmi nepříjemní a strašně náladoví. I když jsem od takto nemocných lidí velmi často slýchával, že slyší v hlavně hlasy a okolí se jim snaží nějak ublížit a jsou neustále někým sledováni. Tak na dálku se nedá nic přesně diagnostikovat (od toho jsou účelově zaměřené testy), ale dle vašeho napsaného textu lehce soudím, že to schizofrenie není.


doplněno 19.03.16 02:05:

Je možné, že je to jen nějaký blok z dětství, který si snaží nyní prací kompenzovat. Zapátral bych hlouběji do tohoto jeho období a rodinných vztahů. Tam hledejte odpověď na tuto otázku, když se bojí jít k lékaři (ta návštěva ho v budoucnu stejně nemine).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.