Nahrávání telefonního rozhovoru

Od: Datum: 16.03.16 12:03 odpovědí: 13 změna: 19.03.16 10:03

Dobrý den!

Může si vedení firmy nahrávat telefonické rozhovory se zaměstnanci bez jejich souhlasu?


doplněno 17.03.16 08:31:

Otázka byla zřejmě špatně pochopena,nebo položena.

Jedná se o telefonování na můj soukromý telefon jednatelem firmy v čase,když jsem doma a nepracuji.

Stačí proto jenom upozornění,že si jednatel rozhovor nahrává,nebo musí mít můj souhlas?

Jde o soudní spor,neplatná výpověď z pracovního poměru.Není my umožněno ve firmě pracovat,ale žádnou písemnou výpověď jsem nedostal,oni tvrdí že jo,ale nejsou schopni to doložit.Požaduji náhradu mzdy za prosinec,leden,ůnor,ale oni se snaží s toho vybruslit,proto mi jednatel pořád vyvolává a snaží se to nějak uhrát,mám obavu,aby nahrávky nezneužil u soudu.9.března 2016 mi poslali výpověď datovanou 12.prosince 2015,což je neakceptovatelné a jednatel se mě snaží přesvedčit,abych to podepsal.Vyhrožuje mi právniky,ale já mu vždy řeknu,že chci,aby mi předložil mnou podepsané rozvázání pracovního poměru.Ale to nemůže,protože žádné neexistuje.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.03.16 12:23
avatar

Vzhledem k tomu, že z firmy nemáte co telefonovat soukromě, tak může. Měl by Vás ale na to upozornit (tedy nikoliv žádat o souhlas).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.16 12:31

No z dotazu bych spíš hádal, že se jedná o hovory vedení firmy se zaměstnanci, než o soukromé hovory.

Každopádně souhlasím s tím, že by na nahrávání hovoru mělo být upozorněno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.16 12:46
avatar

Jedna věc je nahrávat, jiná věc je, jak a k čemu nahrávku použít.

Já mám třeba ve svém mobilu aplikaci "Record My Call", která všechny hovory automaticky nahrává. Jsem zapomnětlivý, a občas se hodí si připomenout, cože to manželka vlastně chtěla. Ale nikoho se na souhlas neptám.

Obecně: na samotném nahrávání, určeném pro vlastní potřebu volajících a pokud nahrávka neunikne na veřejnost (nebo konkurenci), nevidím v zásadě nic špatného.


doplněno 16.03.16 13:03:

Ještě odkaz na zákon: podle §5 odst. 2e zákona o ochraně osobních údajů může i bez souhlasu, pokud to slouží k ochraně jeho zájmů a pokud to není v rozporu s ochranou osobního a soukromého života subjektu (tj. zaměstnance).


doplněno 16.03.16 13:17:

A odkaz na usnesení ústavního soudu I.ÚS 191/05 ze dne 13. 9. 2006:

Je nepochybné, že každý má právo zaznamenávat své vlastní telefonické hovory. (...) existuje obecná povědomost o tom, že telefonát může být technickou cestou druhým účastníkem zaznamenáván. Pokud pak volající přesto telefonát za těchto předpokladů uskutečňuje, lze dovozovat, že tím konkludentně souhlasí i s možným pořízením zvukového záznamu tohoto telefonátu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.16 23:38
avatar

Firmy to samozřejmě udělat mohou, pokud máte jejich služební telefon a oni vám ho platí. Zároven vás mohou špehovat jejich ajtáci na internetu že nepracujete, ale v pracovní době si vyřizujete soukromé mejly a podobně. Je to na rychlé vyhození.

Ve firmě mojí příbuzné, ačkoliv to bylo firemními předpisy přísně zakázané si jeden zaměstnanec zadal inzerát na prodej svých výrobků a adresu mejlu směroval do firmy, takže vznikl dojem, že výrobky prodává ta firma.
Okamžitě po nahlášení ajtáky s ním rozvázali pracovní poměr. Nedostal ani odstupné.
A jinak to nebyl žádný idiot, jen si myslel že je v Česku a zapomněl, že je to ale zahraniční firma, která ho platí za práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chtry
Datum: 17.03.16 00:09

Asi moc chytrý nebyl. Jistě porušil pracovní povinnosti. Ovšem ani ajťáci nemohou sledovat obsah. A když již sleduji, nemohou ho šířit. Zásah do osobních práv. Z toho by mohl vytlouci velké peníze. To může jen dělat a taky dělá SíAjEj

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.16 09:01
avatar

Nemáte vůbec pravdu. Lidská práva a porušení povinností při práci je veliký rozdíl a Vy si to prostě pletete. Nevytoukl by vůbec nic, protože velmi dobře věděl o pravidlech, se kterými ho seznámili že zaměstnanec nesmí v práci vstupovat na internet jinak než služebně. 2x Vás varují, po třetí vyhodí. Nikdo ještě nezvítězil, protože do pošty se každý může podívat doma, podnikat nemá přes servery zaměstnavatele a soukromý telefon je jim ukradený pokud zaměstnanec netelefonuje půl pracovní doby, ten nesledují, ale sledují jestli víc netelefonuje než pracuje.

V jiných povoláních také toto všechno nesmíte, jako číšník, prodavačka atd. můžete tohle provozovat? Už vidím číšníka nebo prodavačku věčně na internetu nebo s telefonem u ucha. Prostě se to nesmí, když to zaměstnanci vadí, může zůstat doma na dávkách.

Protože to co říkáte vy je demagogie, oni tam mají ajtáky asi proč? Na spravování fiemních serverů a jejich povinnost je upozornit na zakázaný šlendrán, jinak by příště mohli vyletět oni. A mají opravdu dost pohádkové platy, možná ten provinilec už tak dobře placenou práci nesehnal, protože se firmě omluvil a snažil se o přijetí zpátky, firma ho ale nevzala, zklamal je.


doplněno 17.03.16 09:46:

Víte co je zajímavé? Že ta firma má pobočky po celém světě a v jiných než postkomunistických zemích berou jako samozřejmost, že jsou v práci a ne doma.
Jen u nás to nejde a můžete mi říci co s tím mají co dělat osobní práva, že se zaměstnanec chová jako majitel a ne zaměstnanec, který je placený za práci a musí dodržovat pravidla a pracovní smlouvu?

Abych řekla pravdu, tak vůbec se divím, že tu vždycky nikdo nemluví také o právech zaměstnavatele ale jen jeho zaměstnance. Jakože zaměstnavatel je hyena, když za práci sice platí, ale nesmí ji požadovat a zaměstnanec si tedy může dělat co chce. Opravdu to tak vidíte?


doplněno 17.03.16 10:01:

A mimochodem, tu práci měl rád, líbila se mu, měl služební moderní vůz, zlatou kartu na benzín a služební chytrý telefon, včetně stravenek a slušného platu, lítal do cizích destinací, nemohl si stěžovat na podmínky.

2x byl varovaný, přesto to udělal dál. Byl to VŠ, mohl si spočítat že ho už ajtáci budou sledovat.
Co je tedy v povaze lidí, že si ohrozí dobré zaměstnaní? A vážně si myslíte že byl chudák, když o přestávce mohl jít do klubovny třeba i místo oběda a tam si vyvolat na svém soukromém telefonu nebo tabletu co chtěl a vyřídit si to? Proč to směroval přes servery té firmy? Takže jen proto že si ho jinak po pracovní stránce vážili, odešel na dohodu ale bez odstupného. Myslím že by u soudu opravdu neuspěl.

Ze začátku, po revoluci, tyto firmy naše lidi vychovávaly k myšlení, že nic už není státního a nesmí se to tedy zneužít či využít, dnes po 27 letech předpokládají že to lidé už vědí. Ale vypadá to že ne, když jste to tak napsal, že by firmu mohl dát k soudu a vytřískat peníze ze svého provinění. Nechtělo se mi tomu vůbec uvěřit, že to myslíte vážně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.16 13:31
avatar

Dělal jsem (a dělám) ajťáka, i ve velkých firmách i se zahraniční účastí, "vládl" jsem ve firmě stovkám počítačů a uživatelů. Nevím o jediném počítači, kde by nebylo něco soukromého, nevím o jediném zaměstnanci s přístupem k netu, který by se občas nekouknul "jinam". Pokud dotyčný dostal padáka, byla to jen záminka a muselo v tom být něco mnohem závažnějšího.

btw jako ajťák jsem už dělal ledacos, včetně zajišťování důkazů nemalé zpronevěry, ale nechat na hodinu vyhodit člověka za takovou banalitu jako soukromé využití emailu nebo internetu, to by mi svědomí nedovolilo. Taky vím o firmách, které využívání telefonu a internetu pro soukromé účely výslovně povolují, pokud to nemá vliv na pracovní výkon. Je lepší, když si člověk něco může zařídit v pracovní době, než aby na to celý den myslel a zbytečně se stresoval, nehledě na to, že spousta věcí ani jinak než v pracovní době zařídit nejde.


doplněno 18.03.16 07:12:

Omlouvám se, jestli si moje námitky berete osobně.

Ale pro mě je nepochopitelné, že někdo má tak dobré postavení ve firmě, tak bohaté benefity, a firma mu dělá problém s takovou banalitou. To je jako kdybych dával děcku tři tisíce kapesného týdně a přitom mu zakazoval vzít si z ledničky jogurt.

:)


doplněno 18.03.16 07:28:

A pokud svým podnikáním konkuroval firmě, pak bylo důvodem k propuštění toto jeho podnikání, což je něco úplně jiného než že protočil pár gigabajtů na firemní proxy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.16 15:21
avatar

jethro® Datum: dnes 13:31
Prosím, přečtěte si znovu, co jsem napsala :

wasube® Datum: včera 23:38
...ačkoliv to bylo firemními předpisy přísně zakázané si jeden zaměstnanec zadal inzerát na prodej svých výrobků a adresu mejlu směroval do firmy, takže vznikl dojem, že výrobky prodává ta firma.
Okamžitě po nahlášení ajtáky s ním rozvázali pracovní poměr. Nedostal ani odstupné.
---------------------------
takže jestli to chápu dobře podle Vás jethro, měla se mu ta velká, zahraniční firma ještě omluvit a nedělat z toho vědu? K tomu opravdu nemám co dodat, ne já, ale spousta lidí tady si pracovní poměr a dodržování pracovní smlouvy představuje, s odpuštěním, jak Hurvínek válku.

Je možné že jste pracoval tak, jak uvádíte, ale nebyl jste špičkový manažer, který podepsal pracovní smlouvu s určitými podmínkami a měl za to také vynikající podmínky. To je totiž právě ono, že lidé souhlasí s výhodami, ale už nechtějí nevýhody.
A já opravdu nevím, když, jak jsem psala, tam byla pro soukromé učely klubovna, jinak kuřárna, proč nevyužil svůj mobil nebo tablet a riskoval vyhazov, když byl už 2x varovaný, opravdu byste pochopil i tohle? Já ne. Že firma neměla pochopení, že podniká přes jejich servery a v pracovní době? To Vám nevěřím že to nechápete.

Mimochodem opravdu nevím mimo českou státní správu o soukromých i zahraničních firmách, kde by zaměstnanci chodili do práce si tam vyřizovat soukromé věci a někdy i soukromě podnikat, místo aby pracovali, protože za to je jejich šéf platí.

Pak se omlouvám, mám naprosto jiné smýšlení, protože jsem nepracovala jen v naší republice a přišlo mi vždy naprosto všude normální, že po mě chtějí práci.Na ostatní jsem měla právo mimo pracovní dobu doma.A nechápu, proč jsem vždycky jediná, kterou tady napadnete, ačkoliv mám pravdu.

Ale pravda je, že nemám říkat tolik svých názorů, aby se dostalo i na ostatní. Za to se omlouvám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chytry
Datum: 17.03.16 16:35

Blbost. Pokud něco takového napsal v textu, tak prosím. Mailová adresa nic neříká. Někdo chce být papežtější než papež. Kolipak asi tady lidí přispívá v pracovní době. A je to jedno zda zaměstnanec, či podnikatel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.16 10:03
avatar

chytry Datum: 17.03.16 -

Znovu mě udivuje, kolik lidí má problém s tím, že zaměstnavateli vadí podnikatelské aktivity na jeho adrese, která protože je zahraniční je po celém světě. Výrobky sice firmě nekonkuroval, ale jeho aktivita kazila renomé té firmy ale hlavně k tomu neměl žádné právo. Porušil pracovní smlouvu, proč má skoro každý má názor, že když poškodí zaměstnavatele, tak je v právu ten zaměstnanec.

Vážně nejsem schopna to pochopit. Já bych si té práce vážila a svoje výrobky neprodávala přes servery svého zaměstnavatele a asi jsem jediná, kdo má tento názor, že vyletěl oprávněně. 2x ho varovali a nepřestal. Můžete ho litovat dál, že podvedl firmu, protože porušil pracovní smlouvu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.16 08:50

Zákon žádné podepsání převzetí výpovědi z pracovního poměru nevyžaduje. Jedná se o jednostranný akt. Jen musí prokázat, že jsi výpověď převzal a nebo nebo naopak odmítl převzít.

A ohledně nahrávky. Já bych neřekl, že jde o zneužití, ale o využití nahrávky.

Proč chceš pracovat ve firmě, kde tě vyloženě nechtějí? Šlo tedy o začátku o kalkul, že budeš požadovat peníze i za období, kdy jsi nepracoval?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.16 08:55
avatar

Jethro ti odpověděl správně, podstatné je použití nahrávky. Taky se mi nahrávají automaticky veškeré hovory.

Já doplním jenom jedno: v případě sporu s firmou by bylo adekvátní jednat pouze písemně a veškeré telefonáty odmítnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.16 13:07
avatar

Pokud vám firma dala 12. prosince výpověď ze zákonného důvodu, se zákonnou výpovědní lhůtou 2 měsíce, tak 1. 3. (neřkuli devátého) jste měl už jenom smutně koukat zpoza plotu, ať už jste ji podepsal nebo ne. Výpověď je jednostranný akt (na rozdíl od dohody).

Co se týká nahrávání, zopakuji stručně jen zmíněnou judikaturu: každý má právo nahrávat vlastní telefonáty, každý telefonát může být technickou cestou druhým účastníkem zaznamenáván.

Co se týká použití nahrávky jako soudního důkazu, záleží jen na rozhodnutí soudu, který důkaz přijme nebo nepřijme.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.