Sirotčí důchod, nárok v nezletilosti

Od: Datum: 13.03.16 23:07 odpovědí: 4 změna: 14.03.16 07:53
Dobrý den , už 10 měsíců nežiji u matky, ale se svým přítelem, který se o mě stará. Doma nebydlím z důvodu, že mě matka citově trápila, odmítala mě živit a já to už nemohla vydržet. Přestěhovala jsem se , mojí matce to je do teď jedno. Ze začátku byla ochotná mi dávat můj sirotčí důchod, což je zhruba 7 tis.(možná víc, ale pravdu se nedozvím) a ne celé, dávala mi 5 tis. z toho jsem přispívala do domáctnosti kde bydlím a dále 2 tis. šli na mou potřebu, zájmy atd. Jenže to vydrželo jen 2 měsíce z 10 měsíců, matka je nechutný člověk, je zaobstaraná,pracuje v Rakousku, má dobrou práci, ale klidně by ji nevadilo mít i mé sirotčí. Asi todle nevyhraju a budu muset počkat do mé zletilosti (teď mi je 17 let). Chci se tedy zeptat jak si můžu pomoci, sirotčí patří mě, já ho potřebuji. Kam zajít a co dělat. Jenže domnívám se, že pokud se někde ozvu, budu se muset vrátit domů k matce a to já nezvládnu. Prosím poraďte..
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.03.16 23:52
avatar

Především jste se nezmínila, jestli matka vůbec na Vás sirotčí ještě pobírá. Ona musí pro jeho výplatu dokladovat, že se soustavně připravujete na své povolání. Například studujete, tedy musí předložit potvrzení o Vašem studiu. Pokud tomu tak není, Vy jí žádné potvrzení nedáte, domnívám se že stát sirotčí pak už nevyplácí. Patrně jste hlášena na UP, nebo zdravotní za Vás platí stát, jako za studenta? Nenapsala jste nic, jen litanie na matku. K Vašemu dotazu je ale třeba vědět, co vlastně děláte Vy.

Když v 16 letech utečete matce k muži, což sama víte že jste neměla dělat, protože matka má za Vás odpovědnost do Vaší zletilosti, ne Váš kamarád, pak samozřejmě nelze spravedlivě požadovat, aby se matka o Vás starala a platila na Vás výživné, když si děláte co chcete. Říci o matce že je nechutný člověk a sama se chovat nezodpovědně je absurdní.

Pokud studujete a tedy potřebujete peníze, budete se muset chovat jako dcera a bydlet u matky. Jinak ona Vás právem nepodporuje v tom, že žijete s kamarády a jste nezletilá. Pokud nestudujete, běžte pracovat a na výživné či sirotčí zapomente. A radím, abyste si zjistila kdo a jestli vůbec za Vás platí zdravotní pojištění. Pokud studujete a matce o studiu posíláte potvrzení, pak Vám ho hradí stát a náleží Vám sirotčí do Vašich 18 let k rukám Vašeho zákonného zástupce. A to je matka, at se Vám to líbí nebo ne.

Pokud nic neděláte, dokonce nejste ani na UP v registraci, pak můžete být zadlužená na zdrav. pojištovně a ve Vašich 18 letech Vás začne pojištovna uhánět. Matka není povinna to za Vás platit. Nestudujete, nic neděláte..není tedy žádný důvod. Pokud jste s matkou nechtěla žít, měla jste situaci řešit jinak, odchodem na internát, do dětského domova a podobně. Tyto situace se neřeší přes postele mužů, ale zcela jiným a odpovědným způsobem, proto myslím, že hlavní důvod nebyla Vaše matka jako taková, ale to, že Vám zakazovala z pochopitelných důvodů takový způsob života.

Pomoci si můžete jen tím, že pokud studujete, obratte se na sociální péči, že nechcete bydlet s matkou a umístí Vás do internátu nebo dětského domova. V 18 letech můžete jít bydlet k příteli, už budete zodpovídat sama za sebe.

Jinou radu Vám dát nelze, protože nejste vůbec dost vyspělá na život jaký chcete vést a vedete ho od svých 16 let, když se domníváte, že nebudete nic dělat a ostatní Vás budou živit. A nemyslím si že Vás matka citově trápila, když nesouhlasila s Vaším způsobem života. Víte, že Vás mohla nechat přivést domů i policií?


doplněno 14.03.16 00:19:

https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=V%C3%BDplata+sirot%C4%8D%C3%ADho+d%C5%AFchodu

Informace, které asi nevíte...


doplněno 14.03.16 00:27:

Navíc, pokud skutečně se nepřipravujete na své budoucí povolání, tak Vaše matka pobírala vdovský důchod, o který přišla, když stát přestal na Vás vyplácet sirotčí. Aby jí zůstal i nadále, tak by musela být plně invalidní nebo mít příslušný věk, asi tyto podmínky nesplnovala, takže Vaším způsobem života jste přišli o hodně peněz. Kladu si otázku, kdo koho víc trápil? Matka, která z Vás něco chtěla mít, to asi těžko byla.


doplněno 14.03.16 00:34:

A jestli opravdu to bylo tak, jak píšu, proč se vlastně divíte že Vás matka odmítala živit, když jste si život představovala tak, že v 16 letech si budete dělat co chcete, přestanete studovat...neměla žádný důvod Vás v takovém životě podporovat. Já bych to také neudělala. Naopak bych Vás nechala přivést domů policií ve Vašem zájmu. A pokud byste utekla znovu, dala bych takovou dceru do DD, než z ní později mít něco, co pokládám za zlý sen. Nebudte tedy takový sobec.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wertz
Datum: 14.03.16 06:40
Dobrý den,jde vidět, že máte plnou pusu názorů a toho jak to zřejmě je, že jsem fracek. Doma se s matkou žít nedalo, ale to je vyprávění na dlouho... ano stududii a ano potvrzení dokládá. Jinak děkuji za užitečnou informaci, sice ste ji mohla uvést méňe urážlivě, ale i tak děkuji..
Datum: 14.03.16 07:53
avatar

Na mé radě, abyste šla do DD nebo na internát, nevidím nic urážlivého. Pokud byste to tak tehdy udělala, odsoudila bych matku. Ale Vy jste z domova odešla bez svolení matky a místo vděčnosti jste tady o ní napsala docela dost špatné informace, takže jsem pochopila, že to nebyla matka kdo Vás primárně vyštval z domova, ale že mezi Vámi nastal konflikt, když jste bez jejího souhlasu šla spát k muži v 16 letech. Co je na tom urážlivého? Pokud Vám ovšem k tomuto závažnému kroku dala matka svolení, pak se omlouvám.


doplněno 14.03.16 08:11:

Prostě to tak je, že matka k Vám měla povinnosti, když jste bydlela u ní, ne ted, když jste si začala žít vlastní, předčasně dospělý život s kamarádem, který Vás živí, když Vám matka nic nedává. A ona opravdu dávat nemusí, může Vám peníze ukládat, ale není povinna Vám je posílat k cizímu člověku, u kterého nemáte co dělat. Vy chcete, aby se o Vás staral kamarád a ještě matka + stát se sirotčím, ovšem i tady existují nějaká pravidla a Vy jste je porušila.

Důsledek je že nemáte z čeho žít. Patrně Vám nezbyde, než odejít ze studií a začít se živit prací. Myslím že Vaše matka věděla, že tak dopadnete, protože jste se nechovala rozumně. Není na vině matka, ale Vy. A matka ještě rok bude pořád v nebezpečí že když něco provedete, nebo se Vám něco stane a ji za to můžou zavřít, že Vás nepřivedla domů policií, to si uvědomte. Že se chováte jako fracek jste řekla Vy, já ne.

Apropo, když hrdě odejdu z domova, že se o sebe dokážu postarat sama a nepotřebuji k tomu něco tak hrozného jako je matka, tak se té hrdosti držte a běžte pracovat. To je má rada.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.03.16 07:38
avatar

Matka je do Vaší plnoletosti Vaším zákonným zástupcem. Měla by Vás vychovávat, pečovat o Vás, starat se, abyste se připravila na budoucí povolání.

Nepíšete ale, jak se připravujete. Zda studujete střední školu, či nějaký učební obor. To je důležité. Protože pokud jste jen tak utekla jako nezletilá od své opatrovnice a nevzděláváte se, pravděpodobně matce příspěvek odebrali. Takže ona Vás možná dotuje ze svého. A Vy nemáte nárok na nic.

I když si nerozumíte, což se stát může, měla jste u ní vydržet aspoň do svých 18 let. Ona je za Vás do této doby odpovědná a mohla by být i trestně stíhána, pokud by někdo nahlásil, že s ní nežijete. A Vy byste se opravdu dostala do ústavu.

Věřím, že nám napíšete, jak se připravujete na budoucí povolání, co děláte za školu, či za učňák. Protože pokud máte jen základní vzdělání a děláte snad někde nekvalifikovanou práci, či dokonce jenom sedíte doma, není to dobrý vklad do života. Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.