Dedictvi a pujcka

Od: Datum: 15.03.16 13:59 odpovědí: 14 změna: 16.03.16 23:47

Zdravim vsechny. Budu rada, kdyz mi nekdo poradi s mym problemem, a klidne i napise svuj nazor. Zemrela mi ted mama, tata jeste zije v byte v OV. Jsme dve sestry, obe vdane. Moc dobre spolu nevychazime.
Sestra si pred 2 lety pujcila od rodicu vetsi financni castku na udajne nutnou rekonstrukci sveho bytu. Vim, ze kvuli tomu rodice tenkrat dokonce zrusili predcasne sve stavebni sporeni a nejake dalsi sporeni a prisli i o prispevky od statu. Pisemnou smlouvu o pujcce asi nemaji. Vim o tom, protoze si pujcovali i od sousedu a ode me chteli taky pujcit.
Ted me sestra kontaktovala, ze nam v nejblizsi dobe prijdou papiry od notare, a ze ona se rozhodne sveho dedictvi vzda ve prospech taty.
A ze se to u notare musi udelat tak, ze ten byt i zarizeni jsou v podstate stare a bezcenne, a hlavne tam pry nemluvit o penezich, at se to tam neprotahuje, ze to pak stoji hodne penez.
Pokud to takhle podepisu u notare, tak to nejde vratit.
Jinak bych zrejme zdedila podil – ¼ na tom byte, ale na tom prece neni nic nemoralniho, ne?
Dalsi otazka, ta pujcka sestre pred 2 lety se taky pocita? A pokud by to ted tata a sestra obratili, ze to byl dar, ma to na neco vliv?
Mam ze vseho divnej pocit a nechci to delat jeste horsi, nez to je. Jsem spis jeste v soku, mama umrela necekane. Diky Vam vsem za vase nazory.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.03.16 15:29

Nejprve bych chtěl upřesnit - pokud nepůjde o dědění ze závěti (jestliže ta neexistuje), pak jde o dědění tzv. ze zákona. V tom případě byste nezdědila 1/4 bytu, nýbrž 1/6. Předmětem dědictví je totiž polovina bytu, druhou polovinu vlastní váš otec a ta do dědictví nespadá. Předmět dědictví tedy zdědí 3 osoby (otec, sestra a vy), každý stejným dílem, to je pro vás zmíněná 1/6. A k vaší otázce - tento problém řeší § 1660 obč. zákoníku takto: Na povinný díl se započte i to, co nepominutelný dědic od zůstavitele bezplatně obdržel v posledních třech letech před jeho smrtí, ledaže zůstavitel přikáže, aby se započtení provedlo za delší dobu; potomku se kromě toho započte i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědicův předek. Při započtení se však nepřihlíží k obvyklým darováním.

To znamená, že pokud se bude mít za to, že šlo o dar, tak o příslušnou částku bude dědický podíl vaší sestry pokrácen.

doplněno 15.03.16 16:15:

Pokud se sestra vzdá svého dědictví ve prospěch svého otce (jak připouští tazatelka), stále jí zůstává pouze 1/6, otec zdědí 2/6, takže bude vlastníkem 5/6 bytu.

doplněno 15.03.16 17:03:

Zavináč - máte pravdu, ale v pozůstalostním řízení se k neběžným darům ne starším než 3 roky - přihlíží. Tak praví § 1660/1 obč.zák.

Ohodnoceno: 4x

Od: pp
Datum: 15.03.16 15:58

... no a pokud se sestra svého dědictví vzdá, zdědíte 1/4 bytu... Pokud se stra svého dědictví vzdá, nebude se jí ani nic (dar) započítávat...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 15.03.16 16:48

Já si myslím,že za života mohu dát oeníze komu chci bez nároku druhé osoby-čili vás

Od: luci®
Datum: 15.03.16 17:26

Dekuji vsem za odpovedi. Je v tomto pripade vubec dulezite, jestli se to bude posuzovat jako pujcka nebo jako dar?

Datum: 15.03.16 19:33

Asi to bude tak, že Vaše sestra si půjčila od rodičů větší obnos, který jim nikdy nevrátila. Nyní po smrti maminky obnos stále nechce, nebo nemůže vrátit a tak se s tatínkem dohodla, že se vzdá svého dědictví po matce v jeho prospěch, aby jí tak odpustil její dluh. Jenomže Vy nic tatínkovi nedlužíte a tak Vám přijde divné, proč byste se měla vzdávat svého dědictví po matce v jeho prospěch a já se Vám vůbec nedivím. Vaše sestra je "mazaná všemi mastmi" a chce udělat z nouze cnost a ještě ke všemu na Váš účet. Já bych na to nepřistoupila. Šla bych za svým tatínkem a hezky polopatě bych mu vysvětlila své důvody, pro které to udělat nechci a proč by to pro Vás bylo nespravedlivé. Určitě to pochopí. Oni si to někdy staří lidé vůbec neuvědomují sami. Nepřemýšlí tak.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 15.03.16 20:23

Mám z toho divnej pocit: zcela oprávněně, já také, jak jsem to přečetla. A věřte, že to horší bude, protože pokud nyní ustoupíte, budete ustupovat i nadále.

Moc dobře spolu nevycházíme: dědictví většinou vztahy nevylepší, ale naopak vyhrotí a zhorší.

Sestra mě kontaktovala, že přijdou ...se vzdá..." sestra Vás již na dálku chce ovlivňovat a manipulovat.

Nemluvit o penězích, protahuje se řízení, stojí to moc peněz: to není pravda, peníze si notář počítá z pozůstalosti, z hodnoty majetku. Naopak, proto jdete k notáři, abyste vyřešili všechny nejasnosti podle práva. Pokud něco zatajíte v prospěch sestry, budete Vy bita, nahlašte proto všechny skutečnosti. Notář se většinou napřed ptá, jestli jste nějak dohodnuti. Nenechte se ovlivnit a nevzdávejte se svého podílu. Půjčku - dar rodičů sestře též notáři nahlašte.

Nejde to vrátit: velmi špatně a s velkými nervy, v odůvodněných případech lze podat odvolání a později znovu otevřít dědictví. Ale proč? Nyní máte snad všechny informace, proto nyní řešte a nepodepisujte nic, co je Vám proti mysli, chtějte jiné řešení. Zastupujete sebe sama a svoji rodinu.

Dar - půjčka v této výši se bude vždy počítat do dědictví, protože to není standartní malá částka.

Pokud zemře Váš otec, tak byt i ostatní majetek půjde dělit opět mezi Vás a Vaši sestru. Sestra se k nějakému majetku -podílu opět poté dostane. A věřím, že pokud budete mít většinový podíl, tak bude chtít od Vás vyplatit a třeba okamžitě, nebo dvou let. Budete na to mít? Buď se zadlužíte, nebo byt budete muset prodat. Jak píšete, nemáte dobré vztahy, šetřit Vás potom nebude.

Přijměte moji hlubokou soustrast, je to vždycky velká ztráta a šok.

Člověk se nechce handrkovat o majetek, a vlastně chce mít i klid. Ale pořádek musí být. Notář Vás neobešle hned, někdy to ale trvá déle. Nepanikařte a klidně se připravujte, informujte se, sbírejte zkušenosti. Pokud seženete nějakou dobrou radu, klidně si ji prověřte třeba u právníka, nebo v bezplatné poradně. I zde na internetu najdete pomocnou ruku v poradně on-line. Stačí pohledat.

Jinak říká se ohledně peněz /dědictví, půjčky apod./ Dáš - budeš špatný, nedáš - budeš stejně. Nikdy se nezachováš.

Pokud Vás sestra navštíví doma, tak Vás bude chtít zpracovat. Nepouštějte se do nějakých velkých rozepří. Pokud ona svěří co chce, co bude dělat, nechte ji, řekněte, že to je její právo. Vy nezabíhejte do podrobností. Mlžte, že si to musíte ještě promyslet, že nemáte jasno, budete se informovat u známého, budete chtít postupovat podle práva a svého nejlepšího rozhodnutí. Myslím, že se Vám to vyplatí, o platbu - odměnu notáři se stejně podělíte podle získaného majetku, ale za klid to stojí, zase tak horentní sumy to nejsou.

Pro suzymon: proč by měla chodit za tatínkem mu něco vysvětlovat? Nemusí nějak drasticky, pouze bych se o tom zmínila, jen kdyby otec se na to přímo ptal. S klidem, žádné pitvání a vyčítání.

Ohodnoceno: 3x

Od: segag
Datum: 15.03.16 20:32

Asi nevidím ten problém. Sestra se své 1/4 chce vzdát ve prospěch otce. Proč ne - asi to bude kompenzace za tu půjčku, kterou tímpádem přestane splácet. Vy si svoji 1/4 na sebe klidně nechte napsat. Asi bych spíš nedoporučila převádět na otce jako sestra, abyste neskončila tak, že otce jednou sestra přesvědčí, aby byt přepsal celý na ni (a takové věci se stávají dost běžně, hlavně pokud máte vztahy vlažnější a sestře je jedno, že by se ještě zhoršily).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.03.16 20:40

Právě že nyní problém není, ale v budoucnu může být, nevíme, s čím sestra přijde, co má za lubem. A jak správně uvádíte, sestra může otce zpracovat a on ji byt /část/ přenechat.

Též nevíme nic o vybavení bytu, jakou má hodnotu /obrazy, šperky, starožitný nábytek atd./.

Datum: 16.03.16 08:01

segag Datum: včera 20:32

Ano, po tazatelku je lépe si podíl ponechat aby neztratila kontrolu nad možným příštím dědictvím. Myslím to tak, že kdyby otec chtěl její sestře darovat byt nebo ho dokonce prodat, tak se o tom z katastru včas dozví. Když bude byt jen otce, nedozví se o ničem. Proto bych si podíl ponechala.

Datum: 15.03.16 21:15

Byt je 3+1, 2 balkony, cihlovy, dum bez vytahu, zadny starozitny nabytek, zadne zvlastni cennosti nebo sperky, jen bezne domaci spotrebice, vetsi mesto. Zarizeni je starsi, ale zachovale. Priznam se, ze hodnotu jsem zatim nezjistovala. Asi budu muset. At se pripravim, jak mi radi pohanka. Kdyz clovek prijde na navstevu k rodicum, tak to spis bere, ze je doma, a nepocita roky, jak dlouho tam ktery kus zarizeni je.

Datum: 15.03.16 21:27

Luci, pokud je to nábytek starší, /případně spotřebiče/, koupený v běžné síti, tenkrát v mládí rodičů, tak to má zase sestra pravdu, to neřešte. Kromě toho, že ho bude otec používat. Já, když jsem likvidovala byt, tak jsme to nikdo nechtěli, ani prodat to nešlo, nebyli zájemci ani zadarmo, tak ač zachovalé, šlo to do sběrného dvora. I tak to nahlásíte notáři, že maminka měla osobní věci a starý běžný, společný nábytek v bytě, který užívá otec, hodinky, snubní prsten, prostě drobnosti. Řeší se vklady na účtě, nebo pokud má mamka ještě nějaké akcie z kuponovky, stavební spoření, životní pojištění a tak podobně.

Byt je pěkný, dva B má již málokterý byt.

Datum: 15.03.16 22:40

Mám dojem, že dědické podíly jsou jinak. Otec po manželce 1/2 a 2 děti taky 1/2 = každá tedy po 1/4. Nebo se pletu? Starší zařízení se většinou u notáře hodnotí jako zařízení zanedbatelné ceny = hodnota nula. Napadá mne...nebude nejlepší, když byste se obě zřekly dědictví ve propěch otce a potom, on nesmrtelný není, byste dědily po něm každá půl?

Datum: 15.03.16 22:48

Je plno podvodníků, kteří číhají, vyhledávají staré lidi, dokáží se jim vetřít do přízně a ve slabé chvilce, nebo podvodným jednáním, starého zmateného člověka o vše oberou. Jakmile není byt stoprocentně v majetku starého člověka, je tam určitá naděje, že od toho dají ruce pryč.

Pokud by dědily sestry byt napůl po smrti otce, je tato sestra-tazatelka znevýhodněna. Druhá sestra by měla navíc tu půjčku - dar, kterou získala za života matky.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.03.16 23:10

Dobry vecer, jeste jednou chci vsem podekovat za odpovedi, rady a nazory. Cely den nad tim premyslim.

Vsichni mate v necem pravdu. Starsi lide premysli jinak, a rodice maji nekdy pocit, ze se musi pro sve deti - i kdyz jsou uz davno dospele, obetovat. A kdyz je nekdo pozada o pomoc, snazi se vyhovet. I kdyz se pak sami musi omezit. To vidime kolem sebe denne. Proto meli pocit, ze musi za kazdou cenu pomoct moji sestre. I kdyz na to obetovali penize, ktere meli na stavebnim sporeni. To meli jako rezervu, kdyby se vyskytlo neco neocekavaneho, vetsi oprava, nutnost prebudovat byt na bezbarierovy a tak.

Ja o tom vim jen proto, ze sestra chtela pujcit i ode me. To jsme s manzelem probrali a rozhodli se proti.

Jak to napsala pohanka ohledne penez, pujcky atd, to sedi naprosto 100%: das - budes spatny, nedas - budes stejne. Nejpozdeji kdyz pak chce clovek penize zpet. I kdyz bychom meli na pujcku smlouvu, a sestra by nesplacela, co by byl dalsi krok? Jit k soudu? Ona asi vedela, proc si nepujci treba u banky nebo u sveho stav. sporeni, i kdyz jsou uroky uz dost dlouho na minimu. Tam by pri nesplaceni doslo klidne i k exekuci, kdezto rodina holt pocka, ze.

Takze se sveho dedickeho podilu nevzdam, tim tatovi neublizim, kdyz na me bude prepsana 1/6 bytu. Zarizeni do bytu si rodice kupovali spolu, tak je i spravne, aby to i tata dal vyuzival a aby vse zustalo, jak je. Spotrebice – bezny prumer. Posledni roky jsem jim trochu pomahala s vyberem a srovnanim pres internet, at nekoupi neco, co ma spatne recenze, velkou spotrebu a tak.

Takze to zarizeni bytu nebudu resit.

S tou pujckou – darem, proste reknu u notare, co o tom vim, ty 2 predcasne zrusene smlouvy u stavebniho sporeni by se asi daly dohledat – pres notare, podle rc? To, ze si pujcili u kamaradky – sousedky, vim taky jen z doslechu. My jsme o tom sice mluvili, ale me tenkrat spis stvalo, ze se rodice tak obetuji a stresuji, misto aby si uzivali duchodu. Celkovou castku pujcky – daru sestre nedokazu odhadnout, ale je otazka, jak moc to ma na neco vliv, pokud by castka byla vyssi nebo nizsi, nez podil sestry, ktereho se hodla udajne vzdat.

Uz jsem to vsechno probirala s manzelem i pribuznymi, tedy lidmi, kteri me znaji, a mela jsem pocit, ze jsem ve slepe ulicce, ze se tocim porad dokola, tahle diskuze mi pomohla se z toho kruhu trochu dostat. Ze to ted vidim trochu z odstupu, a ze i sama vidim, ze se nesmim nechat zmanipulovat. Takze jeste jednou – diky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.