Jedná se o pracovní úraz nebo ne?

Od: Datum: 13.03.16 08:40 odpovědí: 11 změna: 15.03.16 05:50

Dobrý den,chtěla bych poprosit o vysvětlení a popřípadě radu.V prosinci před vánocemi zařídil zaměstnavatel svým zaměstnancům společenskou akci.Ještě dopoledne byli v práci ,na odpoledne si museli vzít 1/2 dne dovolené. Odpoledne všichni odjeli firemními auty na zmiňovanou zábavu , na které se manželovi stal úraz , se kterým byl 2 měsíce v pracovní neschopnosti.Jedná se o pracovní úraz nebo ne. Zaměstnavatel manželovi tvrdí ,že ne,protože měl dovolenou. Podle mě to byla akce nařízená zaměstnavatelem, tak by to měl být pracovní úraz. Děkuji za případnou odpověď. Monika


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.03.16 08:45
avatar
Pokud by ta akce byla nařízena zaměstnavatelem tedy účast na ní byla poviná tak by se jednalo o pracovní úraz
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.03.16 09:13
avatar

Já si zase myslím že ne. Zaměstnavatel může nařídit dovolenou. Ale nemůže nařídit učast, když má zaměstnanec dovolenou a není tedy v práci. Takže byla každého věc, jestli se zučastnil. A zvláště jestli se tam pil alkohol, proto také asi nařídil tu dovolenou. Co vím v rodině, tak na různé firemní akce, pokud se chtějí zučastnit, chodí se mimo pracovní dobu, protože se konají k večeru nebo o víkendu, v sobotu. Kvůli tomu, že je na každém, zda chce přijt či ne.

Něco jiného je, jestli se jednalo o povinné firemní školení. V tom případě neměl právo ani nařizovat dovolenou a lze ho zažalovat.


doplněno 13.03.16 09:16:

Ale protože nařídil svým zaměstnancům učast, je možné, že to bylo firemní školení, na to se ale zase nesmí nařizovat dovolená, která je na zotavení, nikoliv na školení. Tady je důležitá okolnost, co to bylo za akci totiž a to právě nevíme.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 13.03.16 09:22

v podstatě jak píše Wasube - záleží na tom, jestli zaměstnavatel akci ZAřídil, ale účast na ni byla dobrovolná v době dovolených - potom by to nebyl pracovní úraz, protože se nestal v souvislosti s výkonem práce. anebo jestlil jim účast NAřídil, tedy zaměstnanci tam byli povinně, potom by to pracovní úraz byl. ovšem proti druhé možnosti svědčí dovolená, protože pokud by se jednalo o povinnou akci (např. školení), tak by na ni zaměstnanci nebyli o své dovolené, ale v pracovní době.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 13.03.16 12:02

Dovolená není pracovní činnost a tak nemá nárok na odškodnění. Jistě se mu úraz stal pod vlivem alkoholu, což se stává. I na takové případy bývá navíc pojišťovna chytlavá i pro soukromá pojištění a neplnila by.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: monika62
Datum: 13.03.16 13:09

Neměl alkohol.

Od: jenda2
Datum: 13.03.16 17:17

Tak to je dobře. Všeobecně se tlačí na odmítnutí plnění ze strany pojišťoven při alkoholu v krvi při jakékoliv příležitosti. Jak jsem ale už psal, byli zaměstnanci na dovolené, tedy žádný pracovní úraz. Při dovolené nejde o nařízenou práci. To se vylučuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.16 13:52
avatar

Podle mě zaměstnavatel tu akci ZAŘÍDIL, nikoliv NAŘÍDIL. Jenom si lidé museli vzít 1/2 dne dovolené. Nebude je zaměstnavatel hostit, bavit a ještě jim to platit jako pracovní dobu.

Proto, bohužel. Pánovi se úraz stal v půldni jeho dovolené. Když se úraz stane o dovolené, není pracovní. A mohl být přitom střízlivý, nebo napitý, to je jedno. Mohl být na akci, doma, přesto to pořád bylo v době jeho dovolené.

Když byla třeba dovolená od 12 hodin a úraz by se mu stal v 11,30, bylo by to o něčem jiném - pracovní. Jaga.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 13.03.16 14:35

Svět není černobílý. Úplně si dovedu představit tu situaci (netvrdím, že to tak bylo, ale mohlo být). Akce je v režii zaměstnavatele, ten nařídí aby si každý zaměstnanec vzal dovolenou (co kdyby si někdo přihnul..., proč to mám platit ještě ve mzdě, stačí, že zaplatím co projedí...), ale zároveň dá patřičně na jevo, že akce je (dobrovolně) povinná. Není tedy dost dobře možné nepřijít (případná neúčast by byla absentérovi přičtena "k dobru").

Úraz je věc nepříjemná, ale zaměstnavatel je krytý, minimálně papírově jde o mimopracovní aktivitu. Bude někdo svědčit v neprospěch zaměstnavatele? Myslím, že ne! Existuje záznam o úrazu? Z hlediska pracovně - právního určitě ne. Takže, ač je to k vzteku nebo k pláči, nevidím reálnou možnost s tím cokoliv dělat...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.03.16 16:11

Pokud byste se soudili, tak v tomto případě nelze výsledek vůbec předvídat. Soud by mohl rozhodnout nějak, odvolací jinak a nejvyšší ještě jinak. Bude hodně záležet na tom, zda prokážete, že účast byla povinná, nařízená dovolená zas hraje proti. Důkazní břemeno bude na Vaší straně. Poraďte se s právníkem, osobně tipuju, že Vám spor nedoporučí, protože šance na výhru proti poměru nákladů na právní bitvu proti možné výhře bude neuspokojivé - typické dilema pokerového hráče.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.16 16:14
avatar

O pracovní úraz se určitě nejedná, protože manžel si přivodil úraz v době čerpání 1/2denní dovolené.Sice jak píšete, zaměstnavatel její čerpání nařídil, ale již nemůže nikomu nařídit, jak s ní dotyčný naloží. Jinými slovy,manžel se firemní oslavy a určitě rád:-D zúčastnil dobrovolně, bylo to jeho rozhodnutí.Kdyby nechtěl, mohl odejít domů. Samozřejmě,že tímto způsobem se zaměstnavatel zbavil odpovědnosti v případě nečekaných událostí, které se při oslavě mohou vyskytnout

Naprostý souhlas s ampérem.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.03.16 05:50
avatar

Úraz při účasti na zábavné společenské akci

podle mne nelze na rozdíl např. od teambuildingu

považovat za pracovní úraz.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.