Výpověď pro nadbytečnost

Od: Datum: 12.03.16 16:29 odpovědí: 14 změna: 13.03.16 18:11

Dobrý den, po dlouhodobé nemoci jsem ještě před nástupem do práce byla informována, že po nástupu obdržím výpověď pro nadbytečnost. Moje místo nebylo zrušeno, bylo nahrazeno jiným pracovníkem, kterého jsem zaškolila a byl přijat na dobu určitou. Později jsem se dozvěděla, že mu byla nabídnuta smlouva na dobu neurčitou a zdřejmě i moje místo. Nevím zda má zaměstnavatel právo moje místo neuvolnit, pokud budu uznána práce schopnou Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.03.16 16:41
avatar

Podle všeho se pracovní pozice, kterou jste zastávala bude jmenovat jinak i když bude mís stejnou náplň práce a pak je tedy vaše místo zrušeno. Pokud chcete jít do sporu tak soudní cestou a prokázat účelovost tohoto kroku. Pokud vyhrajete tak ale musíte počítat s tím, že záhy se dopustíte hrubého porušení pracovní kázně a půjdete stejně. Lépe vzít 3 platy odstupného a najít jinou práci. Spor je dosti obtížný na prokazování a tudíž i obtížně vyhratelný.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 12.03.16 17:18
avatar

Zaměstnavatel musí také zajistit chod podniku/firmy, a tak musí zvolit nejschůdnější cestu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: coco
Datum: 12.03.16 18:26

Podobnych pripadu znam hodne, zkuste si vyzadat odstupne aspoň 5platu s tim, ze odejdete bez problemu, zamestnavatel s maslem na hlave radeji vyhovi, nez by sel k soudu :)


doplněno 13.03.16 00:59:

Nerozumite? 2 platy odstupneho jsou podle zakona a dalši treba 3 navic po dohode " za odmenu" U nas se to pri propousteni takhle praktikovalo a vetsinou to probehlo v klidu bez stiznosti :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 19:46
avatar

Vaši radu nechápu.Při propuštění skrze nadbytečnost přináleží odstupné bez ohledu zda má či nemá zaměstnavatel máslo na hlavě! a již bvůbec nnevím proč se v tomto případě soudit!?


doplněno 12.03.16 21:56:

Atreusi dle dotazu teprve dostane výpověd pro nadbytečnost.Z toho vycházejme.Určitě to zaměst ošetří aby to nešlo napadnout,změní název postu,jiné podmínky atd a tazatel stejně bude...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.03.16 20:47

Její místo nebylo zrušeno, proto je výpověď neoprávněná a mohla by se bránit žalobou u soudu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.03.16 10:22
avatar

diesele, kdyby tazatelka napsala, že byla u firmy třeba 10 let, že byla obětavá, ale pak jí tohle udělali, ale vypadá to opět klasicky, rozčilování se nad svými právy. Jako obvykle.
Ale že ta firma kdyby takových lidí měla víc tak se položí, nikdo neuvažuje, že má své závazky. Jak je možné, že někde nastoupím a vždycky "náhodou" dlouhodobě onemocním. A kdo má za ně věčně pracovat? Za ty, co mají svá práva?
Za tyhle vykutálené lenochy moje příbuzná se nadřela zadarmo jako kůn. Kvůli nim několik let nevěděla co je volný víkend nebo dovolená. Protože musela stačit i svoji práci.
Takže se nikdo nemůže divit, že by zaměstnavatelé byli pro zákon, aby mohli vyhodit lenocha hned. Žádné 2 měsíce, odstupné a ještě ochranná lhůta při nemoci... Vidíme kam to vede. Lidé nehledají práci, ale jak by už předem tu práci ošidili. A to tak nemůže fungovat. Firmy to vědí a proto si spolehlivých zaměstnanců váží a jen tak by je nepropustili. Zahraniční firmy si je často i hýčkají dobrým platem a bonusy..stravenky a podobně.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.03.16 15:44
avatar

Wasube ale tazatel nenastoupila do práce s tím že bude marodit ,pracovala pak onemocněla a ještě před nástupem po ukončení PN se dozvěděla danou věc!To je trochu jinak !A s tím že si váží? Je hejno firem a vedoucích co si lidí kteří na ně dělají neváží ani trochu,ale to je zase jiná věc.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.03.16 10:08
avatar

coco, napsala jste nesmysl. Zaměstnavatel nemá máslo na hlavě, on jen doplácí na naše příliš sociální zákony. On sice hodně o člověku napoví zápočtový list, ale stejně je předem těžké odhalit lenocha a neschopného člověka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coco
Datum: 13.03.16 11:09

Wasube, coco nepise zadne nesmysly :) , asi jste sama nikdy nebyla svedkem nahleho propusteni vice osob pro udajnou "nadbytecnost", ale tohle se dnes opravdu deje. Byla jsem radcem nekolika podobne "postizenych" a dovedla jsem je k "vitezstvi" alespoň s tucnym odstupnym. Pribehy jsou ruzne, ale v zivote nikdy neni vse na jedno brdo a protistrana sporu nemusi byt vzdy v pravu, i kdyz nektere problemy zamestnavatelu taky chapu, prece jen byva dnes casteji zneuzit a postizen pracovnik ve sporu o zamestnanosti. Takze chce to vice objektivity, nikoliv jen radikalne jsdnostranny pohled *jasne*


doplněno 13.03.16 11:42:

Wasube, byla to vetsi pobocka zahranicni firmy v Praze, ktera s radnym vyplacenim odstupeho nemela zadne financni problemy, naopak sve pracovniky dlouha leta zdimala a vyplacela mnohem hur, nez jeji pobocky v zahranici. A takovym se tady nesmi ustupovat. Chapu, ze se hojne stavaji i pripady, ktere popisujete, ale je potreba vzdy posuzovat realne a hlavne spravedlive :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.16 11:19
avatar

coco, jednostranný náhled to rozhodně není, ale opravdové případy, které se staly. A nechápu jednu věc. Opravdu jste "dotáhla k vítězství " pracovníky i u soukromé firmy? Protože na rozdíl od státu si soukromá firma v žádném případě nemůže dovolit zaměstnávat lidi, které nepotřebuje. A většinou je nepotřebuje, když je pak pozná v práci. Já zkrátka těm fnukalům nevěřím. Pohybuji se mezi lidmi natolik, navíc ve velkoměstě, abych měla přehled o tom, že je dnes opravdu spousta lidí, kteří by do práce snad i chodili ,ale nepracovali v ní. Myslím tedy že ten přehled možná spíše nemáte Vy, ale je možné, že se jednalo o státní firmy. O dobré pracanty je nouze a cizí firmy si jich váží.

Ostatně s našimi zákony není zase tak těžké zvítězit u soudu, zahraniční firma musela vyplatit flákačce 250 000 kč za nic. Vždyt tam za dva roky odpracovala 3 měsíce i se zkušební 2měsíčnou. dobou. To by se jinde ve světě snad nemohlo vůbec stát. Myslíte že je náhoda, že nad naším ZP v zahraničí kroutí hlavou?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.16 05:57
avatar

Ano, máte pravdu. Uvádím naprosto pravdivé příběhy z mého okolí.

Moje velmi blízká příbuzná má pod sebou celý ekonomický usek mezinárodní firmy. Vdala se jí hlavní učetní a odešla za manželem do Ameriky. Vypsala tedy "nábor" na pozici hlavní učetní s požadavkem jazyka v angl. nebo němčině a s příslušným vzděláním. Praxi nepožadovala, byla ochotna adeptku zaučit, tedy i absolventku.
Přijmula ale nejdříve pána, věk 60 let, inženýr ekonomie, protože ho litovala, že byl z oblasti kde nebyla práce, jak u pohovoru uváděl a on tedy dojížděl 60 km do práce do Prahy.

Nastal ale velký problém, že nový pracovník byl zvyklý ze socialismu, že on nepracoval, co bylo potřeba, nařídil podřízeným a ti tu práci odvedli, on jen zkontroloval, popřípadě podepsal, zkrátka jen zastával praxi - rozděl a panuj. Což nebylo ale dost dobře možné u mezinárodní firmy, není to totiž česká státní správa. Nechci se jí dotknout, říkám jen, že mezinárodní firmy jsou mnohem náročnější, což si spousta lidí neuvědomuje.

Protože příbuzná musela pracovat za něj, on ty ukoly, které mu zadávala, nezvládal, přesouval je na podřízené, kteří ale nevěděli nic o mezinárodním učtovacím právu, zkrátka ani slušný plat ho nepřesvěčil, aby sebou pohnul. Musela se s ním rozloučit už ve zkušební době 2měsíců, bylo nemyslitelné aby i nadále stíhala dvě funkce, dvě pracovní pozice, jednu z toho zadarmo, pro neschopnost hlavního učetního.Ani na to neměla čas. A tak znovu probíhal nábor. A pohovory. Mimochodem, zajištovat nové zaměstnance pro svůj rezort je neoblíbená činnost, mezinárodní firmy mají rády když se povede přijmout solidního, spolehlivého zaměstnance a neradi se s ním loučí, velmi si ho váží, lemply ale neberou. Nejsou zaopatřovací ustav. Vylíčím, jak to probíhalo dál a následovalo další zklamání...


doplněno 13.03.16 06:27:

Na základě zkušenosti s pánem, který si nemohl odvyknout socialistické manýry, dávala pozor, kdo chce skutečně pracovat a nehledá jen zaměstnání, přijmula slečnu po škole s názorem, že když ji všechno naučí, nebude to špatná volba pro firmu.

Slečna po škole tedy také nic neuměla a tak ji příbuzná věnovala spoustu času a všechno ji opět trpělivě naučila jako toho pána. Uplynuly 2 měsíce zkušebky, pracovní poměr už byl trvalý a slečna začala marodit na následky prý kdysi prodělané borreliozy.

A tak příbuzná za ni začala pracovat dál nakonec, protože slečna marodila dlouho, potom šla do práce na pár dnů a začala opět marodit a zase několik měsíců, nikdo nevěděl, že má příbuzné doktory, musela se příbuzná obrátit na pracovní agenturu, která požadovaného pracovníka dodala, ale je to velmi drahé a nevýhodné řešení pro firmu. Nevyplatí se finančně a navíc byly určité ukoly, za které nemohl zodpovídat pracovník agentury na záskok.

A tak bylo potřeba to nějak vyřešit. Slečna si dala podmínku že odejde dohodou když dostane 5 x měsíční plat. V zahraničí tento krok schválili, protože nemohli uvěřit tomu, že máme takové zákony, které chrání lemply a ne zaměstnavatele před těmi lemply a tak firma slečně zaplatila 5 x 50 000 kč a konečně se jí po 2 letech zbavila.

Na základě těchto zkušeností ta mezinárodní firma vydala své interní směrnice, že v post komunistických zemí se pracovníci budou přijímat jen na dobu určitou a to po dobu 3 let, teprve potom lze pracovní poměr přehodnotit na trvalý.

Slečna si odpočinula, napakovala se a bylo jí fajn. Protože nelze rozvázat pracovní poměr s nemocným a ona věčně věkův nemocná byla. Možná to některým dá i poučení zde.
A popíšu jak to nakonec konečně skončilo.


doplněno 13.03.16 06:45:

Celou tu dobu, co tohle probíhalo, byla na mateřské dovolené jedna mladá paní, pracovitá, rozumná, zodpovědná...tak se jí příbuzná zeptala co zamýšlí dál, nebot jí končila rodičovská.
Mladá, vdaná paní která ve firmě před mateřskou pracovala 5 let, tehdy přišla ze školy a příbuzná ji všechno naučila, řekla, že kvůli děcku nemá moc na výběr. A tak se spolu nakonec dohodly, přestože paní za žádnou cenu se nechtěla stát hlavní učetní, pozice učetní jí stačila.

Sehnala si školku pro dítě a nastoupila do práce, příbuzná ji zvýšila plat na 50 000 kč, protože se stala hlavní učetní a mamina začala pracovat.
Protože to byla a je zodpovědná a pracovitá mladá žena, příbuzná jí umožnuje i pracovat na dálku přes počítač, když má děcko nemocné a když se stane tak 5 x do roka, že nemá chlapce kam dát, manžela má na služebce, tak chlapce přiveze a hlídá ho ekonomické oddělení, protože chlapec je velmi slušně vychovaný, nezlobí, kreslí si a neobtěžuje nikoho.

Byla to nejlepší cesta, nejlepší řešení, všichni jsou spokojeni, nejsou žádné problémy, nyní už mladá žena má plat 60 000 kč protože si ho zaslouží a v zahraničí to schválili.

Proč jsem si dala tu práci a vypsala tento pravdivý příběh?
Protože se často setkávám nebo čtu, jak se křivdí zaměstnancům a jak jsou zaměstnavatelé hrozní - není to totiž vždycky pravda.


doplněno 13.03.16 06:48:

odpovídala jsem - pt® Datum: včera 17:18

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fjnbft
Datum: 13.03.16 18:11
Jako nezlobte se, ale to, ze by někdo vzal nezkusenou holku po škole, udělal z ní vedoucí a dal jí 50000, je naprostý nesmysl.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.16 05:32
avatar

Ten náhradník byl lepší, prostě do té práce chodil. Zaměstnavatel není charita.


doplněno 13.03.16 13:52:

coco - doplněno 13.03.16 11:42:

Samozřejmě každá na toto téma máme jiný názor podle zkušeností. Já nemluvila o platech, ale pracovních zkušenostech s lidmi. A to dokonce i za slušné platy. Respektuji Váš názor, ale na svém trvám.


doplněno 13.03.16 23:11:

fjnbft Datum: dnes 18:11
Jako nezlobte se, ale to, ze by někdo vzal nezkusenou holku po škole, udělal z ní vedoucí a dal jí 50000, je naprostý nesmysl
------------------------
Mě zase udivuje, proč skutečnost, že si firmy vybírají absolventy a vychovávají si z nich pracovníky, které potřebují, pokládáte za nesmysl. Patrně se v těchto kruzích vůbec nepohybujete.

Možná že v českých velkých firmách je zvykem, že se lidem za jejich práci na příslušné pozici nedá odpovídající plat, ale chápejte že zahraniční firmy to tak nedělají. Vědí dobře proč.
Platem motivují pracovníky hned od začátku aby v nich získali lidi, kteří jen tak neodejdou. To znamená odborné síly.
Nábor zněl v podobném znění-
mezinárodní firma s pobočkami v celém světě hledá na pozici hlavní učetní v Praze, s příslušným ekonomickým vzděláním a znalostí aspon jednoho světového jazyka. Plat je odpovídající této funkci.
( u pohovoru se příbuzná ptá, jaký plat by si představovali. A pak jim řekne, jaký plat firma nabízí.) Pravda je, že ne všichni na takovou funkci mají předpoklady.

A vůbec nerozhoduje, jak je kdo mladý, nebo starý, ale jakou chut má pracovat a učit se. A jestli je ochotný obětovat svůj čas. Protože to není o tom, že když je víc práce, Vy to zapíchnete a jdete domů.
Možná si pletete běžnou učetní co pracuje někde ve mzdovce s hlavní učetní, která učtuje mezinárodně, běžně komunikuje v cizím jazyce na mezinárodních telekonferencích s šéfy ze zámoří, musí znát mezinárodní právo a jiné náležitosti, o kterých běžná učetní nemá ani tušení. Je to velice náročná práce a proto je také tak hodnocená.
Musí lítat na služební cesty do různých destinací, má na starosti v Londýně kontrolu tamního ekonomického oddělení, nemá cenu Vám vysvětlovat něco, o čem jste třeba ani nelyšel. Proto se nedivte že za velké nároky je i slušný plat. A tu nezkušenou holku jsou ochotni všemu naučit, protože škola jí dá jen základy. .

Tím že příbuzná byla ochotna na svůj časový ukor ty lidi všechno naučit, protože najít lidi, kteří by to už ovládali je nemožné, u nás je jich málo a jsou " rozebráni", Proto se jim věnuje tolik péče a motivují se tím platem, aby neutekli na lépe placené místo.
Víc nevím , jak Vám to vysvětlit, že to není o tom, že někomu spočtete výplatu. Ostatně tím se hlavní učetní ani nezabývá, její nápln práce je jiná. Spolupracovat nejen s ekonomickým oddělením ale i se svými kolegy z jiných států. A není žádný důvod nevěřit tomu, že by se to mladý člověk nemohl naučit. At muž nebo žena.


doplněno 13.03.16 23:17:

pro majsterjoe® Datum: dnes 15:54
S takovým myšlením bych zkusila podnikat.;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.03.16 15:54
avatar

A zaměstnanci nejsou bezprávní otroci.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.