Vrácení daní při nemocenské

Od: Datum: 15.03.16 13:15 odpovědí: 11 změna: 17.03.16 17:39

Ahoj.Potřebuji pomoc prosím.Sama se v tom vůbec nevyznám. Od dubna 2015 jsem na nemocenské pracovní úraz.Neschopenka stále běží a žádné odškodnění mi ještě nebylo vyplaceno.Dnes jsem se dozvěděla,že mi na daních vrátili 105kč.Jak je možné,že tak málo? Jsem z toho špatná.Počítala jsem s větší částkou.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 15.03.16 13:22

Pracovala jste jen 3 měsíce a kolik jste odvedla na daních? Není možné vracet daně, které vám nebyly sraženy.

Ohodnoceno: 2x

Od: vilik
Datum: 15.03.16 14:58
Uška, ještě, že mi neděláte daňové přiznání.
Základní sleva na poplatníka je 24840 korun za celý rok 2015, tedy pokud vám vrátili pouze stovku, tak tu opravdu něco nesedí. Nevím, jaký máte stržený celkový obnos záloh na daň ve výplatách leden až duben, ale pokud menší, než je sleva za rok, tak máte přiznání podané špatně. Nebo máte opravdu hodně malý plat. Ptejte se účetní.
doplněno 15.03.16 16:17: Divím se, že moje daňové přiznání mi vyšlo. Mám v odpovědi nepřesnou informaci. Tedy lépe. Jestli je strhávána záloha na daň, a ta je celkem za měsíce leden až duben v součtu vyšší, než 105 korun ( co jste dostala ), měla by do výše, která je nižší nebo rovna slevě za rok 2015, která je 24840 Kč, vyplacena v březnové výplatě, pokud máte u zaměstnavatele podepsané růžové prohlášení. ( samozřejmě tato částka je brána v úvahu v případě, že nejsou jiné odečitatelné položky )
Pokud záloha na daň stržená není, nebo jen cca 30 korun měsíčně, máte nízký plat.
Kolonky ve výplatní pásce, které vás zajímají, se jmenují daň měsíční záloha, sleva na dani, daň po slevě, případně sleva na děti a hlavně DAŇ. Kolonka daň bude s mínusem, to je to, co můžete dostat zpátky.
doplněno 15.03.16 17:04: Uška odpovídá správně, ale věta Pracovala jste jen 3 měsíce... mi přijde nekorektní k tazatelce. Proto jsem to napsal. Úplně cítím ten odstup.
Navíc délka v zaměstnání je v tomto případě při přibližně stejné výplatě tak nějak úplně jedno.
Je pravda, že dovedete stejnou myšlenku sdělit míň řádky. To mi nejde.
Ohodnoceno: 3x

Datum: 15.03.16 16:29

Uška odpovídá správně,

daně lze vrátit maximálně do výše

odvedených záloh daně.

Jestli jste za první tři měsíce na dani odvedla právě zmíněných 105 Kč, není možné vrátit více, přestože základní daňová sleva činí 24.840 Kč.

Nemocenské nepodléhá dani z příjmu (nezaplatila jste z něj žádnou daň) a daňový bonus se vztahuje pouze na daňovou slevu na vyživované děti.

Případné odškodnění bude příjmem až v roce 2016.

doplněno 15.03.16 18:54:

Já v té větě nic nekorektního nevidím, Uška to nemyslela zle.

Podle mne jen chtěla sdělit, že za tři měsíce pravděpodobně nebylo na zálohách daně odvedeno tolik,

aby mohla být vratka vyšší...

doplněno 15.03.16 18:56:

PS:

A nezlobte se, věta

"Ještě, že mi neděláte daňové přiznání."

mi přijde horší...

Ohodnoceno: 3x

Od: uska®
Datum: 15.03.16 20:19

ivzez děkuji. Doufám, že tazatelka odepíše - zaplatila jsem 105,- Kč na daních.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.03.16 20:56

Také doufám, že se tazatelka vrátí to upřesnit.

A nemáte zač. (–:

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.03.16 18:14

Tohle mi napsala jedna paní,co si o tom myslíte? Máš nezdanenitelnou částku 2070 měsíčně. Takže čím déle jsi na nemocenský, o to víc dostaneš, dostaneš 2070 za každý měsíc nemocenské, což je ta nezdanenitená částka, kterou ti do nemocenský nezapočítaj. Takže se to spočítá jako přeplatek (počítaj to ročně 2070x12) a co z tý částky nevyčerpáš by měli vrátit.

Datum: 16.03.16 18:28

Myslíme si, že buď o tom "jedna paní" nic neví, nebo že jste se špatně pochopily.

Nevím, za co byste měla dostat za každý měsíc nemocenské 2.070 Kč, a hlavně od koho. Finanční úřad Vám může vrátit jen tu daň, kterou jste skutečně zaplatila. Podívejte se na výplatní pásky do kolonky "záloha na daň" po slevě a sečtěte si, co je tam za částky. Na výplatních páskách v měsících, kdy marodíte, už není z čeho daň počítat, čili neplatíte žádnou, není Vám tedy co vracet víc, než kolik jste zaplatila v počátečních měsících roku.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.03.16 16:49

Vzhledem k tomu, že se počítá ročně, tak ročně máš nárok na 24 840,-. Takže byť budeš dělat jen jeden měsíc a pak marodit, tak máš nárok na 24 840-2070, které ti nezdanili (když je to nezdanitelná částka) první měsíc z výplaty,nejedná se o zaplacenou nebo nezaplacenou daň, ale o nezdanitelnou položku...Tak paní mi to vysvětlila takto,tak vážně už nevím kdo má pravdu.

Od: xy
Datum: 17.03.16 17:14

Ne, není to nezdanitelná položka. Je to sleva na dani.

24 840 ročně slevy z daně. Tzn, kdo nezaplatil žádnou daň, tomu není co vracet . Nějakou slevu Vám možná započetli už při výpočtu daně při výpočtu mzdy , a o to jste na dani zaplatila míň už v tom měsíci .Doplatila jste zbytek daně. Teď by vám mohli vrátit přeplatek, pokud jste nějakou daň po započtení slevy zaplatila Pokud vaše zaplacená daň byla malinká, vrátí vám jen to málo. Vidím to u nás v práci, zaměstnanci, kteří mají nízký plat, neodvedou skoro žádnou, nebo žádnou daň, a potom tedy není, co jim vracet, anebo jen to málo.

Podívejte se na výplatní pásky , kolik daně jste za odpracované měsíce zaplatila. Více vám vrátit nemohou.

Od: vilik
Datum: 17.03.16 17:15
Známá nemá pravdu. Nezdanitelná částka je částka, která se nedaní, pokud máte daň platit. V žádném případě se nejedná o daňový bonus, který dostanete od státu. Vy můžete žádat zpět jen to, co jste zaplatila. Příklad paní by byl v pořádku, kdybyste odvedla hned ten první měsíc na záloze víc, než roční nezdanitelnou částku sníženou o 2070.
doplněno 17.03.16 18:34: Xy, máte pravdu. Je to základní sleva na dani. Část mzdy se touto slevou (do celkové výše 24840 korun ročně ) vlastně nedaní, protože vypočtená daň je tímto "vymazaná".

Od: xy
Datum: 17.03.16 17:39

je to sleva na dani, ne nezdanitelná částka.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.