Suchý strom mě mohl zabít v lese-čí vina?

Od: Datum: 01.05.16 21:14 odpovědí: 29 změna: 05.05.16 18:33

Dobrý večer, před týdnem jsem byl v lese, přičemž je tam mnoho suchých-mrtvých stromů, které však ještě nespadly. Avšak jeden takový strom mě minul o pár metrů jeho špičkou. To mi vybavilo případ, kdy před několika lety při silném větru zabila suchá borovice ženu, která byla lese s rodinou.

Tak se ptám, kdo nese vinu, že jsou v lese takovéto stromy? Už jsem na to upozornil lesníky, ty se však jen zasmáli, ať se starám o jiné věci. Les nepatří soukromému člověku, je to státní les, který má ale v pronájmu společnost.

Jestliže ale někdo v lese hospodaří, tak taky za to musí nést odpovědnost.

Kdo by byl odpovědný za usmrcení člověka?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.05.16 21:51

Vstup do lesa je na vlastní nebezpečí ! Pokud Vás napadne divočák,jelen v říji nebo vzteklá liška, tak co potom.To by myslivci nebo majitelé museli za každým chodit a hlídat,zda se mu něco nepřihodí,pokud by měli nést odpovědnost.:)

Za silného větru do lesa lezou jenom kaskadéři se životem.*stop*

Ohodnoceno: 4x

Datum: 01.05.16 21:55

Jen lesníky? Měl bys upozornit i rybáře, aby se jim někdo neutopil v rybníce třeba.

Ohodnoceno: 1x

Od: ctenar
Datum: 01.05.16 22:00

Vstup do lesa na vlastní nebezpečí - zákon.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.05.16 22:05

Jak psali ostatní, vstup do lesa je na vlastní nebezpečí, na rozdíl od budov nenese majitel odpovědnost za to, co vám les "udělá". Ač se to zdá k nevíře, jsou v jednadvacátem století v tomto státě místa, kde za vaši smůlu odpovednost nikdo nenese.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.05.16 22:22

V případě, že není o les pečováno dle zákonů a došlo by k újmě, tak dle § 2910 občanského zákoníku, každý odpovídá za újmu, kterou způsobil porušením právní povinnosti.

Takže pokud tě zraní suchý strom a o les bylo správně pečováno, tak smůla a platí, že vstup je na vlastní riziko.

Naopak, pokud tě zraní suchý strom, který tam už neměl být, tak je za něj odpovědný majitel lesa.

Od: jakubisko
Datum: 01.05.16 22:40

Bohužel se někteří kolegové zde na poradně až vysmívají a mluví něco, že bych měl upozornit i rybáře.

Ale ono se to každému zlehčuje a vysmívá, dokud by se nestalo něco třeba jeho dítěti, to by pak byla jiná...holt "z cizího krev neteče"*ee*

Tady jde o to, že jsem je upozornil, ty lesníky, jezděj tam do lesa pořád, pily mají, pro ně to přeci není problém, to je tak na 5 minut ten strom schodit.

Datum: 01.05.16 22:54

Ono, položit strom je opravdu je opravdu práce na pět minut.

Problém a to podstatný problém je, ten jeden jediný suchý strom v tom lese najít. To už zdaleka není práce na pět minut.

Život mě naučil, nespoléhat se na jiný, ale jen a jen na sebe.

Od: trtr
Datum: 01.05.16 23:02

Zdravím, bohužel, vstup do lesa je opravdu na vlastní nebezpečí. Člověk musí během dne "čuchat" nebezpečí všude a předpokládat vývoj situace. Je to sice namáhavé, ale je to pro život nutné. Bohužel se tento pud vytrácí. Já, když v lese narazím na ceduli TĚŽBA DŘEVA, tak se otočím a jdu raději jinou cestou a pozoruji případné podezřelé stromy kolem cesty-v 99% případů je lze bezpečně obejít. Bohužel, když už strom padá, tak spousta lidí utíká ve směru pádu.

Datum: 02.05.16 06:57

Koho jste upozornil? Dělníky s pilami nebo majitele-správce? Dělníky s pilami, to je hodně velký nesmysl. To je jako když byste si uvaděčce v kině stěžoval na kvalitu filmu. Dělník dělá to, co dostane příkazem. *hej*Divím se, kolik lidí nadává pokladní v sámošce za to, že se jim nelíbí něco z obchodu. Ona je placená za to, aby markovala a správně inkasovala. Ne za to, aby bylo v prodejně nebo ve výrobně zboží všecko vpořádku. Na to jsou tam jiní. Ti jiní to mají v popisu práce a také na výplatní pásce. *hej*Hlavní zákon života zní: Za svůj život si zodpovídá každý sám!

Datum: 02.05.16 18:38

Ty asi nemáš lehký život, co?

Od: asd1
Datum: 01.05.16 22:58

Viz Andelck...

Ovšem v horách padaj šutry a laviny, v lese suchý stromy a větve. Kdo pod to vleze tak si za to může jen on sám.

Stejně tak jako když v zimě uklouzne po ledu - svět se v p. obrací, v zimě je sníh který klouže, neslýchané! Chceme normu na sníh!

Prostě tohle je život - ve vodě se můžeš utopit, v džungli tě sežere tygr, na sněhu to klouže a v lese na tebe může spadnout suchá větev nebo strom. Když se v tom neumíš pohybovat tak tam nelez. A když se ti něco stane tak nehledej "kdo za to může" ale spíš přemýšlej co jsi ty udělal špatně. Za chvíli by se vymáhalo odškodný že majitel lesa nemá zmije s náhubkem a někoho uštkly...

Datum: 01.05.16 23:24

už vidím například cyklistu, co jede v lese, jak stíhá sledovat všechny stromy kolem a zároveň jestli nevjede na kámen na cestě.

Taky by mě zajímalo, jak by kdo reagoval, kdyby na jeho 15ti leté dítě spadl suchý strom, na který byly lesníci upozorněni. To by pak byla jiná "rétorika"

Od: asd1
Datum: 02.05.16 01:09

Pokud na moje 15 leté dítě v lese spadne suchý strom, tak je to 1. moje vina že jsem ho neuhlídal, 2. jeho vina že na něj spadnul. Rozhodně ne vina vlastníka lesa. A už vůbec by mě nenapadlo vymáhat po něm nějaké odškodné (za vlastní blbost?). Prostě les je les a suché stromy co občas spadnou tam prostě byly, jsou a budou. Na koho spadnou ten si za to může sám.

Lidi těžce degenerujou...

Zakopnu na schodech a budu vymáhat odškodné za to že jsem zakopl na schodech?! Kde to jsme proboha.

Tělocvik na školách se za chvíli může zrušit... Žák si při kotrmelci ublíží - může za to učitel. Ještě za mě za to mohl jen a pouze žák protože je takový nešika že si ublíží při kotrmelci. Dnes se hledá kdo za to může a z koho by se daly vytřískat prachy... Kocourkov. Kotoul plavmo přes švědskou bednu byla normální věc. Dnes by se děcka pozabíjely a učitel by šel bručet. To není pokrok, ale cesta do p.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 02.05.16 08:48

No dobře, já tento názor respektuju. Ale je otázka, jesltli byste se opravdu tak zachoval, jak píšete, kdyby došlo k poškození vašeho dítěte.

Datum: 05.05.16 14:56

jakubisko

- a co tím chcete říct?

- pokud vychovávám dítě jako nezodpovědného troubu, tak mi asi svalení zodpovědnosti na jiného a případné sebevětší odškodné nemůže jeho případnou ztrátu nahradit. Nebo Vám jo?

Datum: 02.05.16 13:39

V první řadě bych dítě varovala, že je tam a tam suchý nebezpečný strom, aby tam nelezlo. Umíte si reálně představit, že lesníci budou kontrolovat nepočítaně ha lesa, každičký strom, jestli není suchý a nemohl by spadnout? Neřeknu park, ale les? Tomu sám nevěříte, nebo jo?

Od: trtr
Datum: 05.05.16 08:45

Zdravím, když cyklista jede v lese 50 km/h, v uších sluchátka, tak strom či kámen není to poslední co ho může ohrozit. Co taková LADA Niva lesní správy či těžební souprava (Tatra 815 s návěsem) někde v zatáčce? Už jsem viděl i křížky na lesních cestách a proč asi? Pravda, mohla to být bouřka či strom, ale také srážka s něčím co evidentně je třeba v lese předpokládat.

Nechápu tedy ty lidi, co jedou na kole rychlostí letícího šutru. Já si pěkně šlapu, relaxuju, koukám a stíhám doho dost. Namátkou právě nebezpečné stromy, kameny na cestě, nějaký ten hříbek, případně borůvčí či nějakou pěknou cyklistku ještě pozdravit. :),

Datum: 01.05.16 23:29
Pokud jsou stromy viditelně poškozeny ( opřeny o sebe ), tak nechápu, že vy nechápete, že takový strom může spadnout a chodíte tam.
V lesích je spousta míst, jaké popisujete. Někdy dávají lesníci varovné cedule, zvlášť po nějaké kalamitě, kdy nestíhají poškozené stromy likvidovat. Ale asi také spoléhají na zdravý rozum lidí.
Odpovědnost za stav lesa má jeho majitel ( soukromníci to hlídají více ), a odpovědnost za sebe máte jen vy sám. M.

Datum: 02.05.16 06:05

Nevím, kde jste dělala tu statistiku, ale já znám pralesy patřící soukromníkům.

Datum: 02.05.16 11:50

@ra252 - Jaká statistika? Zkušenost.

Datum: 02.05.16 07:45

Obecné užívání lesů § 19 (1) Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potrřebu lesní plody... atd viz Zákon o lesích nebo taky Lesní zákon...http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-289

Datum: 02.05.16 08:57

člověk by měl taky trochu myslet sám, nežli někam vleze - nemůžete očekávat, že Vás ve všech životních situacích bude někdo vodit za ručičku. Ostatně - jak tady zmiňují ostatní, do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí - les není městský park.

Datum: 02.05.16 09:58

Ještě chvilku se snažte o to, aby zodpovědnost za pád stromu nesl majitel lesa, a akorát tím podpoříte to, že do lesa bude naprostý zákaz vstupu. Pomalu začínám majitele chápat. Nejenže uklizí po jiných v lese bordel, "vztekají se" nad polámanými mladými stromky. Teď ještě aby ke každému, kdo vstoupí do lesa, přidali helmu a průvodce. My šmajdáme někomu jinému po jeho majetku, my si máme dávat pozor. Nebo tam nelézt. Víte, já pamatuji dobu, kdy bylo v přírodě plno nebezpečných přístupných míst. Různé jeskyně apod. Každý, kdo jsme tam lezl, jsme věděl, že to jen a jen na naše nebezpečí. Díky lidem, jako jste Vy, je dnes většina vstupů zahrazena. Chápu to. Proč by majitel měl hlídat a zabezpečovat prostory a obávat se, že si tam někdo něco udělá. Ale je to fakt děs. Tady v okolí máme skály, žádné velké výšky - jsou to bývalé lomy. Je v nich plno lidí, co se tam cvičí. Zatím nikoho, kdo tam spadl, nenapadlo žalovat majitele, že je lom přístupný. Až to první zraněný udělá, tak se lom oplotí a všichni budou mít konec s lezením.

Ohodnoceno: 10x

Datum: 02.05.16 13:40

Naprostý souhlas!*palec*

Od: jirkahron
Datum: 05.05.16 18:33
Naprostý souhlas. bohužel to máte těžké, když tazatele nikdo na fejs-BŮ-ku nenaučil, jak se má chovat na návštěvě. Natož, aby mu někdo vysvětlil, že pokud mu les nepatří, je v něm právě a pouze na návštěvě. Dokonce bych řekl, že si vůbec neuvědomuje, že svou nahodilou přítomností v lese, narušuje přirozený chod věcí v něm. A soudě podle snahy "hledat viníka" se dostal do lesa omylem, když džípíeskou hledal zábavní park. Co se v té škole dnes vyučuje? Nejsem z ní sice tak dlouho, ale neproběhla v nedávné minulosti ve školství nějaká revoluce ohledně základních znalostí? Přesně tento typ "reklamou-fejs-BŮ-ky-a-jinýmy-kravinami" slepých lidí je vodou na mlýn snaze o větší ochranu práv vlastníků lesa. Ani se nedivím, že po ní tak volají a když to tak čtu, snad jí i podpořím. Kdy se milý tazateli začnete ptát, zda správa komunikací náhodou nemůže za to, že vás na ní srazilo auto, když jste předem upozorňoval, že by se tam mělo raději chodit pěšky nebo např. hledat vinu u výrobce džípíes, že vás neupozornila na přijíždějícího cyklistu v křižovatce? Uff, musel jsem.

Datum: 02.05.16 16:22

Ahoj Jakubisko.

A to si představ hochu, že kdyby jsi byl např. v USA, tak by jsi se do nějakého toho lesa ani nedostal. Ne z důvodu že by to bylo nějak daleko, ale jako soukromý majetek někoho, kdo by tě odtamtud pěkně pakoval. Ti blázni na to přesvědčování používaji i střelné zbraně. Někteří emerický trotlové střílejí své spoluobčany i na neoplocené předzahrádce před barákem. Tohle by tě zbavilo odpovědnosti, že se tobě nebo tvému dítěti někde kde nemáš co dělat, něco stalo.

Datum: 02.05.16 17:46

Vážený tazateli: Vždycky platilo, že kdo se bojí, nesmí do lesa. To už jste tak zdegenerovaní, že za Vás musí nést někdo odpovědnost i v lese? Nechtěl by jste se nechat ještě vodit na provázku? Omlouvám se za hodně tvrdou odpověď, ale tahle otázka si jinou nezasluhuje. A pokud nejsem první s takovou reakcí, tak jsem opravdu neopisoval. Nemám to chuť ani číst. Ale odpověď jsem musel napsat. Připadá mi to neuvěřitelné, že někoho něco takového vůbec napadne. Skoro mám pocit, že je to provokace. Tazatele, by snad omlouvalo mládí. Ale pak by zasloužili rodiče. Za takovou výchovu...

Datum: 02.05.16 18:17

Když budete celý život chodit do toho lesa na borůvky a houby zadarmo,tak to bude dobrý. Kdybyste se náhodou přiotrávil mochomůrkou,budete hledat,kdo je ten majitel,který to tam nechá růst*smich*. Vy jste neuvěřitelnej. Buďte rád,že tam můžete chodit,koupat se volně v přehradách a rybnících a nevymýšlejte s odpuštěním hovadiny. Jak psali kolegové,jsou státy,kam se do lesa podíváte jen s průvodcem a za vstupné,houby si můžete koupit na recepci. :-D JISKRA

Datum: 05.05.16 08:35
Jakubisko, az pujdete do amazonskeho pralesa, tam za Vas ponese zodpovednost kdo? Je to to same. A je jedno zda jste rodic, dite, nebo cyklista...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.